Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Leep sonrasý cin1 - cin2 - cin3 tekrar eder mi?

Durum
    Arya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Admin

Question Leep sonrasý cin1 - cin2 - cin3 tekrar eder mi?

Leep Konizasyon'un ne olduðunu bilmiyorsanýz kýsaca açýklayayým. Tabi bu sadece kadýnlar için geçerli, erkeklere böyle bir iþlem yapýlmýyor. Eðer rahim hücrelerinizde degiþiklik görülmüþse ve cin2 ya da cin3'seniz ya da rahimde yara varsa leep yapýlýyor, ya yüzeysel ya da koni þeklinde çýkartýlýyor o bölge ve eðer sýnýrlarda devam etmiyorsa, patoloji sonucunuzda temiz çýkýyor yani hiçbir deðiþiklik olmamýþ gibi oluyorsunuz, tertemiz.

Ancak tekrar nüks eder mi? konusu benim sürekli kafama taktýðým bir þey. Tekrar nüks etme olayý düþükte olsa yine de emin olmak istiyor insan iþte..

Durum
    thanatos - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cevap: Leep sonrasý cin1 - cin2 - cin3 tekrar eder mi?

Merhabalar. Araþtýrdýðým kadarýyla leep sonrasý cerrahi sýnýrlar nüks etmesinde belirleyici olabiliyor. Patoloji sonrasýnda cerrahi sýnýrda lezyon görülürse nüks etme ihtimali %50 lere kadar çýkabiliyor. Cerrahi sýnýrda yoksa nüks etme ihtimali çok düþük. Tabiki tekrardan hpv bulaþmasý ve baðýþýklýk gibi sebepler nüksü tetikleyebiliyor. Bu sebepten düzenli smear yaptýrmak izleme için saðlýklý olabilir.

Durum
    Arya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Leep sonrasý cin1 - cin2 - cin3 tekrar eder mi?

Alýntý thanatos Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Merhabalar. Araþtýrdýðým kadarýyla leep sonrasý cerrahi sýnýrlar nüks etmesinde belirleyici olabiliyor. Patoloji sonrasýnda cerrahi sýnýrda lezyon görülürse nüks etme ihtimali %50 lere kadar çýkabiliyor. Cerrahi sýnýrda yoksa nüks etme ihtimali çok düþük. Tabiki tekrardan hpv bulaþmasý ve baðýþýklýk gibi sebepler nüksü tetikleyebiliyor. Bu sebepten düzenli smear yaptýrmak izleme için saðlýklý olabilir.
    @merhaba thanatos, dogru soyluyorsun ben de arastýrdýgýmda öyle okumuþtum ben 2 defa leep oldum. 2. leepte cerrahi sýnýrlarda da yoktu ve doktor tertemiz oldugumu soylemiþti bu hafta icinde doktora gidip pap smear yaptýracaðým operasyondan sonra 4 ay geçti, gel demiþti. Ýnþallah temiz çýkarým yine de korkuyorum, herhangi bir bulaþma da olmaz tekrardan çünkü cinsel anlamda komple pasifim, kýyýsýndan dahi geçemiyorum

Bu Konu için Etiketler