Blog Sitemiz : hpvliyiz.wordpress.com
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gsteriliyor
    Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    23.Haziran.2018
    Tecrbe Puan
    0

HPV yi renmek HPV pozitif olduunu renmekle ayn zamanda olmamal

Merhaba,

1 yl nce smear vermitim sadece periyodik kontrol amal. Smearin kanser ncesi lezyonlarn tespitinde faydal ve gerekli olduunu biliyordum ama HPV nin hesini duymamtm. Smear ve sonrasnda yaplan HPV testi temiz ve negatif kt. Yani 33 yl boyunca HPV'yi duymamtm. Bu benim cehaletim mi yoksa gerekten bilinmiyor mu bilmiyorum. Birka ay nce kan ufak siilin siil olduunu bile bilmiyordum. Siilin bymesi zerine zel bir hastanede doent olan bir kadn doum uzmanna grndm. Aldara krem yazd reeteye, ok nemi bir ey olmadn syledi. Krem siili kurutuyor gibi olsa da siiller birka tane oldu. Devlet hastanesine gittim ve siillere koter yapld. 1 ay nce ilk koter ve 3 hafta nce ikinci koter yapld. Alnan siillerde patoloji sonucunda HPV 16 kt. Doktor kolposkopiye ynlendirdi. imdi kolposkopi randevu tarihini bekliyorum. Bundan sonra neler olaca kolposkopiye bal sanrm.

Tahmin ediyorum ki herkesin hikayesi ok benzer. Vcuttaki bu siillerle birlikte bu virs ile tanyoruz ve sonra mcadele ediyoruz. Herkes internette aratryor nce, zaten internette mevcut makalelerde ve rportajlarda sk sk kanserden bahsedildiinden ve bu virsn vcuttan atlmayp devaml yenilendii belirtildiinden nce hayatn karartyor insann, moralini bozuyor. Bu forumu da henz buldum. Biraz inceledim nce. Ve denilenin aksine virsn vcuttan atlabileceini ve eski yaantya dnlebileceini rendim.

Virs rendiimden bu yana, neden HPV'nin tannan ve bilinen bir virs olmadn, neden ocukken retilmediini, as varken ve bu derece yaygn bir virs iken devlet kurumlarnn bunun nlemini almak iin alma yapmadn (ki alma anladm kadaryla rutin HPV testlerinin yaplmasna ynelik, bu da nleyici deil, erken tehis salayc), insanlarn neden bilinlendirilmediini, doktorlarn neden iin ciddiyetine varp HPV ile mcadeleye tevik etmediini, AHCC nin sat ve datmnn neden engellendiini, neden bu konuda alma ve arge yaplmadn vs vs sorgular oldum.

HPV bilinmeyince zaten renmek, kabul etmek ve mcadeleye girimek 3-4 ay buluyor. Az uz bir sre deil. Acaba diyorum, HPV nin genelde cinsel yolla bulat kabul edildiinden mahrem olarak m grlyor da bu kadar nemsenmiyor.

imdi bu konuda neler yaplabiliri dnmeye baladm. evremdeki insanlara anlatacam, ocuu olanlara ay aratrmalarn ve hem kendilerine hem ocuklarna propolis kullanmalarn nereceim, vs. Siz bu konularda ne yapyorsunuz?

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    19.Ekim.2017
    Nereden
    istanbul
    Tecrbe Puan
    0

Cevap: HPV yi renmek HPV pozitif olduunu renmekle ayn zamanda olmamal

Acaba diyorum, HPV nin genelde cinsel yolla bulat kabul edildiinden mahrem olarak m grlyor da bu kadar nemsenmiyor.
    Aids cinsel yolla bular ama mahrem filan gzyle baklmyor. nemsenmeme nedeni bence;
    1) belli zaman sonra yok edilebiliyor olmas.
    2) Kansere neden olduu sonradan renilmi fakat dnyada bir sr kanser etmeni olduu iin ok nemsenmemi olabilir.
    3) Aids gibi bakln hemen ykan birey deil.
    4) As ne kadar gerek halen tartmal, ann yan etkileri ile ilgili speklasyon ve kantlanmam sonularn olmas
    5) Neden bu konuda Arge yaplmyor sorusu ise bu lkede hibir alanda gerek anlamda yaplan bir Arge yok. Trkiye de Arge genelde varolan rnlerde biraz deiiklik yapmak olarak alglanyor. Yani Amerikada bir hastala are bulmak iin bir ila firmas 1 milyar dolar harcayabilir ve sonu olarak Ynetime ya bu ila olmad yan etkileri okmu diyerek 1 milyar dolar pe atabilecek firmalar var. Sen Trkiyede irketin 1 milyar deil 1 milyon dolarn arge de pe at bak bakalm ne oluyor adam canl canl gmerler :-)
    6) Bu konuda gerekten bilinendirme ok az. nsanlar haberleri zaten artk Face ten alyor. Kamz bir Dr un Tv de yapt bilimsel bir program sonuna kadar izliyoruz. ? Ama Acunla Survivor kim elendi kim kald takip ediyoruz.

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    23.Haziran.2018
    Tecrbe Puan
    0

Alnt NedenBen Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Acaba diyorum, HPV nin genelde cinsel yolla bulat kabul edildiinden mahrem olarak m grlyor da bu kadar nemsenmiyor.
    Aids cinsel yolla bular ama mahrem filan gzyle baklmyor. nemsenmeme nedeni bence;
    1) belli zaman sonra yok edilebiliyor olmas.
    2) Kansere neden olduu sonradan renilmi fakat dnyada bir sr kanser etmeni olduu iin ok nemsenmemi olabilir.
    3) Aids gibi bakln hemen ykan birey deil.
    4) As ne kadar gerek halen tartmal, ann yan etkileri ile ilgili speklasyon ve kantlanmam sonularn olmas
    5) Neden bu konuda Arge yaplmyor sorusu ise bu lkede hibir alanda gerek anlamda yaplan bir Arge yok. Trkiye de Arge genelde varolan rnlerde biraz deiiklik yapmak olarak alglanyor. Yani Amerikada bir hastala are bulmak iin bir ila firmas 1 milyar dolar harcayabilir ve sonu olarak Ynetime ya bu ila olmad yan etkileri okmu diyerek 1 milyar dolar pe atabilecek firmalar var. Sen Trkiyede irketin 1 milyar deil 1 milyon dolarn arge de pe at bak bakalm ne oluyor adam canl canl gmerler :-)
    6) Bu konuda gerekten bilinendirme ok az. nsanlar haberleri zaten artk Face ten alyor. Kamz bir Dr un Tv de yapt bilimsel bir program sonuna kadar izliyoruz. ? Ama Acunla Survivor kim elendi kim kald takip ediyoruz.
    Katldm noktalar var. HIV ok nemseniyor diyemem. HIV'i de ahsen ok bilmiyorum. smini ve baklk sistemini olumsuz etkileyen bir hastalk olduu ve kesin olarak cinsel yolla getii dnda bir ey bilmiyorum. Acaba HIV, HPV kadar yaygn mdr? Yani HPV'yi vcudunda bulunduran ancak belirti gstermemi kiiler olduunu da dnrsek, evremde HIV tayan bir insan olduunu bilmiyorum ama HPV tayan kesin vardr, lezyon oluan da olumayan da vardr ama kimseden duymadm. Sanki HPV fiziksel ve psikolojik etkileri ile daha ok nemsenmesi gereken bir hastalk gibi. Aslnda anlatmaya altm, bilinlendirme olsa, kendimizi ve evremizdekileri koruyabileceimiz ve ayrca ilk renildiinde insan yaamaktan soutan travmatik etkilerinin olmayaca, biraz soukkanl karlanmas ve her hastanede bu konuda uzman doktorlarn hem bilgi verilmesi hem de tedavi konusunda hzl davranmas sreci daha kolaylatracak. Arge konusunda dediklerinize katlyorum ama, bu lkede bu para teknolojiye harcanmyor, insann hayat standartlarnn ve kalitesinin ykseltilmesine harcanmyor, sala harcanmyor da nereye harcanyor, zaten para arur edilmiyor mu?

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    31.Austos.2017
    Tecrbe Puan
    5

Sevgili ar maya ok gzel zetlemisin durumu kesinlikle toplum hpv konusunda bilinsiz bama gelene kadar bende hi duymamtm hpv yi,malesef hayat bize bunu yaatarak retiyor ok gemi oldun inallah kolposkopi temiz kar

Moderator hepeve - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    6

Hpv ve hiv cok farkli seyler birisi immun sisteninizi tamamen cokertir yani ve kesin ilaclari var onlari kullanmaniz ferekir kullanmadigini takdirde aids olmus olabilirsiniz.hpv onun yaninda daha tatli bir viruscuk kendini fazla belli etmesede..sigil patalojaiisndan sora tip 16 gelmesi ilginc geldi bana cunku sigille belli eden tip tip 6 veya 11 diye biliyoruz yani yuksek risk tipler genelde sigil yapmazdi..bu virus degisiyormu noluyor anlamis degilim ...benim sigillere patoliji yapilmamisti test yaptigimda suruntu yoluyla tip 16 tasimadigimi ogrendim ama bu bilgi beni uzdu suanda yani parca almak mi daha onemli yoksa suruntu mu bilemiyorum
    Konu hepeve tarafndan (24.Haziran.2018 Saat 11:32 ) deitirilmitir.

Uzaktrlm ye
    yelik tarihi
    22.Haziran.2018
    Tecrbe Puan
    0

T16 ve t18 de lezyon yapiyormus ama flat kondilom dedigimiz tipte.
    Hakan topalismailoglu genital bolgeye bir asit surerek varsa tespit ediyor

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    23.Haziran.2018
    Tecrbe Puan
    0

Ankara'da bir hastanede kolposkopi randevusunun 16 Temmuz'a verilmesi zerine Ankara Onkoloji Hastanesi'ne gittim. Doktor hemen o anda kolposkopi yapt, asit srerek lezyonlar tespit etti. Ve yine o anda leep ilemini ve birka koter yapt. Bunu da anestezi yapmadan yapt. Bunun acsna (ki ac da saylmaz anlk szlama gibi) katlanlabiliyormu. (Doktor ok tatl, benim nazm da ekti, srekli 10 saniyelik ilem, 3 saniye sadece 3 saniye ver bana bitecek diye telkin etti. ) Doktor 1991 ylndan beri bu alanda alyormu. Bana gven verdi. Ancak u ana kadarki sonulara ve alnan rneklerin grnmne gre sonucun HGSIL kabileceini syledi. Her gittiimde olumsuz eyler duyduum iin kendimi CIN3'e hazrlyorum. HGSIL sonucunda da genel anestezi ile konizasyon yapacan syledi. Sonrasn bilmiyorum henz, umarm bitmi olur ksa zamanda. imdi dnyorum da, HPV'nin birka tr varken ve bende hem 16 olup siil yapmayan trden olan hem de baka trdeki HPV lerin bulunmas ve bunlarn siil yapmas ile ben bu durumu normal seyrinden bir sre nce renmi olabilirim. bu halde kendimi ansl grmeliyim diye optimist taklyorum. Ancak bu kadar ksa srede (2017 temmuz ayndaki HPV negatif testinden bu yana 11 ay gemiken) CIN3 sonucu kmas da (daha dorusu kma ihtimalinin yksek olmas) bir nceki test sonucunun doru olmad dncesini oluturdu bende. Bir sebepten pozitif iken negatif sonu km olabilir. Bu arada henz aileme de sylemedim. nk kesin bir sonu yokken kimseyi zmek ve tedirgin etmek de istemiyorum. Sonu olarak u anda i ve d tm lezyonlar temizlenmi olduu iin kendimi biraz rahat hissediyorum. Umarm nihai sonu da gzel olur.

P.S. Ben hi bilmediim, kime ve nereye bavuracam bilmediim bu yolda en azndan iini bildiini ve ciddiye aldn hissettiren hekimlerle karlatm. Gven hissettim. Bu nedenle Ankara'da olup bu konuda destee ihtiyac olanlara da bilgi verebilirim.

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    23.Haziran.2018
    Tecrbe Puan
    0

Bu arada doktor, bir de, ekim aynda Gardasil ann 9'lusu kacak. Onu ol dedi.

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    23.Haziran.2018
    Tecrbe Puan
    0

HPV'den sonra yaplan aratrmalarda srekli oranlardan bahsediliyor. Yakalanma oran %80, tedavi olunursa ve beslenmeye, bnyeye dikkat edilirse dk riskli tipse temizleme oran 6 ay iinde %40, yksek riskli tipte temizlenme oran 1 yl iinde %80, bilmem ne, bilmem ne, oranlar yanl olabilir. Ama dnyorum da, bana gelen ve kurtulup kurtulmayacan bilmeyen kii iin o oranlarn hi bir nemi kalmyor. Yani oran iinde de olunabilir, oran dnda da. Eer temizlenirse "aaa %80 iindeyim yehuuu" diyebiliriz. Ha bu oranlar okuduktan sonra nemli olan kurtulma ihtimalinin olduunu grmek. Bende malesef 16, 52 var ve ne zaman kurtulurum bilmiyorum.

HPV'yi vcuttan atabilmek iin erkek arkadamla kendi apmzda bir eyler yapyoruz. Erkek arkadamda siil vb belirti yok ama vcudunda bulunabilme ihtimaline karn temkinli davranyoruz. AHCC bulamadm iin propolis iiyoruz, yeil ay, ada ay iiyoruz, sabah yumurta peynir yemee zen gsteriyorum, probiyotikli yourt mayalyorum onu yiyorum, bol su iiyorum, kahveyi azalttm, malesef meyveyi aklma geldike yiyorum. Sigaray brakmadm ancak normal sigaray azalttm, deerleri 0,1 olan sigaray iiyorum. Bir de elektronik sigaras vard erkek arkadamn, onu kullanacam kullanmay renince. Bilmiyorum daha ne yapabilirim. Zaten itah ok olan bir insan olmadmdan yeme ime konusunda elimden geldiince zen gstermeye alyorum. HPV'nin nasl, ne zaman bulat, ne zaman enfekte ettii, vcudun ne tepki verdii gibi konularda net bir bilgi olmad gibi ne yaplrsa ne zaman temizlenirin de net bir bilgisi yok.

imdilik bir de merak ettiim, negatif olduktan sonra vcudun artk bakl kazanp kazanmad, tekrar bular ise vcuttan kolayca atlp atlmad, aylar veya seneler sonra enfeksiyon olup olmayaca, siil kp kmayaca, rnein seneler sonra leep, konizasyon geiren kii olup olmad.

Bu forumda ve dier forumda kansere dndn belirteni grmedim, umarm yoktur ve olmaz.

Kdemli ye
    yelik tarihi
    13.Mays.2018
    Tecrbe Puan
    4

Alnt Ar Maya Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Sigaray brakmadm ancak normal sigaray azalttm, deerleri 0,1 olan sigaray iiyorum.
    Sigaray brakn. AHCC hari dier tm yediiniz, itiiniz her eyden 5 kat falan etkili sigaray brakmak. AHCC hari dememin nedeni, AHCC vcudunuzdaki T hcrelerini artryor. Tedavi maksatl bir sreliine gnde 3 gr AHCC kullanarak vcudunuzu esktra silahlandryorsunuz bu da virse kar savata ok etkili oluyor. Sigaray brakrsanz da T hcreleriniz rahatlayaca iin ayns olmasa da benzer bir etki yakalarsnz. kisini birden yaparsanz kombo olur heralde

Bu Konu iin Etiketler