Merhabalar,

Bu siteyi HPV ile ilgili forumlarý okurken buldum ve kendi yaþadýklarýmý da anlatmak istiyorum. Yaþým 28 ve yýllardýr düzenli bir iliþkim vardý. Ancak 2021 Haziran ayýnda bir ayrýlýk yaþadýk ve ben cinsel hayatý çok hareketli olan biri ile görüþtüm. Uzak iliþki sürdürdüðüm erkek arkadaþýmla bir süre sonra barýþmamýza raðmen geçtiðimiz kýþ da ara ara bu adamla görüþmeye devam ettik ve tabi ki bu bana zarar verdi. Akýntýmýn normalden çok daha fazla olduðunu farkettiðimde doktora gittim ve mantar ve ureaplasma kaptýðýmý söyledi. Daha önce hiç mantar enfeksiyonu geçirmemiþtim. Tedavi oldum ancak tabi salak ben durmadýðým için adamla görüþmeye devam ettim. Ve sonunda uçuk kaptým. Ýlk uçuk gözlemlediðimde Mart ayýndaydýk ama öncesinde de uçuk olmasýndan þüphelenmem gereken iþaretler vardý, ben anlayamadým. Bu sýrada verdiðim tüm smear testleri temiz çýkýyordu. Haziran ayýnýn sonunda bir smear daha verdim ve bu sefer sonuc ASCUS çýktý. Doktorum 3 ay beklemeyi önerdi. Eylül ayýnda baþka bir doktor ile görüþmeye baþladým ve DNA-HPV testi yapmayý önerdi. Sonucunda HPV 56 pozitif çýktý. Kolposkopi biyopsi yaptý, (tam bilmiyorum ama o sýrada biraz kazýyarak leep yaptýgýný da soyledi) ve sonucu CIN 2 çýktý. Kafamda deli sorular var, en son þubatta yaptýrdýðým smear temiz çýkarken, haziran sonundaki ascus çýktý ve meðerse cin 2 imiþ. Bu bu kadar çabuk ilerleyen bir þey mi? Ýnsanlardan etrafý temiz gibi þeyler duyuyorum benim doktorum beni bu konuda bilgilendirmedi. CÝN 2'den normal saðlýðýma kavuþabilir miyim? Baðýþýklýðýmý nasýl güçlendiririm? Deflagyl ilaç önerdi doktorum, eczaneden sipariþini verdim kullanýcam, umarým iþe yarar. Bu hastalýðýn geçip geçmediðini nasýl anlarým? Ne kadar süre sonra tekrar HPV-DNA testi yaptýrmam gerekir? Uçuk bildiðim kadarýyla vücuttan atýlmýyormuþ, ancak bunun atak göstermesini nasýl engelleyebilirim. Marttan beri en az 4 kere uçuk geçirdim. Moralim çok bozuk ve aþýrý stresliyim. Kendimi sakinleþtirmeye çalýþsam da pek baþarýlý olamýyorum. Yaþadýklarýnýzý ve tecrübelerinizi paylaþýrsanýz çok sevinirim.

Þimdiden herkese teþekkür ediyorum ve umarým herkes atlatýr bu hastalýðý..