Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv tedavisi, hpv virüsü nedir, hpv testi

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Red face Hpv tedavisi, hpv virüsü nedir, hpv testi

Merhabalar Arkadaşlar,

Hpv nedir? Hpv virüsü nedir? Hpv tedavisi? Hpv tedavisi nasıl yapılır? Hpv virüsünden dolayı oluşan genital siğiller nasıl tedavi edilir? Hpv testi? Hpv tiplendirme testi? gibi konuları konuşacağız bugün.

Hpv virüsü; (Human Papilloma Virüsü) 2-8 ay kuluçka dönemi olan, genellikle cinsel yolla bulaşan, bulaştıktan sonra genital siğil gözlenen ve lezyonlara neden olabilecek bir rahatsızlıktır.

Hpv siğillerinin tipleri vardır. Hpv tipleri diye de aratıp kanser riski düşük – orta – yüksek olarak ayrıldıklarını görürsünüz. Hpv tipinizi bilmiyorsanız eğer, benim önerim hastaneye değil de, bir laboratuvara giderek hpv genotiplendirme yapmanız olacaktır. 15-20 tipe bakılması iyidir. hastaneler genelde 5-6 tane tipe bakarlar. Ve aynı parayı alırlar. Kanser riski yüksek lezyonların çoğu genital siğil yapmaz. Kanser riski düşük siğiller lezyon yaparlar. Bu sebeple eğer hpv tipiniz 16 veya 18 ise, yani hpv 16 veya hpv 18’e sahipseniz ve siğiliniz varsa aslında siğil yapan başka bir tip daha taşıyorsunuz demektir. Bu da genellikle hpv 6 veya hpv 11 olur. Bilginiz olsun.

Kadınlarda hpv testi nasıl olur? Kadınlar da hpv tiplendirmesi?

Arkadaşlar, jinekologunuzun smear testi alması gibi olacaktır. Vajina içerisinden veya siğil varsa siğilden sürüntü alınır ve hangi tipe sahip olduğunuzu öğrenirsiniz. Hpv virüsü tedavisinde bir kadın için en önemli aşama hangi tipe sahip olduğunu öğrenmektir. Çünkü rahim ağzı kanseri riski, erkeklere oranla çok daha fazladır. Hpv 16 veya 18 taşıyorsanız ek olarak naçizane tavsiyem ahcc kullanmanız olacaktır. Ahcc kullanarak 6-8 ay içerisinde hpv negatif olabilirsiniz. Hpv hayatınızda hiç olmamış gibi olur.

Erkeklerde hpv tiplendirme testi ise, genellikle siğil varsa siğilden, siğil yoksa da penis ucundan sürüntü alınarak yapılır. Doktorlar genellikle erkekler için hpv tedavisinde hpv tiplendirme testinin çok önemli olmadığını düşünür ancak, bu kişi bir partnere, bir kadın partnere sahipse ona bulaştırma durumu vardır. Ve tipini öğrenmesi bence elzemdir.

Eğer genital bölgenizde siğiller varsa yapılacak en iyi iki yöntem vardır. Hpv tedavisi konusunda en iyi yöntem aslında koterizasyondur. Siğiller çok iyi temizlenir. Hpv tedavisinde diğer bir iyi yöntem ise kriyoterapidir. Bu da koterizasyon kadar iyidir, çok basit ayakta tedavi görüp, yapıldıktan sonra işinize gücünüze geri dönebileceğiniz bir yöntemdir. Kriyoterapi siğilleri dondurarak, koterizasyon ise yakarak yapılır. Ben %80 kriyoterapi yaptırdım %20 de koterizasyon yaptırdım. Kadınlar için konuşuyorum: Eğer vajina içerisinde siğilleriniz var ise koterizasyon yaptırmanız daha doğru olur böylece tekrarlama riski minimum olur. Hpv tedavisinde en önemli olan şey, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz, yapabiliyorsanız spor yapmanız, psikolojinizi sağlam tutmanız ve en önemlisi bağışıklığınızı güçlendirmenizdir.

Kriyoterapi için dermatologa yani cildiye’ye gitmeniz daha doğru olacaktır. İşin açıkçası hpv virüsüne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız direkt dermatologa gidin ve gösterin. Kadınsanız ek olarak jinekologa gidin ve bir smear testi yaptırın eğer bakire değilseniz.

Hpv tedavisinde kriyoterapide herhangi bir anestezi uygulanmaz zaten çok da acıtmaz sinek ısırığı gibidir. Ancak koterizasyonda ise muhakkak lokal anestezi almanızı tavsiye ederim. Lokal anestezi yaptırdığınız zaman bu da kriyoterapi kadar basittir. Kriyoterapinin iyileşme süreci daha hızlıdır. Koterizasyonun biraz daha yavaştır ve yer yer canınız acıyabilir ama ciddi bir acıdan bahsetmiyorum, sızlama gibi.
    Örneğin kriyoterapide 8-10 gün içinde iyileşiyorsa, koterizasyonda 15-20 günü bulacaktır. Böyle düşünebilirsiniz.

Yani neymiş? Hpv virüsüne sahip olduğumuzu öğrendik. Hemen dermatoloji bölümüne gidiyoruz. Siğilimiz varsa kriyoterapi veya koterizasyon ile tedavi ettiriyoruz. Tiplendirme yaptırmak istiyorsanız, siğilinizden sürüntü alınması daha önemlidir. Hpv virüsüne sahip olduğunuz kesinleştikten sonra ilk olarak tiplendirmeyi yaptırıp sonra da tedavi olabilirsiniz siğe kalmış.

Tedavi ettirdiğiniz genital siğilleriniz tekrar nüks edebilir. nüks etmesi sizi endişelendirmesin normal bir süreç. Maalesef Hpv öyle hemen geçebilen bir şey değildir. Hpv tedavisi için kendinize 1 yıl vermenizi ve bu bir yılda çok iyi savaşmanızı öneririm. Siğillere çıktığı gibi müdahale ettirin, tiplendirmenizi yapın, sağlıklı beslenin, bağışıklık ilacı kullanın ve dahası kesinlikle ahcc kullanın

Durum
    Admin

Cevap: Hpv tedavisi, hpv virüsü nedir, hpv testi

Bloga yazdığım bu yazıyı foruma da yapıştırdım umarım faydalı olur sizlere

Durum
    minikhpvli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bloga yazdığım bu yazıyı foruma da yapıştırdım umarım faydalı olur sizlere
    Blogun adi ne arya ?

Durum
    Admin

hpvliyiz.wordpress.com canım zaten bu sitenin üst kısmında kocaman yazıyor

Bu Konu için Etiketler