Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV hakkında birkaç soru

Durum
    Tywin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV hakkında birkaç soru

Merhaba arkadaşlar, eski HPV hastası ve yeni forum üyesiyim. Bu forumu bir süredir takip ediyorum ve birkaç soru sormak istiyorum. Sorularımı aşağıdaki şekilde maddeledim. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

1) Yaklaşık bir yıldır (geçen sene Mayıs ayından beri) bu hastalığa sahibim ama tedaviye biraz geç (5 ay sonrasında dondurma işlemi ve krem sürerek) başladım. 2 ay öncesinde de yakma işlemi için ameliyata girdim fakat şimdiden bir sürü yeni siğil çıktı. Ameliyattan sonra doktorun verdiği fucitec marka kremi her sabah üzerlerine sürmeye devam ediyorum fakat siğillerde herhangi bir değişim gözükmüyor. Bu durumda kremi siğiller üzerine sürmenin bir faydası var mı yoksa siğiller büyüdükten bir süre sonra tekrar yakma veya dondurma işlemi ile aldırmalı mıyım?

2) Araştırdığım kadarıyla erkekler için ve 30 yaş altı kadınlar için bir test yok. Eğer bu doğru ise bir erkek olarak HPV'den kurtulduğuma hiçbir zaman emin olamayacak mıyım demektir? Böyle bir durumda cinsel ilişki sırasında HPV bulaştırma riski yüksek cilt teması gerektiren şeylerden hayatım boyunca kaçınmam mı gerekir?

3) Genital bölgemde siğiller mevcut fakat ön kısmı düğmeyle açılan bir boxerım var. Boxer ile beraber prezervatif takarsam genital bölge cilt teması yapmayacak şekilde ilişkiye girebilirim diye düşünüyorum. Sizce böyle bir durumda bulaştırma riskim ne kadardır?

4) Hangi tür HPV'ye sahip olduğumu bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla tıp laboratuvarlarında belli bir ücret karşılığı numune alınıp tür belirlenebiliyormuş. Ankara veya İzmir çevresinde bu iş için önerebileceğiniz bir yer (tıp laboratuvarı vs.) var mı?

5) İlk aylarda önemsemediğim için o zamanki sevgilime de bulaştırdım maalesef (genital bölgesinde ortaya çıkan siğillere dayanarak söylüyorum). Kendisi ile şu an ayrıyız fakat ara ara konuşuyoruz ve şu aralar yeni siğil çıkmadığını söyledi. 30 yaşın altında olduğu için HPV testi yaptıramıyor fakat ben en azından Pap-smear testi yaptırmasını önerdim. Böyle bir durumda onun için başka ne yapmasını önerirsiniz?

6) Bu birazcık daha kişisel bir soru olacak ama yorumlarınızı merak ediyorum. Genital bölgede çıkan siğilleri ilk kez 2.5 senelik sevgili olduğum ilk kız arkadaşımla ayrılma zamanlarımızda fark ettim. İkimizde birbirimizin ilkiydik, bu durumda hastalığı nasıl kapmış olabilirim? Benim tahminim kız arkadaşımın beni aldattığı yönünde (daha öncesinde cinsel ilişkiye girmediği konusunda yalan söyleyeceğini düşünmüyorum) fakat başka yollarla da bulaşabilir mi?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV hakkında birkaç soru

merhabalar,

3)düşüktür bayağı
    5) pap smear testi yaptırsın ve hpv genotipleme yaptırsın tipini ögrensin.
    6) baska yollarla bulasma ihtimali düşük, illaki cinsel temas gerek, ne zaman yapmış olabilir bilmiyorum ama cinsel temas gerekli tam bir bulaş olması için.

Durum
    Minnoş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

2) 30 yaş altı kadınlar icin sadece önerilmiyor ama istenirse tipleme yaptırılabilir. Erkekler icinde hpv tipleme testi var pcr yöntemi ile üretradan sürüntü alınarak yapılıyor yada siğil üzerinden. Negatifliği sorgulanır tabiki.
    4) üni. Hastaneleri ve eğitim araştırmaların cogunda yapılıyor tipleme ben bugün üni. Hastanesinde yaptırdım.

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Benim sana sorum su neden sigilleri farkettiginde tedavi yoluna gitmedin 5 ay beklemen neyi degistirdi ...? Arkadaslar sigilleri farkettiginiz an doktora gidin kriyo olun bunu beklemek sadece sigillerin buyumesine artmasina yol aciyo baska bisey degil

Durum
    Yeni Üye

Daha önce hiç böyle bir şey ile karşılaşmadığım ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapabileceğime pek ihtimal vermediğim için (çünkü sadece iki ilişkim olmuştu ve korunmasız ilişkiye hiç bulaşmadım) dikkate almadım ama elbette bu siğillerin sayısı artınca doktora gitmeye karar verdim. Bu konuda daha fazla diyebileceğim bir şey yok maalesef, gelecekte bu konuda daha temkinli olacağım.
    Ayrıca 1) numaralı yanıt için diyebileceğiniz bir şey var mı? Yakılmamış veya dondurulmamış siğillerin üzerine krem sürmenin bir etkisi var mıdır?

Ek olarak verilen yanıtlar için çok teşekkür ediyorum.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

1) Hayır fucidin'in verilme amacı zaten müdahale edilen sigillerin iyileşmesini hızlandırmak icin. sen normal hiçbir şey yaptırmadıgın sigile niye fucidin sürüp duruyorsun ki?

2 ilişkin olabilir. benim de 2 ilişkim olmuştu ama sonra kanserin kıyısına geldik. 1 veya 2 ilişki bir gerekçe olmuyor hpv için maalesef ki :/

Durum
    Yeni Üye

1) Çünkü "fucidin'in verilme amacı zaten müdahale edilen sigillerin iyileşmesini hızlandırmak icin" olduğunu bilmiyorum, doktorlarda ne kadar süre kullanmam konusunda veya kremin amacında bana net bir şey söylememişti fakat yakın zamanda gittiğim ürolog da yaktırma veya dondurma işlemi uygulanmayan siğillerin üzerine fucidin sürmenin hiçbir anlamı olmadığını söyledi.

Bu arada başka bir soru sorayım. Üroloğa gittiğimde yakılma sonrasında ortaya çıkan küçük siğilleri dondurduktan sonra aldera sürmeye başlamamı söyledi fakat cildiyeciye gittiğimde, alderanin yalnızca dondurma işlemi sonrasında siğiller yok olmuyorsa sürülmesi gerektiğini aksi halde aldera sürmenin hiç de gerekli olmadığını söyledi. Ayrıca ürolog genital bölgedeki kıllardan kurtulmak için tüy dökücü krem tarzı şeylerden uzak durmam gerektiğini çünkü o bölgeye kimyasal bazı maddeleri dokundurmamın zararlı olabileceğini söylerken cilidiyeci "hiçbir şey olmaz, sen tüy dökücü krem kullan" dedi.
    Kısacası aldera ve tüy dökücü krem sürmek konusunda ürolog ve cildiyeci iki çelişen şey söyledi. Hangisinin önerdiği doğrudur?

Durum
    corto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlı Üye

bu mesaj tarafimca silindi.

Durum
    darkFTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Öncelikle geçmiş olsun. Siğillerin büyümesini beklemek diye birşey yok üzüm değilki bunlar olgunlaşmasını bekleyesin. Siğil gördüğün zaman gidip tedavi olman gerek 1 tanesi bile atlanmaması gerek. Erkeklerde sürüntü ile pcr/dna testi mevcut, bütün genital bölgenden sürüntü yoluya örnekler alınıp tiplere bakılıyor. Tüy dökücüyü ben şahsen önermiyorum özellikle aktif siğilleriniz mevcutken. Çünkü o bölgeyi olabildiğince az tahriş etmeniz gerek. Son olarak artık kimden kaptığınız veya ne şekilde bu hastalığı kaptığınız önemli değil olan olmuş nasılsa. Bunu araştırıp boşuna kendinizi stres yapmayın sadece tedavinize odaklanın ve bu hastalığın gerçekten geçtiğine, vücuttan atıldığına inanın (tabi düzenli tedavi olursanız).

Durum
    Yeni Üye

Cevabınız için teşekkür ederim. Tüy dökücünün zararlı olabileceğini okudum birkaç yerde. En sağlıklısı kıllar çok uzadığı zaman makas tarzı bir şeyle kesmek sanırım. Dondurma işlemi yaptıktan sonra küçük bir bölge sarımtrak bir şey oldu ve hafif şişik durumda, sanıyorum ciddi bir şey değildir.

Şimdi de başka bir soru sormak istiyorum. Başlıktaki bu yorumu görenler cevaplayabilirse çok sevinirim. Yeni bir başlık açmak istemediğim için buraya yazıyorum:
    1) Aldara tedavisine başladım ancak bir kez kullanma şansım oldu, kullandıktan birkaç gün sonra dondurma işlemi yaptım birkaç siğil üzerine ve şu an siğiller hafif yara durumunda olduğu için 1-2 hafta aldara sürmemeyi düşünüyorum, siz ne dersiniz? Eğer dondurma işleminden 1-2 hafta sonra Aldara kullanmamak gerekiyorsa bu durumda Aldara tedavisi sırasında siğillere (yeni çıkanlara dahil) dondurma işlemi yapmaktan kaçınmalı mıyız?
    2) Genital bölgesinde iki yerde deri altında hafif bir sertleşme fark ettim, böyle çok sıkınca derinin altında sert bir şey varmış gibi hissediyorum. Sormaya korkuyorum ama bu şeyin tümör olma ihtimali var mıdır?

Bu Konu için Etiketler