Merhaba kız kardeşlerim

Bu yazıyı sizler için yazıyorum. Zamanında ben de leep operasyonu olmuş biri olarak leep sonrası dönem en çok merak edilen dönemdir.
Kafanızda ''leep sonrası regl nasıl olur? leep sonrası kanama? leep sonrası ara ara kanama olur mu?'' gibi şeyler olduğuna eminim. Leep operasyonu kriyoterapi ya da koterizasyon işlemi kadar basit bir işlem değil, ama korkulacak bir şeyi de yok.

Şimdi bunları yaşamış biri olarak az biraz sizlerin sorularını açıklığa kavuşturayım.

İyi bir doktora leep operasyonu olmuştum. Leep'te doktor çok önemlidir bunu aklınızın bir köşesine kazıyın. Öncelikle ücretine bakmadan iyi bir doktor bulun. İyi doktor pahalı, muayane ücreti yüksek doktor değildir, araştırın.

Leep olacağınız gün geldiğinde kanınızı alabilirler, almayadabilirler. benimkini almışlardı yanılmıyorsam.
Geceden bir şey yememeniz lazım çünkü operasyona gireceksiniz.
Yarım saat bile sürmeyen basit bir işlem olacaktır.
Kansere dönüşebilme ihtimali olan hücrelerinizi doktor temizleyecek ve nur topu gibi tertemiz bir rahim sahibi olacaksınız

Leep sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.
Spora biraz ara vermeniz gerekli olabilir. Ben 1 buçuk ay spora gitmemiştim. Doktorda leep sonrası spor aktivitesine 1 ay ara vermemin iyi olacağını belirtmişti.
İlk etapta kanamanız pek olmayabilir, hafif hafif kan gelebilir belki. Bende ilk 1 hafta kan gelmemişti. Sonrasında bayağı kanama olmuştu. Bu duruma çok üzülmüştüm çünkü bayağı kanamam oldu, neredeyse bir 0.50'lik pet şişenin yarısını dolduracak kadar. Doktora gittim hemen ertesi gün; Doktor vajina içerisine sargı bezi yerleştirmişti, 3-4 saat sonra da çıkarmıştım. Bunu tembihlemişti. Ama hepinizin başına aynı şey gelmeyebilir. Çünkü ben her şeyiyle en kötüsünü yaşadım o sebeple hpv blogunu ve forumunu açtım hepinize yardımcı olmak için.

Asıl önemli kısım; leep sonrası regl dönemi.

Bu dönemde de yine fazla kanamam olmuştu. Ama geçen sefer ki kanamaya göre nispeten daha iyiydi. Leep sonrası regl birkaç gün gecikmişti. Sonra her şey düzene girdi. Zaten 2-3 aya tamamen iyileşiyor.
Ayrıca sizin de bilginiz olsun leep sonrası o bölgeyi yıkamak vs yasak 2 ay kadar sadece su ile yüzeysel temizleme yapabilirsiniz. Ama bu zaten iyi olan bir şey, vajinanın ph dengesini de bozmamış oluyorsunuz.

İşte böyle kız kardeşlerim, kader ortaklarım
Korkacak bir şey yok, leep olmanız gerekiyorsa olun. Görüşmek üzere