Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: tekrar bulaşma

Durum
    menfis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

tekrar bulaşma

merhaba arkadaşlar uzun süredir aklıma takılan bir soru var. hpv pozitif arkadaşlar düşüncelerini paylaşır ve hpv negatif olup bundan kurtulanlar tecrübelerini ve düşüncelerini paylaşırsa sevinirim.

hpv kaptığımız kişiyle sevişirken oral yaptık elimiz ile illaki genital bölgesine dokunduk. veyatta o bize oral yaptı onunla öpüştük vs.. demem o ki bu virüs bizim ellerimiz de ağzımız da yüzümüzde de yok mu? yani asıl merak ettiğim şu; hpv negatif sonucu aldık diyelim genital bölgeden, daha sonra elimiz ile kendi cinsel organımıza dokundugumuz da elimizden tekrar bulaşırsa? yada su an da benim agzımda dudaklarım da bu virüs varsa birine oral yaptıgımda veyatta onu öptüğüm de ona bulaştırır mıyım?

mesela arya sen negatifsin. elinle dokunmaya korkmuyor musun? ya elin de bu virüs var olupta tekrar bulaşır diye. bu konuyla ilgili düşüncelerin neler?

Durum
    darkFTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: tekrar bulaşma

El konusunda bulaş konusu çok çok çok çok düşük bir ihtimal bütün doktorlarda bunda hem fikir. El ile bulaşsaydı bence şuan dünyadaki herkes hpv ye sahip olurdu diye düşünüyorum.

Durum
    daylon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Erkekler için konuşursak penis kökünden ucuna kadar ve testis bölgesine tutunabiliyor bu virüs. Yani vücudunuzun en ince derilerinden birine ona da kılcal çatlak olması koşulu ile. (Bir diğer ince deriniz de göz kapağı, ekstra gereksiz bir bilgi olarak verelim)

Ayrıca penis uç kısmından içeri, ağız içi, gırtlak, makat v.s. gibi yerlere de tutunabiliyomuş. Bunlara tabi biraz daha az rastlanıyor ama kural aynı, kılcak çatlak olmalı.

HPV 1 dışında ele bulaşan yok sanırım, o da genitale bulaşmıyor. Yani genital bölgeden elinize HPV yerleştiremezsiniz. Ama elinizi bir kürek gibi kullanarak virüsü taşıyabilirsiniz. Yani virüslü olması şüpheli bölgeye el ile temas ettikten sonra elinizi yıkamanız lazım.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı daylon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erkekler için konuşursak penis kökünden ucuna kadar ve testis bölgesine tutunabiliyor bu virüs. Yani vücudunuzun en ince derilerinden birine ona da kılcal çatlak olması koşulu ile. (Bir diğer ince deriniz de göz kapağı, ekstra gereksiz bir bilgi olarak verelim)

Ayrıca penis uç kısmından içeri, ağız içi, gırtlak, makat v.s. gibi yerlere de tutunabiliyomuş. Bunlara tabi biraz daha az rastlanıyor ama kural aynı, kılcak çatlak olmalı.

HPV 1 dışında ele bulaşan yok sanırım, o da genitale bulaşmıyor. Yani genital bölgeden elinize HPV yerleştiremezsiniz. Ama elinizi bir kürek gibi kullanarak virüsü taşıyabilirsiniz. Yani virüslü olması şüpheli bölgeye el ile temas ettikten sonra elinizi yıkamanız lazım.
    Peki agiz? Mutlaka ben bu virusu kaptigim kisiye oral yapmisimdir. Su anda baska biriyle oral iliski yaşasam agzimdan ona bulasir mi sizce ?

Durum
    darkFTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Eğer ağzında virüs varsa veya siğil tabiki bulaşabilir. Ama siğilin yoksa ağzında bunu anlayabilmenin tek yolu sürüntü örneği ile ağızdan hpv testi yaptırman

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı darkFTH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer ağzında virüs varsa veya siğil tabiki bulaşabilir. Ama siğilin yoksa ağzında bunu anlayabilmenin tek yolu sürüntü örneği ile ağızdan hpv testi yaptırman
    bir sürüntü örneği 500 lira. keza ben daha genitaldekine sürüntü yaptırmadım bosa para vermeyim nasıl olsa oldugunu biliyorum diye. çok maddi işler çok sıkıntı..

Durum
    Arı Maya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı menfis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir sürüntü örneği 500 lira. keza ben daha genitaldekine sürüntü yaptırmadım bosa para vermeyim nasıl olsa oldugunu biliyorum diye. çok maddi işler çok sıkıntı..
    Tipini bilip de mi böyle rahat olabiliyorsunuz? Yani var ama zararsız bir tip, o yüzden şu anda smear e gerek yok, mücadeleye ve beklemeye devam diye mi düşünüyorsunuz?

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Alıntı Arı Maya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tipini bilip de mi böyle rahat olabiliyorsunuz? Yani var ama zararsız bir tip, o yüzden şu anda smear e gerek yok, mücadeleye ve beklemeye devam diye mi düşünüyorsunuz?
    rahat olmayınca işler daha kötüye gidiyor sürekli hpv düşünüp kendinize zarar verirsiniz psikolojik sorunlar cıkıyor düşündükçe ...zararlı da olsa zararsızda olsa 6 ayda bir smear doktor kontrolüyle bu virüsü kontrol altına alabilirsiniz zaten baska bir tedavi sekli yok cünkü

Durum
    Tecrübeli Üye

arkadaşlar ben erkeğim. o yüzden tipini şu an öğrenmem bana birşey kazandırmaz.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

''mesela arya sen negatifsin elinle dokunmaya korkmuyor musun?'' derken negatif oldugumu ve siğil olmadıgını unuttun sanırsam cunku olmayan bir seye dokunamam...

pozitifken korkmuyordum hpv virüsü genital siğilde olur genital siğil dısında olan şey farklı bir varyasyon.
    ayrıca çok düşük bir ihtimal bulaşsa bulaşırdı..

dudaklarında bu virüs varsa... vs gibi bir soru olamaz. yani parça parça bedenine ilmek gibi işlemiyor kardeşim. nasıl cevaplayayım bilemedim sorunun garipliğini.
    ama bir tavsiyem var: oral yapma hpvyi atlattıysan veya hala atlatamadıysan, benden sana tavsiye.

Bu Konu için Etiketler