Leep konizasyon bir cerrahi operasyon yani ameliyattır. Sadece kadınlara uygulanabilen bir müdehaledir, o nedenle erkekler kendileri için okuyorlar ise istediği an da okumayı bırakabilirler

Leep konizasyon neden uygulanır ?

Leep konizasyon, kanser öncüsü (kansere dönüşebilme ihtimali olan) lezyonu ya da hücreyi almak için uygulanır. Bu operasyon sonucunda kanser öncüsü olan şeyler alınmış ve inactive olmuş olur. Yani temiz olursunuz. İşlem sonrasında oradan taze doku alınır ve patalojiye yollanır, 1 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağırır ve rapora bakarsınız. Cerrahi sınırlarda devam edip etmediği önemlidir, eğer ediyorsa tekrar bir operasyona gerek vardır, etmiyorsa temizsinizdir. Ben 2 kez operasyon geçirdim. Biri leep koterizasyondu. Leep koterizasyon sonucu hem cin3 olduğumu öğrendim hem de cerrahi sınırlarda devam ediyor olmasıyla konizasyon yapılması gerektiğini. Direk leep konizasyon yapılıyorsa %95 temiz çıkacaksınız zaten, telaşlanmayın.

Bu yazı blog kısmımızdan alınmıştır: https://hpvliyiz.wordpress.com/2016/...ep-konizasyon/