Hpv psikolojinizi bozar. Lami cimi yok.

Herkes hpv olduğunu ilk öğrendiği ana geri dönüp baksın. Eminim çok kötüdür. O yüzden burada ilk defa hpv olduğunu yeni yeni öğrenen arkadaşlara bir zamanlar bana da arkadaşımın söylediği bir şeyi hatırlatmak istiyorum: Kendine süre ver. 1 yıl mesela. 1 yıl boyunca bu hastalık ile uğraşacağını kabul et. En önemlisi kabullen kardeşim. Siğil çıkınca üzülme. Siğillerini yaktırdın ya da dondurdun, her şey güzel. 2 ay sonra bir bakıyorsun yeni bir siğil. Delirme! Lütfen.

Hpv en çok stres, moral ve bağışıklıktan etkilenir. Bağışıklık için yapacağın şeyleri hpv ve beslenme konusunda az çok bahsettim. İçiyorsan eğer sigarayı bırak, alkolü azalt, düzenli dengeli beslen. (ev yemekleri – fast food’dan uzak dur, yeşil olan her şeye aban) Moral – motivasyon konusu o kadar da kolay olan bir şey değildir aslında.Yani çoğu kişi böyle bir virüs ile savaşırken o motivasyonu içinde bulamaz, dostlarınız ve yakınlarınız bu konuda teşvik edici olabilir. Öncelikle kötü senaryolar yazmayın kafanızda, olacağı varsa olur.

Bozulan, mahvolan, yıpranan sinirlerin için verebileceğim tavsiyeler var. Ben de bu yollardan geçtim, zaten bu blogu bu konuda farkındalık yaratmak ve diğer hpv’li insanlara sadece web ortamı da olsa yardımcı olmak için açtım. Kolay değildi, hala değil. Bazen yaşadıklarımı düşünüp ağlıyorum, bazen mi? Çoğu zaman..