Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kâbus bitsin diye beklerken kâbusa alışmak

Durum
    Mukti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Kâbus bitsin diye beklerken kâbusa alışmak

Bir garip hpv hikayesi...

Geçen yıl yeni bir ilişkim olmuştu sonrasında pelvik enfeksiyonla sonuçlanan bir cybh durumum oldu.1 ay antibiyotik kullandım. Çok korktum. Çok zor günler geçirdim. Sık sık kontrole gittim. Dr um hpv pcr testinden bahsetti. Epey pahalı olmasına rağmen çok kaygı duyduğum için yaptırdım.(4,5 ay sonra) Sonuç hpv 35 68 51 39 56
    yüksek riskli 5 hpv tipi pozitif çıktı. Hiç siğilim olmadı. Bu testi yaptırmasaydım asla bilemezdim. Tabi yıkıldım. Çok eşli biri hiç olmadım. Bu formu buldum ve okudum. Herkesin 1 ya da 2 tip taşıdığını öğrendiğimde benim durumumun hiç normal olmadığını anladım. Moral bitik olarak çabaladım bağışıklığımı güçlendirmek için araştırdığım kendimde düzenli uygulayabilecegim bana dokunmayacağını düşündüğüm ne varsa yaptım. 6 ay sonra yinelenen testte bu 5 yüksek riskli hpv tipi gitti yerine daha önce pozitif olmayan 16 ve 18 li kabus geldi. Bu 5 pozitif tiple boğuşurken tek tesellisi 16 ve 18 e sahip olmadığına sevinen ben ve umutlarım yerle yeksan olduk. Tabii ki bu dönemde hiç bir ilişkim olmadı. 1 yıl önce olan da nasıl bir insansa yüksek riskli tipler listesinin yarısını taşıyormuş demek bu nasıl bir talihsizliktir diye ölüp dirilirken bağışıklığımı güçlendirmek için yaptıklarıma yenilerini ekledim. Beni en iyi yaşayanlar anlar biliyorum.
    Son testimden bir süre sonra bir rüya gördüm ve yeniden test yaptırmak istedim ama sadece 2 ay geçmişti üstünden. Ketem'e gittim ücretsiz olarak hpv testi yaptırdım. Sonuç 16 ve 18 yok. Yerine daha önce negatif olan tip 35 51 68 var. Bu nedir? Bitmeyen kabus! Onlar gitmişlerdi yoklardı, bağışıklık güçlenmişken 16 ve 18 gitmişken diğerleri nasıl yine çıktı? 16 ve 18 in negatif olmasına sevinemedim çünkü bunlar tekrar pozitif olabiliyorlar anladığım. Şimdi gidip henüz nagatifken gardasil aşı olmayı planlıyorum. Sesimi duyan? Tavsiyesi olan?

Durum
    Sudesunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Kâbus bitsin diye beklerken kâbusa alışmak

Ikıncı test yanlış buyuk ıhtımal ılk ve sın test dogru uzulmeyın bakıre degılsenız smear yaptırın 6 Ayda bır ve unutun gotsın çıkarın aklınızdan bende sızın gıbı kafayı Yücel duruma geldım ve artık akışına bıraktım dört doktor gıttım bakıreyım smearde yaptırmadım akışına bıraktım ve bır yıldır sıgıl yok

Durum
    Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Testlerden en az birinin yanlış olduğunu zannediyorum, hiç ilişki yaşamadan geri gelip giden, yoktan var olan tipler, çok ilginç.

Durum
    Mukti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Ben de öyle düşündüm ya da ümit ettim fakat laboratuvar ile görüştün profesör şöyle yanıtladı; tipler kendi aralarında değişkenlik gösterebiliyor. Dr.um olmayan bir tip pozitif görünemez dedi. Peki nerden geldi 16 ve 18 çok garip. Eğer varsa 6 ay önce ki testimde de çıkması gerekiyordu. Bu testlerin güvenilirliğine dair inancımı yitirmeme sebep oldu.

Durum
    karakiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

bu konuyu görunce tabiri caizse hortlatmak istedim.
    hep aklima takilan bir seydi bu. diyelim 7 tip tasiyoruz aslinda ama bir anda sadece 5i enfekte ediyor gerisi uyuyor, sonra o enfekte olduklarimiz bagisiklik sisteminin yanitiyla tekrar uykuya geciyor (belki bazilari vucuttan tamamen antikor olusturularak deaktif ediliyor) ve digerleri aktif olabiliyor diye dusunuyordum, sanirim bu konu benim hipotezi dogruluyor.

eger bu ornekteki test sonuclarina guvenirsek, belki de virusle mucadelede iki olasilik var:

ya tam antikor uretip tamamen pasif hale getiriyoruz virusu ki her enfekte etmeye calistiginda vucut taniyor ve savasiyor boylece hep negatif kaliyoruz.
    diger olasilikta da vucut enfeksiyona anlik cevap veriyor ve virus geriliyor ve uykuya geciyor. sanirim uzun seneler negatif kalanlarda ilk olasilik gecerli. muhtemelen ahcc de immun sistemi tetikleyerek ilk olasiligi one cikariyor.

Durum
    Mağdurella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı Mukti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de öyle düşündüm ya da ümit ettim fakat laboratuvar ile görüştün profesör şöyle yanıtladı; tipler kendi aralarında değişkenlik gösterebiliyor. Dr.um olmayan bir tip pozitif görünemez dedi. Peki nerden geldi 16 ve 18 çok garip. Eğer varsa 6 ay önce ki testimde de çıkması gerekiyordu. Bu testlerin güvenilirliğine dair inancımı yitirmeme sebep oldu.
    Bu arkadasa noldu acaba uzerinden 2 yil gecmis kurtulamadıgi o tipleri atabildi mi ?

Bu Konu için Etiketler