Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ağızda HPV tanısı

Durum
    sammadag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Ağızda HPV tanısı

Merhaba. Ne zamandır bu forumu takip ediyorum. Sizinle benzer durumda olduğum için üye alımının başlamasını dört gözle bekledim. Benim hikayem de herkesinkine benzer şekilde. Yaklaşık 4 yıl önce anal siğillerle karşılaştım. İlk başta önemsemedim, çünkü koltuk altımda falan çok yağ bezesi var. Onlara benzettim, o yüzden normal sandım. 1 yıl gezdim onlarla. Ardından aldırdım. Ancak tabii ki tekrar ettiler. Toplamda 3 kez aldırdım. Bu sonuncusunu da yaklaşık 1 ay önce aldırdım. Yine 1 ay önce dilimin sağ arka yanında siğil benzeri 3 yapıyla karşılaştım. Hemen doktora gittim, gören siğile benzemiyor bekleyelim biraz dedi. Dayanamayıp özele gittim. Bana bunlar HPV yüzünden çıkıyor, insanların %80'inde var. İsterseniz alalım dedi. Ben de hemen aldırdım. Ardından da gidip dilimden, üretramdan ve anüs çevremden sürüntü verdim. Düşük ve yüksek riskli olmak üzere toplam 18 tipe bakıldı. Dilimden ve üretramdan negatif geldi sonuç, ancak anüs çevremde düşük riskli HPV bulundu. Zaten orada çıkacağını biliyordum, buna üzülmedim. Ancak dilimdekiler HPV sonucu çıktıysa ne yaparım diye düşündüm. 40 gündür kendimi yürüyen ölü gibi hissediyorum. Patoloji sonucum da çıktı, doktorum telefon etti hemen. Korkulacak bir şey yok dedi. İçinizi rahat ettirin dedi. Kimi doktorlar sadece siğil olduğunda HPV PCR testi sonuç verir diyor. Ancak Doktor Medusa PCR'nin en ufak virüsü dahi bulabileceğini söylüyor ki benim de inanmak istediğim bu cidden. Gel gelelim bir partnerim var ve anal ilişkiye girmesem de oral ilişkiye girdim onunla bir kez. Ona bulaştırmış olmaktan çok korkuyorum. Beynim ne test sonuçlarıma ne de doktorlara inanmak istiyor. Bir de anlamadığım bana bulaştıran kişiyle oral ilişki de yaşamışımdır kaç kez, ağzıma niye bulaşmış olmasın ki diye düşünüyorum bazen. Ki bu da beni çok korkutuyor. Ağzımda HPV olup olmadığını tam olarak nasıl bilebileceğim

Durum
    darkFTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: Ağızda HPV tanısı

Öncelikle geçmiş olsun. Biraz araştırmalarım dahilinde size şunu söyleyebilirimki ağızda hpv çok sık görülmüyor yani genital bölgeye bulaştığı gibi bulaşmıyor. Hepimizin dilinde et parçacıklar var ve bunlar tat duyuları yani korkulacak birşey yok. Ayrıca zaten test sonucun negatif gelmiş sevineceğine hala üzülüyorsun bence fazla takma kafaya spora falan başla kendini meşgul edicek şeyler bul derim ben. Ben kendim hep şöyle düşünüyorum kafama taksamda orayı defalarca kontrol etsemde yapacak birşey yok bakınca iyileşmiyorki 😁 hatta durumu dahada kötüleştiriyor o yüzden hiç takmıyorum bile. Hayatı kendine zindan etme tadını çıkar.

Durum
    Tecrübeli Üye

@darkFTH, Haklısınız, sevinmem lazım. Ancak beynim buna izin vermiyor bir türlü. Sanırım kafamı kurcalayan şey, acaba ağzımda virüs var da sadece siğil henüz çıkmadığı için mi testte sonuç negatif çıktı diye düşünmem. Testte çıkardı değil mi eğer ağzımda da bu virüs olsaydı? Çünkü benim ağzım bariz siğillere temas etti, benim ağzıma tutunamamış olsa bile be herhangi birine oral yaptığımda ona geçmeyecek mi yani virüs? Biliyorum sorularım biraz karışık oldu. Ağza lezyonlar değse de virüsün tutunamamış olması demek ağızda virüsün olmadığı anlamına geliyor değil mi? Yani inşallah öyledir. �� Zaten bu virüsün bende bulunmasından çok başkasına bulaştırmış olma ihtimalim beni kahrediyor, sanki karanlığıma başkasını da dahil ediyormuşum gibi hissediyorum. Sanırım benim psikolojimi asıl bozan da bu. Sürekli forumlardayım, başka bir şeyle uğraşırken bile aklım HPV'de ve erkek arkadaşımda. Halk otobüsündeyken, sokaktayken sürekli etrafıma bakıyorum, acaba aralarında HPV'li olanlar var mıdır diye. Tabii ki kimsenin başına böyle bir şey gelmesini istemem, ancak yalnız olmadığını bilmek, tek başına mücadele etmediğini bilmek insana güç veriyor. Yazdıklarınız da bana moral veriyor cidden. Ancak forumdan çıktıktan 5 dakika sonra kendimi ağlarken buluyorum. Beraber okuduğum bir arkadaşımın da omurgasında sorun var, ilk önce ona anlattım derdimi. Onun yanında ağladım hep. Neden ben Allah'ım diye feryat ettiğimde yaptın da başına geldi sanki Allah sana bile bile vermiş gibi konuşuyorsun, mesela benim içim rahat çünkü hastalığım doğuştan gelen bir şey dedi. Resmen kahroldum, yanlış şeyler yaptıysam da sağlıklı olmayı dilemek en doğal hakkımdır diye düşünüyorum.

Durum
    Özel Üye

Bak canım önce düşünce yapını değiştirmelisin bu kafayla çok yaşamazsın. Bu başına gelen şey senin suçun değil böyle olması gerekiyormuş. Ayrıca negatif çıkması demek virüsün varolmadığı anlamına gelir. Benden bir tavsiye bir süre cinsel perhiz yap derim ben benimkiler öyle geçmişti.

Durum
    Tecrübeli Üye

Zaten HPV olduğumu öğrendikten sonra hiç anal ilişkide bulunmadım. Oral konusu da açıkçası cahilliğimden oldu. Türkiye'ye döndüğümde psikolojik destek almayı planlıyorum. Yoksa günlük hayatıma devam edemeyecekmişim gibime geliyor. Rusya'ya döndüğümde de erkek arkadaşımı test olmaya ikna edeceğim, çünkü oral ilişkimizden sonra sadece 42 gün geçti. Şimdi test yaptırsak onda belli olmaz herhalde diye düşündüm. Sizin lezyonlarınız tamamen geçti mi? Negatif sonuç mu aldınız?

Durum
    Özel Üye

Yaklaşık 7 aydır uğraşıyorum bu illetle erkek olduğum için test yaptırmadım. Yaklaşık 4 aydır birşey yok ilk 3 ay toplam 60 70 tane siğil çıkarttım ama moral bozmadım hiç. Evet biliyorum zor ama dayanmak zorundasınız aynı benim gibi bakalım bi 9 10 ay daha çıkmazda birdaha zor çıkar bekliyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

Umarım bir daha çıkmaz ve yenersiniz bu virüsü, buradaki herkes için tek dileğim bu gerçekten. Testi neden yaptırmadınız? Erkeklerde virüsün tespiti zor olduğu için mi?

Durum
    Özel Üye

Erkeklerde biraz sıkıntılı bir işlem. Sürüntü örneğini için penis ucundan içeri girilmesi lazım oda can yakıcağı için yaptırmadım.

Durum
    dagon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

üretradan sürüntü alınması acıdan çok içeri virüs taşıyabilir mi korkusuyla yaptıramadığım bişey maalesef ki. bi doktor bişey olmaz bi diğeri kesin bulaşır bir diğeri ise belli olmaz diyor. erkeklerde lezyon yoksa böyle örnek alınıyor kaçarı yok.

ağız içinse bi kbb uzmanından virüs yükü azalsın diye söylediği bişeyi yazayım çok basit bi kçay kaşığı karbonat bi çağ kaşığı kaya tuzu bunları bi su bardağı suyla karıştır gargara yap güzelce demişti umarım faydalı olur. tekrar geçmiş olsun umarım en kısa zamanda atlatırız.

Durum
    Tecrübeli Üye

Artık paranoya durumuna geldim, hayatıma nasıl devam edebileceğimi bilmiyorum. Eskiden yaptığım en ufak davranışı bile düşünüyorum. Böyle yapmıştım acaba ona bulaştırmış mıyımdır diye. Mesela geçen ay anal siğillerime kriyo yaptırmaya gitmiştim. Doktor siğillerimin yerinu göstermek için parmaklarımı tutup siğillerime değdirdi. Sonra kriyo yaptı. Ben de hiç düşünmedim o an ellerimi yıkamayı. O gün de bir kız arkadaşım benden merhem almamı istemişti. Hemen çıkışta eczaneye gittim. Dolayısıyla siğillerime değen parmaklarım merhem kutusuna da değdi. Yolda bu aklıma geldi, merhemi vermeden önce ıslak mendille sildim kutuyu. Dr. Medusa böyle bulaşının olmadığını söyledi. Ancak beyin işte, en kötüsünü düşünüyor.

Bu Konu için Etiketler