Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv Hikayem ve Tek Lab. Sonucuna İtimat Etmeme Gerekliliği

Durum
    Ginger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

Hpv Hikayem ve Tek Lab. Sonucuna İtimat Etmeme Gerekliliği

Merhabalar

Öncelikle sevgili Arya'ya forum için teşekkür etme gereği duyuyorum, gerçekten benzer süreci yaşayan hasta hikayeleri hakkında bilgi sahibi olma ve paylaşım yapabilme şansı değerli.

Hikayeme gelince, bir kaç ay önce anogenital kısımda toplu iğne başı kadar bir oluşum fark ettim, bir çok kişi gibi et beni olduğunu düşündüm çünkü daha önce kol altımda da benzer şekilde et beni çıkmışlığı var. Ve ben de kopartmaya çalıştım, kanattım vs. ama çoğalma olmadı. Eylül ayı başında büyümüş gibi hissettim, tabi emin değildim hala minicikti çünkü, genel cerraha randevu almayı planlarken durumu paylaştığım bir arkadaşım siğil olabileceğini söyleyince jinekologa gittim 8 eylülde. Doktor siğil olduğunu ve vajinada da 2 tane olduğunu söyledi onları fark etmedim hiç, genital bölgede follikülit ve kist problemlerim ve buna bağlı olarak da bir çok skar var çünkü. O yüzden anlamamışımdır diye düşündüm.
    O gün Hpv olduğumun şokuyla kendimi tamamen doktora emanet ettim ve ne yapacaz dediyse yapalım dedim. Smear alındı, hpv tipleme için siğillerden numune alındı, siğiller lazerle yakıldı ve gardasil ilk dozu oldum. Gittiğim yer özel muayenehaneydi sadece yakma işlemine 1600 tl olmak üzere toplamda 2800 tl ödeme yaptım, tabi o zaman ne bu forumdan haberim vardı ne de ücretlerden. Üstelik siğil teşhisi koyduğu oluşumlardan örnek almaya çalışırken fazlasıyla kanama oldu, bistüriyle müdahale edip birden kanama olunca tiz bir çığlık attı doktorum ) ve tabii bir çok dikiş atıldı. Sonuçlarımın ne zaman çıkacağını sordum smear 1 hafta, hpv tipleme 2 hafta dedi.

1 hafta sonra aradı doktorum ve smearımın temiz olduğunu hiç bir sıkıntı olmadığını söyledi. 2 hafta sonra ise sekreteri aradı, ben herhalde tipleme sonucu çıktı diye düşünürken, lab. sizden sürüntü alınmasını istedi dedi, gittim muayenehaneye doktora neden sürüntü istiyorsunuz ek olarak diyorum lab. istedi diyor, iyi de bi tahmininiz vardır herhalde dedim 1 değil 2 tipi vardır o yüzden ekstra sürüntü de istemişlerdir, 2 numuneyi birlikte çalışacaklar dedi. Neyse sürüntüyü verdim 21 eylülde ama ne laboratuvara ne doktora güvenim kalmadı o gün. Eğer siğil sadece ihtiva ettiği hpv tipini gösteriyorsa zaten siğille beraber sürüntü almak standart uygulama olmalı, bu şekilde ise doktorum bunu ihmal etti, ya da lab. numuneyi kaybetti bilmiyorum. Bu defa 1 hafta 10 gün içinde çıkar sonucunuz dendi.
    10 gün sonra aradım sizinki tipleme testi 18 günden önce çıkmaz o dendi, sanki tipleme olduğunu başında bilmiyorlardı.
    18 gün sonra aradım, çıkmadı dediler, çalıştıkları laboratuvarı öğrenip aradım doktorunuz arasın dendi, kaç günde çıkıyor diye üsteleyince en başta uzun sürüyor dedi net bir cevap istediğimi belirtince de 20 işgünü yanıtını aldım.

Bekledim, 20 işgünü oldu aramadılar, 21 oldu aramadılar, 22 oldu artık cuma günü olduğundan mesai bitimine doğru ben aradım doktorumun muayenehanesini, hafta sonu raporlanacakmış pazartesi ararız dediler. Ama cumartesi aradılar 21 ekimde, hpv tip 6 ve hpv tip 44 varmış. Doktor düşük riskli endişe etme 6 ayda bir smear vereceksin dedi. Raporu da gittim aldım-bu arada rapor tarihi 17 ekim diye geçiyor ama insan oyalamayı seviyorlarsa demek-.
    O süreç fazlasıyla yıpratıcıydı benim için hatta Arya'ya mail atmıştım, hiç sonuçlarını bu kadar bekleyen gördün mü diye, yokmuş Dile kolay 1,5 ay sadece sonuç bekledim.

Neyse tipleme sonuçlanınca hemen Ahcc olayına girdim yine sağolsun Arya ile iletişime geçerek ancak bu defa da temin sıkıntısı çıktı. Bu arada da tip 6'ya sahip olan insanların nüks hikayelerini okudukça pimpiriklenmeye başladım kesin bende onlarca siğil var ama ben göremiyorum anlamıyorum diye, sonuçta 2 ay geçmişti. 4 Kasım'da Nevra Hanım'dan randevu aldım ve muayeneye gittim. Sonuçlarıma baktı düşük riskli olduğunu vs. söyledi o da, sonra muayeneye aldı, gayet detaylı inceledi, hatta kameralı bir cihazı var ekrandan siz de görüyorsunuz, hiç siğil olmadığını söyledi ve her oluşumu da ayrı ayrı değerlendirdi, bu skar, bu hematom, bu lipom vs. Ben söylemeden direk kendisi söyledi Ahcc'i ve reçete etti. Reçeteye gerek kalmadı gerçi bir arkadaşımın akrabası 2 hafta sonra getirecek. Bundan da sebeple artık ahcc'e de başlayacağım, bir test daha yaptırayım farklı bir laboratuvarda, teyit olsun dedim. Neden derseniz, defalarca yanlış teşhis mağduru olduğumdan hayatım boyunca, bir kaç doktora bir kaç test sonucuna ihtiyaç duyuyorum artık, öğrenilmiş çaresizlik yani.

Bu forumda da adı sıklıkla geçen, iyi olduğu söylenen bir laboratuvara gittim. Sürüntü alındı ve tüm tiplere bakılacağı söylendi, 21 tipine bakılana göre az bir fiyat farkı var, olur dedim tabii ki hepsine bakılsın.

Sonuçlar arasında bir farklılık olacaksa tek bir ihtimal vardı aklımda, 6 ve 44 cepte zaten belki başka da var ve ilk lab. tespit edememiştir şeklinde olabilir diye düşünüyordum. Ancak gelen sonuç artık şaşırmam desem de beni bile şaşırttı. Bu lab. sonucuna göre de bende 6 ve 44 yok, yüksek riskli olan 16 var sadece İşte güler misin, ağlar mısın.
    İki lab. sonucundan en az birinin yanlış olduğu net, çünkü bu 2,5 aylık süreçte;

Tip 6 ve Tip 44'ü yenmiş olamam: Günde 1 paket sigara içiyorum, haftada 2-3 kez alkol alıyorum, sağlıksız beslenme deseniz bini bi para, spor yapmıyorum. Sadece imuneks kullanıyorum, onu da son 20 gündür imutor'e çevirdim.

Tip 16'yı kapmış olamam: Değil cinsellik, hpv'i öğrendikten sonra bir erkekle neredeyse göz teması bile kurmadım. Tuvalet vs. olayına da ben pek inanmıyorum öyle olsa herkes hpv'li olur zaten, hepimiz ortak tuvalet bi şekilde kullanıyoruz yani.

Şimdi benim yerimde olsanız ne yapardınız bilmiyorum ama sanırım bana bir test daha görünüyor. Şimdiki doktoruma gidip bir tipleme de ondan isteyeceğim, umarım farklı bir lab. ile çalışıyordur ve onun sonucu ne gelirse gelsin ona inanacağım artık.

Destan gibi yazdım biliyorum ama sizler de bilin istedim pozitif ya da negatif laboratuvar sonuçları hatalı olabilir, dediğim gibi benim sonuçlarımdan en az birinin yanlış olduğu çok açık.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Durum
    Kültür Mantarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlı Üye

Cevap: Hpv Hikayem ve Tek Lab. Sonucuna İtimat Etmeme Gerekliliği

Bildiğim kadarı ile tip 16 siğil yapmıyor. Nevra hanımın buna açıklaması ne oldu..
    Bende tip 6-11 var. Nevra hanımın eşi hakan bey lazerle yaktı pazartesi günü tam 125 tane.. inan şimdi bende tereddüt ettim tekrar test mi yaptırsak

Durum
    Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Lokumcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarı ile tip 16 siğil yapmıyor. Nevra hanımın buna açıklaması ne oldu..
    Bende tip 6-11 var. Nevra hanımın eşi hakan bey lazerle yaktı pazartesi günü tam 125 tane.. inan şimdi bende tereddüt ettim tekrar test mi yaptırsak
    Tip 16 sonucunu bugün aldım, henüz Nevra Hanım'a gitmedim. Aralık ortası gideceğim, şehir dışına çıkmam gerekiyor çünkü.
    Bence sizde o kadar siğil varsa sonucunuz doğru olabilir.

Durum
    Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

Sketch 1511949752419 - Hızlı Resim
    20171023 202957 - Hızlı Resim

Bunlar da 2 ay arayla yapılan test sonuçlarım

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Alıntı Ginger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tip 16 sonucunu bugün aldım, henüz Nevra Hanım'a gitmedim. Aralık ortası gideceğim, şehir dışına çıkmam gerekiyor çünkü.
    Bence sizde o kadar siğil varsa sonucunuz doğru olabilir.
    Herkes pimpiriklenecek ya bu olaya , bir kez daha yaşandı çünkü bu olay . Tip 16ysan degişen birşey yok smear vermeye devam edeceksin ama kolkoskopide gerekiyor suan oda ek masraf senin için suanda .tip 6 ya bakılıyor bildiğim kadarıyla o testte onu yenmiş olabilir vücudun bilemessin

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Sketch 1511949752419 - Hızlı Resim
    20171023 202957 - Hızlı Resim

Bunlar da 2 ay arayla yapılan test sonuçlarım
    Okadar tipe bakan bir test ilk defa gördüm tip 69 mesela yüksek risk hiç görmemiştim

Durum
    Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

Yaptırdığım her 2 testte de bakılabilen tüm Hpv tiplerine bakıldığı söylendi, yani 16 varsa ilk testte de çıkmalıydı, 6 ve 44 varsa da ikinci testte de çıkmalıydı. Ve ben ilk mesajımda belirttiğim gibi öyle hemen atlatabileceğimi sanmıyorum. Onu atlattığıma inanırsam 2 ay içinde cinsel münasebet olmaksızın tip16yı kaptığıma da inanabiliyor olmam lazım
    Bana şu an mantıklı gelen tek düşünce 3 tipi de taşıyor olduğum ve 3ünün de bende virulansı çok düşük olabilir o sebeple de her testte 3ü birden yakalanamıyor olabilir. Çünkü hatalı negatif olma ihtimali aklıma yatarken hatalı pozitif pek yatmıyor. Ama bu defa da ister istemez ya dahası da varsa sorusu aklımı kurcalıyor, öyle ya da böyle biz tipleme testini boşuna yaptırıyoruz o zaman, sonuçta düşündüğüm şekildeyse ilk testte gözden kaçırılan tipim en çok dikkate alınması gerekendi.
    Neyse dediğim gibi son bir test yaptırıp bunları yırtıp atacam ona inanacam, ben biraz garantici bi insanım, yoksa ne tipi varsa var sonuçta tedavisi aynı ama işte kafamda netleştirmeden kendimi yerim biliyorum.
    Keşke 2. testi hiç yaptırmasaydım
    Cevabınız için teşekkür ederim.

Durum
    Cubar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Merhaba hikayeniz gerçekten enteresan.

Ben sizin yerinizde olsam kesinlikle bir test daha yaptırıp ne kendimi ne cebimi yorarım.

İsterse 140 tip olsun mücadele yönteminiz aynı olacak.

Çıkan siğilleri düzenli yaktırtın/dondurtun, düzenli smear,bolca anti-oksidan ve bağışıklık güçlendiriciler.

Hangi tip olursa olsun yapmanız gereken bu.

Durum
    Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Cubar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba hikayeniz gerçekten enteresan.

Ben sizin yerinizde olsam kesinlikle bir test daha yaptırıp ne kendimi ne cebimi yorarım.

İsterse 140 tip olsun mücadele yönteminiz aynı olacak.

Çıkan siğilleri düzenli yaktırtın/dondurtun, düzenli smear,bolca anti-oksidan ve bağışıklık güçlendiriciler.

Hangi tip olursa olsun yapmanız gereken bu.
    Merhaba
    Çok haklısınız ancak yine de son bir test yaptıracağım ve bunları yırtıp sonuncu ne çıkarsa ona inanacağım artık. Onda da farklı bir tip çıkarsa o zaman kendime empoze etmeye çalışacağım tiplemenin çok da önemi olmadığını.
    Teşekkür ederim yanıtınız için.

Durum
    Cubar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Rica ederim, bu kaygı haliyle paranızı çarçur edin istemiyorum hepimiz yaşadık çünkü.

Merhaba
    Çok haklısınız ancak yine de son bir test yaptıracağım ve bunları yırtıp sonuncu ne çıkarsa ona inanacağım artık. Onda da farklı bir tip çıkarsa o zaman kendime empoze etmeye çalışacağım tiplemenin çok da önemi olmadığını.
    Teşekkür ederim yanıtınız için.

Bu Konu için Etiketler