Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: P16 ve Ki-67

Durum
    Sansa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Question P16 ve Ki-67

Benim gibi servikal biyopsisinin immunhistokimyasal başlığı aştında P16 ve Ki-67 den bahsedilen arkadaşlar var mı acaba ? Benimkinde P16 pozitif ve Ki-67 artışında hızlanma var diye not düşülmüş. Bunun ne olduğunu doktoruma sorduğumda onu boşver onun için yapacak birşeyimiz yok asıl problem Cin2 tarzında bir cevap aldım. Ancak yine de içimdeki kurttan kurtulamadım. İnternetten yaptığım araştırma sonucunda p16 nın bir gen olduğu Ki-67 nin de bir antijen olduğunu öğrendim ama hep kanserle alakalı idi. Bu konuda bir bilgisi olan var mı acaba

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Cevap: P16 ve Ki-67

Alıntı Sansa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim gibi servikal biyopsisinin immunhistokimyasal başlığı aştında P16 ve Ki-67 den bahsedilen arkadaşlar var mı acaba ? Benimkinde P16 pozitif ve Ki-67 artışında hızlanma var diye not düşülmüş. Bunun ne olduğunu doktoruma sorduğumda onu boşver onun için yapacak birşeyimiz yok asıl problem Cin2 tarzında bir cevap aldım. Ancak yine de içimdeki kurttan kurtulamadım. İnternetten yaptığım araştırma sonucunda p16 nın bir gen olduğu Ki-67 nin de bir antijen olduğunu öğrendim ama hep kanserle alakalı idi. Bu konuda bir bilgisi olan var mı acaba
    İlk defa duydum ,, doktorun bunu acıklaması gerekirken geçiştirmesi de cok yanlıs yine ..yani arastırmak gerekli ama cevabı yine dktpr verecektir,, tiple alakalı bir durum belkide bu tipmiz nedir?

Durum
    Sansa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı hepeve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk defa duydum ,, doktorun bunu acıklaması gerekirken geçiştirmesi de cok yanlıs yine ..yani arastırmak gerekli ama cevabı yine dktpr verecektir,, tiple alakalı bir durum belkide bu tipmiz nedir?
    Ben daha tipimi bile öğrenemedim ne yazık ki Yeni konizasyon işlemi oldum kanamadan sonra ilk yaptıracağım şey tipimi öğrenmek. Ama tipimin yüksek riskli çıkacağı kesin çünkü muhtemel enfekte tarihinden iki buçuk yıl içinde böyle bir tabloyla karşılaştım. Yani yukarıda bahsettiğim P16 ve Ki-67 yi daha sonra da araştırdım. Ancak çok bilimsel makaleler var. Kavrayabildiğim kadarıyla bu iki materyal hücre içimizde zaten bulunuyor. Ancak hücreler yüksek riskli hpv ile enfekte olduğunda p16 pozitifleşiyor bunun sebebiyse P16 geninin içindeki Ki-67 antijeninin hızı artıyor. Ki-67 antijeninin üretim hızının artması da hücrenin bölünme hızının artmasına sebep olarak tümörleşmeye sebep oluyor. Bu da Cin1 Cin 2 Cin3 ve en son ne yazık ki İnvaziv (kanser) diye tabir ettiğimiz Hücre dejenerasyonunun aslında oluşum hikayesi. Yani kısaca hpv asisti veriyor P-16 nın içindeki Ki-67 de golü atıyor. Mesela Baş boyun kanserlerinin sebebi de p53 genindeki ki-67 antijeninin hızla artmasıymış. Bu biraz Cin arkasındaki hikaye gibi bir durum. Bilmesek de olur mu olur. Kendim çaldım kendim oynadım gibi oldu biraz ama umarım gereksiz olmamıştır

Durum
    muyga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba hala buralarda mısınız?birsey sormak istiyorum

Bu Konu için Etiketler