Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gardasil'in gercek yüzü

Durum
    elektrikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Gardasil'in gercek yüzü

ben genel olarak aşılara güveniyorum.

aşı sayesinde çiçek hastalığı literatürden kalktı. aşırı yaygın olan çocuk felci aşılar sayesinde bitti, artık çocuklar sakat doğmuyor. binlerce insanın kudurarak, berbat bir şekilde can vermesine sebep olan kuduza aşı sayesinde çözüm bulundu. keza yine avustralyada bu hpv aşısının zorunlu olması sayesinde yeni vaka oluşumu neredeyse sıfıra indi. kan uyuşmazlığı ile ölen anne ve çocuk sayısı sıfıra indi, kan uyuşmazlığı olanlar aşı sayesinde günümüzde gönül rahatlığı ile evlenebiliyorlar. tetanoz, frengi vb. onlarca hastalık aşılar sayesinde tedavi edilebiliyor. hpv'den bin kat daha tehlikeli olan hepatit-b yayılımı aşı sayesinde durduruldu, hepatit olan kişi aşısını vurdurarak istediği kişi ile evlenebiliyor. daha bi ton faydasını sayabilirim aşıların. ortalama insan ömrü bugün 80'li yaşlara kadar uzandıysa bu aşı sayesindedir. Bunu taraflı tarafsız herkesin kabul etmesi lazım.

kendim de mümkün mertebe aşılarımı yaptırıyorum. şayet çocuğum da olsa çiçek, çocuk felci, hepatit vs. tüm aşılarını gönül rahatlığı ile yaptırırım.

gardasil özelinde ise bişey söylemem doğru olmaz, belki hpv bizim abarttığımız kadar tehlikeli değildir, kansere çevirme oranı çok düşüktür, aşı olmadan atmak da mümkün vs. bu konuda uzman olmadığım için bişey söylemem doğru olmaz. ama gerek okuduğum bilimsel makaleler, gerekse aşı uygulanan ülkelerden gelen istatistiksel bilgilere bakarak gardasilin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Durum
    Cubar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Şimdi verdiğin örnekler çok abes açıkçası. Çiçek, kuduz vb. örnekler geçmişi çok eskiye dayanan hastalıklar o yüzden bırak da hakkında çok klinik araştırma / çözüm olsun.

Hpv geçmişine bakarsan çok daha yeni, doğal olarak belirli bir piyasa geçmişi olmayan hakkında binlerce şaibe olan bu aşıyı vücuduna sokup sokmamak senin tercihin.
    Hpv seni öldürmez ama gardaşil belli olmaz.

Ayrıca Avusturya konusunda bana hatırlat sana özelden yapılan bir sürü protesto ve ailelerin yapılmamasını istediğini gösteren belgeler atacağım.

İngiltere, Amerika , Almanya gerizekalı Avusturya herşeyi çözmüş gözüyle bakıyorsan olaya ne diyebilirim.

Herşeyi geçiyorum yukarıda senin üzerinden hiçbir ticari kaygısı olmayan doktorları, akademisyenleri ve gardasil mağdurlarını dikkate almayarak kendini inandırmayı tercih ediyorsan seçim senin, ben elimden geldiğince insanları uyarmayı kendimce doğru buluyorum.

Son olarak yazıyı okumamışsın bence, devletlerin verdiği istatistiki verilere dayanıp kendini bu kurşunun önüne atman da bence çok garip. Yahu hangi devlet tarihinde yaptığı kötü şeyleri söylemiş? Bir elin parmaklarını geçmez. Paylaştığım yazılarda Avusturya hakkında detaylı inceleme de var bence önce oku, yetmezse ben sana daha detaylılarını atabilirim. Hpv maksimum 2 sene içerisinde geçecek kısmi felç ve nörolojik sorunlar ile uğraşmak istiyorsan senin tercihin ama bilgisayar mühendisi olan ve web üzerinde senin ulaşamadığın birçok arama sonucuna ulaşan ilaç firmaları hakkında faiş davaların nasıl kapatıldığını bilen biri olarak uzak dur derim.

Unutma sınırsız sanarak kullandığın Web sadece %20'si kalan %80'de nelerin döndüğünü bilsen hayret edersin.

Mesela ufak bir anektod vereyim "cipro" grubu ilaçların zararlarının, insanların protestolarının, ölümlerin nasıl saklandığını chrome,Mozilla gibi Ana akım tarayıcılar ile göremezsin, en azından ciddi olanlarını. Gel ben sana bir işletim sistemi önereyim
    ( tamamen özgür, Microsoft öyle değil) nelelerle karşılaşacağını gör. Milyarlarca doların döndüğü yerde iki Web sitesiyle bu kadar parayı yedirirler mi sanıyorsun?

O yüzden lütfen bana inan senin ulaştığın bilgilerin matematiksel olarak 80 katına ulaşıyorum, Google'da aratıp yazdığım şeyler paylaştıklarıö ancak arka planı çok daha dolu.

Son sözüm hpv gibi overrated bir virüs için bu kadar riskli bir aşıyı göze almak büyük cesaret ister. Dipnot: FDA onayı için konuşuyorsan fda'nın onay verip ölümcül olduğunu kabul edip piyasadan çektiği ve özür dilediği ilaçları araştır bir de görmediklerinin ne kadar büyük olduğunu düşün.

Aşılar genellikle pahalı olduğu için en büyük katakullilerin döndüğü gruptur.

Alıntı elektrikci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben genel olarak aşılara güveniyorum.

aşı sayesinde çiçek hastalığı literatürden kalktı. aşırı yaygın olan çocuk felci aşılar sayesinde bitti, artık çocuklar sakat doğmuyor. binlerce insanın kudurarak, berbat bir şekilde can vermesine sebep olan kuduza aşı sayesinde çözüm bulundu. keza yine avustralyada bu hpv aşısının zorunlu olması sayesinde yeni vaka oluşumu neredeyse sıfıra indi. kan uyuşmazlığı ile ölen anne ve çocuk sayısı sıfıra indi, kan uyuşmazlığı olanlar aşı sayesinde günümüzde gönül rahatlığı ile evlenebiliyorlar. tetanoz, frengi vb. onlarca hastalık aşılar sayesinde tedavi edilebiliyor. hpv'den bin kat daha tehlikeli olan hepatit-b yayılımı aşı sayesinde durduruldu, hepatit olan kişi aşısını vurdurarak istediği kişi ile evlenebiliyor. daha bi ton faydasını sayabilirim aşıların. ortalama insan ömrü bugün 80'li yaşlara kadar uzandıysa bu aşı sayesindedir. Bunu taraflı tarafsız herkesin kabul etmesi lazım.

kendim de mümkün mertebe aşılarımı yaptırıyorum. şayet çocuğum da olsa çiçek, çocuk felci, hepatit vs. tüm aşılarını gönül rahatlığı ile yaptırırım.

gardasil özelinde ise bişey söylemem doğru olmaz, belki hpv bizim abarttığımız kadar tehlikeli değildir, kansere çevirme oranı çok düşüktür, aşı olmadan atmak da mümkün vs. bu konuda uzman olmadığım için bişey söylemem doğru olmaz. ama gerek okuduğum bilimsel makaleler, gerekse aşı uygulanan ülkelerden gelen istatistiksel bilgilere bakarak gardasilin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

ikna olmadım.

hepatit aşısı, çiçek aşısı gibi pek çok aşı da ilk bulunduğunda pek çok aile tarafından reddedildi, pek çok doktor da yapılmaması gerektiğini söyledi. günümüzde hala bu aşıları yaptırmak istemeyen, bütün bu aşıların/ilaçların israilin, amerikanın oyunu olduğunu iddia eden aileler var. oğlu kuduz olsa ve ağzından köpükler çıksa hala aşı yaptırmayacak aileler de var.

neyseki bu bağnaz düşünce azınlık olarak kaldı ve modern tıp galip geldi. aşılar yaygınlaşarak bu hastalıklar neredeyse ortadan kalktı veya bulaşma hızları durduruldu.

hpv için ise aşı yaptırmaya gerek var veya yok denilebilir, hpv'nin overrated bir hastalık olduğu konusunda ben de şüpheliyim. bu yüzden isteyen yaptırır istemeyen yaptırmaz. ama yaptıranlara karşı da saygılı olmak ve tartışmalarda herşeyi ben bilirim tonundan konuşmamak gerekir. buradaki herkes bir şeyleri okuyup araştırıyor zaten.

her türlü aşıyı, ilacı almak doğru değil buna katılıyorum ama topyekün aşılara/ilaçlara savaş açmak, herşeyde ilaç firmalarını öcü gibi göstermek hiç doğru değil.

Durum
    dagon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

hpv kaptıktan sonra aşı yaptırmanın anlamı nedir?
    bildiğim kadarıyla bu kapmadan önce yaptırmamız gereken koruyucu bir aşı tedavi edici değil.
    uzmanlar bunu bilmelerine rağmen neden tavsiye ediyorlar o kısmı anlamıyorum.
    bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba?
    zira bu illetten kurtulmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım eğer tedavi ediyorsa edecekse riskleri almak zorundayım artık çünkü sürekli bu nükslerle uğraşmak hayatı yaşanılmaz kılıyor.
    saygılar.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı dagon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hpv kaptıktan sonra aşı yaptırmanın anlamı nedir?
    bildiğim kadarıyla bu kapmadan önce yaptırmamız gereken koruyucu bir aşı tedavi edici değil.
    uzmanlar bunu bilmelerine rağmen neden tavsiye ediyorlar o kısmı anlamıyorum.
    bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba?
    zira bu illetten kurtulmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım eğer tedavi ediyorsa edecekse riskleri almak zorundayım artık çünkü sürekli bu nükslerle uğraşmak hayatı yaşanılmaz kılıyor.
    saygılar.
    enfekte olduktan sonra aşının bir faydası yok. Gerçi yine de yapılmasının virüsü atmakta faydalı olacağını iddia eden doktorlar da var ama bu konuda kesin bir şey söylenemiyor.

Aşı henüz enfekte olmamış, hatta henüz bir cinsel deneyim yaşamamış kişilere tavsiye ediliyor. Bu yüzden pek çok ülkede tavsiye edilen aşı yaşı 13-14.

Durum
    dagon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı elektrikci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    enfekte olduktan sonra aşının bir faydası yok. Gerçi yine de yapılmasının virüsü atmakta faydalı olacağını iddia eden doktorlar da var ama bu konuda kesin bir şey söylenemiyor.

Aşı henüz enfekte olmamış, hatta henüz bir cinsel deneyim yaşamamış kişilere tavsiye ediliyor. Bu yüzden pek çok ülkede tavsiye edilen aşı yaşı 13-14.
    bende böyle biliyordum ama teyit ettiğin için teşekkür ederim.
    sağolsunlar toplum sağlığına çok önem veren ve insanlarını cinsellik hakkında bilgilendiren mükemmel bi toplumda yaşıyoruz da aşıdan ve korunma yollarından enfekte olduktan sonra haberdar oluyoruz.
    doktoru da ayrı dertte virüsü kapmışım aşı terapötik(tedavi edici) aşı olsa hadi neyse yaptırayım risklerine rağmen ama o da değil.
    neyse sağolun bilgi için.

Durum
    hope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Sonuçta aşı tip 6,11,16,18 için koruyucu, ben tip 6 yım ve diğer tiplerden korunmak için ilk dozu olmuştum. bildiğim kadarıyla aşı 26 yaşına kadar koruyucu, ben 32 yaşında yaptırdım aşıyı doktorum yaş konusunda bir şey demedi bana. merak ettiğim birlikte olacağım kişi gardasil aşısı yaptırır ise hpvmi karşı tarafa geçirmem değil mi? aşı ne kadar korucuyu? erkeklerde de koruyucu mu? yaş olarak fark ediyor mu? kafamda deli sorular

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı hope Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonuçta aşı tip 6,11,16,18 için koruyucu, ben tip 6 yım ve diğer tiplerden korunmak için ilk dozu olmuştum. bildiğim kadarıyla aşı 26 yaşına kadar koruyucu, ben 32 yaşında yaptırdım aşıyı doktorum yaş konusunda bir şey demedi bana. merak ettiğim birlikte olacağım kişi gardasil aşısı yaptırır ise hpvmi karşı tarafa geçirmem değil mi? aşı ne kadar korucuyu? erkeklerde de koruyucu mu? yaş olarak fark ediyor mu? kafamda deli sorular
    Yaş olarak farkediyor, genellikle 14-15 yasında uygulanıyor zaten avrupa ulkelerinde. Karsındaki kişi aşı olursa gecmeme ihtimali yüksek tabii ki, ama yaşı büyükse koruyuculugu da azalabılır.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı hope Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında yaş ile çok bir alakası yok. 13-14 yaşında çocuklara vurulmasının sebebi henüz cinsel ilişkiye girmemiş olmalarından dolayı. eğer cinsel deneyim yoksa 30 yaşında da vurulabilir.

26 yaşından sonra vurulursa etkisinin azaldığını söyleyen doktorlar var. aşı kesinlikle önleyici. 26 yaşına kadar vurulursa zaten koruduğu tiplere karşı %100 etkili. korumadığı tiplere karşı bir tesiri yok.

yan etkilerinden, zararlarından bahsedenler, bu aşının bir pazarlama stratejisi olduğunu iddia edenler de var, ben katılmasam da bu da bir görüş. her ihtimale karşı birlikte olacağınız kişiye yaptırmadan önce iyice araştırın.

Durum
    blackswan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

şunu buraya da ekleyeyim

Sacrificial Virgins: Part I - Not for the greater good - YouTube

Gardasil yüzünden ölmüş, felç olmuş, ciddi anlamda nörolojik hasarlar görmüş genç kızlar var bu belgeselde. Japonya'da zamanında baya yürüyüş falan yapılmış, eskiden hükümet tarafından desteklenen aşı, şimdi insanların kendi tercihine bırakılmış. belgeselde konuyla ilgili fikri alınan kadın doğumcular, hâlâ hpv ve rahim ağzı kanseri arasında BİREBİR bir ilişki olmadığını, çünkü direkt bir neden-sonuç ilişkisini henüz hiçbir araştırmanın kanıtlayamadığını söylüyor. aşının 3. dozundan saatler sonra ölen (1 ve 2. dozlarda da ağır sorunlar yaşamış) genç bir kızın otopsisini yapan bir adli tıp uzmanı, söz konusu vakadaki ölümün aşı yüzünden olduğu konusunda ısrarcı, kızın ölmeden önceki yaşadığı yan etki süreci de nörolog tarafından inceleniyor ve aşılardan kaynaklı yan etki belirtilerine birebir uyuyor. belgeselde kendisine danışılan, zehir ve alüminyumlar hakkında uzman bir kimya profesörü de, gardasil'in içeriğinde kullanılan alüminyumun, vücuda enjekte edildiği andan itibaren, eğer beyin ve sinir sistemine yerleşirse, felç bırakma riskinin kesinlikle olduğunu anlatıyor. aşıdan sonra felç kalmış kızlara, devlet hastaneleri tarafından "psikolojik" olarak bu felci yaşadığı söylenmiş. her dozdan sonra daha da kötüleşmesi de psikolojik bir tesadüf sanıyorum ki

ayrıca 2016dan bir güncelleme, (gardasil, önceden önerilenin aksine, 11-12 yaşındaki çocuklar için artık 2 doz vurulmalıdır deniyor)

CDC recommends only two HPV shots for younger adolescents | CDC Online Newsroom | CDC

bu da diğer hpv aşısı cervarix'in aniden amerika pazarından kaldırılması güncellemesi

Medscape: Medscape Access

bu da cervarix'ten ötürü hayatı kararan başka bir genç kızın taa 2009'da yayınlanmış hikayesi

Cervarix: the simple injection causing so much controversy - Telegraph

bu aşıların vücuda olan etkisi, sinir sistemine nörolojik hasarlar bırakan cinsten olduğu için, "birebir gardasil/cervarix" yüzünden denmesi çok zor. ancak gardasil'in, yeni aşısını piyasaya sunulmadan önce yaptığı çalışmalarda, daha önce kullanılan alüminyumu değiştirmesi (ki bu yeni aşının tek değişikliğinin sadece, artık 4 tipe değil, 9 tipe karşı savunma olacağı ifade edilirken) akıllarda bir soru işareti bırakıyordur bence.

dipnot: hiçbir cinsel birlikteliği olmadığı bir dönemde gardasil'in 4lüsünü vurulan yakın bir arkadaşıma, 4 sene sonrasında tip 6 teşhisi kondu. koruyuculuğu bile tartışılır.

Bu Konu için Etiketler