Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 29 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Panik atak olmusum!

Durum
    gicik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

Cevap: Panik atak olmusum!

Ayy ayrica okumak isterseniz
    386 kalp krizi gecirdim ama olmedim! - Kelebek Magazin Haberleri
    Bu gazetici kadinin yasadiklarini arada acip okurum. İyi geliyo nedense ozellikle panik ataklarimdan sonra ilgili kitabi da varmis. Ben kitabini okumadim ama bu roportajini okuyunca ayni ben dedigim cok oldu

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Valla ben bayılmak nası bişey diye merak ederdim hayat işte insana herşeyi ögretiyor ajsjdkfkfk @gıcık umarım herşey yoluna girer birgün ya biz kafayı falan yemeden�� bu arada ailemde cogu kişi antidepresanla yaşıyor sinirler de bitik yani ��

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı hepeve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ben bayılmak nası bişey diye merak ederdim hayat işte insana herşeyi ögretiyor ajsjdkfkfk @gıcık umarım herşey yoluna girer birgün ya biz kafayı falan yemeden�� bu arada ailemde cogu kişi antidepresanla yaşıyor sinirler de bitik yani ��
    Panik atak da aileden geliyomus buyuk olasilik genler yani dikkat et sen de o kadar kisi varsa antidepresan kullanan, bi gun sans sana da vurabilir 🤓bn o anlattiklarimi yasamadan once yasimin da verdigi bi rahatlikla fazla rahattim takintisiz ve gamsizdim diyebilirim. Son 2 yilda cok cok degistim. Ama bnm ailede de yas ilerledikce takinti durumlari var annede anneannede 😂Teyzemle konusurken de sen nasil boyle annemler gibi olmamissin demistim benim icimde de var ama ben bunu bastirmayi biliyorum isim geregi demisti. Yani aslinda tamamen kendini telkin edip sakinlestirmekle alakali. Hpv de oyle hepimiz bi panikle geliyoruz buraya uye olup dertlesiyorz birbirimizi sakinlestiriyoruz. Bi nevi burdakiler kendini ve baskalarini telkin etmeyi ogreniyolar aslinda 😊
    Ama bn asamadigin seyler oldugunda antidepresana asla karsi degilim basta hic kullanmak istemiyodum fakat kullandikca iyi ki boyle tedavime devam etmisim gerekirse cok cok uzun yillar kullanirim bi daha o psikolojiye dusmektense diye bakiyorum

Durum
    l0laden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Panik bozukluk beyin kimyasının olması gerektiği gibi olmamasından, merkezi sinir sistemindeki uyaranların, merkezi sinir sistemini coşturmasından mütevellit kimyasal bir deşarj durumu.

Bunun önüne geçmek her ne kadar kişinin kendi elinde olsa da kimyevi durumlar, el vermez. Bu yüzden sarı kantaron iyi bir tercihtir ancak risklidir. Bir çok ilaç grubuyla etkileşime girer, girebilir. İyiyken kötü edebilir. Anahtar kelime, dopamin, seratonin ve noraadrenalinin kontrollü salınmasıdır. Triptofan'dan zengin besinler tüketmek, zihinsel olarak kendini daha az baskı altında hissetmeye çalışmak, uyaranları ortadan kaldırmaya yarar.

Hayatımızdaki her olay, beynimizde kimyasal bir tepkimeye neden olur. Gözümüzün gördüğü, burnumuzun kokladığı, dilimizin tattığı her uyaran bizim beynimizde bir karşılığa sebep olur. İş ve buna benzer sorumluluklarda aynı mekanizma içerisinde farklı bağlar kurarak, insanı daha farklı bir ruh haline büründürebilir. Bunu kontrol altında tutup, yönlendirmek bize bağlı, ancak buna göre yaşamlı ve kendimizi telkin etmeliyiz. (Bkz. Hinduizm - Gurular) Basit telkin ve egzersizler ile önüne geçebilirsiniz, anlık ataklar artık yerini daha sakin ve aralıklı ataklara bırakarak daha sonra da yok olacaktır.

Antidepresanlar bunu yapmanız için uygun beyin kimyasını belirlemek için dizayn edilmiş, en azından bu şekilde davrandığı düşünülmüş ilaçlar. Kan dolaşımındaki serotonin hormonunun geri emilimini engelleyerek, kandaki serotoninin seviyesini yüksek tutmak koşuluyla, kişinin daha iyi bir ruh haline bürüneceği ve bu şekilde sorunlarını ele alacağı varsayılmıştır. Dolayısıyla, bu ilaçlara bir kurtarıcı olarak değil de, amaca giderken üzerine basacağımız bir basamak veya bir araç olarak yaklaşmak, hasta yaklaşımı olarak en doğrusudur. O seviye içerisinde, OKB, Paranoya, Panik Bozukluk veya duygu durum bozukluğu için kişi kendini telkin etmeli ve bu araçtan olabildiğince faydalanmalıdır.

Selamlar.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı gicik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Panik atak hastasi & gecirenler olarak hikayemi anlatiyim da kendine benden pay cikar
    Ben 25 yasindayim bu zamana kadar hep birileri ölürdü duyardim uzaktan akraba yada tanimazdim sadece bas sagligi diler gecerdim. Oyle ortamlarda hic bulunmamistim. Bazen bu durumlarda kendime "acaba yakinlarindan birini kaybetmek nasil bi histir?" diye sorardim.
    Gelgelelim 2 sene once annemin en yakin arkadasini cok genc yasta 35 yasinda aniden beyin kanamasindan kaybettik..aile dostumuzdu ayni apartmanda otururuz. Bazen babamdan cok onu gorurdum.oyle soyleyebilirim.
    hayatimda hic birini kaybetmemistim(en yasli kusak anneanne babaanne dedeler falan hayatta hala allah sirali ölüm versin) cok uzuldum topraga verdigimizin aksami evdeydim bi kac isim vardi klasik aklim dagilsin diye odami toplayabilirim diye dusundum nitekim baslamistim. Aniden gelen bi kalp carpintisi ama ne carpini ve ustune bas donmesi. Neyse cok uzuldun biraz dinlen gecer dedim 10 -15 dk bekledim gecmedi kalp atisini hissettikce daha da hizlandi nefesim kesiliyo gibi demicem cunku nefesim gercekten kesildi. Hemen annemle babamin yanina gittim ben cok kotuyum basim donuyo kalbim cok hizli atiyo kesin kalp krizi geciriyorum hemen hastaneye gidelim dedim. Arabaya atladik en yakin hastane evimize 5 dk. O dakikalar gecmek bilmedi yolda iyice basim dondu nefes alamadim falan hastaneye geldigimizde hemen acilde basima toplandilar. Nabzim 220 olmustu en son hatirladigim. Ki yogun spor yapan bi insanin bile nabzi spor esnasinda 180 olur. Atar damarimdan masajla nabzimi dusurmeye calistilar. Onlar masaj yaptikca nabzim daha artti. ekg falan "tasikardi" teshisi konuldu. En son konusmalarindan Xanax verdiklerini hatirliyorum uyumusum 😂 Uyandigimda haftaici bi kardiolojiye gitmemi soylediler. Neyse ankda guven hastanesinde ailemizin kalpcisi vardir oraya gittim hersey normaldi. Daha sonra enistem noroloji uzmani benim benden bi endokrinoloji bolumunden bobrek ustu bezlerinin cok calistigi bi hastalik varmis onun da belirtileri panik atakla ayni. O testi yaptirmami soyledi onda da negatif ciktim. Psikolojik olduguna ailece karar verdik. Teyzem de psikiyatri uzmanidir Hemen ankda bana bi psikiyatri doktoru bulduk. İlk kapisindan girdigimde agliyodum ben niye bunlari yasiyorum diye. Cunku is yerinde erkek arkadasimla otururken evde falan her yerde gunde 2 kere falan panik atak olabiliyodum. Erkek arkadasimla disarda yemek yerken ben burdan cok rahatsiz oldum gidelim artik dedigim cok olmustur oyle aklimi kaciriyodum🤦♀Tani: yaygin anksiyete bozukluguna bagli panik atak💙4-5 seans bilissel tedavi aldim gittigim psikiyatri doktorundan antidepresan kullanmadan. Bu surede beynimi yonetmeyi ogrendim panik atak yine geciriyodum ama eskiye nazaran daha azdi ve gelcegi zamanlari artik biliyodum kendimi de telkin etmeyi ogrenmistim. Geldigi zaman muhtemelen max 30-45 dk arasi surerdi artik sdece de bozulan sey dikkatim oluyodu ozellikle calisirken. Ama sana bi tavsiyem panik atak geldigi zaman hangi isle ugrasiyosan yada ne yapiyosan o isi yapmaya devam et. Sadece dikkatin dagilir bi sure sonra.sakin ortamdan uzaklasma gerekirse otur oturdugun yerde🤓Daha sonra kisa bi sure atlattigimi dusundum. Hic olmazsa dedigim gbi geldigi zaman telkin etmeyi ogrenmistim. Artik soyle dusunuyodum kalbim cok hizli attigi zaman vucudum spor yapiyorum hissine kapiliyo ve kalori yakiyorum haliyle insanlarin 2 saat yakmaya calistigi kaloriyi ben 30 dkda oturdugum yerden yakiyodum😂
    Bu dusuncelerim hpv pozitif oldugumu ogrendigimde son buldu tabi ki😂 Gittigim psikiyatristin seansi 300tl oldugu icin bu virus de bende uzun sure kalcagini dusundugum icin kendime daha makul bi psikiyatri doktoru buldum. Yine odasina aglayarak girdim ben hep aglarim zaten😂Neyse ilk seans konustuk tabi ilac verdi 10mg la basladik. Ustune hpvden uykularim kaciyo dedim 1 hafta uyku duzenimi yerine getirsin diye uyku ilaci da verdi. Neyse semptomlarim gecmiyodu Ve ustune bide gece uyurken dis sikma , gun icinde yanaklarimin icini dislerimle koparma huyu basladi. Onun icin de bi ilac verdi. Antidepresani 20mg cikardi en son ama teyzemle irtibatimi hic koparmadigim icin bu bana yetmiyo 30mg yapalim biz bunu dedim. 1 sene 30mg olarak kullandim(ilacin adi citoles ti) diger ilaclari kisa sureligine kullandim o semptomlar gecti sdece biseylerden ölcem korkusu devam ediyodu bu bisey de hpv tabiki😂
    Nerdeyse Son 2 haftadir antidepresanimi icmiyorum. Bi ara bianda birakmayi denemistim cok yoksunluk cektim bas donmesi mide bulantisi sinirlilik falan. Sonra mg azalttim 2 haftadir da kullanmiyorum. Gecti mi dersenn bence panik atak yasayan biri hayatin her alaninda zorluklar karsisinda tekrar nuks yasayabilir. Bende gecti sanarken gecmemisti mesela hpv degil
    Baska bisey olsaydi yine bunlari yasardim diye dusunuyorum. Ama antidepresanin hakkini hiiic odeyemem. Kullanma etme diyenleri hic dinlemem anlamam da. Beyin yani bu onu kontrol edememek nasil bisey yasamayan gercekten bilemez. Simdi hpv icin dusunduklerinizi hayatin her alaninda dusundugunuzu dusunun. Benim basima bu gelcek yok aileme su olcak ben bundan ölcem aman panik atak geciriyorum bu sfer ki cok farkli bu kesin kalp krizi acaba beyin kanamasi da mi geciriyo olabilirim??? Bu dusuncelerle ya san maz. Antidepresan kullan bi 6 ay kendine bi bak ondan sonra zaten sen birakmaya hazir hissettiginde kendini anliyosun merak etme gecicek🙏 Yeter ki kendini telkin etmeyi ve bunun bi surec olduguna inandir🤗
    Vay be, seninki cok agırmış ama bana da citoles yazdı doktorum.

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vay be, seninki cok agırmış ama bana da citoles yazdı doktorum.
    Citoles iyidir baslarda hic guvenmiyodum dozu az geliyomus meger bi de gercekten kendini iyi hissetmen 1-2 ayi buluyo. Ah ah ne cektim ayni hastanenin aciline ilac kullanmadigim surede 1 ay boyunca defalarca gittim. Artik ayni nobetci doktorlara denk geliyodum bana soyleniyolardi sen buraya mi tasincaksin her seferinde bu psikolojik bi psikiyatriye git ilac kullan diye.bi de isin garibi evden oraya gidene kdar tansiyonum 15 falan hastaneye gidince hic biseyim yok😂 Tamamen orda kendimi guvende hissedicem psikolojisiyle alakali sen de fark ediceksin ilaci kullandiktan sonra panik atagin boyle geliyomus gibi olup bi anda gidiyo 😊Ve ben ilac kullanirken 1-2 ay sonra hic panik atak gecirmedim. Tekrar soyluyorum tek tavsiyem atak geldigi anda ne yapiyosan onu yapmaya devam et ve bulundugun ortamdan ayrilmamak icin kendini zorla kacma ordan😊 Cok gecmis olsun🙏Kisa surede atlatcagini biliyorum zaten bu tur hastaliklar genelde yengec burclarini bulur kafadan stres oldugumuz icin😂

Durum
    alineor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Geçmiş olsun kuzucum. En yakın zamanda atlatırsın umarım 🙏🏻

Durum
    Admin

Alıntı gicik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Citoles iyidir baslarda hic guvenmiyodum dozu az geliyomus meger bi de gercekten kendini iyi hissetmen 1-2 ayi buluyo. Ah ah ne cektim ayni hastanenin aciline ilac kullanmadigim surede 1 ay boyunca defalarca gittim. Artik ayni nobetci doktorlara denk geliyodum bana soyleniyolardi sen buraya mi tasincaksin her seferinde bu psikolojik bi psikiyatriye git ilac kullan diye.bi de isin garibi evden oraya gidene kdar tansiyonum 15 falan hastaneye gidince hic biseyim yok�� Tamamen orda kendimi guvende hissedicem psikolojisiyle alakali sen de fark ediceksin ilaci kullandiktan sonra panik atagin boyle geliyomus gibi olup bi anda gidiyo ��Ve ben ilac kullanirken 1-2 ay sonra hic panik atak gecirmedim. Tekrar soyluyorum tek tavsiyem atak geldigi anda ne yapiyosan onu yapmaya devam et ve bulundugun ortamdan ayrilmamak icin kendini zorla kacma ordan�� Cok gecmis olsun��Kisa surede atlatcagini biliyorum zaten bu tur hastaliklar genelde yengec burclarini bulur kafadan stres oldugumuz icin��
    Aynen ya beynimin 4te 3 suyla degil stresle kaplı gibi dün kötü hissediyordum bayagı, hayattan keyıf alamadım, bugun de cok fark yok ama bır tık daha iyi.

Durum
    Admin

Alıntı alineor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun kuzucum. En yakın zamanda atlatırsın umarım ����
    Teşekkür ederim canım

Bu Konu için Etiketler