Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bağişiklik sistemi için hangi kan testlerini yaptirmaliyim ?

Durum
    elturco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    ankara

Bağişiklik sistemi için hangi kan testlerini yaptirmaliyim ?

merhaba sevgili forum üyeleri ;
    bildiğiniz gibi hpv li olarak 13. ayımı doldurmama rağmen halen ayda 1-2 lezyon görmekteyim.

Düşüncem şu acaba kronik bir bağışıkık sistemi hastalığım mı var? ya da T bağışıklık hücrelerimde problem mi var?

bağışıklık sistemimin durumunu 4-4 lük öğrenmem için hangi kan değerlerine bakmalıyım.

Not:

Doktora gidip sormamı söylemeyin lütfen, doktorlar ( şimdiye değin 5 doktora sordum) bağışıklığında birşey yok bakmaya gerek yok deyip kesitirip atıyorlar.

Bu arada diğer CYBH lara baktırdım. hiçbirisi yok...

Dr medusa ne önerir bu konuda?

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Cevap: Bağişiklik sistemi için hangi kan testlerini yaptirmaliyim ?

Alıntı elturco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba sevgili forum üyeleri ;
    bildiğiniz gibi hpv li olarak 13. ayımı doldurmama rağmen halen ayda 1-2 lezyon görmekteyim.

Düşüncem şu acaba kronik bir bağışıkık sistemi hastalığım mı var? ya da T bağışıklık hücrelerimde problem mi var?

bağışıklık sistemimin durumunu 4-4 lük öğrenmem için hangi kan değerlerine bakmalıyım.

Not:

Doktora gidip sormamı söylemeyin lütfen, doktorlar ( şimdiye değin 5 doktora sordum) bağışıklığında birşey yok bakmaya gerek yok deyip kesitirip atıyorlar.

Bu arada diğer CYBH lara baktırdım. hiçbirisi yok...

Dr medusa ne önerir bu konuda?
    Bi genel cerraha git tiroidine baktır elturco nodül vs baktır zarar gelmez ben hpv ögrenmeden önce bakmıştım tansiyon düşüklüğü yaşıyordum bas dönmesi yorgunluk vs

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Kan testine de baktir. Etkili olur mu bunlar hpv yi yenip yenememende bilmiyorum ama belki tansiyon etki eder ama sanmiyorum ya.

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    ankara

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kan testine de baktir. Etkili olur mu bunlar hpv yi yenip yenememende bilmiyorum ama belki tansiyon etki eder ama sanmiyorum ya.
    aryacığım, tamamda kankim, ben bağışıklık için yani T hücre sayımı falan nasıl öğrenirim? hangi kan testi ile acaba?

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    ankara

Alıntı hepeve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bi genel cerraha git tiroidine baktır elturco nodül vs baktır zarar gelmez ben hpv ögrenmeden önce bakmıştım tansiyon düşüklüğü yaşıyordum bas dönmesi yorgunluk vs
    hepeve ciğim. canım benim canım benim..tiroid için TSH hormonlarına baktıracağım.

Durum
    gicik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

hepeve ciğim. canım benim canım benim..tiroid için TSH hormonlarına baktıracağım.
    Google diyetisyene gitmeden once baktirilmasi gereken kan testleri yazarsan onlardan da fikir sahibi olursun.nitekim diyetisyenlerde bizi zayiflatirken bagisikligimizin dusmemesi icin cabaliyor.

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Ben gittim tam kan sayımıda yaptı hormonlarada baktı herseye bakmıstı 😀

Durum
    l0laden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

CD4 testi yapmaları lazım, T hücre sayısı, lenfositler/beyaz kan hücreleri toplamını gösterir.(sıradan hemogram) detay isterseniz, CD4 - CD8 için doktorun sayım yapması istenir veya özel lab'larda genelde HIV hastalarının takibi yapıldığı için, özel lab.'da da yaptırabilirsiniz.

aryacığım, tamamda kankim, ben bağışıklık için yani T hücre sayımı falan nasıl öğrenirim? hangi kan testi ile acaba?

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    ankara

Alıntı l0laden Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CD4 testi yapmaları lazım, T hücre sayısı, lenfositler/beyaz kan hücreleri toplamını gösterir.(sıradan hemogram) detay isterseniz, CD4 - CD8 için doktorun sayım yapması istenir veya özel lab'larda genelde HIV hastalarının takibi yapıldığı için, özel lab.'da da yaptırabilirsiniz.
    Pekiiii o zaman . T hücre sayısı artışının ölçümü için hemogram sayımının referans aralığında olup olmaması fikir sahibi olmamızı sağlar mı?

Durum
    l0laden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Hemogramda, lenfosit, notrofil vb gibi total degerleri görürsünüz. Lenfositlerin alt kırılımında bu T hücrelerinin durumu yatar. Vücüdda eğer onaracak, kovacak bir şey yoksa genelde düşük çıkarlar. Alt kırılımları T hücreleri oluyor bildiğim kadarıyla, bunun içinde ayrı bir sayım yapılması gerekir.

T hücreleri için hemogram sonuçları bir fikir verse dahi CD4/CD8 için net bir yorum yapılmıyor.

Pekiiii o zaman . T hücre sayısı artışının ölçümü için hemogram sayımının referans aralığında olup olmaması fikir sahibi olmamızı sağlar mı?

Bu Konu için Etiketler