Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv tip 56- universal hpv

Durum
    Sunshine9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Hpv tip 56- universal hpv

Merhaba, mavi labda test yaptırdım sonuçlarımda hpv tip 56 - universal hpv çıktı. Tip 56 ile ilgili bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi? Bir de universal hpv dediği nedir, testte olmayan bir tip mi? Yani toplamda 2 tip hpv mi var. 100 çeşide bakıyor diye bu labda test yaptırım ama testte olmayan bir tip mi çıktı yani şansıma?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hpv tip 56- universal hpv

Universal ne bilmiyorum, tiplerin böyle kodları yok aslında. Ben de zamanında tip 56ydım, dirençli bir tip.

Durum
    Berree - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Arya merhaba bende digerlerine ek olarak 53 var birde onunla ilgili bir bilgin var mi direnç durumu vs

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Universal ne bilmiyorum, tiplerin böyle kodları yok aslında. Ben de zamanında tip 56ydım, dirençli bir tip.
    Testte bakılan 100 tip arasında olmayan bir tip çıkınca universal hpv yazıyorlarmış ama zaten 100 tipten fazlasına bakan bir test yok benim bildiğim ve bula bula bunların arasında olmayan bir tip mi bulmuşum tip 56 kesin pozitif ama 2. Bir tip daha mı var emin olamadım. Çünkü 1 tipin pozitif olmasıyla 2 tipin pozitif olması farklı bir durum okuduğum kadarıyla.

Peki Arya, tip 56 yüksek riskli ama benim smearimde herhangi bir lezyon görülmediği için doktorum boşuna biyopsi yapmaya gerek yok ancak çok ısrarcı olursan kesinlikle olmak istiyorum dersen biyopsi yapalım yoksa birkaç ay sonra tekrar smear alalım dedi. Sen ne düşünüyorsun bu konuda?

Durum
    Tecrübeli Üye

Bir de yüksek riskli olduğu için sence oral hpv testi de yaptırmalı mıyım? Çünkü oral temas da oldu birkaç kere

Durum
    Tecrübeli Üye

Mavilab yaklaşık 40 tipe bakıyormuş pardon ama yine de bu kadar çok tipe bakan başka lab yok sanırım

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Sunshine9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Testte bakılan 100 tip arasında olmayan bir tip çıkınca universal hpv yazıyorlarmış ama zaten 100 tipten fazlasına bakan bir test yok benim bildiğim ve bula bula bunların arasında olmayan bir tip mi bulmuşum tip 56 kesin pozitif ama 2. Bir tip daha mı var emin olamadım. Çünkü 1 tipin pozitif olmasıyla 2 tipin pozitif olması farklı bir durum okuduğum kadarıyla.

Peki Arya, tip 56 yüksek riskli ama benim smearimde herhangi bir lezyon görülmediği için doktorum boşuna biyopsi yapmaya gerek yok ancak çok ısrarcı olursan kesinlikle olmak istiyorum dersen biyopsi yapalım yoksa birkaç ay sonra tekrar smear alalım dedi. Sen ne düşünüyorsun bu konuda?
    Doktor smear'de ve vajinada lezyon görmediyse biyopsi vs. yapmak istemez bu çok normaldir, bende yara vardı o yüzden biyopsi yaptık. Bence doktorunu dinlemeye devam et