Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Pap Smear Ascus

Durum
    Berilmutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cevap: Pap Smear Ascus

Alıntı Şaşkın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar gecmis olsun önce sakinles. Sen devlet hastanesine gidiyorsun sanirim ama özelde de durum farkli degil doktorum hpv testini 30 yas altina onermediklerini soylemisti. Ama yaptiripda sonuc 16 pozitof gelince kolposkobi istedi. Normalde smear normalse evet kolposkobide yapmiyorlar. Benim sana önerim 6 ay beklemen ve tekrar smear+hpv testi yaptirman bu sefer de pozitifsen mutlaka kolposkobi yaptirman. Bu arada 1 ay sonra gitmen cok mantiksiz rahim agzi epiteli kendini 3 ayda 1 yeniler en erken tarih olacaksa bile 3 ay sonra olmali
    Teşekkür ederim❤

Durum
    austenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı Berilmutlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba yine ben, dayanamadım ilk gittiğim hastanenin başka bir doktorundan randevu aldım. Öncelikle belirtmeliyim ki bu site akıl sağlığımı koruyor olmam da çok büyük bir etken…😀 Doktora sonuçlarımı gösterdim ve sonuçlardan bağımsız 18 i hörünce hemen kolposkopi ihtiyaca göre biyopsi dedi.. Aynı hastanede bana tanı 1 sene önce konulmuş olmasına rağmen hiçbir şey yapılmamıştı ve kadın anlam veremedi. Kolposkopi yapılmasını istiyordum zaten ama aniden bu karar çıkınca yine gerildim, bana da istediğim yapılsa yaramıyo yapılmasa da yaramıyo… Şaka bir yana ileri tetkinin yapılması iyi olacak bir şey var mı ona göre bakılıp önlem alınacak ama evet süreç çok gerici ve bana bitopsi için anestezi yapılacağı söylendi, tamamen uyumak istemiyorum bu işlem beni gerçekten çok geriyor, kolposkopi yaptıran arkadaşlar lütfen cevap yazarsa çok sevinirim size de anestezi verilmiş miydi? Tamamen uyutulmuşmuydunuz, bunun dışında farklı bir opsiyonum var mı? Yarın anesteziden randevu aldırdılar ve anesteziye müsait miyim diye benden bir sürü tetkik istediler o tetkikler de geldi hiç yokken anksiyetem tuttu… Sonuçlar yavaş yavaş çıkıyor iyi gibi şu ana kadar çıkanlar bakalım inşallah atlatıcam bunu da. Tam 2-3 farklı doktor gördü beni (asistan doktoru da dahil ediyorum) ve şu ana kadar hep gereksiz görüldü tetkik… Bu doktora iyi ki gelmişim, kendi kendime abartıyor musun acaba diyordum ama iyi ki iç sesimi dinlemişim… Kolposkopi ve anesteziyle alakalı bilgilendirebilen olursa çok sevinirim teşekkür ederim…
    merhaba geçmiş olsun. ben izmirde ege üniversitesine gitmiştim, orası da eğitim ve araştırma hastanesi oluyor sanırım. 20 yaşındayım ama bana direkt biyopsi için randevu aldırdılar ve sorun olmadan yapıldı. benim smear sonucumda cin 1 gelmişti, 2 ay sonra biyopsi yaptırdım ve orada bir tane cin 2 çıktı. sanıyorum ki leep yapılacak ya da daha sıkı takip edilecek. demek istediğim şu ki, bana da birçok varsayım yapıldı; yaşın genç, sigara ya da alkolün yok vs. ama biyopsi sonucuma bakılırsa biraz hızlı ilerlemiş. o nedenle senin de mümkünse kontrol ettirmeni öneririm. anestezi konusunda ise ben de genel anestezi almak istememiştim, lokal istediğimi söyledim ancak bana ”ona biz karar veriyoruz” dendi, mecburen kabul ettim. biyopsiden hemen önce ise doktorum genel anestezi istemişsin dedi, ben de tam tersi olduğunu söyledim ve lokal anesteziyle yapıldı.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı austenk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba geçmiş olsun. ben izmirde ege üniversitesine gitmiştim, orası da eğitim ve araştırma hastanesi oluyor sanırım. 20 yaşındayım ama bana direkt biyopsi için randevu aldırdılar ve sorun olmadan yapıldı. benim smear sonucumda cin 1 gelmişti, 2 ay sonra biyopsi yaptırdım ve orada bir tane cin 2 çıktı. sanıyorum ki leep yapılacak ya da daha sıkı takip edilecek. demek istediğim şu ki, bana da birçok varsayım yapıldı; yaşın genç, sigara ya da alkolün yok vs. ama biyopsi sonucuma bakılırsa biraz hızlı ilerlemiş. o nedenle senin de mümkünse kontrol ettirmeni öneririm. anestezi konusunda ise ben de genel anestezi almak istememiştim, lokal istediğimi söyledim ancak bana ”ona biz karar veriyoruz” dendi, mecburen kabul ettim. biyopsiden hemen önce ise doktorum genel anestezi istemişsin dedi, ben de tam tersi olduğunu söyledim ve lokal anesteziyle yapıldı.
    Selam, takipte olman çok güzel buna sevindim keşke ben de ileri tetkik yaptırabilsem açıkçası içimi en rahatlatacak olan şey bu ama gittiğim farklı doktor ve hastanelerden aldığım sonuç maalesed bu kolposkopi kararı çıkmasına rağmen yine de başhekimden red yedi maalesef ki ben ne kadar istesem de doktor bu kararı vermeden ben talep edemiyorum, özel hastaneye gidebilecek bir bütçem yok… Doktora güvenmek ve düzenli smear takibine gitmek şimdilik elimden gelen şey . Teşekkür ederim yanıtın için umarım iyi olacağız

Durum
    Yeni Üye

Alıntı austenk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam tekrar tavsiyeni dinleyip farklı bir hastaneden daha randevu oluşturdum, bir görüş daha alacağım yine aynı sonuç olursa geriye gerçekten sürece güvenmek kalıyor bakalım, teşekkür ederim hepimize şifalar diliyorum

Durum
    Yeni Üye

Selam tekrar tavsiyeni dinleyip farklı bir hastaneden daha randevu oluşturdum, bir görüş daha alacağım yine aynı sonuç olursa geriye gerçekten sürece güvenmek kalıyor bakalım, teşekkür ederim hepimize şifalar diliyorum
    Selamlar arkadaşlar kolposkopimi oldum dpkptr gayet temiz göründüğünü söyledi ve küçücük belli belirsiz bir noktadan örnek alındı, ne olur ne olmaz diye endoservikal küretaj da yapıldı. Hiçbir şey hissetmedim, anlamadım bile sonrasınd abiraz kanamam oldu hala akıntı geliyor ama acı adına hiçbir şey olmadı anestezi de almadım. Veee sonuçlarım şükürler olsun ki normal geldii, 6 ay sonra tekrar smear kontrolüme gideceğim o kontrolümde de normal smear alırsam senelik takibe dönecekmiş, hpv testi yapılmadı fakat 6 ay sonra gittiğimde belki rica ederim diye düşünüyorum kotest yapılmasi için umarım vücudumdan atmışımdır ya da atarım, ahcc kullanmaya devam ediyorum ve 2 gün önce gardasil 9’lu aşının ilk dozunu da oldum🥳 Bir tane siğilim var 1 senedir kenarda büyümüyor bir şey olmuyor doktorlarda ilgilenmiyor durumum biraz el verdiğinde onun için aldara alacağım sanırım, onum dışında şu an her şey yolunda inanıyorum bitip gidecek bu şey 6 aylık sürecin sonunda❤ son olarak bir genel cerrahiden randevu alıp rektumuma baktırmak istiyorum bir şey çıkacağını sanmıyorum ama ne olur ne olmaz, aklımda kalmasın…

Durum
    solitaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

merhaba beril, sürecini okumak beni çok umutlandırdı birebir aynı şeyleri yaşıyor olmak gerçekten inanılmaz nasıl gidiyor son durumun nedir merak ettim. ben de 21 yaşındayım smear LSIL geldi henüz tiplendirme yapmadım ama 16-18-45 dışında yüksek riskten pozitifim. öğreneli 2 ay olacak neredeyse ilk dozumu hemen vurdurdum. yeşil çayımı kefirimi ek takviyelerimi yoğurdumu eksik etmiyorum. değerlerime baktırdım her şey normal + olarak 6 ay papiloff kullanacağım. sonra tekrar smear. anadolu yakasında gezmedik doktor bırakmadım hepsi tıpkı sende olduğu gibi yaştan dolayı kolposkopiye yanaşmıyor hatta çoğu smear için 1 sene beklememi söyledi. 2 gün uykusuz mu kalmadım doktorlara kanser olmak istemiyorum diyip ağlayıp hastane köşelerinde tansiyon mu düşürmedim….eskisi gibi abartmıyorum artık akışına bıraktım elimden geleni yapıyorum çünkü🤷🏻♀ herkes sağlığına kavuşur umarım sadece kendim için dua etmiyorum Allahım hepimizden uzak tutsun bu illeti

Durum
    linaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye
    Merhaba, öncelikle umarım konuyu doğru yere ekliyorumdur… 2022 Mayıs ayında Ascus hpv 18,45 pozitif tanısı aldım ve doktorum kendiliğinden gerileyebileceğini 6 ay sonra tekrar smear isteyeceğini söyledi (Smear’im 2 ayda çıktığı için 8. Ayda gittim biraz hesaplama hatası yaptım) ikinci gidişimde yine normal muayenemi oldum ve smear alındı Şubat ayında oluyor bu. Açıkçası bu süreçte neyin ne olduğunu çok iyi anlamamıştım 20 yaşımdaydım ve şimdi 21’e girdim durumun ciddiyetini yeni yeni anlıyorum… Sağlığıma yeni yeni dikkat etmeye başladım hayatımda hpv diye bir şey duymadığım için çok üstünde durmadım taaa ki bir gün içimdeki kurtlarla bu siteye ulaşana kadar ve buradaki herkese de çok teşekkür ederim. 2. Smear sonucumu bugün aldım malignite açısından negatif fakat endoservikal hücreler izlenememiş yani bileşkeleri izlenememiş doktor endişe etmememi söyledi tekrar örnek alacağız dedi fakat normalde 18,45 pozitif ve ascus geldiğinde direkt kolposkopiye aldığını ancak benim yaşım genç olduğu için bana bu yöntemi uygulamayacağını söyledi ve tekrar smear alındı ama akıntım olduğu için bu negatifliği etkileyebilir dedi. Özel hastaneye gidemiyorum maalesef ki bütçem yetmiyor gittiğim yer eğitim ve araştırma hastanesi, kolposkopiyi ben talep edemiyorum yani, yaşım genç olduğu için de bakmıyorlar ama gerçekten huzursuzum 1 aydır ahcc kullanıyorum ve sağlığım konusunda son 2-3 aydır daha dikkatliyim. Başka bir hastanede (yine devlet ya da araştırmada) başka bir doktora görünmemin faydası olur mu sizce yoksa bu smeari de bekliyim mi gibi bir fikir danışmak istiyorum… Smear’de 2 ayda çıkıyor, bekleme süreci o kadar stresli ki gerçekten buna sahip olan herkese en acilinden şifalar diliyorum…
    merhaba, benim de smear testimde malignite ya da intraepitelyal lezyon görülmemişti ancak üstünde endoservikal hücre ve transformasyon zon hücresi görülmedi yazıyordu, doktorum tekrar smear istemedi, yaptırmalı mıyım kafam çok karıştı

Durum
    Nikki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye
    merhaba dokturunuz tekrar caguirmasi gerekiyordu eger transformasyon zon hucresi gorulmediyse .tekrar smear vermeniz gerekiyor vermisken hpv genotopileme testide verin
    nerde yaptirdiniz testi

Durum
    linaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye
    Alıntı Nikki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba dokturunuz tekrar caguirmasi gerekiyordu eger transformasyon zon hucresi gorulmediyse .tekrar smear vermeniz gerekiyor vermisken hpv genotopileme testide verin
    nerde yaptirdiniz testi
    merhaba istanbulda bir devlet hastanesinde yaptırdım, sonrasında galen adlı labde genotipleme testi yaptırdım ve negatif çıktı ancak çok güvenmedim bu sitede yeterli yorum yokmuş daha çok gelişim’i övmüşler bu yüzden smear konusunda da bir endişelenmedim değil, doktorum geri çağırmadı ilginç bir şekilde malignite izlenmemesi sebebiyle ancak tekrar gideceğim ne olur ne olmaz o zaman

Bu Konu için Etiketler