Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yüzümde hpv ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarım

Durum
    Melih22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Yüzümde hpv ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarım

Merhabalar. 31 yaşındayım 6-7 ay önce sakal bölgemde bir şeyler çıkmaya başladı ben bilmediğim için traş oldukça yayıldı ve 18 şubatta yani bir ay önce cildiyeye gösterdiğimde siğil dedi kriyoterapi yaptı. Sonra verritolle devam ediyorum. Sigarayı bıraktım propolise başladım günde 2 yeşilçay içiyorum zerdeçale başladım yeşil biber yiyorum her gün. Spora zaten gidiyodum. Omega3, multivitamine ve d vitaminini de yeni başladım. Yüzümü artık traş makinesiyle kanatmadan 2 haftada bir traş ediyorum.. bu arada hafif düzeyde de olsa otoimnün hastalıklarım var sedef romatizması ve sedef gibi. Ahcc kullanırsam şiddetlenir diye korkuyorum o yüzden kullanmadan yenmeye çalışıcam. İşin ilginci lisede elimde siğil vardı hiç müdahale etmemiştim iki sene durmuştu. Çocukkende ayağımda bir tane vardı en son birisine okutmuştuk ve yoğurt gibi beyaz bir şey sürmüştü geçmişti. Yani hayatımın her döneminde karşıma çıkıyor diyebilirim.

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Yüzümde hpv ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarım

Geçmiş olsun, benimde sakalımda çıkmıştı bir tane ve kriyo yapıldı 1 senedir çıkmıyor hergün traş olmama rağmen. Yaptıkların güzel ama zerdeçalın hpv ile bir alakası yok, yine de tadını seviyorsan ve boğazın ağrıyorsa kullan tabii. Geçmiş olsun.

Durum
    Yeni Üye

Bana da yardımcı olurmusunuz lütfen. Bağışıklığım çok güçlüdür benim 2 senedir belki bir defa hastalanmışımdır kolay kolay hasta olmam. Ama siğili neden yenemiyorum. Sakal bölgemde 30 a yakın vardı jiletle kestiğüm için sonradan bilinçlendim. Ve bi kez kriyoterapi yaptırdım sonra verrutolla devam ediyorum yara olunca 1-2 hafta ara veriyorum ve baya azaldı sakal bölgemde ama bu sefer yüz bölgemde de çıkmaya başladı bu çok rahatsız ediyor. Yara oluyor iz oluyor vs. Sakal bölgemde kalsa kafaya takmıcaktım yavaş yavaş geçiyordu da çok çok küçüldü ve bazıları da geçmişti.

Durum
    Yeni Üye

Artık yüzümde ne gördüysem nokta vs yakmaya başladım siğil mi değil mi bilmiyorum bile. Gözle görülmeyenleri görmeye çalışıp yakmaya başladım. Ne yapmam lazım Antepte öğretmenim iki gün önce bi doktora gittim önce ön görüşme yapayım dedim pek ilgilenmediği için içime sinmedi muayene bile olmadım. Daha önce Antalyada bi doktora gitmiştim sadece büyük olanları yakmıştı. Antepte Sanko hastanesinde bi doçent varmış ona mı gitsem. 650tl muayene ücreti ama kendi kendime uğraşcağıma daha iyidir sanki ve yüz bölgesinde iz kalmaması açısından. Cuma gidebilirm yaralı şekilde okula gitmek istemiyorum

Durum
    Yeni Üye

Hayatımın çok sıkıntılı bir dönemindeyim beni çok üzen bi kız arkadaşım oldu 3 aydır. Psikologa da gidiyorum bazen. Annemi babamı daha önce kaybettim gerçekten çok yalnız hissettiğim bi dönemdeyim o yüzden destek açısından yazmak istedim buraya

Durum
    Yeni Üye

Sigarayı bırakıyorum on gün sonra bunalıp günde 2 paket içiyorum. Destek olursanız sevinirm yenelim şunu inşallah

Durum
    Kıdemli Üye

Hastalıklara karşı bağışıklığın güçlü olmasıyla hpvnin bir alakası pek yok maalesef.Otoimmun hastalığınız yoksa ve immunsupresif ilaç kullanmıyorsanız zaten riskli bir grupta değilsiniz. Sakalda genelde verruca filiformis adı verilen uzun,ip gibi siğiller çıkar.Sizde tekrar etmesinin sebebi siğilleri jiletle kanatmanız ve derinize jiletle hasar verdiğiniz için,kanayan siğillerden çıkan kan ve kanın içindeki hpv virüslerinin,kestiğiniz yüz derinizdeki bazal membrana değip tekrardan siğil olarak çıkması.Mesela bende bir tane iken farkettim ve kriyo yaptırdım,sonrasında iş yerimden 1ay kadar sakal kesmemek için rapor aldım. Daha sonrasında 2 ay kadar üst kısımdan traş makinesi ile kesip daha sonrasında jiletle kesmeye başladıktan sonra tekrar etmedi bir daha ve bu süreden itibaren yaklaşık 7ay oldu.

Durum
    Kıdemli Üye

Bu arada bu bir deri virüsü olduğu için, deri bağışıklığı yani lokal immünite için de langhans hücreleri en önemli görevi üstlendiği için sigara en önemli faktör sigara içmemek.Nikotin,langhans hücrelerinin aktivasyonunu ve hareketini azaltıp,hareketsiz kıldırabiliyor.

Durum
    Yeni Üye

Benim otoimnün hastalığım var sedef ve sedef romatizması var çok hafif düzeyde ama var teşhis koyuldu. Sigarayı bugün tekrar hayatıma almamak üzere bırakcam o zaman. Bir haftadır günde 2 paket içiyorum. Ben de traş makinesiyle 2 haftada bir traş oluyorum artık kanatmıyorum. Sakal bölgesi yüzde 90 oranında iyileşti yüz bölgesi can sıkıcı bi durum ama yencem inşallah

Durum
    Kıdemli Üye

Otoimmün hastalığın var diye atamayacak değilsin, daha dikkatli ol dostum sadece. Yüzdeki siğil tipleri genitalden farklıdır. Aşını ol sen yinede,sigarayı bırak yada azalt ve oksijen radikallerini arttırmak için kardiyo yap.Canın sıkkın olursa her zaman bana yazabilirsin burdan veya telegramdan. Yalnız değilsin,değiliz korkma. Sağlıklı güzel zamanlara.