Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: neler oluyor?

Durum
    ferhunde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

neler oluyor?

evet, doktorumla birkaç telefon, saatlerdir okuma ve sakinleştiriciden sonra kafam allak bullak oldu. ben neyin içindeyim hiçbir fikrim yok.

geçen hafta smear testi oldum (senelerdir düzenli her sene olurum ve bu seneye kadar hep temiz çıkmıştı) ve test sonuçlarımın çıkmasının ardından bugün doktorum aradı ve "rahim ağzında hafif değişiklikler" olduğunu söyledi. bunun basit olduğunu kesinleştirmek için yarın sabah kolposkopi ve biyopsi yapacak. ben her hastamdan 4-5 örnek alıyorum dedi. onun sonucuna göre ya 6 ayda bir smear ya da leep olacağını söyledi. benim kafam çorba, ne okuduğumu anlıyorum, ne doktorumu. durumum ne, ben hpv taşıyor muyum, niçin herkesin bahsettiği gibi siğillerim yok, neler oluyor, bundan sonra neler olacak anlamıyorum, bilmiyorum.

bir de doktorum özel hastanede, biyopsiyi de aynı hastanede yapacak, çok uçuk bir para istiyorlar. bunu uygun bir yerde yaptırıp doktoruma götürmem mümkün mü yoksa hastaneyi ve doktorumu tanıyorken temiz temiz orada olmak mı mantıklı?

kendimi iyi hissetmiyorum, bilgisizlik yardımcı olmuyor. biraz konuşalım

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Cevap: neler oluyor?

Ferhunde her sene smear temiz olunca hpv taramasına bakılmıyor ne yazıkki ,, hpv tasıyıcı oldugunda heöen bi hücre degişimi olmadıgından hpv oldugu anlaşılmıyor smearda..şimdi doktorun sana hpv taraması yapabilir,kolkoskopi ve sonrasında leep uygulayabilir.leep işlemi devlette uygulanan arkadaslar varmı bilmiyorum genelde özel hastanelerde yapmıslar.oda pahalı oluyor evet.bazen siğille farkediliyor ,bazende smearda bu şekilde hücre degişimiyle ortaya cıkıyor hpv oldugu..ilk duydugunda psikolojini anlayabiliyorum ama merak etme herşey yoluna girecektir .Geçmiş olsun

Durum
    Ezgi30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Canim ben de hpv 16 var ben de leep olucam ben de cok korktum duydugumda yalniz degilsin degisim vqr bende de cin1 ya da cin2 bekliyorum dedi doktor ben de kara kara dusunuyorum ozel kac para isticek diye ama devlette leep e ne kadar guvenicez onu da bilmiyorum bu konuda benim de kafam karisik artik korkmuyorum ama doktorlar da umitsiz konusmuyor. Bizler şanslıyiz farkindayiz ve onlem aliyoruz su an hpv tasiyan bir cok insan var ve bilmiyor. Doktorunu dinle baska laflara kulak asma leep konusunda bana mesaj atabilirsin sanirim su an senle ayni sureclerden geciyoruz

Durum
    gicik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

Bende de tip 16 var. 1 senedir hpv oldugumu biliyorum.ilk 9 ay tipini bile ogrenmedim hep dusuk riskli tiptir yaa deyip gectim tip16 ciktim. Kolposkopi olmayi hep salladim nolcak ya en kotu lsil cikarim diyodum leep de oldum hsil ciktim.ustelik daha sinirlarda da pozitif yani bi kere daha leep olucam demek oluyo bu.
    Devlet hastanesinde leep oldum ankarada yasiyorum.yine ayni yerde leep olucam memnundum. Maddi imkanimi zorlamak istemiyorum o yuzden devlete mecburum suan.
    Onun haricinde doktor kolposkopiye gerek yok bile dese kendi isteginizle olmak istediginizi soyleyin. Ben hep erteledim belki hsil cikmaz lsil cikardim bu kadar beklemeseydim

Durum
    ferhunde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

teşekkür ederim arkadaşlar. bugün kolposkopi'ye gidiyorum özelde. fiyat çok uçuk ama hem regl olacağım hem de tatile gideceğim, bugün beni alabilecek başka bir yer bulamadım. bakalım neler olacak.

Durum
    acelyayım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Ferhunde yalnız değilsin ve sil kafanda yönettiğin saçma senaryoları ben de hpv 33 taşıyorum ve benimkide siğil yapmayan türündendi.Leep konizasyon oldum atlattım ve 2 yıl sonra bakıldığında hpv ye negatif olmuştu.5 senedir her 6 ayda bir smear veriyorum .Şu ana kadar herhangi bişey çıkmadı çok şükür.

Sen kolposkopini ol,tedavini ol bitti diyoruz biz buna.Çok geçmiş olsun.

Durum
    Tecrübeli Üye

Arkadaslar anlamadigim sey su hpv negatif ciktiktan sonra neden hala sıkı kontrol yapiliyor. Negatif olunca vucuttan atmiyor muyuz peki ozaman sıkı kontrol niye ben bu noktayi anlayamadim. Hala risk tasiyoruz ki ondan kontrol oluyoruz ozaman bu demek ki biz hpv yi tamamen atamiyor muyuz vucudumuzdan cidden bu noktada kafam karisti birisi bu konuda aydinlatabilir mi

Durum
    gicik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı Ezgi30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar anlamadigim sey su hpv negatif ciktiktan sonra neden hala sıkı kontrol yapiliyor. Negatif olunca vucuttan atmiyor muyuz peki ozaman sıkı kontrol niye ben bu noktayi anlayamadim. Hala risk tasiyoruz ki ondan kontrol oluyoruz ozaman bu demek ki biz hpv yi tamamen atamiyor muyuz vucudumuzdan cidden bu noktada kafam karisti birisi bu konuda aydinlatabilir mi
    Negatif geldikten sonra siki kontrol yapilmiyo bildigim kadariyla sadece normal olarak her kadinin yapmasi gereken 6 ayda bir smear vermek tabi doktora gecmis hpv hikayenden bahsetmekte fayda var ayni sekilde hamilelik sureci icin de gecerli bu

Durum
    glstn91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Merhaba Ferhunde 👋🏻 Oncelikle cok gecmis olsun içini ferah tut zor olucak anlayabiliyorum seni. Bende tip 16 ciktim ve kolposkopi sonucumun HSİL gelmesi sonucu leep oldum. Devlette oldum ameliyati ama memnunum bende 6 ayıin sonunda kontrole gidicektim 2 ayım kaldı. En azından farkedildi ve suan tedavini olucaksın insallah atlaticaksin istedigin her konuda mesaj atabilirsin.

Durum
    Tecrübeli Üye

Negatif oldugu gunleri görmek nasip olur insallah amin

Bu Konu için Etiketler