Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Erkeklerde hpv testi sorunu

Durum
    Mrtatak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Erkeklerde hpv testi sorunu

Yurtdışındaki sitelere baktığımızda, erkekler için bir hpv testi yoktur yazıyor. Ancak ben Türkiyede kendim 2 kez test yaptrdım. Tip 6 pozitif geldi. Sürüntüyü alan laborant, sürüntü alırken siğili farketti ve bilgi formuna siğil var diye yazdı. Acaba siğil var diye otomatik sonuçlara tip 6 mı yazdılar yoksa cidden sürüntünğ gerçekten inceleyip tip 6 dna sı mı buldular buna takmış durumdayım. Doktorum bana siğillere bakıp zaten sende ya tip 6 ya da 11 var demişti. Ben kendim daha kötü huylusunu taşımadığımdan emin olmak için 2 kez test yaptırdım.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Erkeklerde hpv testi sorunu

Siğil varsa siğilden sürüntü alınıyor. Ancak, siğil varsa bu tip 6 veya tip 11 anlamına ASLA gelmiyor. Doktorların bu rahatlığı hayırdır ya... Yani kafadan atmak bu. Burada siğili olup da bir sürü farklı tip taşıyan insan var. En basitinden ben.. tip 56 sahibiyim ve aktif 7-8 ay siğil çıkardım. Çoğu kişi böyle. Başka başka laboratuvarlarda test yaptırarak emin olabilirsiniz.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siğil varsa siğilden sürüntü alınıyor. Ancak, siğil varsa bu tip 6 veya tip 11 anlamına ASLA gelmiyor. Doktorların bu rahatlığı hayırdır ya... Yani kafadan atmak bu. Burada siğili olup da bir sürü farklı tip taşıyan insan var. En basitinden ben.. tip 56 sahibiyim ve aktif 7-8 ay siğil çıkardım. Çoğu kişi böyle. Başka başka laboratuvarlarda test yaptırarak emin olabilirsiniz.
    Benim sormak istediğim başka. erkeklerde yapılan sürüntü testi, diyelim ki siğil yok, güvenilir mi ? Gerçi madem bu virüs temasla bulaşıyor, o zaman sürüntü çubuğuna da kolayca bulaşır ve teste çıkar. Benden resmen kazıyarak iyice sürterek sürüntü aldılar üretra, testis, penis kökü ve penisten.
    Sormak istediğim mesela hpv 16 ve 18 negatifti hatta 99 tip negatif sadece tip 6 pozitif çıktı, 2 farklı laboratuarda da, ben bundan emin olabilir miyim onu soruyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

100 tipe bakıldı bende yani.

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Yaklaşık yüzde 90 sebeple siğili tip6-11 yaptığı için doktorlar test yapmadan öyle söylüyor.Siğil yapan kanserojen bir hpv tipi olmadığı için düşük riskli bir hpv taşıyorsunuz ve bu muhtemelen 6 veya 11 fakat siğiliniz varken biriyle birlikte olduysanız ve karşı tarafta onkojenik bir hpv türü varsa siğilinizden alınan sürüntüde bu tip veya tipler de çıkabilir. Genital bölgeye jilet,tüy dökücü gibi işlemler uyguladığınızda ve sonrasında biriyle birlilkte olduğunuzda nasıl oraya hpv bulaşıyorsa, siğiliniz varken birliktelik yaşadığınızda karşı taraftaki hpv tipi de siğilinizin üstüne eklemlenebiliyor.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Dayettine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık yüzde 90 sebeple siğili tip6-11 yaptığı için doktorlar test yapmadan öyle söylüyor.Siğil yapan kanserojen bir hpv tipi olmadığı için düşük riskli bir hpv taşıyorsunuz ve bu muhtemelen 6 veya 11 fakat siğiliniz varken biriyle birlikte olduysanız ve karşı tarafta onkojenik bir hpv türü varsa siğilinizden alınan sürüntüde bu tip veya tipler de çıkabilir. Genital bölgeye jilet,tüy dökücü gibi işlemler uyguladığınızda ve sonrasında biriyle birlilkte olduğunuzda nasıl oraya hpv bulaşıyorsa, siğiliniz varken birliktelik yaşadığınızda karşı taraftaki hpv tipi de siğilinizin üstüne eklemlenebiliyor.
    Cevap için teşekkürler, ben şunu sormak istiyorum, ben son ilişkimden 2 ay sonra test yaptırdım, siğil bir tane ufak vardı, her yerden sürüntü aldılar, tip 6 geldi. Farklı bir tip taşımadığım konusunda emin olabilir miyim ?

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Hocam iyi sürüntü aldılarsa ve dna pcr veya microchip yaptılarsa test olarak bir sorun yok fakat testini 2 ay icinde yaptırdığın için viral yükü düşük olan bir tip varsa sende o gözükmemiş olabilir. Tip 6 konusunda endişe etme hem onkojen değil hem de tip11 e kıyasla daha erken atıyorsun vücudundan. Sigara iciyorsan bırak, iyi bir doktorda kriyo(siğile göre farklı bir kriyo ucu kullanan) yada koter yapan bir doktora git. Mümkünse asetik asit ve peniskopi ile siğile ablasyon uygulayan birisi olsun. Çıkmamaya başlayında minimum 6 ay sonra test yaptır ve kendin için siğilin çıkmıyorsa aşını yaptır ve konuyu kapat. Devamında ise düzenli bir partnerin varsa aşısını yaptırt yıllık smear versin devamında bir şey olmayacak korkacağın.

Durum
    Tecrübeli Üye

Cevabın için teşekkürler. Testleri gelişim ve mavi labda yaptırdım. Eşim ve benim aşılarım tamam. Nüks sayısı baya azaldı. Ayda 1-2 ye döndüm. Yakında atarım diye düşünüyorum. Ama psikolojim mahfoldu. Kendimden değil hep karşımdakini düşündüm. Yeni evliyim. Doğru düzgün cinsel hayatımızı yaşayamadık, eşimi aşı yaptırmama rağmen. Hep koter ile yaktırdım siğilleri, şu an tek sorun en ufak bir nokta siğil değilse bile siğil zannedip triplere girmem…

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada sana bir mesaj attım özelden bir bakabilir misin ?