Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Erkeklerde hpv testi sorunu

Durum
    Mrtatak - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Erkeklerde hpv testi sorunu

Yurtdýþýndaki sitelere baktýðýmýzda, erkekler için bir hpv testi yoktur yazýyor. Ancak ben Türkiyede kendim 2 kez test yaptrdým. Tip 6 pozitif geldi. Sürüntüyü alan laborant, sürüntü alýrken siðili farketti ve bilgi formuna siðil var diye yazdý. Acaba siðil var diye otomatik sonuçlara tip 6 mý yazdýlar yoksa cidden sürüntünð gerçekten inceleyip tip 6 dna sý mý buldular buna takmýþ durumdayým. Doktorum bana siðillere bakýp zaten sende ya tip 6 ya da 11 var demiþti. Ben kendim daha kötü huylusunu taþýmadýðýmdan emin olmak için 2 kez test yaptýrdým.

Durum
    Arya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Erkeklerde hpv testi sorunu

Siðil varsa siðilden sürüntü alýnýyor. Ancak, siðil varsa bu tip 6 veya tip 11 anlamýna ASLA gelmiyor. Doktorlarýn bu rahatlýðý hayýrdýr ya... Yani kafadan atmak bu. Burada siðili olup da bir sürü farklý tip taþýyan insan var. En basitinden ben.. tip 56 sahibiyim ve aktif 7-8 ay siðil çýkardým. Çoðu kiþi böyle. Baþka baþka laboratuvarlarda test yaptýrarak emin olabilirsiniz.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alýntý Arya Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Siðil varsa siðilden sürüntü alýnýyor. Ancak, siðil varsa bu tip 6 veya tip 11 anlamýna ASLA gelmiyor. Doktorlarýn bu rahatlýðý hayýrdýr ya... Yani kafadan atmak bu. Burada siðili olup da bir sürü farklý tip taþýyan insan var. En basitinden ben.. tip 56 sahibiyim ve aktif 7-8 ay siðil çýkardým. Çoðu kiþi böyle. Baþka baþka laboratuvarlarda test yaptýrarak emin olabilirsiniz.
    Benim sormak istediðim baþka. erkeklerde yapýlan sürüntü testi, diyelim ki siðil yok, güvenilir mi ? Gerçi madem bu virüs temasla bulaþýyor, o zaman sürüntü çubuðuna da kolayca bulaþýr ve teste çýkar. Benden resmen kazýyarak iyice sürterek sürüntü aldýlar üretra, testis, penis kökü ve penisten.
    Sormak istediðim mesela hpv 16 ve 18 negatifti hatta 99 tip negatif sadece tip 6 pozitif çýktý, 2 farklý laboratuarda da, ben bundan emin olabilir miyim onu soruyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

100 tipe bakýldý bende yani.

Durum
    Dayettine - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Yaklaþýk yüzde 90 sebeple siðili tip6-11 yaptýðý için doktorlar test yapmadan öyle söylüyor.Siðil yapan kanserojen bir hpv tipi olmadýðý için düþük riskli bir hpv taþýyorsunuz ve bu muhtemelen 6 veya 11 fakat siðiliniz varken biriyle birlikte olduysanýz ve karþý tarafta onkojenik bir hpv türü varsa siðilinizden alýnan sürüntüde bu tip veya tipler de çýkabilir. Genital bölgeye jilet,tüy dökücü gibi iþlemler uyguladýðýnýzda ve sonrasýnda biriyle birlilkte olduðunuzda nasýl oraya hpv bulaþýyorsa, siðiliniz varken birliktelik yaþadýðýnýzda karþý taraftaki hpv tipi de siðilinizin üstüne eklemlenebiliyor.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alýntý Dayettine Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yaklaþýk yüzde 90 sebeple siðili tip6-11 yaptýðý için doktorlar test yapmadan öyle söylüyor.Siðil yapan kanserojen bir hpv tipi olmadýðý için düþük riskli bir hpv taþýyorsunuz ve bu muhtemelen 6 veya 11 fakat siðiliniz varken biriyle birlikte olduysanýz ve karþý tarafta onkojenik bir hpv türü varsa siðilinizden alýnan sürüntüde bu tip veya tipler de çýkabilir. Genital bölgeye jilet,tüy dökücü gibi iþlemler uyguladýðýnýzda ve sonrasýnda biriyle birlilkte olduðunuzda nasýl oraya hpv bulaþýyorsa, siðiliniz varken birliktelik yaþadýðýnýzda karþý taraftaki hpv tipi de siðilinizin üstüne eklemlenebiliyor.
    Cevap için teþekkürler, ben þunu sormak istiyorum, ben son iliþkimden 2 ay sonra test yaptýrdým, siðil bir tane ufak vardý, her yerden sürüntü aldýlar, tip 6 geldi. Farklý bir tip taþýmadýðým konusunda emin olabilir miyim ?

Durum
    Dayettine - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Hocam iyi sürüntü aldýlarsa ve dna pcr veya microchip yaptýlarsa test olarak bir sorun yok fakat testini 2 ay icinde yaptýrdýðýn için viral yükü düþük olan bir tip varsa sende o gözükmemiþ olabilir. Tip 6 konusunda endiþe etme hem onkojen deðil hem de tip11 e kýyasla daha erken atýyorsun vücudundan. Sigara iciyorsan býrak, iyi bir doktorda kriyo(siðile göre farklý bir kriyo ucu kullanan) yada koter yapan bir doktora git. Mümkünse asetik asit ve peniskopi ile siðile ablasyon uygulayan birisi olsun. Çýkmamaya baþlayýnda minimum 6 ay sonra test yaptýr ve kendin için siðilin çýkmýyorsa aþýný yaptýr ve konuyu kapat. Devamýnda ise düzenli bir partnerin varsa aþýsýný yaptýrt yýllýk smear versin devamýnda bir þey olmayacak korkacaðýn.

Durum
    Tecrübeli Üye

Cevabýn için teþekkürler. Testleri geliþim ve mavi labda yaptýrdým. Eþim ve benim aþýlarým tamam. Nüks sayýsý baya azaldý. Ayda 1-2 ye döndüm. Yakýnda atarým diye düþünüyorum. Ama psikolojim mahfoldu. Kendimden deðil hep karþýmdakini düþündüm. Yeni evliyim. Doðru düzgün cinsel hayatýmýzý yaþayamadýk, eþimi aþý yaptýrmama raðmen. Hep koter ile yaktýrdým siðilleri, þu an tek sorun en ufak bir nokta siðil deðilse bile siðil zannedip triplere girmem…

Durum
    Tecrübeli Üye

Alýntý Arya Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bu arada sana bir mesaj attým özelden bir bakabilir misin ?