Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yüksek Riskli tiplerin bulaşmasını nasıl önleriz

Durum
    Güley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Yüksek Riskli tiplerin bulaşmasını nasıl önleriz

Arkadaşlar 4 tane yüksek riskli hpv virüsü taşıyorum ve cin1 aşamasındayım bu günn doktorum kondomla ilişkiye girebilirisn dedi , ama içim rahat değil güzel gidende bi ilişkim var. Acaba cinselliğe aramı vermeliyim yoksa kondomla devammı etmeliyim . Yani kondom beni tam anlamıyla siğilsiz bulaşan yüksek tipli hpv den korurmu yada bendeki şu an zaten var olan yüksek tipli hvpden kurtulmamı zorlaştırırmıı kafam kazan gibi nolur bişşy deyinn

Durum
    melina17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Yüksek Riskli tiplerin bulaşmasını nasıl önleriz

Alıntı Güley Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 4 tane yüksek riskli hpv virüsü taşıyorum ve cin1 aşamasındayım bu günn doktorum kondomla ilişkiye girebilirisn dedi , ama içim rahat değil güzel gidende bi ilişkim var. Acaba cinselliğe aramı vermeliyim yoksa kondomla devammı etmeliyim . Yani kondom beni tam anlamıyla siğilsiz bulaşan yüksek tipli hpv den korurmu yada bendeki şu an zaten var olan yüksek tipli hvpden kurtulmamı zorlaştırırmıı kafam kazan gibi nolur bişşy deyinn
    Canim doktorun ne dediyse o, hastayim diye cinsellikten kacmamalisin, zira cinsellik sadece zevk icin degil, senin psikolojini stabil tutmasi stresini azaltmasi icin de onemli. Kondom tamamen korumasa da (ciltten degen noktalar haric korur) yine de yuksek oranda korur. Sadece aktif sigilin varsa gorunen, ya da yaktirdiysan bulas ve yayilma olmamasi icin doktorunun onerdigi surece uzak durabilirsin. Eninde sonunda cogu insanda bulunan, bagisiklikla yenilebilecek bir virus, kendine ozen goster sadece bu surecte 🌸

Durum
    Tecrübeli Üye

Sadece sen de erkek arkadasin da hemen asi olun

Durum
    Portakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Melina ne kadar bu konuda tecrüben bilgin var böyle bir öneri de bulunabiliyorsun. Benim hpv ile 3 sene oldu böyle bir öneri de bulunacak tecrübeye vakıf değilim. Sen bu konuda nasıl bir tecrübe deneyim yaptın öneriyorsun. Hpv iken cinsellik yapıp kimseye bulaştırmadın ve siğili de atlattın mı? He böyle serüvenin varsa ki net yine bir şey söyleyemezsin ama yine önerirsin okey.

Tecrübeli bu hastalığı yıllardır taşıyan, hastalığı atlatmış kişiler biraz forum gezerseniz cevaplarını göreceksiniz. Bu başlığın o zaman gereksiz olduğunu anlayacaksınız. Neyse onu yapmadınız yaptınız veya yine sormak istediniz, şöyle cevaplayayım;

Ben partnerlerim ile kondomsuz ilişki yaşamadım. Bana geçmemesi lazımdı bunun demek ki. Siğiller sadece bir bölge de çıkmaz alana yayılır. Nerede patlayacağını kestiremezsin. Öyle net bir şey olsa genotipleme de alınan örneklerin sorduğum nerede örnek pozitif çıktı soruma cevap alabilirdim. Doktor tarafından ise benim doktorum bu hastalık söz konusu iken sex yaparsan net bir şekilde bulaş söz konusu olur dedi. Başka deri hastalığı yaşamış olsanız bir bölgenin önemi olmadığını anlarsınız ben uyuz ss oldum biliyorum bu cevabı net. Forumda ki bir çok tecrübeli vatandaşların cevabı bu konuda pinopn etkisi olup bu hastalığı atlatamayacağı yönünde olur.

Lütfen arkadaşlara bir şey önerirken o konuda tecrübeye sahip olalım. Ben mesela bu hastalık ile 2 sene jilet kullandım. Jilet kullanımının zararı olmadığını bana birisi söylese net şekilde tecrübem ile sabit çünkü. Ve 6 aydır jiletsiz hayatım da 1 tane bile çıkmadı. Ahcc ve jilet etkisi diyorum. Net bir şekilde. Çünkü siğil farklı yerlerde çıkıyordu her seferinde yayıyordum jilet ile bunu. Cinsellik yoktu. Oda dip not. Bu konuda öneri hakkım doğar anlatmak istediğim buydu.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Portakal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Melina ne kadar bu konuda tecrüben bilgin var böyle bir öneri de bulunabiliyorsun. Benim hpv ile 3 sene oldu böyle bir öneri de bulunacak tecrübeye vakıf değilim. Sen bu konuda nasıl bir tecrübe deneyim yaptın öneriyorsun. Hpv iken cinsellik yapıp kimseye bulaştırmadın ve siğili de atlattın mı? He böyle serüvenin varsa ki net yine bir şey söyleyemezsin ama yine önerirsin okey.

Tecrübeli bu hastalığı yıllardır taşıyan, hastalığı atlatmış kişiler biraz forum gezerseniz cevaplarını göreceksiniz. Bu başlığın o zaman gereksiz olduğunu anlayacaksınız. Neyse onu yapmadınız yaptınız veya yine sormak istediniz, şöyle cevaplayayım;

Ben partnerlerim ile kondomsuz ilişki yaşamadım. Bana geçmemesi lazımdı bunun demek ki. Siğiller sadece bir bölge de çıkmaz alana yayılır. Nerede patlayacağını kestiremezsin. Öyle net bir şey olsa genotipleme de alınan örneklerin sorduğum nerede örnek pozitif çıktı soruma cevap alabilirdim. Doktor tarafından ise benim doktorum bu hastalık söz konusu iken sex yaparsan net bir şekilde bulaş söz konusu olur dedi. Başka deri hastalığı yaşamış olsanız bir bölgenin önemi olmadığını anlarsınız ben uyuz ss oldum biliyorum bu cevabı net. Forumda ki bir çok tecrübeli vatandaşların cevabı bu konuda pinopn etkisi olup bu hastalığı atlatamayacağı yönünde olur.

Lütfen arkadaşlara bir şey önerirken o konuda tecrübeye sahip olalım. Ben mesela bu hastalık ile 2 sene jilet kullandım. Jilet kullanımının zararı olmadığını bana birisi söylese net şekilde tecrübem ile sabit çünkü. Ve 6 aydır jiletsiz hayatım da 1 tane bile çıkmadı. Ahcc ve jilet etkisi diyorum. Net bir şekilde. Çünkü siğil farklı yerlerde çıkıyordu her seferinde yayıyordum jilet ile bunu. Cinsellik yoktu. Oda dip not. Bu konuda öneri hakkım doğar anlatmak istediğim buydu.

Merhaba, öncelikle kimseye bir şey önerdiğimi sanmıyorum; konu ile ilgili kendi bakışımı sunuyorum sadece. Ancak bir hastalıkta, hangi hastalık olursa olsun, kişinin kendi vücudu ve bağışıklığına göre hastalık durumu değişebilir, bunun da tahlilini yapacak kişi = o kişinin doktorudur. Güley'in doktoru bu şekilde yönlendirme yaptıysa, kondomla girebilirsin dediyse bu konuda bence korkmamalı; forumda da konuyla ilgili bir çok öneri var, kondom+hpv donu gibi. Çünkü HPV ve çoğu hastalık için bağışıklığın güçlü olması çok ama çok önemli; ve stres, ruh hali bunu en çok etkileyen etmenlerden. İyi bir psikoloji bilgisi olan ve bu konuda akademik olarak sağlam eğitim almış bir kişi olarak, düzenli seksin vücutta endorfin ve oksitosin hormonlarını yükselterek, stresi azalttığını söyleyebilirim. Hastalık özellikle de ilk teşhis zamanı zaten yüksek stres ve anksiyete yaratıyor; hepimiz için en iyi olacak olan doktorun da önerisini alarak, hayatlarımızı sağlıklı yaşama uydurmak olmalı; hayatı hastalık odaklamak değil, bu ruhumuza çok zarar veriyor (ilk öğrendiğimde aybunu ben de yaptım ve inan çok zorlamıştı beni). Yapılan akademik araştırmalarda da kondom kullanımının clearance've faydalı olduğu ancak aktif siğil olduğu durumda bulaşın yüksek olabileceği bilgisi veriliyor. (Kendimde de bir kere çıktı, yaktırdığımda doktorumun da önerisi bu şekildeydi)

Tecrübeler çok kıymetli olsa da öneri vermek için yeterli değil, burada da zaten birbirimizle paylaşarak farklı yaklaşımları öğrenebiliriz ve doktorlarımızla teyitlşerek gitmeliyiz, bu hepimize herşeyin uygun olduğu anlamına gelmemeli. Mesela forumda herkes AHCC kullanıp; bundan memnun kalırken benim doktorlarım hem akademik araştırmalarda yeterli kanıt olmadığı, hem de ailesinde tiroid hastaları olan bir kişi olduğum için HPV toplamaya çalışırken tiroidlerde sorun çıkarmaması için AHCCyi bana önermediler; çünkü medikal geçmişim, ailede bulunan rahatsızlıklara göre yönlendirme yapıldı. Yine forumda Arya'Nn da deflagyn sorularında sık sık söylediği gibi doktor önerisine göre kullanılması gerekiyor. Sonuç olarak doktoru zaten bu şekilde yönlendirdiyse, bize toplumda çok da konuşamadığımız bu hastalıkla yaşayan kişiler olarak birbirimize destek olmak düşer diye düşünüyorum.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Merhaba arkadaşlar kondomla ilişki konusu ve hpv olayında şunu söylemek istiyorum. Siğil kondomun koruduğu bölgedeyse korur ancak, eğer siğil (göremediğiniz mikro sigillerde dahil) kondom haricinde bir yerdeyse yine bulaş olur. Bu sebeple genel olarak cinselliği forumca önermiyoruz, risk almamak için. Ama doktorlar bu konuda bizler kafdar hassas değil, kafa yormuyorlar. Bizzat doktoru kondomla ilişkiye girebilirsin dedi diye ilişkiye devam edip +1 yıl daha negatif olamayan 2 kişi tanıyorum forumda. Belki çok daha fazlası da vardır ama bana gelip özel mesaj atıp durumu anlatan 2 kişi var. Birde yapılan bir şey, diğer şeylerin de etkinliğini düşürüyor. Örneğin hpv yi yenmek için dengeli besleniyorken, jiletten kaçınıyorken veya ahcc kullanıyorken, o sırada cinselliğe girip hpv'nin aktif edilmesi, yok edilmesini de engellemiş oluyor gibi düşünün.

Karar sizin, ama hpv dönemi cinsellik bana mantıklı gelmez, tercih kişiye aittir, ben içim rahat olsun diye anlatırım, bilinçlendiririm sadece.