Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv ile taniştim !

Durum
    grilibisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Hpv ile taniştim !

Herkese merhabalar, 28 yaşında düzenli bi ilişkisi olan tek eşli bi kadınım. Yaklaşık 20 gün önce genital bölge ve makat arasındaki boşlukta siğiller fark ettim ve hemen doktora gittim doktorum hpv6 olduğunu söyledi fakat herhangi bi yakma donma işlemi önermeksizin sürüntü alıp bana TCA asidi önerdi (keza bunu hiçbir yerde bulamıyorum) ayrıca akıntım gözle görüşür şekilde fazla ve yoğun olduğundan fitil verdi. sizin forumda yazanlara istinaden probolis kefir yeşil çay yeşil biber immutor gibi takviyeler kullanmaya başladım, geçer gibi oldu ve söndü diye düşünürken yeni aynı yerden çıkanlar gördüm ve moralim darmaduman oldu, aradı bir sirke ile siliyorum kekik çayı yağı sürüyorum ve bunlar geçirmişti diye düşünüyorum, yeniden kullanmaya başladım üzerimdeki beyazlaşır kahveye dönmekte. Maalesef ki bulunduğum yerde iyi bi doktor bulmak zor. Gittiğim doktor herhangi bi işleme gerek yok diyip tca asidi verdi fakat onu da bulamıyorum muadil olarak verrutol krem kullanabilirsin dedi, yardımınıza çok ihtiyacım var bana yardım olur musunuz neler yapmam neler yapmamam gerek?

Durum
    Portakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Hpv ile taniştim !

İyi akşamlar çok geçmiş olsun. Yani çıplak gözle bunu nasıl insan belirler diye düşünüyorum okuduğumdan beri. Gerçi bu çok önemli detay değil ama siz bu siğiller için ilk olarak tiplendirme testi yapıp. Sonra bunlardan kurtulmanız lazım. Sizin yaptığınız yöntemler belki işe yarar ama işi uzatır ve uzattıkça herhangi bir hata da yayma sağlar. Bence doktorun lazer veya donma işlemi yapması daha sağlıklı olur.

Doktor un muamelesi bana pek hoş gelmedi. Başka doktor düşünebilirsiniz belki…

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Şu siğil sarrafı doktorlara da ayrı ayar oluyorum ya maşallah bir bakışta anlıyorlar hangi tip olduğunu
    Bu bahsettiği asiti duymadım ama verrutol mesela çok hassas ve dikkatli kullanılması gerekiyor pek çok kişi uyguladıktan sonra daha kötü olduğunu söylüyor. Bence çok seçenek yok demişsiniz ama illa daha bilgili bir doktor vardır ya yani aktif siğil varsa evet 6 veya 11 yüksek olasılık olabilir ama pek çok tip var. Ama esas önemli olan buna eşlik eden yüksek riskli bir tipe de sahip misiniz? Yaşınız çok genç olduğu için avantajınız var dikkat ettiğiniz sürece hızlıca atabilirsiniz virüsü ama bu süreçte size rehberlik edecek daha bilgili bir doktora ihtiyacınız var gibi

Durum
    Portakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Mukaddes ben 1 kere koter oldum. Sonra siğilleri hep kendim verrutol ile yaktım. Küçükken gerçi siğil olmayıp ben siğil diyip yakmışlarımda olmuş olabilir. Çünkü dün verdiğim geno tipleme testinde siğil sandığın şeyin siğil olmaması buna örnek )

Durum
    Özel Üye

Alıntı Portakal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mukaddes ben 1 kere koter oldum. Sonra siğilleri hep kendim verrutol ile yaktım. Küçükken gerçi siğil olmayıp ben siğil diyip yakmışlarımda olmuş olabilir. Çünkü dün verdiğim geno tipleme testinde siğil sandığın şeyin siğil olmaması buna örnek )
    Ya inan bir şey diyemiyorum bir ara ben de siğilim var zannedip kullansam mı diyordum ama deriyi çok tahriş ettiği için daha çok siğil çıkmasına uygun ortam hazırladığını söyleyip hiç önermeyen güvendiğim arkadaşlarım oldu, o yüzden bir miktar korkuttu beni verrutol. Kullanılacaksa da çok dikkatli kullanmak gerekiyor sanırım

Durum
    Roberto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba @grilibisi, iyi bir doktor takibinde olmak sana güven verirdi ama yoksa da sıkıntı değil, tipini öğrenmek aslında çokta önemli değil tipe göre hem tedavi değişmiyor hem de tipleme testleri güvensiz. Çıkan siğilleri yok etmek çok önemli çünkü virüs yükünü arttırıyorlar, yani karşı orduya asker takviyesi oluyor o yüzden onları yaktır cildiye olur başka bölüm olur ne dediklerini çok dinleme sadece yaktırtmaya odaklan çoğu doktor bu konuda ne konuştuğunu bilmiyor, gerekli bilgiyi burdan edinirsin. Yani yapman gerekenler siğillerden kurtulmak+cinsel perhiz+bağışıklık güçlendirici özellikle C vitamini takviyeleri en çok Sarımsak ve reishi mantarı(ahcc) ile alabilirsin+partnerinin de aynı şekilde tedavi olması. Bunları 6 ay boyunca yapıp, moralini yüksek tutarak, 6 ay sonra yüzde 70, 12 ay sonra yüzde 80, 24 ay sonra yüzde 99 kurtulmuş olursun. Bugünler bittiğinde bu zamanlarına gülerek bakacağına eminim, kendine iyi bak, geçmiş olsun.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Selam @grilibisi, öncelikle hpv tipin tip 6 değil, o doktorun kendi araştırmamaları konusu gelişememiş bilgisinin verdiği atmasyon bir tip. Genelde tip 11 ve tip 6 sigil yapar kesin ondan dolayı sana kendince tanı koymuş, zeka fışkırıyor belli ki. Neden tip 11'i koymamış onu anlamadım Neyse kısaca artık pek çok tip sigil yapıyor zaten. Hpv dna genotipleme testi yaptırmadan hangi tip taşıdıgın belli olmaz.

Sigillerden kurtulmak icin jinekologa gitmek zorunda değilsin. Dermatologa da gidebilirsin, kriyoterapi dondurma yöntemiyle kurtulabilir. Kriyoterapiyi dermatologlar (cildiye) yapar, koterizasyonu jinekologlar yapar. Ancak ona gerek duymamış sende sanırım, verrutol vermiş. Çok dikkatli kullanılması gerekiyor, burada verrutol ile kendi kendine sigillerinden kurtulan arkadaşlar var memnunlar da ama bu aşamaya geçmeden önce bir de dermatologa görün derim.

Durum
    Özel Üye

Alıntı Roberto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba @grilibisi, iyi bir doktor takibinde olmak sana güven verirdi ama yoksa da sıkıntı değil, tipini öğrenmek aslında çokta önemli değil tipe göre hem tedavi değişmiyor hem de tipleme testleri güvensiz. Çıkan siğilleri yok etmek çok önemli çünkü virüs yükünü arttırıyorlar, yani karşı orduya asker takviyesi oluyor o yüzden onları yaktır cildiye olur başka bölüm olur ne dediklerini çok dinleme sadece yaktırtmaya odaklan çoğu doktor bu konuda ne konuştuğunu bilmiyor, gerekli bilgiyi burdan edinirsin. Yani yapman gerekenler siğillerden kurtulmak+cinsel perhiz+bağışıklık güçlendirici özellikle C vitamini takviyeleri en çok Sarımsak ve reishi mantarı(ahcc) ile alabilirsin+partnerinin de aynı şekilde tedavi olması. Bunları 6 ay boyunca yapıp, moralini yüksek tutarak, 6 ay sonra yüzde 70, 12 ay sonra yüzde 80, 24 ay sonra yüzde 99 kurtulmuş olursun. Bugünler bittiğinde bu zamanlarına gülerek bakacağına eminim, kendine iyi bak, geçmiş olsun.
    Merhaba, ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Özellikle kadın için virüs tipinin oldukça önemi var. Eminim duymuşsunuzdur, kansere sebep olan tiplerin çoğu siğil yapmaz ve sessizce ilerler. Bu durumda rahim ağzında riskli bir durum oluşturup oluşturmadığını gözlemlemek için daha yakın takip ve tanı işlemleri uygulanır. HPV tipini bilmek kadın için oldukça önemlidir.
    Sadece konuyu açan üye için biraz daha çekinik kalıyorum zira kendisi 20 yaşında olduğu için sizin de belirttiğiniz önlemleri alır sağlığına dikkat ederse, vücut direnci zaten yüksek olduğu için iyileşme süreci de daha hızlı olacaktır diye öngörüyorum.

Durum
    grilibisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.. ek takviyeleri kullanıyorum spor yapıyorum herşeye dikkat ediyorum elimden geldiğince buna rağmen Varlıklarını dahi şans eseri fark etmişken, şimdi sızı ve kaşıntı yapıyor olması onların var olduğunu bilmek, yada başladığı yerde nğksetmesi yada çıkmayan yere çıktığını görmek beni iyice çökertti. Tam olarak nerden başlamam lazım nasıl bilmiyorum.

Durum
    Özel Üye

Öncelikle kendinize en az 1 yıl verin derim. Bu iş bolca sabır gerektiriyor maalesef
    Virüs bağışıklık ile ancak atılabildiği için en büyük hedefiniz virüs yükünü artırmamak ve bağışıklığı fişekleyerek karşı atağa geçmek olacak.

Virüs yükünü arttıran şeyler bence ilk olarak cinsel ilişki ikincisi ise deriyi yıpratacak jilet, ağda vb epilasyon uygulamaları. Özellikle siğil varsa (ki bazı siğiller o kadar küçük oluyor ki göz görmüyor) tüyleri bırakmak gerekiyor. Makasla kısaltabilirsiniz ya da tıraş makinesi kullanabilirsiniz. Bazı epilatörlerin tıraş başlığı da oluyor mesela gayet iş görüyor ama asla jilet kullanmayın. Bugün kullananlar hep pişman Cinsellik konusu da zaten virüs cinsel yolla bulaşıyor. Sadece penetrasyonla değil deri temasıyla da bulaştığı için cinselliği yaşayacaksanız da penetrasyon ve temas harici daha farklı yöntemler bulmalısınız ve tabii ki siğil oldukça kurtulmak gerekiyor ki virüs yükü artmasın. İlk zamanlar siğiller daha yoğun çıkıyor ama zaman ilerledikçe, dikkat de ediyorsanız bu yoğunluk azalıyor.

Bağışıklık konusunda ise zaten beslenmenize dikkat ettiğinizi ve spor yaptığınızı söylemişsiniz. Onun dışında eğer maddi kaynak ayırabilirseniz minimum 6 ay kadar ahcc kullanmanızı öneririm. Forumda görmüşsünüzdür çoğumuz kullanıyoruz. Ahcc olmadan olmuyor mu derseniz oluyor tabii ki ama ahcc süreci destekliyor ve hızlandırıyor. Bununla ilgili yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz internetten ufak bir araştırma ile.

Onun haricinde ben keşke daha önce yapsaydım diyorum ama kan değerlerinize baktırmanızı öneririm. Özellikle d vitamini çinko gibi değerler bağışıklık ile doğrudan ilişkili olduğu için bunların eksikliğinde negatife dönme süresi uzuyor. Bence bunu da yapılacaklar listesine ekleyebilirsiniz. Eksik değerlerinizi tespit ederek onları tamamlamaya başlarsınız. Ek not: forumda @detaycı'nın yazılarını okumanızı öneriyorum, gerçekten güzel araştırmalar yapıp paylaşıyor. Bağışıklık konusunda bir farkındalık kazandırıyor. Ayrıca d vitamininize baktırırsanız @detaycı'nın anketine de katkı sağlamanızı öneririm.

Son konu ise hpv tiplemesi. Ben sizi yanlışlıkla 20 yaşında okumuşum 28 yaşındaymışsınız. Hala gayet gençsiniz tabii ki ama yine de bir tık daha üstüne düşseniz fena olmaz. Uygun bir zamanda hpv tiplemesi yaptırırdım ben sizin yerinizde olsam.
    Kendimden örnek vermem gerekirse bende bir düşük(tip11) bir yüksek(tip16) riskli tip vardı. Düşük riskli olan siğil yapıyor yüksek riskli olan yapmıyor. Ancak smear temiz olmasına rağmen yüksek riskli tipe sahip olduğum için kolposkopi yapıldı ve cin1 olduğum ortaya çıktı. Yani yüksek riskli tipler sinsi sinsi bünyemizde bekleyip rahim ağzı hücre yapısını bozmaya başlayabiliyor. Siğil olmasa smear alarm verene kadar fark etmeyecektim. Kadın için hangi tipe sahip olduğunu öğrenmek bu sebeple bence çok önemli. Bu arada ben 7.ayımda falan bir hpv testi daha yaptırdım ve düşük riskli olanın atıldığını öğrendim. Ama diğeri hala duruyor mesela. Bunları anlatıyorum çünkü bu şekilde daha net oturuyor süreç bence yeni birisi için.

Biraz özen biraz sabır bir şekilde zaman geçiyor. Çok geçmiş olsun yeniden. Pozitif kalmaya çalışın stres biliyorsunuz ki bağışıklığı düşürüyor ve pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor