Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Travma mı yaşıyorum?

Durum
    melisa007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Travma mı yaşıyorum?

Herkese merhaba <3

Bir süredir aklımı kurcalayan bir şeyler var.
    Tetiklenecek olanlar lütfen okumasın, hiç aklında yokken bir şeyleri kimsenin aklına sokmak istemem. Zaten üstüne çok düşündüğümüz bir evre. Benim gibi negatiften sonra aynı şeyleri yaşamış biri varsa onlarla dertleşmek istedim sadece :/

Biriyle beraber bir şeyler yaşama isteğim tamamen gitti. Kafamdan silinmiş durumda. Cinselliğe ben önem verirdim, olmazsa yaşayamammm modunda değildim ama olması gerektiğini düşünürdüm. Yaşadığım korkudan sonsa bu isteğim tamamen gitti. Erkeklerden çok korkuyor ve çekiniyorum. En son 1 sene önce ilişkim olmuştu, bende tek sefer siğil çıktı, yaktık, bir daha çıkmadı (1 sene olmak üzere). HPV testim de negatif. Ona rağmen bir daha biriyle beraber olabilir miyim bilmiyorum.
    Bir kere şans yüzüme güldü ve negatifim, bir daha tüm bu olayları en baştan yaşayacak mıyım gerçekten diye düşünüyorum sürekli. En iyi korunma yönteminin kimseye dokunmamak olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı ve mantıklı bir düşünce değil ama asla emin olamamamız beni çok geriyor.
    Erkeklerde HPV testi olmaması canımı çok sıkıyor. Asla emin olamama durumu yani. Korunalım desek zaten malum bir katkısı yok. Aşımı da oldum ama sadece 4 tipe koruyor, diğerleri ne olacak? Yani erkeklere karşı inanılmaz yoğun bir güvensizlik ve korku içindeyim. Sizler bunu nasıl aştınız? Bir daha nasıl yapacağım gerçekten bilmiyorum.

Artı olarak ben zaten lazerliydim ama arada bir jilet de yapıyordum. 1 sene olmak üzere ama hala ne zaman jilet yapsam kestiremiyorum. Arya negatifi aldıktan 7-8 ay sonra yaptığını söylemişti. Ben sanki jilet yaparsam bir daha çıkacakmış gibi bir korku içindeyim. Sanki yaptığım en ufak bir kararda en başa dönecek gibi korkuyorujm.

Bu psikolojiden nasıl çıkacağım? Bir terapi mi alsam acaba?

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Travma mı yaşıyorum?

Erkeklerde testi yok değil öncelikle.Güvenilir değil demek de yanlış bana kalırsa. Tıp ile alakalı bir şey konuşurken tıpa yol gösteren şeylere bakmak gerektiğini düşünüyorum. Dünya sağlık örgütü gibi dünyanın takip ettiği sitelerde erkekler için bir test yoktur yazar mesela ama pubmed yada clinicaltrials da Ahcc gibi takviyeler için nasıl veri varsa, bunların bir çoğu da erkeklerin klirens zamanıdır. Madem test yok yada güvenilir değil o zaman nasıl HIM (hpv in man) çalışması yada buna benzer yaşla beraber erkeklerdeki hpv tutulumu gibi veriler var yada neden lablar erkeklerde hpv çalışabiliyor?Siğil varken test çıkar derseniz de siğil yapmayanlar nasıl saptanabiliyor o zaman? Emin olmayacak duruma gelecek olursak hiç bir test sizde %100 hpv yok demez, test cihazları karşılaştırırken bile en iyi çalışan, analiz yapan test kitini %100 kabul ederek karşılaştırırlar. Kısa cümle olarak erkeklerde hpv araştırılabilir ve bundan bağımsız olarak sizde sağlıksız kabul etmişsiniz zaten düşüncenizi ama markete giderken ölüp ölmeyeceğimizi düşünmek gibi biraz da. Her 10 insanın 8-9 unun bir vakit karşılaştığı ve yüzde 99unun bir sıkıntı yaşamadığı bir hastalık için ne bu kadar kendinizi sıkın ne de tamamen salın, yine de bu benim düşüncem tabii. Sizin hayatınız ve kararlar seçimler sizin, iyi akşamlar ☺

Durum
    Portakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Ben siğil yokken test yaptırmış bir olarak genotipleme 67 olarak çıktı. Yani siğilsizde olup olmadığını anlıyorsunuz. Bu konuda dayettine katılıyorum. Der altı rahatsızlığı ve derinizi sağlam şekilde kazıyorlar tarak ucuyla yaparmış gibi. 3 veya 4 çubuk olacak şekilde hem de 1 de değil bu işlemi o kadar yapıyorlar. Sadece 1 i penis ucundan ufak bi içeriye sokulma şeklinde.

Diğer psikolojik sorularınıza cevap olacak olursam da ben nişanlıyım o yüzden düşünecek bir şeyim yok ama bekar olsam aybılarını bende karşı cinse düşünür ve korkardım. burada devreye girecek zevkim mi sağlığım mı hangisi ağır basar.

Ben ilk uyuz oldum cinsel yolla bulaştı. Orada uyarıyı alsaydım belki hpv olmazdım. 2 uyarı da daha da bu işlere veda ettim dedim nişanlanmadan daha 😂 vücudumu nadasa bıraktım bir nevi. He herkesin bu kendi kişisel tercihi fakat cinsel yolla bulaşan çok hastalık var. Ve bilinçsiz çok genç çok insan var. Hastalıkla uğraşan çok insan olduğu kadar haberdar olup uğraşmayan da çok. hele ki erkekler umursamıyor yalan yok.

Bu yüzden 2. 3. Plana artık atma zamanı geldi daha kötüsünden korunmamız için. En azından tanımadan etmeden biraz geçmişini bilmeden yaşamanızı tavsiye etmem diyip, iyi geceler derim

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Dayettine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erkeklerde testi yok değil öncelikle.Güvenilir değil demek de yanlış bana kalırsa. Tıp ile alakalı bir şey konuşurken tıpa yol gösteren şeylere bakmak gerektiğini düşünüyorum. Dünya sağlık örgütü gibi dünyanın takip ettiği sitelerde erkekler için bir test yoktur yazar mesela ama pubmed yada clinicaltrials da Ahcc gibi takviyeler için nasıl veri varsa, bunların bir çoğu da erkeklerin klirens zamanıdır. Madem test yok yada güvenilir değil o zaman nasıl HIM (hpv in man) çalışması yada buna benzer yaşla beraber erkeklerdeki hpv tutulumu gibi veriler var yada neden lablar erkeklerde hpv çalışabiliyor?Siğil varken test çıkar derseniz de siğil yapmayanlar nasıl saptanabiliyor o zaman? Emin olmayacak duruma gelecek olursak hiç bir test sizde %100 hpv yok demez, test cihazları karşılaştırırken bile en iyi çalışan, analiz yapan test kitini %100 kabul ederek karşılaştırırlar. Kısa cümle olarak erkeklerde hpv araştırılabilir ve bundan bağımsız olarak sizde sağlıksız kabul etmişsiniz zaten düşüncenizi ama markete giderken ölüp ölmeyeceğimizi düşünmek gibi biraz da. Her 10 insanın 8-9 unun bir vakit karşılaştığı ve yüzde 99unun bir sıkıntı yaşamadığı bir hastalık için ne bu kadar kendinizi sıkın ne de tamamen salın, yine de bu benim düşüncem tabii. Sizin hayatınız ve kararlar seçimler sizin, iyi akşamlar ☺
    Benim duymak istediğim kesinlikle bu. Erkeklerde de test olabiliyor ve güveniliri duysam içim rahatlayacak. Ama dediğin gibi her yerde yoktur tarzı şeyler yazdığı için bu olay artık kumar oynamak gibi geliyor bana.
    Dışarı çıkıp ölme ihtimalimle aynı ihtimal olabilir, engelleyemem farkındayım. O yüzden benim yaşadığım çekingeyi yaşamış bir kadın varsa bunu nasıl aştığını öğrenmek istiyorum

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Portakal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben siğil yokken test yaptırmış bir olarak genotipleme 67 olarak çıktı. Yani siğilsizde olup olmadığını anlıyorsunuz. Bu konuda dayettine katılıyorum. Der altı rahatsızlığı ve derinizi sağlam şekilde kazıyorlar tarak ucuyla yaparmış gibi. 3 veya 4 çubuk olacak şekilde hem de 1 de değil bu işlemi o kadar yapıyorlar. Sadece 1 i penis ucundan ufak bi içeriye sokulma şeklinde.

Diğer psikolojik sorularınıza cevap olacak olursam da ben nişanlıyım o yüzden düşünecek bir şeyim yok ama bekar olsam aybılarını bende karşı cinse düşünür ve korkardım. burada devreye girecek zevkim mi sağlığım mı hangisi ağır basar.

Ben ilk uyuz oldum cinsel yolla bulaştı. Orada uyarıyı alsaydım belki hpv olmazdım. 2 uyarı da daha da bu işlere veda ettim dedim nişanlanmadan daha 😂 vücudumu nadasa bıraktım bir nevi. He herkesin bu kendi kişisel tercihi fakat cinsel yolla bulaşan çok hastalık var. Ve bilinçsiz çok genç çok insan var. Hastalıkla uğraşan çok insan olduğu kadar haberdar olup uğraşmayan da çok. hele ki erkekler umursamıyor yalan yok.

Bu yüzden 2. 3. Plana artık atma zamanı geldi daha kötüsünden korunmamız için. En azından tanımadan etmeden biraz geçmişini bilmeden yaşamanızı tavsiye etmem diyip, iyi geceler derim
    Portakal öncelikle beni çok rahatlattın. Siğil olmadan da testle tespit edildiğini söylediğin için. Öncelikle geçmiş olsun. Erkeklerde bu işlemin can acıttığını duymuştum. Ben artık yaşım itibariyle de takılma etme zaten istemiyorum. Geride kaldı. Bundan sonra hele hpv olayından sonra, büyük konuşmayayım ama bir tek çok güvendiğim ve evleneceğim kişiyle yaparım gibime geliyor.
    Tabi o süreçte bu kişiden test istesem belki de can acıttığı için yaptırmayacak. Ya da en kötüsü taşıdığını bilmeyecek. Yani sonsuz olasılık içinde boğuluyorum. En ufak bi hatamda başa dönmekten korkuyorum yani.
    Dediğin gibi karşıma güvenilir ve sevdiğim biri çıkarsa geçmişini sağlık için öğrenmeye çalışıcam, bi de bana deli gözüyle bakmazsa test rica edicem :/ Başka türlü zor atlatırım gibi…

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı melisa007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba <3

Bir süredir aklımı kurcalayan bir şeyler var.
    Tetiklenecek olanlar lütfen okumasın, hiç aklında yokken bir şeyleri kimsenin aklına sokmak istemem. Zaten üstüne çok düşündüğümüz bir evre. Benim gibi negatiften sonra aynı şeyleri yaşamış biri varsa onlarla dertleşmek istedim sadece :/

Biriyle beraber bir şeyler yaşama isteğim tamamen gitti. Kafamdan silinmiş durumda. Cinselliğe ben önem verirdim, olmazsa yaşayamammm modunda değildim ama olması gerektiğini düşünürdüm. Yaşadığım korkudan sonsa bu isteğim tamamen gitti. Erkeklerden çok korkuyor ve çekiniyorum. En son 1 sene önce ilişkim olmuştu, bende tek sefer siğil çıktı, yaktık, bir daha çıkmadı (1 sene olmak üzere). HPV testim de negatif. Ona rağmen bir daha biriyle beraber olabilir miyim bilmiyorum.
    Bir kere şans yüzüme güldü ve negatifim, bir daha tüm bu olayları en baştan yaşayacak mıyım gerçekten diye düşünüyorum sürekli. En iyi korunma yönteminin kimseye dokunmamak olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı ve mantıklı bir düşünce değil ama asla emin olamamamız beni çok geriyor.
    Erkeklerde HPV testi olmaması canımı çok sıkıyor. Asla emin olamama durumu yani. Korunalım desek zaten malum bir katkısı yok. Aşımı da oldum ama sadece 4 tipe koruyor, diğerleri ne olacak? Yani erkeklere karşı inanılmaz yoğun bir güvensizlik ve korku içindeyim. Sizler bunu nasıl aştınız? Bir daha nasıl yapacağım gerçekten bilmiyorum.

Artı olarak ben zaten lazerliydim ama arada bir jilet de yapıyordum. 1 sene olmak üzere ama hala ne zaman jilet yapsam kestiremiyorum. Arya negatifi aldıktan 7-8 ay sonra yaptığını söylemişti. Ben sanki jilet yaparsam bir daha çıkacakmış gibi bir korku içindeyim. Sanki yaptığım en ufak bir kararda en başa dönecek gibi korkuyorujm.

Bu psikolojiden nasıl çıkacağım? Bir terapi mi alsam acaba?
    Selam Melisacım,

Evet travma yaşıyorsun bence, bende de olmuştu. Ben de senin gibi jilet yapmadan önce negatifliğimi almış olsam dahi ''jilete öcü gözüyle baktığım için'' korkmuştum. Jilet yaptıktan sonra yine de sürekli genital bölgemi kontrol ediyordum o negatiflikten sonraki ilk jilet yapılan zamanlar... Bir kere denemen lazım, başka çaresi yok Sonra bir şey çıkmadığına inandığında (1-2 ayı buluyor) rahatlıyorsun.

Cinsellik konusunda da kendine zaman ver, ben de senin gibi yüksek bir enerji hissetmediğim kimseye kendimi cinsel anlamda açmam diye düşünüyordum hpv'den sonra. Sen ve içgüdülerin, hislerin en doğru kişileri tanır... Seni önemseyen insanlarla birlikte ol zaten, içine sinmeyen bir birlikteliği ''hpv riski'' ile de birlikte hayatına almamanı sağlar bu durum.

Durum
    Portakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Rica ederim Melisa.
    Test olayını erkekler için şöyle şeyler yazmayın adamları korkutuyorsunuz. Biz sünnet olmuş kişileriz bizim gözümüz butip şeylerden Korkmaz. Et aldırdık daha ne yapalım bir ufak sürüntü mü bozacak 😂

Şaka bir yana erkekler için söylüyorum asla abartı şekilde can yakıcı değil. Yani can yakıcı da değil ufak bir sızı oluyor oda ısırgan otunu ayağınıza veya vücudunuza sürer gibi hissiyat oluyor anlık saniyelik bir şey anlamıyorsunuz bile. Klamidya olan bir arkadaşım vardı o ürkütmüştü beni ama bende sorun olmadı. Veya Verrutol yani asitle o kadar dans ettim ki hpv sayesinde artık zevk almaya başladık bu işlerden. Bu süreci yaşayıp buna acıyor demek yanlış. Korkmayın verin testinizi

Benim için tek sorunu fiyatları açıkçası... ülkemiz de ne yazık ki eğitim ve sağlık da terörizm aktif. Hastayı kucağa aldıklarında ilikleirne kadar sömürüyorlar..

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Ben eski sevgilimle ilk birlikteliğimden önce onun cinsel sağlık yönünden geçmişini sorgulamıştım. Önce gerçekten kişisel algılayarak bozulmuştu ve bana da kendimi sanki ona bir ithamda bulunuyormuşum gibi kötü hissettirmişti. Hatta bu sebepten dolayı birlikteliğimiz epey gecikmişti. Gerçi hpvyi ondan almadım muhtemelen çünkü uzun yıllar birlikteydik ve hiçbir belirtimiz yoktu. Ama şimdi bir kere daha görüyorum ki bu konuda hem kadın hem erkek daha bilinçli olmalı ve ilişkinin huzurla devamı için bunları konuşmak normalleşmeli.

Hpvyi kendisinden aldığımı düşündüğüm kişi ise şaşkınlıkla tanımadığı kimseyle birlikte olmadığını ve hatta homoseksüel ilişkisinin falan da olmadığı gibi cahilce açıklamalar yapmıştı. Eğitim şart diyorum

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok yaygın ve bilgi seviyesi çok düşük. Özellikle erkekler hem ciddiyetini çok hızlı kavrayamadıkları hem de tıbbi olarak bilgisiz oldukları için çok üzerinde durmayarak kadını zor durumlara sokabiliyor. Bu sefer kadın bilinçli bile olsa, riskleri biliyor bile olsa bir yerde karşıdan gelen baskı sonucu "düzgün, titiz, dikkatli birisine benziyor bunda std yoktur" kafasına gelebiliyor. İki tarafın da özeni önemli.. Oysa ne alaka yani hijyen ya da nezaket hastalıklardan korumaya tek başına yetmiyor ufak bir araştırma eksikliği hem kadın hem erkeğin hayatından birkaç yılı çalabiliyor maalesef.

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Testin can yakması olayına da katılmıyorum. Bazı kişilerin canı çok tatlı. Özellikle bazı erkekler cinsel organlarına ikinci bir kişilik, karakter ve can verdikleri için kıyamıyorlar ve bunu dehşetle karşılayabiliyorlar. Dont feed the troll diyorum arkadaşlarım

Birincisi sağlık söz konusu olduğunda göze alınmalı bazı şeyler. İkincisi de yukarda @portakal da belirtmiş, hem üyeler hem de çeşitli testler yaptıran çevremdeki erkeklerden de duyduğum kadarıyla yalnızca anlık bir rahatsızlık ve sonrasında hafif bir sızlama var.

Korkutmayın erkekleri yahu Sonuçta kadınların muayeneleri de çok konforlu geçmiyor. Özellikle kolposkopide anestezi falan olmadan çata çuta biyopsi aldılar bizden bir de kendi aralarında "bu parça yetmez şimdi daha büyük parça alıyorum" gibi muhabbetler döndürdüler. Mesela ben o anın adrenaliniyle ruhumu o koltuğa teslim etmiştim ama şu an iyi ki yaptırmışım diyorum ve soranlara da "kolposkopide bi şey yok yaaa" diyorum

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Melisacım,

Evet travma yaşıyorsun bence, bende de olmuştu. Ben de senin gibi jilet yapmadan önce negatifliğimi almış olsam dahi ''jilete öcü gözüyle baktığım için'' korkmuştum. Jilet yaptıktan sonra yine de sürekli genital bölgemi kontrol ediyordum o negatiflikten sonraki ilk jilet yapılan zamanlar... Bir kere denemen lazım, başka çaresi yok Sonra bir şey çıkmadığına inandığında (1-2 ayı buluyor) rahatlıyorsun.

Cinsellik konusunda da kendine zaman ver, ben de senin gibi yüksek bir enerji hissetmediğim kimseye kendimi cinsel anlamda açmam diye düşünüyordum hpv'den sonra. Sen ve içgüdülerin, hislerin en doğru kişileri tanır... Seni önemseyen insanlarla birlikte ol zaten, içine sinmeyen bir birlikteliği ''hpv riski'' ile de birlikte hayatına almamanı sağlar bu durum.
    Benim bir tanecik Arya'm, yine bana nasıl iyi geldin..
    Birkaç ay daha bekleyip jileti dediğin gibi deneyeceğim... Ben de kendimi deli gibi kontrol edeceğim muhtemelen ama olsun, ben de bir şey çıkmadıktan sonra rahatlarım artık.

Senin bir yerde yazını görmüştüm, bu olaylardan çok pinpirikli davranıp tek bir kişiyi hayatına almıştın ve o da şansına evlendiğin kişi olmuştu ) Bazen bunu düşünüp kendimi rahatlatıyorum. Zaten bana gerçekten değer veren biri olursa benim korkularımı ve tedbirlerimi anlayışla karşılayıp geçmişi hakkında bana dürüst olur ve ona göre bir yol izleriz diye düşünüyorum... Tabi öyle biri çıkarsa ve ben umarım normal bir psikolojiye dönebilirsem....