Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: eşimde ascus çıktı

Durum
    hakanbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

eşimde ascus çıktı

Merhabalar,

Uzun süredir evliyiz 8 sene. Evlilikten önce başka biriyle cinsellik yaşadım (maalesef).
    Evlenmeden 2 sene öncesine kadar hiç cinselliğim olmadı.
    Sonrası evlilik. Evlilikte sadece karım ile cinselliğim oldu. Başka hiçbir kadınla temasım olmadı.

Sorum şu: Eşimde ascus çıktı, her sene düzenli simir testi yaptırırdı ve hepsi temizdi.
    Eşime benden geçme ihtimali çok mudur? Yani eskiden aldığım bir virüsten dolayı?
    Bu arada bende hiçbir zaman virüsle ilgili bir belirti olmadı. Siğil, acı vs... hiç olmadı.

Durum
    Happymappy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: eşimde ascus çıktı

Alıntı hakanbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Uzun süredir evliyiz 8 sene. Evlilikten önce başka biriyle cinsellik yaşadım (maalesef).
    Sonrası evlilik. Evlilikte sadece karım ile cinselliğim oldu. Başka hiçbir kadınla temasım olmadı.

Sorum şu: Eşimde ascus çıktı, her sene düzenli simir testi yaptırırdı ve hepsi temizdi.
    Eşime benden geçme ihtimali çok mudur? Yani eskiden aldığım bir virüsten dolayı?
    Bu arada bende hiçbir zaman virüsle ilgili bir belirti olmadı. Siğil, acı vs... hiç olmadı.
    Hakanbey merhaba
    Bu konuya tamamen kendi görüşüm ile cevap vermek istiyorum. Hpv çok çok çok yüksek ihtimalle cinsellikle bulaşıyor. Bende de hpv mevcut ama hpv olmasına rağmen bu arada smear çok şükür temiz geldi. Eşiniz kontrollerini aksatmasın. Benim de 3 senelik bir birlikteliğim var. 3 sene önce kimseyle birlikte olmadım ama bu deri hastalığı olduğu için çok afedersiniz ama sürtünme yoluyla bile bulaşıyor. Mesela çevremde ilişkiye hiç girmeden siğil çıkaran insanlar var. Ben de mesela kendime ilk acaba öyle almış olabilir miyim diye sordum ama 3 senede galiba bi belirti verirmişim. Bu yaz ilk birlikteliğim olmuştu ve 2 ay kadar sonra siğil çıkardım. Şu an nişanlımda siğil vb bi şey yok bi belirtide yok. Doktora gittiğim de ağdaya falan gidiyor musun demişti. Hani açıkçası ben ve nişanlım hiç nerden geçtiğine odaklanmadık.

Çok komplike bi durum maalesef. 8 senede sadece eşinizle birlikte olduysanız muhtemel sizde varsa ve daha önce smear vermiş temiz çıkmış ben gibi belki o zamanda hpv vardı ama smeari etkilemedi yani rahim de herhangi bir probleme yol açmadı siz de buna dayanarak ilişkiye devam ede ede ilerledi ve ascus oldu . Bende tip 6 yoktu ben hiç ilişkiye girmedim tip 6 çıktı mesela sonradan. Eşiniz de zararsız bir tip varsa daha sonra tip değiştirme ve ya viral yükü artma olayı olmuş olabilir belki. Tamamen yorum .
    Şöyle de bi durum var 6 ay da 1 yılda cın olan kişiler var o yüzden 8 sene de şu an çıkması ne kadar normal onu da bilmiyorum. 8 sene çok uzun bir zaman.
    Galiba bunun %100 bi cevabı yok sanırım.

Durum
    divoria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Happymappy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakanbey merhaba
    Bu konuya tamamen kendi görüşüm ile cevap vermek istiyorum. Hpv çok çok çok yüksek ihtimalle cinsellikle bulaşıyor. Bende de hpv mevcut ama hpv olmasına rağmen bu arada smear çok şükür temiz geldi. Eşiniz kontrollerini aksatmasın. Benim de 3 senelik bir birlikteliğim var. 3 sene önce kimseyle birlikte olmadım ama bu deri hastalığı olduğu için çok afedersiniz ama sürtünme yoluyla bile bulaşıyor. Mesela çevremde ilişkiye hiç girmeden siğil çıkaran insanlar var. Ben de mesela kendime ilk acaba öyle almış olabilir miyim diye sordum ama 3 senede galiba bi belirti verirmişim. Bu yaz ilk birlikteliğim olmuştu ve 2 ay kadar sonra siğil çıkardım. Şu an nişanlımda siğil vb bi şey yok bi belirtide yok. Doktora gittiğim de ağdaya falan gidiyor musun demişti. Hani açıkçası ben ve nişanlım hiç nerden geçtiğine odaklanmadık.

Çok komplike bi durum maalesef. 8 senede sadece eşinizle birlikte olduysanız muhtemel sizde varsa ve daha önce smear vermiş temiz çıkmış ben gibi belki o zamanda hpv vardı ama smeari etkilemedi yani rahim de herhangi bir probleme yol açmadı siz de buna dayanarak ilişkiye devam ede ede ilerledi ve ascus oldu . Bende tip 6 yoktu ben hiç ilişkiye girmedim tip 6 çıktı mesela sonradan. Eşiniz de zararsız bir tip varsa daha sonra tip değiştirme ve ya viral yükü artma olayı olmuş olabilir belki. Tamamen yorum .
    Şöyle de bi durum var 6 ay da 1 yılda cın olan kişiler var o yüzden 8 sene de şu an çıkması ne kadar normal onu da bilmiyorum. 8 sene çok uzun bir zaman.
    Galiba bunun %100 bi cevabı yok sanırım.
    siğil yoksa genital bölgeye temasla ciltte durabilen bir şey mi hpv mesela karşı tarafa dokundum o bölgesine elimde durur mu

Durum
    Happymappy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Alıntı divoria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siğil yoksa genital bölgeye temasla ciltte durabilen bir şey mi hpv mesela karşı tarafa dokundum o bölgesine elimde durur mu
    Şöyle oluyor benim anladığım mesela sen siğil olmayan birisine dokundun elinle ama elinde çizik kesik vs yok yani ağza bulaş riski gibi düşük. Ama genitalde mesela jilet yapıyoruz ağda yapıyoruz oralar da biz görmesekte kesikler ve ya çizikler oluyor bu yüzden virüsün oraya tutunması genital bölgeye daha kolay oluyor . 2. Si Siğil eline yüzüne ve ya vücudun herhangi bir yerine bulaşırsa korkulcak bi şey yok orda kötü hastalık riski yaratmıyor. Önemli olan genital ve ağız içi diyebiliriz .
    Siğil yoksa bir çok doktor ilişkiye girebilirsiniz diyor. Ben de siğil vardı aldırdıktan sonra doktor bana 3 gün ilişkiye girme dedi. O kadar. Yani ben siğil yoksa ilişkiye girin demiyorum en azından korunmalı olarak girilmeli bence. Ama siğil yoksa ele falan bulaş riski çok çok çok düşük gibi geliyor bana . Bu hastalık konusunda kesin konuşamıyorum çünkü tıpta bile çok fazla ayrı görüş var. Bende okuduklarımdan ve gittiğim zibilyon tane doktordan duyduklarımdan yorum çıkarıyorum kendimce.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Merhabalar,

eşinize sizden geçme ihtimali çok yüksektir, sonuçta eşiniz çünkü.
    her hpv tipi sigil yapmayabilir ama eşinizin sonucu ascus çıkmış, hpv konusunda bir test yaptırmanız gerekir eşinizin hpv ile enfekte olup olmadıgını netleştirmek için.

Durum
    Cansucc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhabalar,

Ascus çıkması hpvden kaynaklı olmayabilir. Mantar veya başka bir enfeksiyon olabilir. Hatta smear alındığında akıntısı fazlaysa da ascus çıkabildiğini duymuştum. 10 sene önce başkasıyla birlikte olmuşsunuz. Bir şey olsaydı şimdiye belirti verirdi bence. Siğil gibi gözle görülür bir belirti vermeyen tipten kapmış olsaydınız da bence eşinizin önceki smearlerinde bir şeyler çıkardı ama hep temiz çıktı diyorsunuz. Yine de eşiniz hpv testi yaptırsın içiniz rahat etsin.

Durum
    Yeni Üye

Cevaplar için teşekkürler, 30 yaş üstü kadınlar pap smear testi yaptırırken hpv de bakılıyor denmişti. Bu durumda daha önceki smearlerde HPV bakılmış diyebilir miyiz?

Durum
    Yeni Üye

İnternette öyle yazıyor yani, 30 yaş öncesi sadece smear ama sonrası smear + hpv şeklinde diye.

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

30 yaş ve üstünde hpv testi ile birlikte smear alınıyor, 5yılda bir hpv testi yapılıyor her yıl ise smear. Tüm smearlerde hpv taranmaz her yıl ,eğer özel bir yerde her yıl co-test yaptırmıyorsa eşiniz. Eğer 8yıldır bir sorun yoksa smearlerinde ya hpv hep vardı ama şimdi ilk defa hücresel bozukluk yaptı, ya virüs latent evreye girdi ve şimdi uyandı ki bunun olma ihtimali yüzde 3-5 arası oluyor ya da smear ascus gelince yüzde 20 ihtimalle hpvden başka bir sorundan dolayı (mantar yada akıntı gibi) olabiliyor.

Durum
    Yeni Üye

Peki sistit ascus sonucunu etkiler mi?