hepsisosyal
Blog Sitemiz : hpvliyiz.wordpress.com
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 27 arasi kadar sonuc gsteriliyor
    Yeni ye
    yelik tarihi
    28.Nisan.2022
    Tecrbe Puan
    0

Cevap: Ne Yazk ki HPV ile Tantm

Alnt trying Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Selamlar,

Ben 25 yandaym. Bundan yaklak 1 buuk ay nce vajinal blgemde ptrtler fark ettim. Bu ptrtlerin yan sra zamanla siil de kmaya balad. Hemen zel bir hastaneye gittim. Doktor muayene ettiinde siilleri grnce HPV olduumu syledi. Smear yaptrdm. Smear'im temiz kt. Ancak yakma ilemini ailemle yaadm iin korktum ve yaptramadm.

Bu olayn zerinden yaklak 20 gn getikten sonra birka gn nce ehir deitirdim ve arkadamla birlikte devlet hastanesinde kadn douma gittik. Kadn doum siillerin anse yaklatn syleyerek genel cerrahiye ynlendirdi. O an gerekten hayatm bitmi gibi hissettim. Ayn gn genel cerrahiye gittim ve grnen siillerin yaklabileceini syledi. Ayrca ok byk bir HPV, HIV ve AIDS salgn olduunu, benim yalarmda birok gen kadnn geldiini zlerek syledi.

Bir yandan baklk sistemi hastalm olduu iin ok korktum. Ayn zamanda ailemden gizli bir ekilde bu sreci yaamaya almak beni gerekten ok yordu. nk benim ailemin kesinlikle kabul edebilecei bir durum deil bu.

Dn zel hastanede HPV Smear'imi de verdim. Devlet hastanesindeki doktor u an pek de gerekli olmadn, yamn gen olduu iin kendi kendine yenebileceini sylemiti ama bu belirsizlikle yaamak yerine testi vermeyi tercih ettim. nk gerek anlamda uzun yllardr yaamadm kadar byk bir anksiyete krizinin iine dtm.

Dn gittiim zel hastanedeki doktor kontrollerinin ardndan HPV Smear'imin %80 temiz kacan dndn syledi. Zaten yksek riskli karsa da herhangi bir ey yaplmayacan, sadece dzenli test yaparak negatife dnd m diye bekleyeceimizi syledi. Ve istersem yarn hemen yakma ilemini de yaptrabileceimi syledi. Bu arada 4k fiyat verdiler bana. Belki faydas olur size diye eklemek istedim.

Akas bu durumda benim iin parann hibir nemi yok. nk her eyden nemlisinin kendi salm olduunu dnyorum. zel hastanedeki randevumun ardndan devlet hastanesindeki doktorumun yanna getim. O da sakinlememi, korkulacak bir durumun olmadn syledi. Anesteziyle grtk ve genel anestezi olmayacan, sadece bayltlacam sylediler. Onlar da bana 1 hafta sonra yakma ilemi iin gelmemi sylediler.

Tedavi sreci hakknda detayl bilgi almak inann beni ok rahatlatt. nk gnlerdir salarm beyazlam gibi hissediyordum. Ne yemek yiyebildim, ne uyuyabildim, uyuduumda da dncelerim yznden uyandm. Hayatm tam anlamyla durdu. Arkada evremde HPV ile mcadele eden tandklar olan kiler benimle konuarak beni rahatlattlar. ounda yksek riskli HPV olduunu ama zamanla yendiklerini rendim. AHCC'yi de bu kiilerden biri nerdi bana. Onu da alp balayacam bir an nce.

Bu sreci ailesinden gizli bir ekilde yrtmeye alan arkadalar beni anlayacaktr. Gerekten ok ypratc oldu. rnein devlet hastanesindeki operasyonum iin telefonuma SMS geldi. Ben saatlerce "Acaba bu SMS babama da gitmi midir?" diye dncelere daldm. Anlayacanz byk bir overthinking dngsne girdim. Gittiim her iki doktor da bana sakin olmam sylese de artk operasyonun gerginliinden ok ailem renir mi gerginliine dnd benimkisi. Bir de buray kefettim ve saatlerdir okuduuma gre bazlarnn siilleri tekrarlam. Bu da beni korkuttu akas. Her hasta biriciktir ama nihayetinde okuduka insan korkmuyor deil.

Bu arada yaptm ilk eylerden biri e-Nabz'mdaki ayarlarda hasta yakn ksmna arkadamn telefon numarasn eklemek ve sadece muayene olduum doktorun verilerimi grebilmesi seeneini iaretlemek oldu. Ailemdeki herhangi bir kiiye gittii doktor veya salk kuruluu bu konuda bilgi verir mi? Bunun stresi yznden midemde yara alm gibi hissediyorum.

HPV psikolojimi gerekten alt st etti. Yazdklarmdan da anlayabileceiniz zere overthinking'e ok msat bir yapm var. Ailesinden gizli bir ekilde bu sreci tamamlayanlar yazabilirse belki ben de biraz daha iyi hissederim. Bir hafta sonra operasyonum var, onun hakknda da buray gncelleyeceim. Umarm her ey hepimiz iin ok gzel olur. Tek dileim bu.

Trying kuum merhaba,
    Biraz ge grmm gibi oldu ama yine de yazmak istedim. Benim hikayem bu sitedekilerden biraz daha farkl ama yine de her duyguyu en youn yaayanlardan biri olduumu tahmin ettiim iin bu iin psikolojik ksmnda isteyen herkese her trl destei vermeye hazrm.
    lk oku atlatmak ok uzun sryor, o yzden bir sre tuhaf ve kt hissetmen inanlmaz normal ve olaan. Ama HPV hakknda unu syleyeyim; gittiim her doktor, buradakiler, youtubeda izlediim her kadn doum doktoru hepsi ama hepsi bu hastalktan korunmann %100 bir yolu olmadn sylyor. Yani herkesin o kadar bana gelebilecek bir ey ki. Hadi benim kendi b*k yemelerim yznden, ok elilikten oldu diyelim. Daha yeni hayat boyunca ilk kez ilikiye girmi (sevgilisiyle) bir kz arkadama da bulat. Evli iftlerde de oluyor. Bu olabilitesi olan, %100 engellememizin mmkn olmad, yaygn ve en nemlisi tedavi edilebilir bir hastalk. O yzden nce sakinle ve geeceine emin ol. nk sana yemin ederim geecek.
    Bence bu hastalktaki en byk sorunlardan biri aileye syleyememek. nk ilk kez duyduun bir hastalk sz konusu, belki evrende bilen ve yaayan yok, ve her eyi tek bana halletmek zorundasn. Aileme ben de syleyemezdim ve sylemedim de. Bu durumu tek bama stlenmem gerekiyordu. Yakn arkadam bana da ok destek oldu ama gn sonunda en bilgili bendim. Bazen acaba ailem bilse daha m rahat hissederdim, daha m gvende hissederdim diye ok dndm ve ok aladm. Ailemin yannda ka kez krizler geirdim, anlatamadm. Bu iin en zor ksmlardan biri bence bu. Ama kendimi yle rahatlattm; yetikin bireyleriz artk ve ailemiz her eyimizi bilmek zorunda deil. Ve bu zaten %98 atlatlan bir hastalk. Tek bana halledebilirsin, ki hallettim de. Sen de halledeceksin.
    renme anslar da gerekten zor. Ben de bundan ok ama ok korktum. Her gittiim zel klinikte e-devlete girmiyorsunuz deil mi diye 100 kere teyit ettim. Sistemde gzkrse gizledim. 1 sene oldu neredeyse annemle beraber birka kez doktorlara da gittim. Hatta a iin annemle beraber jinekologa gittik. Hibir ekilde oradaki doktor da hibir ey grmedi sistemden (ki zaten zele gitmitim o ayr ama). Yani biri gidip ailene sylemedike renmezler. E-nabz ve e-devlet vs ifrelerini deitir ve sende kalsn. Baka trl imkansz. in ok rahat olsun.
    Ben koteri de lazeri de deneyimledim. ki blgedeydi benimkiler, birine koter birine lazer yapld. kisinden de memnunum, bir daha kmad bende hi. Ac konusunda asla ac hissetmedim. Hatta beni bayltmadlar bile koterde. Kasma bir lokal anestezi inesi yaptlar o kadar. Ki zaten o an ben "bir an nce kurtulaym alsnlar u siili" kafasnda olduum iin acs umurumda da olmam olabilir. Kurtulacan dn ve rahatla. Belki oktan olmusundur geri de.
    Bundan 1 sene sonra bu gnleri arkadalarnla glerek hatrlayacaksn. Bunun hakknda aka yapabiliyor da olacaksn. Emin ol buna yani. Gencizzz daha )
    Baklk konusunu hastaln iin doktoruna danman neririm. Onun dnda doktora gidip kan deerlerine baktrp dk olan deerlerine takviye alabilirsin sadece. Bakln iin nokta at olur sanki.
    Arya zaten sylyor sen de biliyorsundur, cinsellikten uzak duruyoruz, jilet kullanmyoruz, kendimize iyi bakyoruz. Bu kadarrr. AHCC bence ok etkili ama ahcc kullanmadan, bu siteden haberi bile olmadan atlatan birsr insan var. Normal baklk glendiricilerle de atlatlr yani bana kalrsa.
    Cinsellikten ben de 1 senedir uzam, negatif olmama ramen hala erkeklerden korkuyorum ) Ama o da geecek eminim.
    Ne zaman konumak istersen bana zelden ulaabilirsin.
    Bakalar da bana ulaabilir.
    Psikolojik anlamda herkesi rahatlatmaya hazrm, sabaha kadar konuabiliriz )

Sevgiler <3

Yeni ye
    yelik tarihi
    06.Ocak.2023
    Tecrbe Puan
    0

Bakalarna laf yetitirmekten kendi balm tamamen unutmuum. :P

"Yakn arkadam bana da ok destek oldu ama gn sonunda en bilgili bendim." bu cmlen bana o kadar gerek geldi ki. Son birka gndr bunun zerine dnyorum gerekten. Herkes yanmda gibi ama aslnda kafam yasta koyduumda tek bama olduumu ok iyi biliyorum.

e-Nabz'da sistemimi SMS dnda hibir hekimin gremeyecei ekilde kapattm. ok bo bir korku yaatmm kendime diyorum. Gnlerce tek dndm buydu. nsan gerekten kendini yiyip bitiriyor. Siillerimi koterle yaktrdm ama bugn ortalama 6.c gnm ve hala siillerimin bir ksm duruyor. Denleri grdm evet ama kalanlar da kald benimle henz gitmediler... En ok da anse yakn olanlar sknt yaratyor bana nk tuvaletimi yaparken ve yaptktan sonra hafif bir ac oluyor.

stediim tek ey dediin gibi bundan bir sene sonra bu sreci glerek anlatmak. imdi bile savunma mekanizmas olarak bu duruma glmeyi tercih ediyorum. ok daha iyi geliyor. Ama bazen kafama sama eyler taklmyor deil. Mesela u anda bir anda yurtta kalmam gerekirse HPV nedeniyle yurda alnmaz mym bunu bile dnyorum. Ki u an yurtta kalma durumum yok bile 😅

Benim baklk sistemi rahatszlm olduu iin her 3 ayda bir kan testleri yaplyor. Tm kanlarm ok iyi kr ki. Sigaray da HPV olduumu rendiim gn braktm. 2 haftadr imiyorum... Canm nasl ekiyor bir bilsen :')

Cinsellikten zaten uzam, aklmn ucundan bile gemiyor bu srete. 🥲 Tek sorunum u an tylerimi alamamak. Ki artk ty deil kl desem daha doru olacak ahaha. Gerekten ok tatl bir insansn. Bu ar tatl mesajn iin teekkr ederim. Ben de her zaman yanndaym... Atlatacaz hep beraber <3

Yeni ye
    yelik tarihi
    06.Ocak.2023
    Tecrbe Puan
    0

Bu arada bamdan geen bir eyi anlatmak istiyorum. Aslnda buraya yazp kimsenin keyfini karmak istemiyordum ama bunu insanlarn bilmesini istediime karar verdim. Koter yaplaca gn bama binbir trl aksilik geldi. Neyse en sonunda sabah 10.30 gibi beni operasyon alanna aldlar. Orada altma ameliyat etei verdiler. Onu giyinirken bir kadn yanma geldi "vah yavrum kcksn una bak" vs gibi cmleler kurdu. Normalde sakin biriyimdir ama o an kadna ktm ve u an hassas bir an yaadm benden uzak durmasn, acnacak bir halim olmadn syledim. O da hemen zr dileyip benim yalarmda kz olduunu syledi.

Neyse diyerek operasyon bekleme alanna gittim. Benim gibi operasyona girmeyi bekleyen 45-55 ya aralnda 5-6 kadn orada oturuyordu. Oray altn gnne evirmilerdi. Birbirlerine hastalklarn anlatp konuuyorlard. Ben ieri girince gzler bana evrildi. Ya olarak onlardan gencim, 25 yandaym ama genelde insanlar 20 gsterdiimi syler, tm bunlarn stne bir de operasyonda zorluk olmasn diye salarm iki yandan rmtm. yice kk grnyordum yani 😅

Bir sre beklediler ama sormak iin can attklarn biliyordum. En sonunda biri dayanamayp sordu canm senin neyin var diye. Siillerimi yaktrmaya geldim dedim. Bir kadn atlad "Sen evli misin ki?" diye. Hayr dedim. Baka bir kadn da hemen atlad "lla o yolla bulamyor, havuzdan falan da bulayor" diye. Dedim ki hayr bana normal yolla bulat. Ayrca bundan kime ne dedim en sonunda...

Dardaki bekleme salonunda arkadam bekliyordu. eri girdiimde hasta yaknlarndan bazlarnn arkamdan "ieri kk bir kz girdi" diye konutuunu bana syledi. nsanlar gerekten ok yorucular...

Operasyondan ktktan sonra anesteziden uyandrldm ve yaklak 10 dakika boyunca sinir krizi geirip aladm. O kadar ok alamm ki doktoru armlar Burada altn izmek istediim ey u; kesinlikle acsz ve hibir zorluk yaatmayan bir operasyon yaamken beni alatan ey insanlarn bana yaklam oldu. Kendimi iren hissetmeme sebep oldular. Karlatm bu muamele yalnzca hastalardan deil, kimi zaman doktorlardan da geliyor. HPV aslnda yorucu deil, toplum basks yorucu. Eminim ki toplum basks olmasa hibirimiz bu kadar ypranmazdk. Bunu sizinle de paylamak istedim... 💔

Administrator Arya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Bu arada bamdan geen bir eyi anlatmak istiyorum. Aslnda buraya yazp kimsenin keyfini karmak istemiyordum ama bunu insanlarn bilmesini istediime karar verdim. Koter yaplaca gn bama binbir trl aksilik geldi. Neyse en sonunda sabah 10.30 gibi beni operasyon alanna aldlar. Orada altma ameliyat etei verdiler. Onu giyinirken bir kadn yanma geldi "vah yavrum kcksn una bak" vs gibi cmleler kurdu. Normalde sakin biriyimdir ama o an kadna ktm ve u an hassas bir an yaadm benden uzak durmasn, acnacak bir halim olmadn syledim. O da hemen zr dileyip benim yalarmda kz olduunu syledi.

Neyse diyerek operasyon bekleme alanna gittim. Benim gibi operasyona girmeyi bekleyen 45-55 ya aralnda 5-6 kadn orada oturuyordu. Oray altn gnne evirmilerdi. Birbirlerine hastalklarn anlatp konuuyorlard. Ben ieri girince gzler bana evrildi. Ya olarak onlardan gencim, 25 yandaym ama genelde insanlar 20 gsterdiimi syler, tm bunlarn stne bir de operasyonda zorluk olmasn diye salarm iki yandan rmtm. yice kk grnyordum yani 😅

Bir sre beklediler ama sormak iin can attklarn biliyordum. En sonunda biri dayanamayp sordu canm senin neyin var diye. Siillerimi yaktrmaya geldim dedim. Bir kadn atlad "Sen evli misin ki?" diye. Hayr dedim. Baka bir kadn da hemen atlad "lla o yolla bulamyor, havuzdan falan da bulayor" diye. Dedim ki hayr bana normal yolla bulat. Ayrca bundan kime ne dedim en sonunda...

Dardaki bekleme salonunda arkadam bekliyordu. eri girdiimde hasta yaknlarndan bazlarnn arkamdan "ieri kk bir kz girdi" diye konutuunu bana syledi. nsanlar gerekten ok yorucular...

Operasyondan ktktan sonra anesteziden uyandrldm ve yaklak 10 dakika boyunca sinir krizi geirip aladm. O kadar ok alamm ki doktoru armlar Burada altn izmek istediim ey u; kesinlikle acsz ve hibir zorluk yaatmayan bir operasyon yaamken beni alatan ey insanlarn bana yaklam oldu. Kendimi iren hissetmeme sebep oldular. Karlatm bu muamele yalnzca hastalardan deil, kimi zaman doktorlardan da geliyor. HPV aslnda yorucu deil, toplum basks yorucu. Eminim ki toplum basks olmasa hibirimiz bu kadar ypranmazdk. Bunu sizinle de paylamak istedim... 💔
    Ay aka gibi ya.. Cnm sen evli misin ki falan diye sormas.. zellikle kk drp utandrmaya almak resmen.

Dnp bylelerine ''cnm galiba kocan seni aldatm, nk bu virs eer evliysen durup dururken alman mmkn deil -nceden beri yoksa-'' demek istiyorum

"lla o yolla bulamyor, havuzdan falan da bulayor" diye de kendilerini avutuyorlar. Koptum ''hayr bana normal yolla bulat'' demene, helal kz

Yeni ye
    yelik tarihi
    06.Ocak.2023
    Tecrbe Puan
    0

Her cmlelerinde beni kk drmeye almak yatyordu gerekten. O an umrumda deil sanmtm ama meer ok umrumdaym, anestezinin etkisinden sonra katarsis yaaynca anladm. :')

Gerekten yle bu arada onlardan da kimisi koter ilemi iin gelmiti. Benim yerime utanacaklarna kendi evliliklerine baksalar ok daha iyi olur gibi 😅

Yeni ye
    yelik tarihi
    28.Nisan.2022
    Tecrbe Puan
    0

Bakalarna laf yetitirmekten kendi balm tamamen unutmuum. :P

"Yakn arkadam bana da ok destek oldu ama gn sonunda en bilgili bendim." bu cmlen bana o kadar gerek geldi ki. Son birka gndr bunun zerine dnyorum gerekten. Herkes yanmda gibi ama aslnda kafam yasta koyduumda tek bama olduumu ok iyi biliyorum.

e-Nabz'da sistemimi SMS dnda hibir hekimin gremeyecei ekilde kapattm. ok bo bir korku yaatmm kendime diyorum. Gnlerce tek dndm buydu. nsan gerekten kendini yiyip bitiriyor. Siillerimi koterle yaktrdm ama bugn ortalama 6.c gnm ve hala siillerimin bir ksm duruyor. Denleri grdm evet ama kalanlar da kald benimle henz gitmediler... En ok da anse yakn olanlar sknt yaratyor bana nk tuvaletimi yaparken ve yaptktan sonra hafif bir ac oluyor.

stediim tek ey dediin gibi bundan bir sene sonra bu sreci glerek anlatmak. imdi bile savunma mekanizmas olarak bu duruma glmeyi tercih ediyorum. ok daha iyi geliyor. Ama bazen kafama sama eyler taklmyor deil. Mesela u anda bir anda yurtta kalmam gerekirse HPV nedeniyle yurda alnmaz mym bunu bile dnyorum. Ki u an yurtta kalma durumum yok bile 😅

Benim baklk sistemi rahatszlm olduu iin her 3 ayda bir kan testleri yaplyor. Tm kanlarm ok iyi kr ki. Sigaray da HPV olduumu rendiim gn braktm. 2 haftadr imiyorum... Canm nasl ekiyor bir bilsen :')

Cinsellikten zaten uzam, aklmn ucundan bile gemiyor bu srete. 🥲 Tek sorunum u an tylerimi alamamak. Ki artk ty deil kl desem daha doru olacak ahaha. Gerekten ok tatl bir insansn. Bu ar tatl mesajn iin teekkr ederim. Ben de her zaman yanndaym... Atlatacaz hep beraber <3
    Kafan yasta koyduunda tek bana hissetme psikolojisini ok ama ok iyi biliyorum. Ama yle dn o kadar ciddi ve byk hastalklar var ki, allah korusun onlardan biri asla deil bu. Cilt hastal olarak bak buna, gerekten herkes eninde sonunda atlatyor o yzden karalar balamak ve moral bozmak bize hibir ey katmyor. Sana dediime bakma 6 aydr negatif olmama ramen hala ben de ayn eyleri hissediyorum ama gerekler bunlar Dediim gibi yalnz ve korkmu hissedersen bana zel mesajdan her zaman ulaabilirsin.
    Gemeyen siillere de cann hi sklmasn. Gemedi mi? Bir daha yakarlar. En etkili yntemin koter ve lazer olduunu dnyorum ben, burada okuduklarm da biraz o hissiyat verdi bana. Neyle yaktlar seninkileri bilmiyorum sylemi miydin ama gemediini dnyorsan farkl bir teknik sorabilirsin doktoruna. Zaten siiller hayatnn sonuna kadar srekli kmyor, balarda srekli kma eilimindeymi, sonradan yava yava azalyor zamanla. Arya yle syler hep. O yzden kalsa bile, yenisi ksa bile, sen onlar yaktrdka yava yava bitecek ve bir daha hi kmayacak.
    Yurt olaynn zaten alakasz olduunun farkndasn Ama ben de o kadar absrd eyler dndm ki bu srete seni ok iyi anlyorum. Bir arkadamda 21 yandayken kmt hpv (ilk ondan duymutum, tip6yd onunki). Doktoru ona "bu hastalk sende sadece kozmetik dert yaratr. Baka trl asla etkilemez" demiti. Onu hatrlyorum hala. Kozmetik bir dert gibi dn, ktka yakarz siilleri hi dert deil.
    Sigaray da brakmsn, kan deerlerin de sper. Hibir eyciin yok. Birka ay daha sabret, yava yava siillerin geecek zaten.
    Ty problemini de makasla ksaltmaya al elinden geldiince. Ona maalesef yapacak bir eyimiz yok

Seni doktorda resmen taciz eden insanlar da gerekten komedi. Hi umursama bile. Burada hepimiz genciz ve hepimiz ayn eyi yaadk. Onlar dnyadan bi haber

Yeni ye
    yelik tarihi
    21.Austos.2023
    Tecrbe Puan
    0

Yaklak bir hafta nce bende smear im temiz kmasna ramen hpv pozitif olduumu rendim. Tiplemesi ise 56 ve 66. Dnyam bama ykld. Gnlerdir ne yemek yiyebiliyorum ne de bir eyler iebiliyorum.Ailem bilmiyor bu konuyu. Bu sreci nasl geirebilirim. AHCC aldm gnde 6 tane iiyorum. Yeil ay iiyorum. Koterle siilleri yaktrdm.Ka ayda negatife dnlyor aa yukar. Ar korkuyorum. Bana yol gsterelirseniz ok sevinirim

Bu Konu iin Etiketler