Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne Yazık ki HPV ile Tanıştım

Durum
    trying - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Ne Yazık ki HPV ile Tanıştım

Selamlar,

Ben 25 yaşındayım. Bundan yaklaşık 1 buçuk ay önce vajinal bölgemde pütürtüler fark ettim. Bu pütürtülerin yanı sıra zamanla siğil de çıkmaya başladı. Hemen özel bir hastaneye gittim. Doktor muayene ettiğinde siğilleri görünce HPV olduğumu söyledi. Smear yaptırdım. Smear'im temiz çıktı. Ancak yakma işlemini ailemle yaşadığım için korktum ve yaptıramadım.

Bu olayın üzerinden yaklaşık 20 gün geçtikten sonra birkaç gün önce şehir değiştirdim ve arkadaşımla birlikte devlet hastanesinde kadın doğuma gittik. Kadın doğum siğillerin anüse yaklaştığını söyleyerek genel cerrahiye yönlendirdi. O an gerçekten hayatım bitmiş gibi hissettim. Aynı gün genel cerrahiye gittim ve görünen siğillerin yakılabileceğini söyledi. Ayrıca çok büyük bir HPV, HIV ve AIDS salgını olduğunu, benim yaşlarımda birçok genç kadının geldiğini üzülerek söyledi.

Bir yandan bağışıklık sistemi hastalığım olduğu için çok korktum. Aynı zamanda ailemden gizli bir şekilde bu süreci yaşamaya çalışmak beni gerçekten çok yordu. Çünkü benim ailemin kesinlikle kabul edebileceği bir durum değil bu.

Dün özel hastanede HPV Smear'imi de verdim. Devlet hastanesindeki doktor şu an pek de gerekli olmadığını, yaşımın genç olduğu için kendi kendine yenebileceğini söylemişti ama bu belirsizlikle yaşamak yerine testi vermeyi tercih ettim. Çünkü gerçek anlamda uzun yıllardır yaşamadığım kadar büyük bir anksiyete krizinin içine düştüm.

Dün gittiğim özel hastanedeki doktor kontrollerinin ardından HPV Smear'imin %80 temiz çıkacağını düşündüğünü söyledi. Zaten yüksek riskli çıkarsa da herhangi bir şey yapılmayacağını, sadece düzenli test yaparak negatife döndü mü diye bekleyeceğimizi söyledi. Ve istersem yarın hemen yakma işlemini de yaptırabileceğimi söyledi. Bu arada 4k fiyat verdiler bana. Belki faydası olur size diye eklemek istedim.

Açıkçası bu durumda benim için paranın hiçbir önemi yok. Çünkü her şeyden önemlisinin kendi sağlığım olduğunu düşünüyorum. Özel hastanedeki randevumun ardından devlet hastanesindeki doktorumun yanına geçtim. O da sakinleşmemi, korkulacak bir durumun olmadığını söyledi. Anesteziyle görüştük ve genel anestezi olmayacağını, sadece bayıltılacağımı söylediler. Onlar da bana 1 hafta sonra yakma işlemi için gelmemi söylediler.

Tedavi süreci hakkında detaylı bilgi almak inanın beni çok rahatlattı. Çünkü günlerdir saçlarım beyazlamış gibi hissediyordum. Ne yemek yiyebildim, ne uyuyabildim, uyuduğumda da düşüncelerim yüzünden uyandım. Hayatım tam anlamıyla durdu. Arkadaş çevremde HPV ile mücadele eden tanıdıkları olan kişler benimle konuşarak beni rahatlattılar. Çoğunda yüksek riskli HPV olduğunu ama zamanla yendiklerini öğrendim. AHCC'yi de bu kişilerden biri önerdi bana. Onu da alıp başlayacağım bir an önce.

Bu süreci ailesinden gizli bir şekilde yürütmeye çalışan arkadaşlar beni anlayacaktır. Gerçekten çok yıpratıcı oldu. Örneğin devlet hastanesindeki operasyonum için telefonuma SMS geldi. Ben saatlerce "Acaba bu SMS babama da gitmiş midir?" diye düşüncelere daldım. Anlayacağınız büyük bir overthinking döngüsüne girdim. Gittiğim her iki doktor da bana sakin olmamı söylese de artık operasyonun gerginliğinden çok ailem öğrenir mi gerginliğine döndü benimkisi. Bir de burayı keşfettim ve saatlerdir okuduğuma göre bazılarının siğilleri tekrarlamış. Bu da beni korkuttu açıkçası. Her hasta biriciktir ama nihayetinde okudukça insan korkmuyor değil.

Bu arada yaptığım ilk şeylerden biri e-Nabız'ımdaki ayarlarda hasta yakını kısmına arkadaşımın telefon numarasını eklemek ve sadece muayene olduğum doktorun verilerimi görebilmesi seçeneğini işaretlemek oldu. Ailemdeki herhangi bir kişiye gittiği doktor veya sağlık kuruluşu bu konuda bilgi verir mi? Bunun stresi yüzünden midemde yara açılmış gibi hissediyorum.

HPV psikolojimi gerçekten alt üst etti. Yazdıklarımdan da anlayabileceğiniz üzere overthinking'e çok müsat bir yapım var. Ailesinden gizli bir şekilde bu süreci tamamlayanlar yazabilirse belki ben de biraz daha iyi hissederim. Bir hafta sonra operasyonum var, onun hakkında da burayı güncelleyeceğim. Umarım her şey hepimiz için çok güzel olur. Tek dileğim bu.

Durum
    friday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cevap: Ne Yazık ki HPV ile Tanıştım

Alıntı trying Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Ben 25 yaşındayım. Bundan yaklaşık 1 buçuk ay önce vajinal bölgemde pütürtüler fark ettim. Bu pütürtülerin yanı sıra zamanla siğil de çıkmaya başladı. Hemen özel bir hastaneye gittim. Doktor muayene ettiğinde siğilleri görünce HPV olduğumu söyledi. Smear yaptırdım. Smear'im temiz çıktı. Ancak yakma işlemini ailemle yaşadığım için korktum ve yaptıramadım.

Bu olayın üzerinden yaklaşık 20 gün geçtikten sonra birkaç gün önce şehir değiştirdim ve arkadaşımla birlikte devlet hastanesinde kadın doğuma gittik. Kadın doğum siğillerin anüse yaklaştığını söyleyerek genel cerrahiye yönlendirdi. O an gerçekten hayatım bitmiş gibi hissettim. Aynı gün genel cerrahiye gittim ve görünen siğillerin yakılabileceğini söyledi. Ayrıca çok büyük bir HPV, HIV ve AIDS salgını olduğunu, benim yaşlarımda birçok genç kadının geldiğini üzülerek söyledi.

Bir yandan bağışıklık sistemi hastalığım olduğu için çok korktum. Aynı zamanda ailemden gizli bir şekilde bu süreci yaşamaya çalışmak beni gerçekten çok yordu. Çünkü benim ailemin kesinlikle kabul edebileceği bir durum değil bu.

Dün özel hastanede HPV Smear'imi de verdim. Devlet hastanesindeki doktor şu an pek de gerekli olmadığını, yaşımın genç olduğu için kendi kendine yenebileceğini söylemişti ama bu belirsizlikle yaşamak yerine testi vermeyi tercih ettim. Çünkü gerçek anlamda uzun yıllardır yaşamadığım kadar büyük bir anksiyete krizinin içine düştüm.

Dün gittiğim özel hastanedeki doktor kontrollerinin ardından HPV Smear'imin %80 temiz çıkacağını düşündüğünü söyledi. Zaten yüksek riskli çıkarsa da herhangi bir şey yapılmayacağını, sadece düzenli test yaparak negatife döndü mü diye bekleyeceğimizi söyledi. Ve istersem yarın hemen yakma işlemini de yaptırabileceğimi söyledi. Bu arada 4k fiyat verdiler bana. Belki faydası olur size diye eklemek istedim.

Açıkçası bu durumda benim için paranın hiçbir önemi yok. Çünkü her şeyden önemlisinin kendi sağlığım olduğunu düşünüyorum. Özel hastanedeki randevumun ardından devlet hastanesindeki doktorumun yanına geçtim. O da sakinleşmemi, korkulacak bir durumun olmadığını söyledi. Anesteziyle görüştük ve genel anestezi olmayacağını, sadece bayıltılacağımı söylediler. Onlar da bana 1 hafta sonra yakma işlemi için gelmemi söylediler.

Tedavi süreci hakkında detaylı bilgi almak inanın beni çok rahatlattı. Çünkü günlerdir saçlarım beyazlamış gibi hissediyordum. Ne yemek yiyebildim, ne uyuyabildim, uyuduğumda da düşüncelerim yüzünden uyandım. Hayatım tam anlamıyla durdu. Arkadaş çevremde HPV ile mücadele eden tanıdıkları olan kişler benimle konuşarak beni rahatlattılar. Çoğunda yüksek riskli HPV olduğunu ama zamanla yendiklerini öğrendim. AHCC'yi de bu kişilerden biri önerdi bana. Onu da alıp başlayacağım bir an önce.

Bu süreci ailesinden gizli bir şekilde yürütmeye çalışan arkadaşlar beni anlayacaktır. Gerçekten çok yıpratıcı oldu. Örneğin devlet hastanesindeki operasyonum için telefonuma SMS geldi. Ben saatlerce "Acaba bu SMS babama da gitmiş midir?" diye düşüncelere daldım. Anlayacağınız büyük bir overthinking döngüsüne girdim. Gittiğim her iki doktor da bana sakin olmamı söylese de artık operasyonun gerginliğinden çok ailem öğrenir mi gerginliğine döndü benimkisi. Bir de burayı keşfettim ve saatlerdir okuduğuma göre bazılarının siğilleri tekrarlamış. Bu da beni korkuttu açıkçası. Her hasta biriciktir ama nihayetinde okudukça insan korkmuyor değil.

Bu arada yaptığım ilk şeylerden biri e-Nabız'ımdaki ayarlarda hasta yakını kısmına arkadaşımın telefon numarasını eklemek ve sadece muayene olduğum doktorun verilerimi görebilmesi seçeneğini işaretlemek oldu. Ailemdeki herhangi bir kişiye gittiği doktor veya sağlık kuruluşu bu konuda bilgi verir mi? Bunun stresi yüzünden midemde yara açılmış gibi hissediyorum.

HPV psikolojimi gerçekten alt üst etti. Yazdıklarımdan da anlayabileceğiniz üzere overthinking'e çok müsat bir yapım var. Ailesinden gizli bir şekilde bu süreci tamamlayanlar yazabilirse belki ben de biraz daha iyi hissederim. Bir hafta sonra operasyonum var, onun hakkında da burayı güncelleyeceğim. Umarım her şey hepimiz için çok güzel olur. Tek dileğim bu.

öncelikle çok geçmiş olsun umarım kısa sürede atlatırsın ki bence atlatman çok kolay olacak. tip baktırsan sanki daha iyi olacağını düşünüyorum süreci birazda hpv nin riskli tür olup olmadığı belirliyor bence. Çoğu kişi ailesinden habersiz bu süreci yönetiyor maalesef bende onlardan biriyim . Ailem paylaşsam yanımda olur ama çok üzülür insan bu sebepten bile söyleyemiyor bu hatayı yapıp bide onları buna ortak etmek çok zor. Ben ne kadar sakin kalsamda onlar kanserli muamelesi yapardı ve daha kötü olurdum. Sen tek başına da çok güçlüsün hepimiz öyleyiz sakın üzülme bağışıklığını yüksek tut formda yazılanlara dikkat et. Geçecek

Durum
    Detaycı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Merhaba, hepimiz bu panik halini yaşadık. Hepsi boş. Geçiyor merak etme.
    HIV olsan aynı şeyi yazmam zor ama HPV geçiyor.
    Stres yapma. Belki bu sayede ileride HIV kapma ihtimalinin önüne geçtin.
    Şanslısın.
    Bir de bu tarafından bak.
    HPV halk arasında hastalık sayılmıyor. Halkın %99 u bilmiyor bile.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı friday Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle çok geçmiş olsun umarım kısa sürede atlatırsın ki bence atlatman çok kolay olacak. tip baktırsan sanki daha iyi olacağını düşünüyorum süreci birazda hpv nin riskli tür olup olmadığı belirliyor bence. Çoğu kişi ailesinden habersiz bu süreci yönetiyor maalesef bende onlardan biriyim . Ailem paylaşsam yanımda olur ama çok üzülür insan bu sebepten bile söyleyemiyor bu hatayı yapıp bide onları buna ortak etmek çok zor. Ben ne kadar sakin kalsamda onlar kanserli muamelesi yapardı ve daha kötü olurdum. Sen tek başına da çok güçlüsün hepimiz öyleyiz sakın üzülme bağışıklığını yüksek tut formda yazılanlara dikkat et. Geçecek
    Dediğin gibi virüsün türünü öğrenmek için HPV Smear testini yaptırdım. 10-15 gün sonra sonuçları öğreneceğim. O zaman yine burayı güncellerim.

Ben ailemin olumsuz tepkisini kestirebildiğim için söylemeyi aklımdan bile geçirmedim açıkçası. Gerçekten iyi olmak tek isteğim. Çok korkuyorum, bir an bile düşünmeden duramıyorum. Bu yazdıkların için çok teşekkür ederim bana gerçekten moral oldu.

Bu süreci tek başıma atlatamazdım herhalde. En yakın arkadaşıma buradan teşekkür ediyorum. Bunu okuduğunu biliyorum. :')

Hepimiz en yakın zamanda çok iyi olalım. Tek dileğim bu.

Bu arada koterle yakılma işlemi hakkında bilgi alabilir miyim eğer bu süreci geçirdiysen? Acı oluyor mu? Ne kadar sürüyor işlem? Bayıltma diyorlar ya onun etkisi ne zaman geçer? Kafamda böyle sorular var doktorum artık delirdiğimi düşünmesin diye soramadım. :')

Durum
    Yeni Üye

Çok teşekkür ederim. Yalnız olmadığımı bilmek iyi hissettiriyor. Zaten ilk öğrendiğimde HIV olduğumu sanıp ekstra paniklemiştim. Ama bu operasyon falan çok büyük geldi gözüme bir anda. Ben her şeyin çok daha basit ve komplike olmayan bir şekilde çözüleceğine kendimi şartlamıştım. Tüm bu süreç şimdiden çok yorucu ve bunaltıcı oldu. Ama umarım HPV Smear sonuçlarım tertemiz geldiğinde korkum da bitecek.

Durum
    dikkatli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Selamlar,

Merhaba @trying,
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Burdaki herkes sanırım bu endişeleri yaşadı gerçekten.
    Ama benim dikkatimi çeken şey burda, bağışıklık sistemi hastalığın olduğundan bahsetmişsin. AHCC kullanımı bu hastalıklarda önerilmiyor. İnsan hpv ile tanıştığında bir an evvel atmak için herşeyi denemek istiyor. Ama ben bu konuda özellikle doktoruna danışmanı tavsiye ederim.

Bende haşimato hastasıyım. Ek takviye kullanırken bile çok dikkatliyim artık. Takviyeleri fazla abarttığın dönem tiroit değerlerim bozulmuştu çünkü. O bozulma benim aklımı başıma getirdi ve kafama göre davranmıyorum.

Burdaki arkadaşlarda hep doktorunuza danışın diye tavsiye veriyorlar zaten. O yüzden AHCC siparişi vermeden araştırmanı, doktoruna danışmanı önerebilirim bende

Umarım çarçabuk atlatırsın 🙏🏻

Durum
    Yeni Üye

Cevabın için çok teşekkürler @dikkatli. Bunu söylediğin gerçekten iyi oldu. Gittiğim kadın doğum doktorları pek bilgisi olmadığı için beni bu konuda uyarmamışlardı. Bunu duyduğum çok iyi oldu. AHCC yerine eczanede satılan bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler işime yarar mı? Çünkü hastalığımdan dolayı gerçekten endişeleniyorum.

Bu arada koterle yakma sürecinden geçtiysen bilgi alabilir miyim? Bana lokal olamayacağı, bayıltılacağım söylendi. Ne kadar süre baygın kalacağım? Nasıl olacak her şey? Bilgi alabilir miyim fikrin varsa? :')

Durum
    dikkatli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevabın için çok teşekkürler @dikkatli. Bunu söylediğin gerçekten iyi oldu. Gittiğim kadın doğum doktorları pek bilgisi olmadığı için beni bu konuda uyarmamışlardı. Bunu duyduğum çok iyi oldu. AHCC yerine eczanede satılan bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler işime yarar mı? Çünkü hastalığımdan dolayı gerçekten endişeleniyorum.

Bu arada koterle yakma sürecinden geçtiysen bilgi alabilir miyim? Bana lokal olamayacağı, bayıltılacağım söylendi. Ne kadar süre baygın kalacağım? Nasıl olacak her şey? Bilgi alabilir miyim fikrin varsa? :')
    Ne demek rica ederim. Ben AHCC için de diğer ilaçlar için de kullan yada kullanma diyemem. Kadın doğuma değil de, bağışıklık sistemi hastalığın için gittiğin doktora danışmanı tavsiye ederim. Çünkü bu ilaçlarla bağışıklık sistemini atağa geçirmiş oluyorsun. Ve orayla ilgili bir hastalık varsa, hastalık daha çok artabiliyor. En doğru bilgiyi doktorun verir. Belki seni etkilemeyen bir ilaçtır. Dediğim gibi sadece göz önüne alman gereken önemli detaylardan biri olması için hatırlatma yapmak istedim. Bir yönlendirme ve kullan/kullanma diyemem.

Ben koter yaptırmadım hiç, o konuda da bilgim yok ne yazıkki
    Umarım kolayca atlatırsın tüm işlemlerini 🙏🏻

Durum
    Yeni Üye

Çok çok teşekkür ederim dikkatli. Umarım 13'ünden sonra buraya güzel gelişmeleri yazacağım. :')

Durum
    Happymappy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Merhaba geçmiş olsun öncelikle.
    Ben koter işlemi oldum benim anal kısımda siğillerim. Kadın doğum sadece vajinaya her türlü müdahale etse de anal kısmın sadece dışıyla ilgileniyor o yüzden seni genel cerraha yollamış olmalı. Benim de şu an ki aklım olsa ilk genel cerraha giderdim.
    Koter bence en etkili yöntem diğerlerine göre. Ben 2 aralıkta ilk işlemi oldum ve şu an tek tük tekrardan çıkardım bi 10 gün içinde tekrardan gitmeyi düşünüyorum. Stres yapma ben stres yaptığım için tekrar ediyor bence. Doktor bana anestezi uyguladı genel anestezi zaten o an hiçbir şey hissetmiyorsun. Yaklaşık 15 dk kadar sürdü benim ki . Ben aileme işlemden çıkınca nasıl bi şeyle karsılacagımı bilmediğim için merdivenden düştüğümü ve hemen hastaneye gittiğimi doktorun da bana ilaç verdiğini ara ara kontrole gideceğimi söyledim. Hatta hala daha 1 ay sonra kontrolüm var diye biliyorlar çünkü 1 ay sonra malum kontrolüm var 😅
    İşlemden sonra bende hiç acı olmadı desem yeri. Düştüm demesem de olurmuş sadece tuvalette bazen küçük ağrılar oldu ki benim tam anal kısımda olduğu için belki seni o kadar etkilemez bile. Belki kişiye göre değişir ama bende araştırırken ağrı sızı olmuyor rahat ol demişlerdi. Sende o konuda rahat ol bence.
    Ayrıca bende direk ahcc ve diğer vitaminlere yüklendim ama maalesef bende yan etki yapanlar oldu. Şimdi tekrardan kan testi verip daha bilinçli gitmem gerekiyor. Korkulacak bi şey yok en kısa sürede iyileş, iyileşelim inşallah 🫶🏻

Bu Konu için Etiketler