Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne yapacağıma karar veremiyorum

Durum
    Leni24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Ne yapacağıma karar veremiyorum

Bu süre geçtikten sonra veya daha uzun zaman geçirdikten sonra yine siğil çıkartma vs gibi belirtilerim olmazsa genotiplendirme yapabilir miyim ki? Diyelim ki yüksek risk taşıyan bir hpv türünü taşıyorum ama hiç belirti vermedim, bakireyim bu ilerde vulva kanseri vs yaparsa diye de korkuyorum açıkcası

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı Leni24 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu süre geçtikten sonra veya daha uzun zaman geçirdikten sonra yine siğil çıkartma vs gibi belirtilerim olmazsa genotiplendirme yapabilir miyim ki? Diyelim ki yüksek risk taşıyan bir hpv türünü taşıyorum ama hiç belirti vermedim, bakireyim bu ilerde vulva kanseri vs yaparsa diye de korkuyorum açıkcası
    Smear için de hpv testi için de öncelikle vajina duvarlarını açmak üzere spekulum denilen alet kullanılır. İnternetten araştırabilirsiniz. Bakire birinde bu işlemin yapılması zaten mümkün değildir. Bu işlem olmadan smear testi hiç olmaz zira örnek alırken kulandığı aletler biraz daha farklı. (Google'a smear testi nasıl yapılır diye aratabilirsiniz) Spekulum olmadan ufak bir ihtimal hpv testi için ince bir çubukla sürüntü almaya çalışabilir doktor ama açıkçası hem böyle bir yükümlülük altına girmek isteyen doktor çok çıkmayacaktır, hem de iyi örnek almak mümkün müdür bilemiyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

Çok çok teşekkür ederim Mukaddes hanım bana bu konuda çok yardımcı oldunuz hepiniz, içim bir nebze olsun daha da rahatladı sayenizde. Yurt dışında kontrol amaçlı bakire olunsa bile bu testlerin yapıldığını söyleyen kişilerin videolarını izlemiştim. Biz de yanaşmayacakları için ve galiba riskim de az olduğu için böyle bir durum imkansız görünüyor. En iyisi ben aşımı olup, bağışıklık sistemimi güçlendirmeye bakayım zaten yoğun bir iş tempom var, belirti de verirsem Ahcc desteği ve sürüntü örneği veririm artık. Hepinizin en kısa zamanda bu enfeksiyonu yenmeniz için bütün güzel enerjilerimi yolluyorum 💕

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Vulva kanseri olmazsın merak etme, yaygın bir şey değil Yani nadir olan şeyleri sanki sürekli yaygın bir hastalık gibi düşünmeyin.
    Ayrıca bakire oldugunuz için yüksek riskli tip taşısanız dahi, rahim içi hücre değişimi muhtemel olarak yapmayacaktır zaten, risk altında değilsiniz diye düşünüyorum. @Mukaddes'in dediği gibi de bakire bir kadına smear testi yapılması zor.

Durum
    Tecrübeli Üye

Sevgili Arya o kadar kafaya taktım ki geçen adet sonrası vulvada yanma hissettim, bir ay önce de yaşadığım ilişkide iki gün sonra bir damla kan gelmişti dudak bölümünden çamaşıra tahrişten kaynaklı galiba emin değilim, beyaz bir nokta gördüm iç ksımda kendi yapısı mı, kanser mi diye yiyip bitirdim kendimi resmen. Yarın kontrole gideceğim devlette, erken yaşta vulva kanserine yakalanan kişi sayısını da görünce bir korku sardı beni, resmen o bölgeme ağrılar girdi. Psikolojik belki de hepsi bilmiyorum ama birden fazla yüksek tip kapmış olma ihtimali, bunu öğrnemeyecek olmak beni bir nevi üzüyor. Kimseye söyleyemiyorum, erkek arkadaşımla bile aramız açıldı bu kaygılarım yüzünden kendisi çok rahat bu konuda ama bir şey olsa olan bana olacak.

Durum
    Tecrübeli Üye

Şu an iç dudak tarafında yassı, kırmızı renkte et beni gibi bir şey keşfetmemle dünyam başıma yıkıldı. Çok kötü bir yanma hissi yaşıyorum zaten şu an bu da üstüne gelince kendimi çok kötü bir halde buldum. Yarın doktora gidicem ama korkudan resmen tir tir titriyorum, daha önce hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Sevgili Arya o kadar kafaya taktım ki geçen adet sonrası vulvada yanma hissettim, bir ay önce de yaşadığım ilişkide iki gün sonra bir damla kan gelmişti dudak bölümünden çamaşıra tahrişten kaynaklı galiba emin değilim, beyaz bir nokta gördüm iç ksımda kendi yapısı mı, kanser mi diye yiyip bitirdim kendimi resmen. Yarın kontrole gideceğim devlette, erken yaşta vulva kanserine yakalanan kişi sayısını da görünce bir korku sardı beni, resmen o bölgeme ağrılar girdi. Psikolojik belki de hepsi bilmiyorum ama birden fazla yüksek tip kapmış olma ihtimali, bunu öğrnemeyecek olmak beni bir nevi üzüyor. Kimseye söyleyemiyorum, erkek arkadaşımla bile aramız açıldı bu kaygılarım yüzünden kendisi çok rahat bu konuda ama bir şey olsa olan bana olacak.
    Doktora gidebilir misin? bir de o kontrol etsin ama her kanserin yaş skalası bir değildir. Doktorlar bir şeye yakalanıp yakalanmadığını anlamak için bile yaş skalasına bakarlar. Örneğin; x kanseri genelde 50 yaş üstü görülüyor diyelim. aa sen x kanseri olabilirsin demezler, tam tersi 50 yaşın cok altında bu kişi, o sebeple bu ihtimal yüksek değil derler.

Durum
    Tecrübeli Üye

Haftasonu bir kliniğe gitmeyi düşünüyorum bugün gittiğim doktor maalesef yargılayıcı bir tavır sergileyip beni kontrol etmedi bile doğru düzgün. Ya bakiresindir ya değilsindir ikisinin arası olmaz, kendi yapısı o gördüğün şey varsa da küçülmüştür vs diyip başından attı resmen. Kanser riskini sormaya vaktim bile olmadı maalesef. Haftasonu Hakan bey ve Nevra hanıma gitmeyi düşünüyorum randevu alıp umarım bulabilirim bir boşluk. Sizin de öneriniz olan bir yer varsa haftasonu gidebileceğim öğrenmeyi çok isterim çünkü iş yerimden bir süredir sağlık nedenlerinden dolayı sürekli izin alıyorum