Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne yapacağıma karar veremiyorum

Durum
    Leni24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Ne yapacağıma karar veremiyorum

Herkese merhaba, ben yeni üye oldum ve bir süredir aklımda soru işareti yaratan konulara bir nebze olsun yanıt bulmaya geldim. İlk cinsel temasım sürtünme ile de olsa 2019 Ekim gibi başladı Aralığa kadar erkek arkadaşımla birlikte olduk ve ben o zamanlar cinsel hastalıklar konusunda hiç bilgisi olmayan, manipülasyona açık bir gençtim. Erkek arkadaşımla aramda yaş farkı vardı ve bana sürekli "Evlenicez, seni buna alıştırmam lazım" diyerek beni kendine çekiyordu. Bir süre sonra mesafeler araya girdi ve ayrıldık. Ben kendimi nasıl toparlarım hiç bilemedim, kadın hastalıklarına belki enfeksiyon kapmışımdır diye gittim ve bana sordu hiç cinsel ilişkin oldu mu diye yüzeysel oldu dedim, bütün hemşireler bana bakıp yargılayıcı bakışlarını atınca daha bir şey soramadım. Sonra kültürde her şey temiz çıkınca kan değerlerimle birlikte neyse dedim herhalde belli oluyordur bir şeyler olsa. Aradan 3 yıl geçti, kimseye güvenemedim ve hayatıma biri girdi. Çok ani yakınlaştık ve bir anda korunmasız sürtünme içinde buldum kendimi. Sonra kaç gün boyunca nasıl içim içimi yediyse araştırmaya başladım hastalıkları, hpv riskimin aslında yıllar olabileceğini anladım. Donup kaldım sonra ne yapıcam, siğil vs belirti göstermedim, 3 yıl içinde zorlu süreçler geçirdim ya ilerlediyse ben ne yapıcam çaresizliği ile buldum kendimi. Test yaptırsam yapar mı labler bilmiyorum ve maliyeti de önemli benim için. Paramı çünkü ailem yönetiyor bir nevi ve bu durum beni daha da çıkmaza sokuyor. Aileme bahsetsem inanın beni bir daha evlat olarak görmeyecek kişiler, bu beni çok üzüyor. Annem erkek arkadaşımın olduğunu öğrenince bile fenalık geçirdi siz düşünün... Zaten demir ve D vitaminim oldukça düşük ne yapacağım, ne edeceğim bu konuda çok arada kaldım, korkuyorum doktora gitmeyi düşünüyorum ama yine yıllar önce hissettiğim o bakışları bu sefer kontrol sırasında görmekten çok çekiniyorum. Devlete gideceğim çünkü mecburen ve oradan da bir şeyin çıkacağını hiç sanmıyorum. Kanser riski, bütün olasılıklar beynimde sürekli sesli şekilde bana saldırıyor. Arkadaşımın kartından en fazla 6 aylık Ahcc ve vitamin stoğu sipariş edip, iyi bir bağışıklık sağlayabilirim diye düşündüm ama bir şeyi bilmeden de nasıl yola çıkarım hiç bir fikrim yok... Lütfen bana yardımcı olun, yol gösterin

Durum
    verloren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cevap: Ne yapacağıma karar veremiyorum

merhaba yaşınız kaç?
    devlet hastanesine gidip kendinizden emin bir şekilde smear vermek istiyorum hpv şüphem var diyebilirsiniz.
    Sağlık bu her doktor ön yargılı değil.Özellikle eğitim araştırma tercih edin

Durum
    threat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Siğil, ara kanama, lekelenme tarzı şeyler bile yokken mi bu kuruntuları yaptınız ben mi yanlış anladım

Özel bi lab’ta hpv genotiplendirme testi yaptırın, 1000 lira civarı ortalama zaten, içiniz rahat etsin; fazla kuruntu yapıyorsunuz gibi geldi.

Durum
    Tecrübeli Üye

24 olmaya yakınım ve bakireliği sorun edeceklerini düşündüğüm için muhtemelen smeara yaklaşmaz doktorlar diye düşündüm ben evet eğitim araştırmadan aldım ben de ama yıllar önce gittiğim yer de sadece kadın hastalıklarına bakan bir hastane olmasına rağmen böyle bir şeyle karşılaşmak beni hala ürkütüyor

Durum
    Tecrübeli Üye

Lekelenme değil de daha çok akıntım var ve son ilişkimde iç dudak tarafından bir damla kan geldiğini çamaşırımda 2 gün sonra fark ettim, bu da beni korkuttu açıkcası

Durum
    napacazboyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.

HPV çok yaygın bir virüs evet, anladığım kadarıyla birden fazla cinsel temasınız olmuş. Açıkçası siğiliniz yoksa da size HPV değilsindir diyemez maalesef. Ola da bilir olmaya da bilir..

Ben de bakireyim aynı şekilde virüsü kapmışız, benim ilk belirtim siğil oldu tabi. En büyük artın böyle bir durumun varsa da tam vajinal ilişki yaşamadığın için rahim ağzı kanseri olma ihtimalin yok denecek kadar az 😊

6 aylık AHCC alacak durumunuz varsa aynı destekle bir doktora gidip HPV testi de yaptırabilirsiniz bence, çok pahalı bir şey değil bildiğim kadarıyla. En azından HPV olup olmadığınızı bilirsiniz.

Ben siğilim var diye yaptırmadım açıkçası tipini bilmek de istemedim, şüphem de yoktu gerçekten HPV'dim..

Bakirelerden smear alan klinikler var, forumda yaptıran bakire kadınlar da var araştırmanızı öneririm.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

siz su an hpv değilsiniz o zaman yani hpv olup olmadığınızı bilmiyorsunuz doğru mu anladım yazınızdan?

Bence en önemli aşama @napacazboyle'nin dediği gibi bir hpv dna genotiplendirme testi yaptırmanız. Özel bir laboratuvarda, hastanede değil.. gelişim tıp lab, ahenk lab gibi yerler..

Eğer hpv durumunuz kesinleşirse ahcc ve diğer detayları düşünürsünüz.

Durum
    Tecrübeli Üye

Evet doğru @Arya. Peki yeni yaşadığım bu ilişkinin üstünden 1 ay geçti onun da kuluçka süresi var tabii ondan da başka bir tip kaptıysam eğer testde çıkma ihtimali var mıdır? Sonradan başka bir tip eklenme ihtimali bile beni geriyor açıkcası. Varsa ve tedaviye başlarsam muhtemelen olası başka bir tip de tedavi sürecinde atılır diye düşündüm sevgili Arya, umarım düşüncelerim doğrudur. O kadar çok kızdım ki kendime cinsellik hakkında bu kadar bilgisiz olup, bunca yıl öylece yaşayıp gittiğime. Cevap veren herkese çok teşekkür ederim umarım bu labler de bakire olmamı sorun etmeyip, bana yardımcı olabilirler ❤️

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Yani hpv evet çok yaygın ve sürtünme ile dahi bulaşabilir. Ancak cinsel hastalıklar hpv ile sınırlı değil. Çoğu cinsel hastalık kan testi ile belirlenir, bazıları kültür ve hpv testi ile anlaşılır. Hpv şüphenizin altında gerçek bir belirti göremedim siğil oluşumu vb. Sanırım sadece çok yaygın diye haklı bir endişe duyuyorsunuz. İlişkiden sonra henüz 1 ay geçmişse isterseniz biraz daha bekleyin burada hiçbirimiz tam emin olamayız test süresine ama çoğumuz ortalama 3-4 ay sonra hpv olduğumuzu öğrendik diyebilirim. Sonra acaba erken mi test yaptım diye endişe etmeyin diye söylüyorum. Sonra diğer cinsel hastalıklar için de test yaparsınız.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Leni24 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet doğru @Arya. Peki yeni yaşadığım bu ilişkinin üstünden 1 ay geçti onun da kuluçka süresi var tabii ondan da başka bir tip kaptıysam eğer testde çıkma ihtimali var mıdır? Sonradan başka bir tip eklenme ihtimali bile beni geriyor açıkcası. Varsa ve tedaviye başlarsam muhtemelen olası başka bir tip de tedavi sürecinde atılır diye düşündüm sevgili Arya, umarım düşüncelerim doğrudur. O kadar çok kızdım ki kendime cinsellik hakkında bu kadar bilgisiz olup, bunca yıl öylece yaşayıp gittiğime. Cevap veren herkese çok teşekkür ederim umarım bu labler de bakire olmamı sorun etmeyip, bana yardımcı olabilirler ❤
    Bakireysen smear yapılamaz. Ben bakire olduğunu unutmuşum kusura bakma. Tabii ki sorun ederler, smear testinde bakire olmaman gerekiyor.
    2 ay en erken kuluçka süresi bu arada.