Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV 16 Geçmişi ve Oral Seks

Durum
    overthinker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

HPV 16 Geçmişi ve Oral Seks

Merhaba arkadaşlar. Uğraşlarım sonucunda HPV 16 negatife döndüm. Cinsel hayatıma korunarak devam etsem de oral seks konusunda nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Erkek arkadaşıma bu konulardan bahsetmedim ama oral sekse olumlu bakmadığımı söyledim. Ancak o bu konuda istekli ve uzun vadede bu konu muhtemelen yeniden açılacak. Sizce ömrümce yapmamalı/yaptırmamalı mıyım? Yaptırsam bulaştırıcılığım olur mu? Benimle aynı durumda olan kimse var mıdır?

Durum
    Portakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: HPV 16 Geçmişi ve Oral Seks

Merhabalar, özel bir konu özel bir soru sormuşsunuz. Bu konuya subjektif nasıl baktığımı söylemek istersem hpv yi negatif yapmak maddi ve manevi bir sürü bedeli var. Bu bedeli göz önüne alırsanız tabi sizin de istediğinizi varsayarak yapabilirsiniz. Diğer türlü kim olursa olsun istemediğiniz şeyi yaptıracak hakka sahip olduğunu düşünmüyorum.

Yapmaya karar verirseniz de en başta birbirinize geçmişinizi bulaşıcı hastalıklar konusunda açmanız. İkiniz içinde en doğru şey olur. Ve tabiki en önemlisi de tek eşlilik mevzusu her şey okey temizsiniz ama araya böyle herhangi birinizden pürüz girse ve ondan alınan x y z bulaşıcı hastalıktan ötürü yine süreçleri yaşamış olacaksınız. Tabi bunlar her seks için geçerli.

Siz kendiniz için negatif olduğunuzdan tamamen eminseniz de üstünden 1 sene geçmişse en azından sorun olacağını düşünmüyorum. Ama yaşadığımız sürece hayatta her konu için söylüyorum risk vardır. Çok pimpirikli de yaşamamak gerek… ☺ Temkinli olun ama pimpirikli olmayın demek istediğim.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı overthinker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. Uğraşlarım sonucunda HPV 16 negatife döndüm. Cinsel hayatıma korunarak devam etsem de oral seks konusunda nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Erkek arkadaşıma bu konulardan bahsetmedim ama oral sekse olumlu bakmadığımı söyledim. Ancak o bu konuda istekli ve uzun vadede bu konu muhtemelen yeniden açılacak. Sizce ömrümce yapmamalı/yaptırmamalı mıyım? Yaptırsam bulaştırıcılığım olur mu? Benimle aynı durumda olan kimse var mıdır?
    Ben bu konuda arkadaşça bir tavsiye vermek istiyorum.
    Oral hpv, genital hpv'den daha zor bulaşıyor bu bir gerçek. Yani bir kişiyle oral seks yaptınız diye oral hpv kapmazsınız (ha kapma ihtimaliniz de var tabii) ama bu genital hpv gibi; sigili olan biriyle seviştiğinizde direkt hpv alacağınız kadar net bir konu değil. Öyle olsaydı şu an herkes oral hpv tedavisi görürdü...

Ama ama... ben senin gibi tip 16'dan negatif olmuşsam, hayatıma giren bir kişi çok istekli diye ve onun da gönlü olsun diye asla da böyle bir şey yapmam. Yeniden açarsa da yeniden kapatırım konuyu Bazı insanların sınırları olabilir, sizinki de bu olabilir. Bunu böyle bilebilir... ya da siz bahsedebilirsiniz önceden hpv oldugunuzdan ve çekindiğinizden. şu an tabi öyle bir şey olmadığını söyleyerek karşı tarafı rahatlatırsınız fakat böyle bir risk almak istemediğinizi belirtip ne yapacağına bakın mesela... sizi anlayışla karşılayıp bu konuyu uzunca bir süre rafa kaldırıyorsa doğru kişidir...

ömür boyu yapmak/yaptırmamak değil bence konu, bu kişi geçici bir kişi şu an için. 1 yıl sonra, 2 yıl sonra hayatına başka biri girdiğinde bu konu tekrar gündem olabilir. Her gelen kişi için gündem olması ''RİSKİ ARTIRMAK'' demektir. Ne kadar tek eşliysek o kadar hpv'den uzak oluruz.
    Bence ciddiyeti olan, ciddiyete giden bir ilişkide bu rahatlığa erişebilirsin ama şu anda temkinli olmakta fayda var diyeyim

Durum
    Tecrübeli Üye

Birbirimize değer verdiğimiz ve tek eşli olduğumuz bir dönemdeyiz aslına bakarsanız, detay vermediğim için tam açıklayamamışım. Aslında benim istememe sebebim negatif olsam da tam olarak vücudumdan virüsü atıp atmadığıma emin olamamam. Biliyorsunuz doktorlar arasında bile DNA'daki kalıcılığı tartışmalı. Ben de emin olamadığım için karşıdaki insana böyle bir şey bulaştırmak asla istemem. Negatif oluşum daha yeni, üstünden 1 yıl geçmedi yani. Bir de kendisine yaptırmaktan çok bana yapmak istiyor ve bulaşmasından korktuğum için konuyu sert bir şekilde reddediyorum. Belki ileride bu konuları konuşmak konusunda daha rahat hissederim ve konuyu açarım ama şu an hazır hissetmiyorum. Negatif olan arkadaşlar siz neler yaşıyorsunuz ilişkilerinizde? Üstünden zaman geçse de oral seksi tamamen çıkarıyor musunuz hayatınızdan?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Benim kastettiğim şey birbirine değer vermek ve şu an için tek eşli olmak demek değil, genel olarak tek eşli bir sürece girmiş olmak. Örneğin su an deger veriyor olabilirsiniz ama 2 yıl sonra? garantisi var mı... O zaman belki karşına başka biri çıkacak ve onunla yaşadığın ilişkide de bu oral seks durumunu sorgulayacaksın. Ne kadar çok kişi = O kadar risk.
    Benim bahsetmeye çalıştığım şey, elbette eminim seviyor ve seviliyorsundur ona sözüm yok ama artık tamam diyip ciddiyete bindirdiğin bir ilişkide risk de düşmüş oluyor çünkü tek eşliliğe adım atılmış oluyor. Yani ben bu şekilde düşündüm tabii ki karışmak istemem karar senindir.

Durum
    Tecrübeli Üye

Tek eşli olduğumuz noktada süreç nasıl ilerlemeli bunu bilmek istiyorum aslında çünkü evlilik düşüncem var. Ancak kendi içimde bile çözememiş ve hala hazmedememişken kendisine konuyu açamıyorum. Kendim de sürekli yerli/yabancı kaynak tarıyorum ve tehlikeye atmak istemiyorum ancak net bir bilgi yok gibi. O yüzden benzeri süreç yaşayan arkadaşlara sormak istedim negatif olduktan sonra cinsel hayatlarında nasıl ilerlemişler diye. Yeniden aktif hale gelmiş mi virüs vücutlarında örneğin. (tek eşli arkadaşlara sorum bu)

Bu Konu için Etiketler