Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En yeni üye benim sanırım

Durum
    dölara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

En yeni üye benim sanırım

Merhaba aranıza yeni katıldım. Nerden başlasam nasıl anlatsam bilemiyorum. Pandemiden beri lekelenmelerim oluyordu. Doktora gittiğimde başta erozyon teşhisi konuldu. Antibiyotik ve fitil verdi kullandım geçti. Sorunsuz birkaç aydan sonra tekrar lekelenmelerim başladı. Bu sefer başka bir doktora gittim. Adet oluyorsun dedi gönderdi. Sonra başka bir doktora daha gittim kanamayı durdurmak için hormon hapı verdi kullandım geçti ama tekrar başladı smear alalım dedi. İlk smear sonucum yetersiz çıktı tekrar smear alındı. Bunlar hep devlet hastanesi'nde oluyor. Smear sonucumda olumsuz birkaç şey gördüm yaşın küçük devlet karşılamıyor hpv DNA testi yaptır özelde şeklinde elime raporu verdş gönderdi. İnternetten testi araştırdım hpv olacağımı hiç düşünmüyordum. Neyse özelde randevu aldım. Doktorum rapora baktı ve hpvsin kolposkopi yaptırman gerek rahminden parça alıp bakacağız dedi. Neye uğradığını şaşırdım. Testi yaptırdım ama sonrasında kolposkopinin daha iyi sonuç vereceğini düşünüp vazgeçtim. Burda yazılanları 2 gündür okuyorum. Korkuyorum ama yine de sizlerin desteği ile atlatacağımı düşünüyorum. Benim hikayemde bu 😔

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: En yeni üye benim sanırım

Merhabalar geçmiş olsun, bir sorunuz olmadığı için ekstra bir şey yazamıyorum. Kolposkopi smear testinden çook daha kesin sonuç verir. Hangi hpv tipine veya tiplerine sahipmişsiniz öğrenebildiniz mi? Eğer kadınsanız ögrenmeniz iyi olur çünkü sonradan negatif olup olmadıgınızı o tiplere baktırarak anlarsınız.

Durum
    Leyla81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

merhaba, artık en yeni üye benim bende erkek arkadaşımın daha önce beraber olduğu kız arkadaşının hpv pozitif olduğunu öğrenmesi ve beni de test olmam konusunda uyarması ile hiç aklımda yokken, ketem' e gidip ücretsiz olarak smear ve hpv testi yaptırdım. yaklaşık 40 günde sonuç çıktı, smear normal, hpv 18 ve hpv 56 pozitifim. ilçe sağlıktan arayıp hemen jinekoloji onkoloji bölümü olan devlet hastanesine yönlendirdiler, bugün de gittim muayene oldum, doktorum herşey normal gözüküyor, 18 kasımda kolposkopi yapacağız dedi. Serin kanlı bir karakterim olduğu için açıkcası endişe duymuyorum, panik olmuyorum. Forumu buldum ve bayağı kıymetli bilgiler edindim. Arya'ya bu güzel oluşuma ön ayak olduğu için teşekkür ederim. Doktora aşı olmamın sakıncası olup olmadığını sordum, olabilirsiniz dedi (yaş 41). Hangi aşıyı olmalıyım, istanbulda nerden temin edebilirim, hpv pozitifken aşı olup fayda gören var mı var olan hpv tipine karşı? ahcc ye başlamak istiyorum, time health en iyisi sanırım bu konuda, kullanım konusunda kafamı karıştıran şu, mesela 6 ay ya da 7 ay kesintisiz hergün mü bu hapları aldınız negatif olmak için? çok külfetli değil mi? disbürütör firma toptan bir kaç kutu alınca özel bir indirim yapıyor mu? şimdiden ilginize teşekkürler.

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Merhaba, aşı için gardasil kullanabilirsiniz. 6, 11, 16 ve 18'e karşı koruyuculuğu var. İlerde sizi diğer 3 tiple karşılaşmanız durumunda koruyucu olacaktır. Benim doktorum negatif olduktan sonra taşıdığın tipi de kapma olasılığın çok düşer aşı ile diye yorum da yapmıştı. Yine karar sizin. 13 yaşında aşı olan biri kadar koruyuculuğu max seviyede olmayacaktır tabii ki.

Ahcc için ise çalışmalarda yapıldığı oranda, time health markasında bu 6 kapsüle denk geliyor, hergün alıyoruz. Maalesef çok maliyeti ama şu an hpvde bağışıklığı üst seviyelere çıkarmak üzere en bilinen yöntemlerden biri bu. Şu an toplu alımda ek bir indirim yok ama havalelerde ufak bir oran indirim oluyordu en son.

Onun dışında ek olarak kan testi yapıp eksik değerlerinize bakıp onları takviye olarak alabilirsiniz. Özellikle d vitamini, çinko gibi değerler çok önemli.

Çok çok geçmiş olsun, kolposkopi sonrası güzel haberler alırsınız umarım

Durum
    Özel Üye

Ek olarak aşı olmak istiyorsanız doktorunuza reçete yazdırın ve reçetenizi kaybetmeyin. Eczanelerden aşıyı aldıktan sonra yakındaki bir sağlık kuruluşuna gidip reçeteniz ile aşınızı olabilirsiniz. Ben 30 yaşındayım tip 16 ve 11 taşırken 4 doktorun da önermesi ile 3 doz aşımı oldum.

Durum
    Leyla81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Aşıyı doktora reçete ettirmeye gerek yok diye biliyorum, bugün gardasil aşıyı sipariş ettim, gün içinde ya da en geç yarın olucam.

Durum
    Yeni Üye

Hpv DNA testini iptal ettirdim ama tekrar yaptırırım. Açıkçası doktorum kolposkopi yaptırmam konusunda ısrarla söyledi. Kadın olduğum için hem korku hem şu an hayatımda biri olmadığı için rahatım. Sorum var ama hangisinden başlasam bilmiyorum. Bir de forumda cevapları olacağı için de tekrar sormak istemiyorum. Siğil olmadan da hpv olabilir miyiz? Açıkçası ben siğilim olduğunu düşünmüyorum ve görmedim de şu zamana kadar doktorumda muayene sırasında herhangi bir şey söylemedi. Aşı olup olmamak konusunda kararsızım. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yaşım 27 bu arada.

Durum
    Özel Üye

Alıntı Leyla81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aşıyı doktora reçete ettirmeye gerek yok diye biliyorum, bugün gardasil aşıyı sipariş ettim, gün içinde ya da en geç yarın olucam.
    Belki kurumdan kuruma fark ediyor olabilir. Benim gittiğim hastane her aşı öncesi reçete görmek istemişti. Ama aşı olduktan sonra reçetemi geri veriyordu yani tekrar tekrar reçete yandırmadım.
    Gardasil soğuk zinciri bozulmaması gerekiyor. Eczanem bana aşıyı buz kabıyla veriyordu ve hemen 20 dk içinde falan ol diye öneriyordu.

Durum
    Özel Üye

Alıntı dölara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv DNA testini iptal ettirdim ama tekrar yaptırırım. Açıkçası doktorum kolposkopi yaptırmam konusunda ısrarla söyledi. Kadın olduğum için hem korku hem şu an hayatımda biri olmadığı için rahatım. Sorum var ama hangisinden başlasam bilmiyorum. Bir de forumda cevapları olacağı için de tekrar sormak istemiyorum. Siğil olmadan da hpv olabilir miyiz? Açıkçası ben siğilim olduğunu düşünmüyorum ve görmedim de şu zamana kadar doktorumda muayene sırasında herhangi bir şey söylemedi. Aşı olup olmamak konusunda kararsızım. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yaşım 27 bu arada.
    Hpvnin sanırım 200e yakın tipi vardı ve bunların hepsi siğil yapmıyor. Genelde yüksek riskli tiplerin siğil yapmadığını duyarız ama bazıları da bir şekilde siğil çıkarıyor.

Hpv tipinizi bilmeden doktor neden kolposkopi önerdi acaba? Tip 16 ve 18'de muhakkak kolposkopi yapmayı tercih ediyor doktorlar ama 16-18 harici yüksek riskli bile olsa kolposkopi yapmadıkları zamanları bile duyabiliyoruz. Bence siz tiplemenizi yaptırın her şekilde.

Ben aşıyı 23 yaşından beri biliyorum. Hep niyetlendim ama bütçe ayıramayıp erteledim. En sonunda reçetemi yazdırmış, tam aşı olacakken, tesadüfen aşının koruyuculuğu olan 4 tipin 2 tanesi ile enfekte olduğumu öğrenip müthiş bir pişmanlık yaşamıştım. Sonra karar veremeyip gittiğim her doktora "bakın 2 tipi zaten taşıyorum, yaşım da 30, aşı olmam ne kadar mantıklı?" diye sorduğumda bütün doktorlar ısrarlı bi şekilde aşı olmamı önerdi. Ben de artık doktorlara güvenmeyi tercih ettim ve aşımı oldum yine son karar sizin

Durum
    Yeni Üye

Yüksek lezyon tarzı bişey yazıyordu smear sonucumda. Ben açıkçası kahverengi akıntım olduğu için gittim. Hormonal bozukluk olabilir diye düşünüp hpv olacağımı hiç düşünmüyordum. Doktor neden böyle düşündü bilmiyorum ama en net şekilde kolposkopi ile öğreneceğimi söyledi. Doktor daha bilgili diye düşünüp ben de kabul ettim. Haftaya yaptıracağım büyük ihtimalle sonuçta 1 hafta sonra çıkıyormuş. Kolposkopi+ servikal biyopsi işlemi yapılacağını söyledi. Aşı olmayı ben de hep düşünüyorum ama işte insanın başına gelmeden yaptırması gerekiyor. Umarım geç kalmamışımdır.