Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: tip 6 ve tedaviye başlamak

Durum
    Forgotten River - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

tip 6 ve tedaviye başlamak

Merhaba arkadaşlar. Bugüne dek forumda okuyucu olarak bulunuyordum, üyeliğimi yeni aldım.

Senelerdir psikolojik çöküntüdeydim, beslenmeme bir gram dikkat etmiyordum, her gün iki paket sigara içiyordum, iki güne bir uyuyordum ve sürekli ağlıyordum. Fakat bünyem küçüklüğümden beri kuvvetlidir ve bu berbat yaşam tarzını kaldırabildim hep, ta ki bu seneye kadar. Yirmi beş yaşına kadar doğru düzgün nezle bile olmayan ben, yirmi beş yaşında sürekli her yeri ağrıyan, yorgun hisseden, azıcık soğuk yese hasta olan birine dönüştüm. Bu durum beni öyle çok mahvetti ki en sonunda savaşmam gerektiğine karar verdim. Beş-altı ay önce spora başladım, iyi beslenmeye başladım, sigarayı azalttım ama konu başlığından da anlayabileceğiniz üzere olan olmuş. Geçen ay kadın doğuma gittim ve HPV teşhisi aldım, tiplendirme için laba örnek gönderildi. Siğillerim çıkmıştı fakat iç kısımda bulunuyorlardı ve doktorum "Bunları biraz daha büyüyünce alalım," demişti.

Sonuçlar yaklaşık üç haftada çıktı, tip 6. Okuduğum kadarıyla siğilleriyle meşhur bir tipmiş. Teşhisi aldığımda genital bölgenin görünür kısımlarında siğil bulunmuyordu, yalnızca iç kısımda vardı. Bu süreçte siğilleri yaymamak için çok dikkatli davrandım, jilet kullanmadım, cinsellik zaten yasaklı listemde şu an. Fakat sigarayı azaltmaya çalışsam da 3 gün içmeyip bir günde bir paketi götürdüğüm çok fazla zaman oldu. Doktora gittiğimde şikayetlerimden biri de enfeksiyon şüphesiydi, bunun için antibiyotik verildi ve kullanınca enfeksiyonum geçti. Sonra çok aşırı stres yaptığım bir dönem geçirdim ve ardından otururken canım acımaya başladı. Ta da, siğiller dışarıya yayılmış. Kendimi bildim bileli çok akıntım vardır ve temiz bir akıntıdır, yani enfeksiyon geçmiş olsa da sanırım akıntı kaynaklı siğiller yayılıyor. Sigara ve stres de durumu azdırıyor. Sigarayı bırakma sürecindeyim, çok şükür dertlerim halloldu ve stres yapmayı da kestim, zaten epey sağlıklı besleniyorum ve spor yapıyorum. Şu an tek sorun: Bu akıntı kaynaklı yayılma yalnızca benim kuruntum mu yoksa böyle bir durum söz konusu mu bilmiyorum.

Reglim bitti ve birkaç gün sonra siğillerimi aldırmak için doktora gitmeyi planlıyorum. Öyle "aldırdım, bitti" olmayacağını biliyorum, siğil çıkma olasılığı her zaman var.

1) Rahim içi (veya ağzı, ne denir tam bilmiyorum) siğilleri ameliyatla mı alacaklar? Narkoz söz konusu mu? Dışarıdaki ve içerideki siğiller için farklı doktorlara mı gitmem gerekir? (Cildiye ve kadın doğum gibi) Yoksa HPV konusunda deneyimli bir doktor ikisini birden tek seferde halledebilir mi? Tabii ki siğillerin nüksedebileceğini biliyorum fakat sürekli doktora gitmek beni çok kötü hissettiriyor. :/

2) Rahim içindeki siğiller bende herhangi bir kaşıntıya sebep olmamıştı. Rahim içini, siğil olup olmadığını öğrenmek için, ne sıklıkla kontrol ettirmeliyim? Yalnızca siğilin var olup olmadığını öğrenmek için devlet hastanesine gitmek güvenilir olur mu yoksa her defasında özel hastane ve doktorları mı tercih etmeliyim?

3) Eğer akıntıyla yayılıyorsa bunu nasıl engelleyebilirim?

4) Ben 26 yaşımın içindeyim, sanırım aşı olabiliyorum. Erkek arkadaşım 27 yaşında, o da olabiliyor mu? "Yaşınız geçti, aşı yapamayız" gibi bir prosedür var mı? Yaşla birlikte aşının koruyuculuğu düşüyor mu yoksa diyelim ikimiz de GARDASIL olduk, koruduğu tipleri bir daha kapmayacak mıyız?

5) Negatif çıkana kadar GARDASIL olmamalı mıyım? (Çünkü aşı benim tipime karşı da koruyormuş, bende zaten varken aşı olmak diğer tiplere karşı işe yarar ama 6'yı kolay atlatmamı sağlar mı? Veya GARDASIL olduktan sonra negatife döndüğümde, 6'ya karşı da mı bağışık olacağım?)

Tek üzüldüğüm şey; annem ben çocukken HPV aşısı yaptırmayı düşünüp sonradan "doktora gitmeyi sevmediği için" vazgeçmiş... Ben ona söyleyene kadar rahim ağzı kanserini bile genetik yatkınlıkla alakalı zannediyordu. Ben de doktora gidene kadar HPV nedir bilmiyordum bile. Bu kadar yaygın bir virüs konusunda toplumca bu kadar bilgisiz olmamız çok korkunç. (Gerçi annem ağzımdaki dört çürüğü de normal zannedip yine doktora götürmemişti, kadının doktor fobisi var. Kötü bir şey çıkar diye ödü koptuğu için gitmiyor.) Basit bir aşıyla şu an bunları yaşamıyor olabilirdim. Ama neyse, ben bunu hayatın "Bak seni son kez uyarıyorum, artık kendini üzme, kendine iyi bak ve savaş" deme yöntemi olarak kabul ettim. Umarım HPV'yi yener ve deneyimlerimi yazarım buraya.

Birine bile cevap veren çıkarsa mutlu olurum.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: tip 6 ve tedaviye başlamak

Merhabalar @forgotten river, öncelikle geçmiş olsun Evet sigara-alkol-jilet-cinsellik bunlar hep hpv'yi azdırır. Ama en tehlikesini sigara ve jilet diyelim... diğerlerinde azaltma ve nadiren olması, cinsellikte bir sekilde ciddi önlemli olması durumu bi parçacık kurtarabilir ama sigara... çok etkiliyor emin ol.

1. soruna yanıt vereyim iç kısımdaki sigilleri koterizasyon ile alacaklar. yakma islemi yani tahminimce ve anestezi alacaksın. Benim de basıma 1 kez geldi, bir daha hiç çıkmadılar orada, ama hiç can acısı hissetmedim öyle söyliyim iyileşme sürecinde iç kısımda canım hiç yanmadı, sigiller dısarıda olsaydı ve onlara koter yapılsaydı iyileşme sürecinde azıcık sızlama vs oluyor. İç ve dış sigilleri beraber halledecek zaten ama yine de siz sorun, ayrı ayrı yapmasının anlamı yok cunku.

2. Bende biraz kaşınmıştı ve baktıgımda öyle farkedip doktorla teyit etmiştim, kaşıntı dışında da fazla pütürlü ev yine siigle benzeyen ama rahim içindeki pembe doku gibi oluyor sigiller, yine de sen tek basına detaylı inceleme doktora göster baska bir seferde de, insan panik olup kendi kendine kötü senaryo yazıyor cunku.

3. - bilgim yok.

4. Valla 40 yasında olsan da doktorlar aşı yapalım diyorlar artık, bu konu iyice karıştı. Doktorun aşı ol diyorsa ol istersen. Bana hpv olan birinin hpv'den korunmak icin olması gereken aşıyı olması mantıklı gelmedi hiçbir zaman... Ama olan kişi çok, doktorların neredeyse cogu tavsiye ediyor.

Durum
    Forgotten River - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Çoook teşekkür ederim, acı olmaması çok rahatlattı beni. Başlayalım bakalım mücadele sürecine...

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Forgotten River Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çoook teşekkür ederim, acı olmaması çok rahatlattı beni. Başlayalım bakalım mücadele sürecine...
    anestezi alacagın icin operasyon zamanında acı yok, operasyon sonrasında ise ben gerçekten hissetmedim orda bir şey mi olmuş yakmışlar mı haha yani rahat olun.