Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Biyopsi sonucu beklerken

Durum
    Umutvarmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Biyopsi sonucu beklerken

Merhaba arkadaşlar. Mart gibi çıkan siğil sonucu soluğu jinekoloğumda aldım ve smear+hpv testi yaptırdım. Hpv negatif fakat smear testim hücresel bozukluklar (lsil) olarak geldi. Hpv yalancı negatif olduğundan dolayı şehir hastanesine gittim ve 1 ay sonra 16 ve 18 dışı yüksek risk geldi. Raporu sormaya gittiğimde raporunuz sistemde yok diyerek beni farklı yerlere gönderdiler fakat tatile çıkacağım için halledemedim. Tatil dönüşü gittim bu sefer de yeni gittiğim doktor susarsanız anlatacağım, neyi soruyorsunuz hanımefendi şeklinde konuşarak beni kötü hissettirdi. Kanser öncesi dönem, kolposkopi olun diye beni gönderdiler. Jinekoloğum kolposkopiye 11.000 TL dediği için başka bir jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanına kolposkopi oldum ve kolposkopi sırasında damarlanma görüldü ve asetik asit hemen beyaz rengini aldı. Doktorum neden şimdiye kadar ihmal ettin, low grade görünmüyor artık dedi. Leep olabilir ve 15.000 TL dedi. Biyopsi alındı ve şu an stresten midem bulanıyor, başım ağrıyor. Doktorum daha ileri vakaları gördüm dedi fakat yüz ifadesi ve neden geç kaldın lafı beni çok korkuttu. Çok yalnız ve çaresiz hissediyorum. Bu arada yakında 28 yaşında olacağım.

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Biyopsi sonucu beklerken

Merhaba, cin gelmesi demek kanser oldunuz demek degil. Beyazlanma çok olduysa 2 veya 3 gelebilir, bunun da çözümü genellikle leep olur. Doktorların tavırları size çok kötü hissettirmis ki çok yanlıs ama biraz okursanız forumdan çoğu kişinin bu durumu yaşadığını goreceksiniz. Kanser olmadınız, sakin olun

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

16-18 dısında hangi yüksek riskli tipmiş ögrenebildiniz mi? Doktorun neden geç geldin, geç kaldın tarzı söylemlerine kulak asmayın kendince azarlayacak yer aramış şaka mı ya, sanki siz farkındayken gelişen bir şey bu..

İlla tip 16-18 olmasına gerek yok yüksek riskli ise; cin2 ise duruma göre izlenir, doktora baglı leep de yapabilir bir süre gidişatı da izleyebilir.
    Cin3 olursa, kesin leep yapılır.

Durum
    Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Hastanedeki doktor 16 18 dışı hangisi dediğimde azarladı beni ve net bir şey söylemedi. Muhtemelen kendisi de bilemedi. Bu arada kolposkopi yapan doktorun kötü niyetle neden geç kaldın dediğini düşünmüyorum. Test sonuçlarını aylar önce alıp kolposkopiyi geç olduğum için ve ilerlediği için sebebini sordu. Hpv negatif ve smear lgsil gelince ve sürekli spor yapıp sigara içmeyen biri olduğum için çok üstünde durmamıştım. Cin 2-3 çıkabilir ama doktorun yorumundan dolayı daha ilerisi çıkarsa diye çok endişeliyim. Bekarım ve ailemin bu şekilde öğrenmesi onları çok üzer. Yani bu aralar psikolojim pek iyi değil.

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Bu doktorları da bazen anlamak çok zor. Tamam çok değerli bir meslek icra ediyorlar ama bazen insan odağını inanılmaz kaçırıyorlar. 30 yaş altı hpv testi yapılmasına şiddetle karşı çıkarlar sonra 28 yaşında endişeli bir hastayı görünce de neden geç geldin diye azarlarlar. Çok çok kızdım. Biyopsi sonucu gelsin ama sonraki süreçlerde siz o doktorlar devam etmeyin bence. En çok ihtiyacınız olan sizin yanınızda olacak bir doktorken bir de onun stresi ile uğraşmayın. Kanser falan da olmadınız ayrıca. Hadi diyelim en kötü ihtimal cin3 çıktı, yine kanser değilsiniz. Öyle bir durumda leep işlemi yapılır ve kansere dönüşme ihtimali olan yerleri bir güzel temizlerler ve kanser ihtimalinin önüne geçmiş olurlar

İnternette falan da biraz araştırırsanız kanser evet çok kötü bir hastalık ancak doktorların en sevdiği kanser türüdür rahim ağzı kanseri. Çünkü daha kansere dönüşmeden önüne geçilebilen tek kanserdir. Rahim ağzı kanseri olanların çoğu jinekolojik muayeneye gitmeyen insanlardır. Bu sebeple düzenli kontrole geldiğiniz sürece kanser olmazsınız diyor tüm jinekologlar. Siz de sorumluk sahibi bir kadın olarak doktora gitmişsiniz ve şimdi de önlemlerinizi alıyorsunuz. Böyle düşünün ve sizi aşağı çeken doktorlara gitmeyin, bu tavır değişmeli.

Durum
    Yeni Üye

Dediğim gibi bence kötü niyetle demedi. Benim üzüldüğümü görünce söyledi ama yine de insan böyle bir şey duyunca endişeleniyor. Zaten 15.000 TL fazla geldiği için başka doktorları da araştırıyorum. Siz de geçmişsinizdir bu aşamalardan. İlk öğrenildiğinde insan kendini suçluyor niye bu yaşıma kadar smeari erteledim, korunmadım vs diye ama olan oldu artık. Bu arada nedense 1.5 yıldır kimseyle bir şey yaşamak içimden gelmiyordu şu an tamamen soğudum. En azından bu süreçte kimseye bulaştırmadım diye kendimi teselli ediyorum. Yorumlarınız bana umut oldu, umarım hepimiz atlatırız bu hastalığı.

Durum
    Sevgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Sonucunuz ne geldi ?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu doktorları da bazen anlamak çok zor. Tamam çok değerli bir meslek icra ediyorlar ama bazen insan odağını inanılmaz kaçırıyorlar. 30 yaş altı hpv testi yapılmasına şiddetle karşı çıkarlar sonra 28 yaşında endişeli bir hastayı görünce de neden geç geldin diye azarlarlar. Çok çok kızdım. Biyopsi sonucu gelsin ama sonraki süreçlerde siz o doktorlar devam etmeyin bence. En çok ihtiyacınız olan sizin yanınızda olacak bir doktorken bir de onun stresi ile uğraşmayın. Kanser falan da olmadınız ayrıca. Hadi diyelim en kötü ihtimal cin3 çıktı, yine kanser değilsiniz. Öyle bir durumda leep işlemi yapılır ve kansere dönüşme ihtimali olan yerleri bir güzel temizlerler ve kanser ihtimalinin önüne geçmiş olurlar

İnternette falan da biraz araştırırsanız kanser evet çok kötü bir hastalık ancak doktorların en sevdiği kanser türüdür rahim ağzı kanseri. Çünkü daha kansere dönüşmeden önüne geçilebilen tek kanserdir. Rahim ağzı kanseri olanların çoğu jinekolojik muayeneye gitmeyen insanlardır. Bu sebeple düzenli kontrole geldiğiniz sürece kanser olmazsınız diyor tüm jinekologlar. Siz de sorumluk sahibi bir kadın olarak doktora gitmişsiniz ve şimdi de önlemlerinizi alıyorsunuz. Böyle düşünün ve sizi aşağı çeken doktorlara gitmeyin, bu tavır değişmeli.
    Valla mukaddese katılıyorum

Durum
    Senem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Sonucunu geldi mi bende sonucumu bekliyorum

Bu Konu için Etiketler