Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LEEP Sonrası Gelişen HPV Tip 16

Durum
    guzelruh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

LEEP Sonrası Gelişen HPV Tip 16

Merhaba,

Șu an içinde bulunduğum hastalık ve tedavi sürecini sizinle paylaşmak isterim.
    Yurtdışında yaşıyorum. Pandemiden dolayı erteledigim pop smear testimi Mayıs 2021'de yaptırmıştım ve test sonucumda anormal hücre lezyonlar tespit edildi. Lezyonların hangi seviyede olduğunu tespit etmek için ilk olarak kolposkopi işlemi yapıldı ve kolposkopi sonucunda aynı lezyonlara CIN 2/CIN 3 eşiğinde rastlandı. Hayatımın en büyük şokunu yaşadım. Doktorum eğer 20'li yaşlarımda olsaydım bağışıklık sistemimin ve biyolojik gençliğimin bu lezyonları kendiliğinden temizleyebileceğini söyledi lakin ben 35 yaşındayım, bu sebeple cerrahi ișlem elzemdi. Yaşlanıyor olduğum gerçeği tokat gibi yüzüme vurulmuştu o an
    Doktorum ile tedavi sürecini planlarken bana "Soğuk Konizasyon" uygulayacağını söyledi, ki bu işlem doğurganlığı etkilemesi bakımından en riskli işlemdir. Raporu görmek istediğimi söyledim. Tam ekranını açtı ki hasta isimlerinin karıştığını dileyerek özür diledi ve işlemin Soğuk Konizasyon degil LEEP olacağını ifade etti. Bu ayrıntıyı vermemin nedeni, tedaviye başlamadan test sonuçlarının muhakkak 2. bir hekime de gösterilmesinin gerekliliği ve önemi.
    Hemen alanında uzman başka bir doktorla iletişime geçtim. Bu doktor da LEEP önerdi. Doktoruma, kanser miyim doktor bey, dediğimde hiç unutmadığım bir şey söylemişti bana: "Endişelenme bu kadar. Kanser değilsin, ama kanser olmak üzereydin. Sevinmelisin."

Ve 2021 Temmuz ayında, LEEP operasyonu oldum. LEEP esnasında biyopsiye gönderilen parçanın cerrahi sınırları çok şükür negatifti. Bu güzel haber beni rahatlatmıștı. Doktorum bana "Șu an sağlığına geri döndün, hamile kalabilirsin, bebeğini sağlıkla dünyaya getirebilirsin, bebek HPV'den de bu işlemden de etkilenmez." dedi. Bana bu süreçte vücudumun HPV'den kurtulmasının zaman alacağını (minimum iki yıl), bağışıklık sistemimi güçlendirmem için yeşil çay tableti ile bilhassa shiitaki mantarının tabletini içmemi önerdi.
    Ben sporumu aksatmayan, sigara içmeyen, beslenmesine olabildiğince dikkat eden, stresten uzak, genel hatlarıyla huzurlu ve mutlu bir hayat yaşayan biriyim. Lakin 10 gün önce yaptırdığım LEEP'ten sonraki takip ve kontrol amaçlı ilk pop smear testimin sonucu bugün geldi. HPV'nin tekrarına neden olabilecek faktörleri hayatımdan çıkarmama rağmen HPV testim pozitif çıkmış. Yani HPV 16 Negatif, HPV 18 Negatif, lakin Diğer Yüksek Riskli HPV Türleri Pozitif. Diğer Yüksek Riskli HPV Türlerini de şu başlıkta topluyorlar : 31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68
    Düşünün ki, 200'den fazla HPV türü var ve bunlardan en riskli olan bu lanet 14 tür, rahim ağzı kanserine yol açan öncü lezyonların mimarları. Sonucu alır almaz doktora gittim. Kendi doktorum yoktu; endişemi gören başka bir doktor ile durumu değerlendirmek istedim. 2. kolposkopinin yapılması gerektiğini söyledi ve 11 gün sonrasına bu işlem randevu aldım.

Bu arada son 7 aylık tedavi sürecimde 3 dozluk HPV aşısını oldum. (Evet yaş faktörü HPV aşısının etkinliğinde çok etkili. Yurtdışında kız çocuklarına 11 yaşından itibaren HPV aşısının yapılması için okullar ailelelere düzenli bilgilendirmelerde bulunuyorlar) ve ne acı ki 35 yaşında, üniversite mezunu bir kadın olarak bu aşının varlığından bu yaşımda haberdar oldum. Bu arada aşı benim mevcut tanı ve tedavi sürecimde bir tedavi yöntemi olmadı ama diğer HPV türlerine yakalanma ihtimaline karşı bir önlem.
    2. kolposkopide sonuç temiz çıktı ve takip önerdi.

Edit: Eylul, 2022. Herşey en başa sardı, daha da kotuleserek..
    Haberler maalesef kötü.
    Leep'ten sonra yaptırdığım pop smear testinde tip 16 ve 18 olmayan hpv taşıyordum ve inanılmaz mutluydum lakin 1 hafta önce yaptırdığım 6 aylık pop smear sonucunu gorunce hayatımın ikinci şokunu yaşadım; var olan hpv türünden kurtulmadığım yetmiyormuş gibi bir de tip 16'ya yakalanmışım. Ben de, doktorum da, hemşire de şaşırdık. Tip 16 türlerin en laneti, yapıştı mı kolay kolay seni bırakmıyor. Cinsel hayatım aktif değil son 6 aydır, nasıl tip 16'ya yakalanmış olabilirim, inanılır gibi değil! Hală şoktayım. Doktorum yakın zamanda covid geçirip gecirmedigimi sordu. 6 ay önce 2. kez covide yakalandığımı söyleyince muhtemelen bağışıklık sistemimin zayıfladığıni bu sebeple vücudumun virüsü atamadığını söyledi. Yeniden kolposkopi ve biyopsi yapıldı, bu hafta sonuç gelecek. Sonuca göre uygun tedavi ya da cerrahi işlem yeniden planlanacak. Ve maalesef yapılacak işlem hamile kalma ihtimalimi biraz daha düşürecek. Bana folik asit, green tea tablet ve Shiitaki tableti almamı yeniden önerdi. Gerçi bir yıldır kullanıyordum ama düzenli değil, lakin son 6 ayım hayatımın en stresli dönemiydi, sanırım bağışıklığımı çökerten en büyük etmen bu stres oldu. O yüzden bugun itibari ile yeni bir hayata başlamaya karar verdim ve kendimce radikal kararlar aldım, șöyle ki:

Dün Ahcc siparişi verdim. Sanki sağır ve kör olmuştum. Ahcc'yi ben nasıl hiç duymadım ya da hakkında yazılanlara denk gelmedim? Yazılanları okuyunca umudum yeniden arttı. Bunun yanında propolis, d vitamini, Greentea tablet ve folik asidi kullanmaya başladım, düzenli olarak. Seretonin siparişi de verdim, mutlu hissetmem gerek. Kendime daha fazla zaman ayırmak için çalışma saatlerimi düşürdüm. Sosyal medya hesaplarımı kapattım. Bu illetten kurtulan kadar sex yapmamaya yemin içtim. Asla meyve yemeyen ben hergün meyve yemeye söz verdim kendime. Telefonumdaki hüzünlü müzikleri sildim, drama filmi dahi artık izlememeye karar verdim. Bu illeti içimden ve ruhumdan atmak için ne gerekiyorsa yapacağım!
    Bu arada 2. defa LEEP ya da diğer cerrahi mudahelelerden birini yaptırmak zorunda kalan ve benzer süreci yaşayan kişilerin de tecrübelerini bu mesaj başlığı altında dinlemek isterim.
    Sağlıkla kalın, ama gerçekten sağlıkla kalın, her biriniz. Sevgi ile...

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: LEEP Sonrası Gelişen HPV Tip 16

Ben de biyopsi yapılıp sonuç çıktığında cin3 çıkmıştım ve 23 yaşında hayatımın şokunu ben de yaşamıştım, ama yine de leep yapıldı bana. Cin3'te genelde leep yapılıyor çünkü ileri bir evre, ve sonraki evresi (hemen o evreye geçmese de) rahim ağzı kanseri... cin2'de yaş gençse ve çok zorlu tipler/tip taşınmıyorsa doktora kalıyor izlemek veya leep yapma konusu..

Kaç tane tip taşıyormuşsunuz ben o kısmı anlamadım, diğer tüm hpv tipleri pozitif miymiş tip 16 ve 18 dısında?
    Bu arada doktor shiitaki mantar önermiş sana zaten, o mantar ahcc demektir, ahcc'nin özünde mantar vardır, doktor bilinçliymiş Bizler ahcc diyoruz onlar mantar diyor sanırım ama aslında aynı kapıya çıkıyor.

Zaten hpv sürecinde cinsellik hiç önermiyoruz, yaşayanlar var ama riskli işte.. Birde jilet vs kullanma, durumu bizlere aktardıgın icin teşekkürler, bence bu savaşın sonunda kazanacaksın sadece tip sayına bağlı olarak biraz uzun surebilir 1-2 yıl kadar. Ek olarak forumda tip 16 olup da atlatan pek çok insan var, daha inatçılar kesinlikle, ama biz de daha iyi beslenip, daha etkili savasıp daha uzun süre ahcc kullanarak ekarte ediyoruz onu )

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Merhaba, aryanin dediklerine ek olarak şunu eklemek istiyorum; doktorum işinde uzman bir doktorun yaptığı leepte dört operasyondan sonra hamilelik açısından riskli olduğunu söylemişti. Ki leep islemi doğurganlığı etkilemiyor, yalnızca gebelikte rahim ağzı kısalığı nedeniyle erken doğum ve düşük riskine sebep olabiliyor. Bu nedenle dogurganliginiz etkilenmez, herhangi bir riskte de erken doğum ve düşüğü engellemek için dikme tarzı islemler yapılır endiseye kapilmayin

Durum
    Yeni Üye

Merhaba Arya, öncelikle geçmiş olsun, dilerim şu an sağlığın çok daha iyidir🙏
    Ben yurtdışında yaşadığım için burada sistem biraz daha farklı izliyor. Tip 16 ve 18 dışındaki riskli diğer tipleri tek başlık altında topluyorlar ve doktorlar da endişe ile yorumlamiyorlar bu durumu. Dolayısıyla bu tiplerden hangisi ya da hangileri vardi bilmiyorum. Bu yüzden bir önceki kolposkopiyi tedbir amaçlı yaptı diyebilirim. Ama son pop smear testimde testin kendisi tip 16'nin varlığı ile birlikte riskli lezyonlarin varlığından bahsediyor ve kolposkopiyi öneriyordu, bakalım kolposkopi sonucu ne çıkacak..
    Benim hala mantığının almadığı şey, son 6 aydır cinsel hayatım olmamasına rağmen, jilet kullanmama rağmen, havuz, deniz vs. gitmememe rağmen nasıl şu an tip 16 tasiyabiliyorum, hala aklım almıyor..Bildiğim kadarı ile tip 16 bir DNA virüsü bu sebeple bir kaç yıla kadar vücuttan atilamazsa konakçı virüse dönüşecek ve kurtulmak daha da zorlaşacak. Dilerim def edebilirim..

Doktorum bana ahcc önermedi, direkt Shiitaki tableti önerdi, ki yaşadığım ülkede çok fazla satılır eczanelerde, reçetesiz olarak erişim oldukça kolay. Ama ahcc ithal ürün olarak geçiyor burada dolayısıyla doktoruma danışmadan siparis ettim, bugün başlayacağım, tüm iyileşme umudumu yeniden bir araya getirip..

Durum
    Yeni Üye

Merhaba Milaperry,
    Benim doktorum da sayı vermese de, ilk LEEP'ten sonra yapılacak 2. LEEP ya da soğuk konizasyon yönteminin hamile kalma ihtimaline bir düşüşe, erken doğuma ya da düşüge neden olabileceğini söyledi. Bir de bunun üzerine yaş faktörü de eklenince (36) durum biraz daha karmaşık hale gelebiliyor. Bakalım, artık bebek sahibi olmaktan da geçtim, sağlığıma yeniden kavuşayim yeter...

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı guzelruh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arya, öncelikle geçmiş olsun, dilerim şu an sağlığın çok daha iyidir🙏
    Ben yurtdışında yaşadığım için burada sistem biraz daha farklı izliyor. Tip 16 ve 18 dışındaki riskli diğer tipleri tek başlık altında topluyorlar ve doktorlar da endişe ile yorumlamiyorlar bu durumu. Dolayısıyla bu tiplerden hangisi ya da hangileri vardi bilmiyorum. Bu yüzden bir önceki kolposkopiyi tedbir amaçlı yaptı diyebilirim. Ama son pop smear testimde testin kendisi tip 16'nin varlığı ile birlikte riskli lezyonlarin varlığından bahsediyor ve kolposkopiyi öneriyordu, bakalım kolposkopi sonucu ne çıkacak..
    Benim hala mantığının almadığı şey, son 6 aydır cinsel hayatım olmamasına rağmen, jilet kullanmama rağmen, havuz, deniz vs. gitmememe rağmen nasıl şu an tip 16 tasiyabiliyorum, hala aklım almıyor..Bildiğim kadarı ile tip 16 bir DNA virüsü bu sebeple bir kaç yıla kadar vücuttan atilamazsa konakçı virüse dönüşecek ve kurtulmak daha da zorlaşacak. Dilerim def edebilirim..

Doktorum bana ahcc önermedi, direkt Shiitaki tableti önerdi, ki yaşadığım ülkede çok fazla satılır eczanelerde, reçetesiz olarak erişim oldukça kolay. Ama ahcc ithal ürün olarak geçiyor burada dolayısıyla doktoruma danışmadan siparis ettim, bugün başlayacağım, tüm iyileşme umudumu yeniden bir araya getirip..
    Shiitaki tableti de deneyebilirsiniz, bir kıyaslayın derim orada imkanlarınız var, türkiye'de sadece ahcc var ve 3-4 yıl önce de yoktu yani, biz yurtdısından getirmeye calısıyorduk düşün Son 1-1bucuk senedir var ülkemizde.

Hpv virüsü ile enfekte olundugunda 2-8 ay içerisinde kendini gösterir, ama sizde sigil cıkmamışsa önceden de kapmış olabilirsiniz diyeceğim ama testte de çıkmamış... önceki sürüntünün düzgün alınmama ihtimali var mı?

Ayrıca ''denizden, havuzdan, carsaftan, havludan,m tuvaletten'' asla hpv bulasmaz. Bunu ''denize-havuza gitmedim'' dediginiz icin söylüyorum, gitseniz de olmaz, hpv öyle kolay bulasan bir sey olsaydı kadın erkek cocuk demeden herkes hpv idi. hpv sadece cinsel temas iel bulasır.

Durum
    Yeni Üye

Sevgili Arya,
    Buradaki Shiitaki tabletleri denedim, ama bir faydasını görmedim. Hem var olan türden kurtulamadım hem de üzerine tip 16'ya yakalandım.
    Açıkçası doktoruma güveniyorum, alanında uzman. Sürüntude bir hata olması elbette ihtimal dahilinde lakin hata olsaydı diğer tipler de görünmezdi.

Ve malesef farkındayım, bu virusun "sadece ve sadece" cinsel yolla bulaştığını, o yüzden şaşkınım. Zihnim mantıklı bir cevap bulmak istiyor, nasıl 16 ya yakalanmış olabilirim, aktif cinsel hayatım yokken. Dediğinizde haklı olabilirsiniz, belki de kuluçka süresinden dolayı son testte negatif görünüyordu ve uyanmayı bekledi. Kabullenmek ve devam etmekten başka bir şansımız yok. Bu sabah ahcc'yi ilk defa içtim. Yanına bir de serotonin aldım, ki bu süreci huzurla atlatabileyim