Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 21 yaşindayim hpv şüphem var

Durum
    serays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Question 21 yaşindayim hpv şüphem var

Merhabalar, öncelikle forumunuzu yeni keşfettim ve bu faydalı sayfa için herkese teşekkürler.

Ben 21 yaşında bir kadınım, uzun süredir aktif cinsel hayatım var, son 4 aydır tek eşliyim, ondan öncesinde birçok farklı partnerim oldu.

Hpv'nin varlığını ilk öğrendiğimden beri bu konuda endişeliyim, daha önce herhangi bir siğilim olmamasına rağmen risk grubunda olduğum
    için (aktif cinsel hayat, erken ilişki, daha önceki 2 partnerimde siğil olduğundan şüphelenediğimiz fakat emin olamadığımız zaman zaman oluşup geçen şeyler çıkması) jinekoloğun da yönlendirmesiyle smear testi yaptırmıştım ve negatif çıkmıştı. (15.03.2022) Doktorum hpv testine yönlendirmedi sadece aşı tavsiye etti fakat hemen olamadım tabi.

Mart ayındaki smear testim negatif çıktıktan sonra sayılı ilişkim oldu ve kısa bir süre sonra da tek eşli dönemim başladı. Testten yaklaşık 5 ay sonra, Ağustos ayının başında ilk siğilimi fark ettim. Bir süre bekleyip siğil olduğundan emin olduktan sonra jinekoloğa gittim(bu farklı jinekolog), doktor şüphelendiğim şeyin siğil olduğunu doğruladı fakat büyümediği ve yayılmadığı için herhangi bir işlem yapmaya gerek olmadığını, izlenmesi gerektiğini söyledi. Aşı ve tek eşli+korunmalı ilişki önerdi, başka da bir şey söylemedi. Aynı gün Gardasil 1. doz aşımı oldum.(26.08.2022) Erkek arkadaşımda herhangi bir siğil yok, bende de başka siğil çıkmadı, ilk çıkan siğil biraz belirginleşti gibi geliyor ama emin olamıyorum. Siğili fark edişimden beri ilişkiye girmedik. Hpv olduğuma hep yüksek ihtimal veriyordum, yaygınlığını ve normalliğini de farkındaydım fakat siğil çıktığından beri stresliyim, araştırıyorum. Smear ve hpv testlerinin farklı şeyler olduğunu bile yeni öğrendim. B12 ve propolis kullanmaya başladım. Genel sağlığım kötü değil fakat çok stresli ve yoğun aylar geçiriyorum, siğilin de bu şekilde çıkmış olabileceğine ihtimal veriyorum.

Hpv testi yaptırmak istiyorum fakat ketemler 30 yaş altına yapmıyor, Bursada veya İstanbulda ücretsiz yaptırabileceğim bir yer var mı? Pek umudum yok ama öğrenciyim, aşıyı bile aileme zor açıklarken testi anlatamayacağım. Bir yandan da test yaptırmak ne kadar gerekli bilmiyorum.
    Yaşımdan ve genel sağlık durumumdan dolayı atlatacağımı düşünüyorum fakat süreç hakkında kafam karışık. Siğile müdahale edilmeli mi, bu süreçte aynı partnerimle ilişkiye devam edebilir miyim, onun risk durumu nedir aşı veya test gerekli midir? (Erkek, 20 yaşında)

Bir diğer sorum şu, Gardasil aşısının 2. dozunu ne zaman olmalıyım? İkinci jinekolog 0-1-6. aylarda olmam gerektiğini söyledi fakat
    internette bunun yaşa bağlı değiştiğini gördüm, doz aralıkları hakkında bilgisi olan var mı? Benim yaşımda ve durumumda olan birine genel tavsiyeleriniz neler?

Not: İkinci diye bahsettiğim jinekoloğun yaklaşımından memnun kalmadım ve bilgi birikimi de yetersiz geldi, erkek arkadaşım için risk durumu nedir diye sorduğumda hpv erkeklere bir şey yapmıyor falan gibi bir şeyler söyledi, amacım karalamak değil fakat hpv konusunda başvurmanızı
    tavsiye etmediğim bir doktor olduğu için adını paylaşıyorum; Gönül Doyran, Esentepe Hastanesi.

Şimdiden teşekkür ederim

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: 21 yaşindayim hpv şüphem var

Selamlar @Serays, geçmiş olsun öncelikle, rica ederiz umarım faydası dokunur forumun sana da.

Öncelikle muhtemelen smear testinden sonra hpv'yi kaptın o 5 aylık süreçte
    Siğiller bazen zamanla bir tık büyüyebilir veya aynı kalabilir. Ve hpv stresli bir süreçtir ilk basta korku duyarsın, kötü senaryolar yazarsın kafanda falan, bunlardan olabildigince kaç, yapacağın şey sigiller cıktıkça ayda 1 gidip dondurmak / yaktırmak. Ben dondurmayı tavsiye ederim, yaktırmak cok daha etkili ama anestezi gerekn, anestezisiz baya acılı, iyileşme süresi yavas olan, onlar iyileşmeden baska sigiller cıkarsa tekrar yaktıramadıgın icin can acıtan bir eylem silsilesi.. dondurmak ise günlük basit bir işlem (dermatologlar yapar)

Ücretsiz test yaptırabileceğini sanmıyorum ama sanki bazı arkadaşlar üniveriste hastanesinde yaptırmıstı yıllar önce... ama hala geçerli mi bilmiyorum.. Test yaptırmak kadın oldugun icin senin icin önemli, cunku hpv tipini ögrenmiş oluyorsun riskli bir tip mi taşıyorsun degil mi diye.. erkeklerde ne tip olursa olsun kanser riski olmadıgı icin genelde önemsiz diyorlar ama erkeklerde taşıyıcı ve bulastırıcı.... gelişim tıp lab, ahenk lab, mavi lab. vs düsünürsen bunlara sorabilirsin 14 veya 21 tipe bakılsın.

Gardasil için eczaneye sorabilirsin, en son yaptırdıgın zamanı söyleyip.

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Öncelikle geçmiş olsun.

Gardasil sorusuna ben cevap vereyim. 0-2-6.ay şeklinde yapılıyor. Yani ilk dozdan 2 ay sonra ikinci dozu, ikinci dozdan 4 ay sonra da son dozu olmalısın. Doktorun verdiği ilk reçeteyi kaybetme, tüm dozlarını bu reçete ile olabilirsin.

21 yaşındasın, çok gençsin. Sağlığına bağışıklığına uykuna sporuna dikkat et, eğer imkanın varsa ahcc kullan ve cinsel ilişkiyi de bırakırsan 6 aya hızlıca toparlarsın bence

Çok sevgiler

Durum
    Detaycı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Merhaba, 21 yaşındaysan ve 3 doz aşını tamamlarsan bu konuyu kafana takma. Sana bir şey olmaz. Senede 1 smear ver yeterli

Durum
    Calimero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba bursada universite hastanesinde testlerinizi yaptirabilirsiniz.kadinhastaliklari bolumunden hpv pizitifse onkoloji jinekoloji bolumune gonderiyorlar.ozelde hayat hastanesi pakay soyadli bayan doktor uzmanlik alaninda hpv ile ilgili deneyimleri var.yaklasimi guzel.

Bu Konu için Etiketler