Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: molluscum contagiosum ile ilgili yardım

Durum
    ilayda1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

molluscum contagiosum ile ilgili yardım

herkese yeniden merhaba. yine çok kaygılı olduğum bir konu ile geldim. hpv hikayem molluscum ile başlamıştı. genital bölgemde müdahale ettiğimiz 6-7 lezyon vardı 1 ay önce dermatolog içlerini boşalttı ve tekrarlamadı. fakat benim stresim ve kaygım hiç geçmediği için haftada bir dermatoloğa randevu alıp kontrol ettirdim. (kendim çok iyi göremiyorum ve molluscumu ayırt etmekte zorlanıyorum.)

bu arada google’daki molluscum görselleri gerçekten yanıltıcı, bendekiler sivilceden çok az farklıydı.

şimdi, yüzümde birkaç kabartı var, aslında yine 6-7 tane. molluscum olabileceklerinden şüpheleniyorum, sivri değil yassı bir yuvarlak ve ortası beyaz inci gibi parlıyor. google’da görsellere bakınca sivilceye de benzetiyorum ama molluscumsa da yayılmadan müdahale etmek istiyorum çünkü yüzümdeler.

normalde pek sivilceye yatkın bir cilt tipim yok ama bu sıra o kadar stres yaptım ki sivilce de olabilir, molluscum da.

daha önce de bahsettim, yurt dışındayım ve sınırlı doktor erişimim var. deneyimlerinize ihtiyacım var. molluscum ve sivilceyi nasıl ayırt edebilirim?

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: molluscum contagiosum ile ilgili yardım

Yani ben molloscum konusunda bilgisizim ama bizim forumca konuştuğumuz, cinsel yolla bulaşan hpv insan yüzünde herhangi bir lezyon yapmıyor. Genital bölgede, anüste ve ağızda lezyonlara sebep olabiliyor. Bu sebeple bilmiyorum sana yardımcı olur mu ama ben şahsen yüzümde çıkan herhangi bir şeyi hpv ile ilişkilendirmezdim.

Durum
    ilayda1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani ben molloscum konusunda bilgisizim ama bizim forumca konuştuğumuz, cinsel yolla bulaşan hpv insan yüzünde herhangi bir lezyon yapmıyor. Genital bölgede, anüste ve ağızda lezyonlara sebep olabiliyor. Bu sebeple bilmiyorum sana yardımcı olur mu ama ben şahsen yüzümde çıkan herhangi bir şeyi hpv ile ilişkilendirmezdim.
    selam mukaddes,

evet evet, yüzümde var ve hpv mi gibi korkmuyorum. genital bölgemde vardı ve onlar geçti fakat şimdi yüzümde de bir şeyler olunca yüz diye çok korktum, iz kalıyor çünkü. hpvden bağımsız, o da bir virüs ve bağışıklık düşünce lezyon çıkıyor, doktor öyle demişti bana.

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Hpv yüzde de çıkabilir fakat genitaldekinden farklı tiplerdedir, kansere dönüşmezler. Göz kapağında verruca filiformis diye geçen uzun ipliksi siğil de çıkabilir, burun içinde veya göz çevresinde küçük kabarcık olarak da görünebilirler. Bende göz kapağımda 1 kere çıkmıştı ve iz kalmadı kriyo yapıldıktan sonra. Molloskumlar kubbemsi, göbekli ve parıldak yapıdadır. Şüphelendiğiniz lezyon incimsi karakterde ve ortası hafif çukursa molloskum olması yüksek ihtimaldir, yinede dermatoloğa gitme şansınız varsa mutlaka gidin.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı ilayda1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkese yeniden merhaba. yine çok kaygılı olduğum bir konu ile geldim. hpv hikayem molluscum ile başlamıştı. genital bölgemde müdahale ettiğimiz 6-7 lezyon vardı 1 ay önce dermatolog içlerini boşalttı ve tekrarlamadı. fakat benim stresim ve kaygım hiç geçmediği için haftada bir dermatoloğa randevu alıp kontrol ettirdim. (kendim çok iyi göremiyorum ve molluscumu ayırt etmekte zorlanıyorum.)

bu arada google’daki molluscum görselleri gerçekten yanıltıcı, bendekiler sivilceden çok az farklıydı.

şimdi, yüzümde birkaç kabartı var, aslında yine 6-7 tane. molluscum olabileceklerinden şüpheleniyorum, sivri değil yassı bir yuvarlak ve ortası beyaz inci gibi parlıyor. google’da görsellere bakınca sivilceye de benzetiyorum ama molluscumsa da yayılmadan müdahale etmek istiyorum çünkü yüzümdeler.

normalde pek sivilceye yatkın bir cilt tipim yok ama bu sıra o kadar stres yaptım ki sivilce de olabilir, molluscum da.

daha önce de bahsettim, yurt dışındayım ve sınırlı doktor erişimim var. deneyimlerinize ihtiyacım var. molluscum ve sivilceyi nasıl ayırt edebilirim?
    Doktora gittiğinizde bir şey demedi mi 1 ay önce bunlar molluskum tarzında?
    Ben yüzde molluskum çıkma olayını ilk defa duyuyorum, bence öyle bir şey yoktur. Siz bence dert etmeyin, molluskum vücudun farklı yerleri ve genital bölgede de cıkabiliyor ama yüz? ilk defa duydum.

Bu Konu için Etiketler