Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: hpv teşhisi-yurt dışı deneyimim

Durum
    ilayda1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

hpv teşhisi-yurt dışı deneyimim

herkese merhaba öncelikle. aranıza bugün katıldım, yanlış başlıkta konu açtıysam affola. -forum deneyimim uzun yıllardır yok-

biraz hikayemden bahsetmek ve konu ile ilgili yardımlarınızı talep etmek isterim.

şu anda eğitim hayatıma yurt dışında devam ediyorum. bundan birkaç ay önce genital bölgemde (aslında bacak arası demek daha doğru) sivilcemsi bir şey gördüm ve ucunu kopardım. sonra iki-üç oldular ve sağ bacak arama da sıçradılar, siğil olabileceklerini düşünüp bir jinekologdan randevu aldım. jinekolog bana ilk olarak smear testi ne zaman yaptırdığımı sordu, türkiye'de hiç yaptırmamıştım. lezyonların siğil değil molluscum contagiosum olduğunu söyledi ve smear testi yaptı. molluscum'un çok bulaşıcı olduğunu vücudumun her yerinde çıkabileceğini ve gerekirse genel anestezi ile müdahale edebileceğini söyledi. çok gerildim ve ertesi gün bir dermatoloğa randevu aldım. dermatolog bunun çok yaygın olduğunu ve korkmamam gerektiğini anlattı. 6 adet lezyon saydı, cımbızla müdahale etti ve içlerini boşalttı. bana da tentürdiyot gibi bir şey verdi, birkaç gün boşalan lezyonlara sürdüm, kabuk yapıp geçtiler.

10 gün sonra smear sonucumu aldım, anadilim değil, ingilizce değil. testi hem ingilizce hem türkçe'ye çevirdim ve servikste hafif hpv inflomasyonu gibi bir sonuç çıkmıştı. doktorum tatile çıktığı için kendisiyle görüşemedim ve başka bir doktora randevu aldım.

diğer doktor bunun çok korkulacak bir durum olmadığını söyledi. hafif enfeksiyon gibi çevirdi o da bana. dna testi yapabiliriz ama bunu etkileyen birçok faktör olabilir: mantar enfeksiyonu da bu gibi etkiler ya da reglden önce uygulanmışsa da yanıltıcı olabilir dedi. (böyle bir durumu olan varsa bilgilendirirse sevinirim.)

sonuç olarak henüz dna bakılmadı. smear sonucuma göre hpv'den kaynaklı hafif enfeksiyonum var. anladığım kadarıyla molluscum lezyonları bundan bağımsızdı. o ayrı bir durum gibi, siğil değiller çünkü ve enfeksiyon servikste görünüyor.

açıkçası anadilinizi konuşmadığınız yerde başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri. ahcc de temin edemiyorum burada. ekonomik olarak da beni zorluyor. propolis aldım ve onu kullanıyorum şu an sadece. bir de multivitamin gibi bir şey aldım. önümüzdeki ay yeniden smear ve dna testi yaptıracağım.

sizlerden tavsiye almak istiyorum. bu durumda olan var mı, neler yapabilirim?

şimdiden teşekkürler ve geçmiş olsun herkese.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: hav teşhisi-yurt dışı deneyimim

muhtemelen hem hpv hem molluskum olabilir. Molluskum zararsızdır korkmayın, hpv de saptanmış mı bilmiyorum ama saptanmışsa bile doktor sigil sanılan seylere molluskum demişse, sigil çıkarmayan hpv türünü kapmış olabilirsin. bundan sonra bir süre jilet kullanmamanı, (tüy dökücü cok gerektiginde ve makasla kısaltma yapabilirsin) ve cinsel hayata ara vermeni öneririm, hpv de molluskum da bulasıcı, molluskum kanser vs yapmaz yani bebekler bile görülebiliyor rahat olun.

Bu arada ne güzel yurtdışındaymışsınız, bence orada eger time health veya kinoko ahcc varsa kullanmanızı tavsiye ederim, dolar/euoro bazında alıyorsunuz, ahcc burada yaşayana çoook pahalı, orada yaşayan için öyle aşırı pahalı bir şey değil, tabii ben sizin durumunuzu tam bilmiyorum maddi anlamda alamayabilirsiniz, haklısınız ama tavsiye ederdim. En azından beta glukan oranı yüksek olan bir bagısıklık güclendirici kullanın derim orada.

Durum
    ilayda1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cevap: hav teşhisi-yurt dışı deneyimim

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muhtemelen hem hpv hem molluskum olabilir. Molluskum zararsızdır korkmayın, hpv de saptanmış mı bilmiyorum ama saptanmışsa bile doktor sigil sanılan seylere molluskum demişse, sigil çıkarmayan hpv türünü kapmış olabilirsin. bundan sonra bir süre jilet kullanmamanı, (tüy dökücü cok gerektiginde ve makasla kısaltma yapabilirsin) ve cinsel hayata ara vermeni öneririm, hpv de molluskum da bulasıcı, molluskum kanser vs yapmaz yani bebekler bile görülebiliyor rahat olun.

Bu arada ne güzel yurtdışındaymışsınız, bence orada eger time health veya kinoko ahcc varsa kullanmanızı tavsiye ederim, dolar/euoro bazında alıyorsunuz, ahcc burada yaşayana çoook pahalı, orada yaşayan için öyle aşırı pahalı bir şey değil, tabii ben sizin durumunuzu tam bilmiyorum maddi anlamda alamayabilirsiniz, haklısınız ama tavsiye ederdim. En azından beta glukan oranı yüksek olan bir bagısıklık güclendirici kullanın derim orada.
    arya, öncelikle çok teşekkür ederim. yani hpv saptandı mı net anlamadım ben de, bir sonraki reglden sonra yeniden smear ve hpv'nin türlerinin belirlendiği testi yaptıracağım. şu an sonucumda hpv tutulumlu serviks enfeksiyonu yazıyor, hpv pozitif demek anladığım kadarıyla.

smear sonucumu bu ayın başında aldım ama molluscum teşhisi 26 ağustos'ta kondu, o gündür jilet yapmadım ve cinsel ilişkiye ara verdim.

ahcc burada bulamadım, yunanistan'dayım. belki bir türkiye ziyaretimde alabilirim oradan temin etmesi mümkün ise.

şu an hiç siğilim yok ama genital bölgemde kaşınma var. günde beş kere ayna ve flaşla kontrol ediyorum.

yurt dışında olmak bir bakıma avantaj çünkü doktorlar seviştiğiniz için bir slut shaming yapmıyorlar, türkiye'de bu tarz deneyim yaşanabiliyor anladığım kadarıyla. ama burada olmanın dezavantajı da çok yalnız hissetmem. hem anadilim olmaması, hem çok arkadaşım ve sosyal destek alabileceğim birilerinin olmaması, hem de öğrencilikten dolayı ekonomik durum. aileme de söyleyemedim. bu yüzden süreç maddi manevi zorluyor maalesef.

forum için çok teşekkürler, burada okuduğum birçok deneyim o yalnızlığımı giderdi.

Bu Konu için Etiketler