Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cinsel olmayan yolla bulaş

Durum
    tazehpvli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cinsel olmayan yolla bulaş

Selam,

Maalesef genital bölgemde siğiller çıktı ve hpv'li olduğumu öğrendim. Beni en çok üzen doktorun birbirimizi aldattığımız şeklinde imada bulunması oldu. Biraz araştırınca doktorun dediği gibi çok yüksek ihtimalle cinsel yolla bulaştığını gördüm. Ama benim senaryomda bu kafama yatmıyor.

Öncelikle eşimi asla aldatmadım. Buraya günah çıkarmaya gelmedim. Eşimden de şüphelenmiyorum. Zaten son üç-dört yıldır hemen her an beraberiz ikimiz de remote çalıştığımız için.

Olasılık açısından bakınca sadece iki seçenek kalıyor. Birincisi doğal olarak eşimin beni aldatmış olması. İkincisi ise evlilik öncesi kapmış olma ihtimalimiz. Bu bana çok olası gelmiyor çünkü 16 yıldır evliyiz. 16 yıldır taşınan virüs yeni ortaya çıkmış olabilir mi? Eşimin evlilik öncesi ilişkisi var mı diye hiç sormadım ama benim sadece ergenlikte yaşadığım tek bir ilişkim oldu. Bu ilişki ile eşimle ilk ilişkimiz arasında en az on yıl vardır. Ergenlikten bu yana, neredeyse 25 yıldır bu virüsü taşıyorum da yeni mi çıktı diye düşünüyorum sürekli. Bu kadar uzun süre belirti göstermemesi mümkün mü?

Bir diğer seçenek ise cinsellik dışı bir yolla kapmış olmamız ama buna imkansız diyen bilimsel makaleler okudum. Olabilir diyenler de var. Nereden buldu bu virüs bizi? Kafam çok karışık.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Cinsel olmayan yolla bulaş

Merhabalar üzgünüm ama doktorunuz doğru söylüyor, ama neden böyle bir davranışta bulundu anlamadım. Biz genelde burada hpv havludan, havuzdan, wc'den bulaştı diyenlere veya bulaşır mı diyenlere konuyu açıklamak için bu ihtimallerin olmayacagını sadece cinsel temasla olacagını söylüyoruz ve durumu açıklıyoruz ama durup dururken doktor neden böyle dedi anlamadım.

16 yıldır birlikteyseniz; zaten genelde erkekler taşıyıcı oluyor @tazehpvli, sonuçta aldatmadım diyorsunuz insan kendini biliyor, bu site anonim site, isteseniz evet aldattım yazarsınız yani... O zaman eşiniz şu an olmasa bile hayatınızda bir dönem ama çoook uzak bir dönem degil, böyle bir şey içinde bulunmuş olabilir. Ben yine de kimsenin günahına girmek istemiyorum ama bilinen gerçek şu ki hpv asla ''umumi tuvaletten, havludan, havuzdani çarşaftan'' bulaşmaz, sadece ama sadece genital organlar veya genital bölgeye yakın tarafların teması ile bulaşır. yani birinin elindeki sigile dokundu diye kendi vücudunda genital sigil olmaz, elinde olur en fazla, vucudun baska alanlarında cıkan hpv ile genital hpv farklıdır.

Siğiller ortama olarak hpv kapıldıktan sonra 2-8 ay içinde kendini gösterir. Sizinkisi belki 1 yıl geç göstermiş diyelim, yani ne olursa olsun 10 yıl önce kapılmadığı aşikar, yakın seneler içinde olmuş.

Durum
    Calimero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Aynı konudan bızde müzdaribiz.literatüre uymuyoruz yani .arada okuyorum olanlar var.artık hpv bulaş yolunun yine bir gözlemlenmesi kanaatindeyim.kimbilir aşılaramı kariştırdılar

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Aşılara karıştırma gibi bir durum nasıl olsun, hpvli birine kullandıkları iğneden bile geçemez çünkü bu hiv gibi kana karismiyor. Cinsel yolla olmadan başka bir olasılık yok gibi. Belki evlilikten önce kalmış, yeni belirti vermiş olabilir taraflardan birinde

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Arkadaşlar bu virüs basbaya deri teması ile geçiyor ben de isterdim ağdacıdan falan kapmış olayım ama maalesef bana da benden sonra birlikte olduğu kişilere de taşıyıcı olduğunu söylemeyen bir partnerden kaptım yani durum budur

Durum
    Calimero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Çok makale yorum okudum.jinekolog probları bile incelenmiş ve rastlanılmış.hangi taraf suçlu?suçluyu bulalım tü kaka ilan edelim tarafını geçtim artık .tabiki önümüze bakmalıyız.ama iki tarafta kendinden bukadar eminken ve bunun örnekleri hergecen gun artarken başka bir iş var bu işte dedirtiyor insana.yada ahirette belli olacak ne diyeyim.

Durum
    siyahkugu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cinsel hastalıklar söz konusu olduğunda doktorların şahsi yorumlar yapmasını, imalarda bulunmasını vs ben de doğru bulmuyorum. Hassas bir konu olduğundan profesyonel bir dil kullanmaları lazım. Benim de ilk gittiğim doktor “5 tip çok fazla, partner seçimlerine dikkat etmen gerekiyor; gerçi ilk birlikteliğin 20 yaşında olmuş, cinsel hayata bu kadar erken yaşta başlayanlarda bu kadar tip normal” demişti. Neye uğradığımı şaşırmıştım.

Durum
    Ayseyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Hpv yıllardır bilinen bir hastalık. DİREK deri temasından bulaşıyor. Türe göre spesifik. Genital bolge de cikan sigil ele geçmiyor. Elde olan siğil de genital bölgeye geçmiyor. Eşinizin aldatma olasılığı, hpv virüsünün evrim geçirip havadan bulaşma olasılığından daha yüksek skdksks yani eşiniz de "evet aldattım" demiyecegine göre. Agdacidan bulassa asla cinsel birlikteligi olmamis (surtunme ile bile) olan kişilerde de sıkça görünürdü. Erkekte hpv testleri cok fazla yanlış cikabiliyor, siğil olmadan ne yazik ki cok tespit edemiyorlar.... Yani dediginiz gibi havludan falan bulaş olsa.... Ohoooo hpv olmayan kalmazdi, sadece cinsel aktiflerde (surtunme dahil) olanlarda bulunmaz, sıklıkla cocuklarda da gezerdi...

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Hatta ben doktorlarin bu "agdacidan/havludan/tuvaletten bulaş" konusunu sırf evli çiftler arasında polemiğe sebep vermemek için öylesine söylediği bir şey olduğunu okumuştum

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı Milaperry Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatta ben doktorlarin bu "agdacidan/havludan/tuvaletten bulaş" konusunu sırf evli çiftler arasında polemiğe sebep vermemek için öylesine söylediği bir şey olduğunu okumuştum
    Kesinlikle öyle