Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv sonrası gelen "bu siğil mi değil mi" sorunu

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Hpv sonrası gelen "bu siğil mi değil mi" sorunu

Herkese merhaba,

Yaklaşık 7 ay önce vajina girişinde hep anlatılan karnabahar görüntüsünde tenimin renginde 3 4 tane siğil şüphesiyle test yaptırdım ve tip 16-11 olduğumu öğrendim. Aldara'dan sonuç alan nadir insanlardan biri olarak 2 hafta içinde bu siğillerden kurtuldum. Bir daha da o görünümde bir siğil hiç çıkarmadım.

Siğiller bittikten 2 3 hafta sonra vajina dış dudaklarında fark ettiğim ve kolposkopi sırasında doktora gösterdiğim ben gibi küçük siyah noktacıklar vardı. Doktor "damarlarla ilgili bir şey kan toplamış bu" gibi şeyler söyledi. Bundan sonraki bir muayenede tekrar gösterdim ve asla siğil olmadığını özgüvenle söylediği için ben de konuyu orda kapattım.

Ancak birkaç aydır konu tekrar kafamı kurcaladığı için bir hışımla farklı bir doktora gittim. Muayene sırasında doktor çok pozitifti. Detaylıca inceledi ve böyle bir siğil hiç görmediğini belirtti. Biyopsi alınacak kadar büyük olmadığı belirtti, eğer büyüyecek olursa sırf endişen gitsin diye istersen biyopsi alırız ama bunlar asla ve asla siğil değil konuyu kapat dedi.

Bu süreçte ahcc'de 6 ayımı tamamladım, gardasil 2 doz oldum üçüncüsüne de az kaldı. Tip11 taşımama rağmen siğil sorunu yaşamamam bir mucize gibi geliyor. Ama bir yandan aylardır benimle olan bu noktalar siğilse ve ben öylece kendi haline bırakıyorsam diye de endişeliyim.

Türk sitelerinde benzer bir şey bulamadım ancak yabancı sitelerde gördüğüm aşağıdaki görsele benziyor. Ancak bendeki bunun kat kat küçüğü, yani bir kalemle nokta çizmişsiniz gibi bir şey. Buna benzer lezyonlara baktığımda genital varis diyen var,
    angiokeratoma diyen var ve olmazsa olmaz tabii ki kanser diyen de var.

https://i2.wp.com/plasticsurgerykey....oom=1.75&w=960

Benzer durumda olan var mı acaba? Sizce doktorları dinleyip gerçekten konuyu kapatmalı mıyım? Yoksa biri bir teşhis koyana kadar sürekli doktor değiştirmeye devam mı etmeliyim? Hpv'den sonra ister istemez her şeyi siğil mi gözüyle inceliyoruz. Aklı selim birkaç tavsiyeye ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hpv sonrası gelen "bu siğil mi değil mi" sorunu

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Yaklaşık 7 ay önce vajina girişinde hep anlatılan karnabahar görüntüsünde tenimin renginde 3 4 tane siğil şüphesiyle test yaptırdım ve tip 16-11 olduğumu öğrendim. Aldara'dan sonuç alan nadir insanlardan biri olarak 2 hafta içinde bu siğillerden kurtuldum. Bir daha da o görünümde bir siğil hiç çıkarmadım.

Siğiller bittikten 2 3 hafta sonra vajina dış dudaklarında fark ettiğim ve kolposkopi sırasında doktora gösterdiğim ben gibi küçük siyah noktacıklar vardı. Doktor "damarlarla ilgili bir şey kan toplamış bu" gibi şeyler söyledi. Bundan sonraki bir muayenede tekrar gösterdim ve asla siğil olmadığını özgüvenle söylediği için ben de konuyu orda kapattım.

Ancak birkaç aydır konu tekrar kafamı kurcaladığı için bir hışımla farklı bir doktora gittim. Muayene sırasında doktor çok pozitifti. Detaylıca inceledi ve böyle bir siğil hiç görmediğini belirtti. Biyopsi alınacak kadar büyük olmadığı belirtti, eğer büyüyecek olursa sırf endişen gitsin diye istersen biyopsi alırız ama bunlar asla ve asla siğil değil konuyu kapat dedi.

Bu süreçte ahcc'de 6 ayımı tamamladım, gardasil 2 doz oldum üçüncüsüne de az kaldı. Tip11 taşımama rağmen siğil sorunu yaşamamam bir mucize gibi geliyor. Ama bir yandan aylardır benimle olan bu noktalar siğilse ve ben öylece kendi haline bırakıyorsam diye de endişeliyim.

Türk sitelerinde benzer bir şey bulamadım ancak yabancı sitelerde gördüğüm aşağıdaki görsele benziyor. Ancak bendeki bunun kat kat küçüğü, yani bir kalemle nokta çizmişsiniz gibi bir şey. Buna benzer lezyonlara baktığımda genital varis diyen var,

Benzer durumda olan var mı acaba? Sizce doktorları dinleyip gerçekten konuyu kapatmalı mıyım? Yoksa biri bir teşhis koyana kadar sürekli doktor değiştirmeye devam mı etmeliyim? Hpv'den sonra ister istemez her şeyi siğil mi gözüyle inceliyoruz. Aklı selim birkaç tavsiyeye ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler.
    Doktorun ne dedigi cok önemli, iyi bir doktorsa dikkate al. içine sinmiyorsa başka ek bir doktora daha göster. Ama kendi kendine her şeyi sigil sanma, o girdap bitmez

Durum
    Özel Üye

Sorma, gerçekten o psikolojiye girmemeye çalışıyorum ama bir yandan da tatlı tatlı çekiyor kendine gel diyor gel bak burda anksiyete burda tertemiz panik atak.. 😃

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Merhaba, benim ilk çıkan siğillerim karnıbahar görünümü değildi, attığın gorseldekine benzer siyah ve birbirinden ayrık olarak çıktı. Ama hem görüntü hem dokununca et beni hissiyatı vardı... Şu an da nadir olarak dediğin gibi küçücük bir şey çıksa bile verrutol ile yakiyorum

Durum
    Damlay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Arkadaşlar, bendekiler siğil mi; halen kafam karışık. Görsellerdeki, tariflerdeki siğiller çok farklı. Bendekiler sıktıkça irin akıtan şeyler. İrili ufaklı, sivilcemsi. Yardım eder misiniz. Anlamak istiyorum.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Damlay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, bendekiler siğil mi; halen kafam karışık. Görsellerdeki, tariflerdeki siğiller çok farklı. Bendekiler sıktıkça irin akıtan şeyler. İrili ufaklı, sivilcemsi. Yardım eder misiniz. Anlamak istiyorum.
    sivilcemsi ise sıgil degildir. bak bir yöntem söyleyeyim; sigil veya o şey neyse onun ustune dokun parmağınla, paermağını saga sola hafif oynattıgında (dokunurken) sigil denilen yapı da saga sola oynuyorsa o bir çıkıntı ve sigil olabilir, ama öylece duruyor ve oynamıyorsa yuvarlaksa vs. sigil olmayabilir. ayrıca siğil asla irin akıtmaz bence sendeki sigil değil.

Durum
    ilayda1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

mukaddes merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun umarım en kısa sürede minimum fiziksel ve psikolojik hasarla atlatırsın.

benzer bir şey bende de vardı, vulva ve makat arasında. açıkçası bu görsele kadar üzerine düşmedim çünkü kıl kökü sanıyordum. muayeneler sırasında dermatolog ve jinekologlar da herhangi bir şey söylemedi temizsin deyip geçtiler. bugün senden sonra inceledim ve şimdi biraz kabarık bir durumda, hafif yükselti olmuş tene kıyasla. doktora fotoğrafını attım, gel müdahale edelim dedi. benzer şekilde siğil oluşabiliyor sanırım bende bir iki tane daha var. bugün doktora gideceğim, yorumunu buradan güncellerim ama en önemli şey iç rahatlığı daha yakınen takip et ve içine sinene kadar bir doktora daha görün derim.

Durum
    Özel Üye

İşin ilginç yanı şu ki, bu süreçte tip 11'i bünyemden atmış olduğumu öğrendim. O siyah nokta zımbırtıları hala benimle birlikte ama ben şu an yola tip16 ile devam ediyorum. Teknik olarak tip16'nın siğil yapmaması lazım ama belli de olmaz.. Sanıyorum yakın zamanda başka bir doktora daha gideceğim. Bir gelişme olursa sizleri de haberdar ederim