Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 456
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: CİN Evrelerinin İlerleme Hızı

Durum
    Pişman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: CİN Evrelerinin İlerleme Hızı

Alıntı monsteran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba , grupta yeniyim pek bilgim olmadığı için buradan yazmak istedim.. yaklaşık 4 yıl önce genital bölgemde traş kısmında siğil çıktı , pek bilgim olmadığı için kendim araştırıp teşhis ettim o sırada nişanlımdada vajina ağzında ve çevresinde birkaç adet olduğunu fark ettik . Cildiyeye gidince bana kriyoterapi ile dondurma nişanlımada lazer ile yakma yapıldı . Daha sonrasında nişanlıma aldara krem verdi 1-2 kere tekrarlayınca kremle düşürdü onlarıda . Şuan evliyiz bende eskisi gibi et beni şeklinde değil ama yassı ve hafif kabarık şekilde 3 -4 tane tekrar fark ettiğim için kriyoterapi yaptırdım eşimide kontrol amaçlı kadın doğuma götürdüm vajina içi temiz dışındada yok fakat çok ufak bi yara varmış bunun için smear testi aldılar 1 hafta oldu hala bekliyoruz ben çok endişeleniyorum kötü birşey çıkarsa diye sizinde deneyiminizle bilgi verebilirmisiniz ?
    Merhaba geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla cinsel perhiz yapmadığınız için 4 yıldır negatif olmamissiniz. Olsun geç deil.. tip testi yapmanızı öneririm yüksek riskli vs varsa eğer eşinize kolposkopi yapılması gerekiyor. Zaten yara varmış ama korkmayın artık farkındasınız doktorunuzla doğru tedavi yöntemini belirlendikten sonra hersey yolunda gidecektir. Cinsellige ara vermenizi ve bagisikliginizi gucelendirmenizi öneririm. Arkadaşlar zaten dediklerime ek birseyler daha yazarlar.. sakin kalmaya çalışın

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Merhaba , grupta yeniyim pek bilgim olmadığı için buradan yazmak istedim.. yaklaşık 4 yıl önce genital bölgemde traş kısmında siğil çıktı , pek bilgim olmadığı için kendim araştırıp teşhis ettim o sırada nişanlımdada vajina ağzında ve çevresinde birkaç adet olduğunu fark ettik . Cildiyeye gidince bana kriyoterapi ile dondurma nişanlımada lazer ile yakma yapıldı . Daha sonrasında nişanlıma aldara krem verdi 1-2 kere tekrarlayınca kremle düşürdü onlarıda . Şuan evliyiz bende eskisi gibi et beni şeklinde değil ama yassı ve hafif kabarık şekilde 3 -4 tane tekrar fark ettiğim için kriyoterapi yaptırdım eşimide kontrol amaçlı kadın doğuma götürdüm vajina içi temiz dışındada yok fakat çok ufak bi yara varmış bunun için smear testi aldılar 1 hafta oldu hala bekliyoruz ben çok endişeleniyorum kötü birşey çıkarsa diye sizinde deneyiminizle bilgi verebilirmisiniz ?
    Yani anladığım kadarıyla bir süredir sadece siğillerden kurtulmak ile ilgili önlem alıyorsunuz hpv olduğunuz çok barizken smear testini bile yeni yaptırmışsınız. Bana kalırsa biraz zaman kaybetmişsiniz ama hiç yoktan iyidir bir yerden başlamışsınız. Eşinize hpv tipleme testi de yapmanızı öneririm smear tek başına yeterli gelmeyecektir. Zira yüksek riskli tiplere sahipse eğer bunun berberinde getirdiği başka süreçler var. Sitede herkes deneyimini paylaşıyor okuyup süreci öğrenebilirsiniz.

Kısaca eğer yüksek riskli tipler varsa hpv hücresel bozulmalar yapmaya başlayabilir. Bunun tanısı da kolposkopi işlemi ile koyuluyor. Kolposkopi sonucu CIN I-II-III olarak evreler var. CIN I ise kendiliğinden geçebileceği için önce takip önerilir 3 ayda ya da 6 ayda bir smear takibi yapmak ister doktor. 2 veya 3 ise leep işlemi ile kanser öncüsü olabilecek doku alınır ve rahim ağzı kanserine ilerlemesinin önüne geçilir.

Virüs şu an yalnızca bağışıklık ile vücuttan atılabildiği için bağışıklığınızı yükseltecek bir yaşam tarzına geçmeniz ve takviyeler kullanmanız gerekir. Bu takviyelerin en önemlisi başka bir sağlık sorununuz yoksa eğer ahcc'dir. Siteden okuyabilirsiniz bunları. Ek olarak ikinizde de hpv olduğu için tüm önlemleri çift olarak almanız ve cinsel hayatınızı sınırlandırmanız önemlidir. Özellikle siğil varsa asla birlikte olmamalısınız. Siğil yoksa korunarak birlikte olabilirsiniz der doktorlar ama yüzde yüz engellemiyor tabii ki bunu da bilin.

Geçmiş olsun ikinize de.

Durum
    monsteran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Çok teşekkür ederim dönüşünüz için mukaddes hanım , birde eşimin doktoru çok küçük yara demiş ama yanlış anlamayın annemi kanserden yeni kaybettim3 ay oldu ve ufacık bişeyde tedirgin oluyorum heleki bu süreçte eşime tutunmuşken . Allah korusun bu adını almak istemediğim kötü hastalık olma imkanı yoktur değilmi bunun için uzun bir süre olması gerekli değilmi . Doktoru vajina içini kontrol etmiş ve tertemizmiş siğil vb şeylerde yokmuş sadece ufak bi yara var demiş . Eşiminde herhangi bi akıntı veya kanlı sıvı ağrı gibi herhangi bi sorunu yok regli zamanlarıda düzenli . Dediğim gibi fazla evhamlıyım bu sağlık konusunda ..

Durum
    Yeni Üye

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Çok teşekkür ederim dönüşünüz için mukaddes hanım , birde eşimin doktoru çok küçük yara demiş ama yanlış anlamayın annemi kanserden yeni kaybettim3 ay oldu ve ufacık bişeyde tedirgin oluyorum heleki bu süreçte eşime tutunmuşken . Allah korusun bu adını almak istemediğim kötü hastalık olma imkanı yoktur değilmi bunun için uzun bir süre olması gerekli değilmi . Doktoru vajina içini kontrol etmiş ve tertemizmiş siğil vb şeylerde yokmuş sadece ufak bi yara var demiş . Eşiminde herhangi bi akıntı veya kanlı sıvı ağrı gibi herhangi bi sorunu yok regli zamanlarıda düzenli . Dediğim gibi fazla evhamlıyım bu sağlık konusunda ..
    Rahim ağzı kanserine dönüşmesi için 5-15 yıl gibi bir süre veriyor doktorlar. Bu eşinizin genel sağlık durumuna, sigara kullanımına, bağışıklığına ve hpv tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ve en en önemlisi de takipte kalmak.. Doktor takibinde olduğu sürece kansere dönüşme riski çok çok azdır. Bu sebeple doktorlar bağıra bağıra her yıl rutin jinekolojik kontrollerimizi yaptırmamızı söylüyor. Rahim ağzı kanseri, kansere dönüşmeden önüne geçebildiğimiz tek kanser olabilir. Ancak yıllarca smear vermeden, rutin kontrollere gitmeyen kişişer bir anda bir bakıyor ki kanser olmuşlar.

Sizi endişelendirmek istemem ama sanırım en az 4 yıldır ikiniz de hpv taşıyıcısısınız. Bu süreçte eşiniz rutin kontrollerine gitti mi? Daha önce smear verdi mi? Yoksa ilk kez mi gitti şu an kontrole? Yara ile ne demek istediğini biz anlayamayız sonuçlar gelsin en doğru yönlendirmeyi doktor yapacaktır. Ancak şunu söylemeliyim ki hpv özellikle de kadın için hiç ihmale gelecek bir virüs değil. Siğil olmaması hpv olmadığı anlamına gelmez. Aksine siğilleri genelde kansere dönüşme riski düşük tipler yapar. Yüksek riskli tipler genelde siğil de yapmadan sinsi sinsi ilerler. En azından geç de olsa kontrole gitmeniz iyi bir şey olmuş. Umarım çok ilerlememiştir. Dediğim gibi tipleme testi de yaparsanız hangi tipleri taşıdığını öğrenir ona göre önlem alma şansınız olur.

Durum
    Pinkirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı Delicezeytin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Antalya'dayım ben. Araştırma hastanesinde leep oldum.süreç biraz daha uzuyor yoğunluktan sanırım. Bekleyeceğim. Burada yüzünü bile görmediğin insanların desteğini almak gerçekten çok kıymetli. 🎈Hepinize böyle kocamaaan sarılasım var. 🧡 Önce Milaperry'nin sonra senin sonuçların umut veriyor bana.. Dilerim ki bugünleri unutup bir daha hatırlamayacagımız zamanlarımız yakındır!
    Sonucun çıktı mı?

Durum
    Yeni Üye

Merhaba eşimin rahim ağzı yarasından dolayı smear alınmıştı zaten 2veya 3 mesaj öncesi yazmıştım sizlere .. smear sonucu 1 ay önce ascus çıkmıştı bundan dolayı doktor hpv genotip testi istedi bu testide yeni yaptırabildik mavi labrotuvarda onunda sonucu hpv pozititif , genotip ise tip 11 ve universal hpv olarak geldi , korkmalımıyız daha doktora gitmedik randevüyü yeni aldı ama bilgisi olan varsa bilgi verebilirmi kötü bişey çıkma ihtimali varmıdır veya kolposkopi sizce yine istermi acaba çünkü doktor genotip sonucuna göre kolposkopi demişti eşime ?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Merhaba eşimin rahim ağzı yarasından dolayı smear alınmıştı zaten 2veya 3 mesaj öncesi yazmıştım sizlere .. smear sonucu 1 ay önce ascus çıkmıştı bundan dolayı doktor hpv genotip testi istedi bu testide yeni yaptırabildik mavi labrotuvarda onunda sonucu hpv pozititif , genotip ise tip 11 ve universal hpv olarak geldi , korkmalımıyız daha doktora gitmedik randevüyü yeni aldı ama bilgisi olan varsa bilgi verebilirmi kötü bişey çıkma ihtimali varmıdır veya kolposkopi sizce yine istermi acaba çünkü doktor genotip sonucuna göre kolposkopi demişti eşime ?
    tip 11 genelde kanser yapmaz, yüksek riskli de degildir, sadece sigil yapar. Düşük risklidir, tabii ki kadınlar erkeklerden daha cok dikkat etmeli bu virüse ama su an korkacak bir durumunuz yok gibi bence smear ya da muayanede kötü bir şey yoksa kolposkopi istemez gibi, muayanede yara vs. görürse ister. içinizi ferah tutun, sigil cıkarsa kurtulun, jilet ve cinsellige bir süre ara verin, sigara varsa bırakın ve durumunuz musade ediyorsa 6-9 ay arası ahcc kullanın.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tip 11 genelde kanser yapmaz, yüksek riskli de degildir, sadece sigil yapar. Düşük risklidir, tabii ki kadınlar erkeklerden daha cok dikkat etmeli bu virüse ama su an korkacak bir durumunuz yok gibi bence smear ya da muayanede kötü bir şey yoksa kolposkopi istemez gibi, muayanede yara vs. görürse ister. içinizi ferah tutun, sigil cıkarsa kurtulun, jilet ve cinsellige bir süre ara verin, sigara varsa bırakın ve durumunuz musade ediyorsa 6-9 ay arası ahcc kullanın.

Verdiğiniz Bilgiler adına teşekkür ederim arya hanım.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Verdiğiniz Bilgiler adına teşekkür ederim arya hanım.
    rica ederim