Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: CİN Evrelerinin İlerleme Hızı

Durum
    siyahkugu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: CİN Evrelerinin İlerleme Hızı

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende kendi adıma şu cümlelere örnek olayım; bende de cin3'e hızlı bir ilerleme olmuştu. Ve hpv'den önce günde 1 paket sigara içiyordum tabi o etken olmuştur. Sağlıksız beslenebiliyordum öğrenci olduğumdan ötürü Ve özellikle kış aylarında 1-2 kere hasta olan bir yapım var. Tespitleriniz doğru, katılıyorum cin'e giden yolda bunlar ve taşınan hpv tipi/tipleri çok önemli. Benim hpv negatif olmadan önceki tipim tip 56 idi ve bu yüksek risklidir, eminim bu da cin3 olmasında etken olmuştur.
    Evet en önemlisini atlamışım: hpv tipi. Tip 16 çok agresif mesela. Arkasından 18,31 geliyor.
    Ama Arya anlamadığım bir şey var; yanlış bilmiyorsam sana bulaş olduğunda yaşın epey gençmiş ve sadece tip 56 varmış. Hani evet inatçı ama bi 16,18,31 kadar agresif bir tip değil. Sigara da içmiş olsan sadece tip 56nın seni 1 yılda CİN3 e getirmesine şaşırmıştım. Yani kimisi 5-6 tip taşıyor en fazla CİN1 olup geriliyor, kimisi de tek tiple 1 yılda CİN3 oluyor. Çok kafa karıştırıcı.

Durum
    Pinkirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Son 1 yılda olumsuz olan her şeyi yaşadım açıkçası. Ağır bir depresyon geçirip günlerce yemek yemedim, günde 2 paket sigara içtim, covid geçirdim. Ama bu kadar etki edeceğini hiç düşünmemiştim.

Durum
    OldNova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Ben cin 1 olduğumu haziran başında öğrenmiştim. Bir jinekologla görüşmedim kendi kadın hastalıkları doktoruma gittim. Kendisi 6 ayda bir kontrol ettirmen yeterli dedi. Lakin buradaki örneklerle smear testine de güvenim kalmadı açıkçası. Smeari temiz gelen kolposkopide cin2/3 çıkabiliyor garip bir biçimde.

Doktor 6 ayda 1 smear dediği için İlerleme hızını ben 6 ay olarak baz alıyorum. 6 ay sonra smear vereceğim ayrıca hpv testi de yaptırmayı planlıyorum. Eğer smear temizse ancak hpv negatif değilse bir 6 ay sonrasında smear yerine direkt kolposkopi işlemini tekrarlatırım gibi bir planım var. Böylece 1 sene geçmiş oluyor ve kolposkopiyi tekrarlatmış oluyorum.

Önümdeki 1 sene için planım bu o kolposkopi sonucu temiz gelirse ne mutlu bana.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı siyahkugu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet en önemlisini atlamışım: hpv tipi. Tip 16 çok agresif mesela. Arkasından 18,31 geliyor.
    Ama Arya anlamadığım bir şey var; yanlış bilmiyorsam sana bulaş olduğunda yaşın epey gençmiş ve sadece tip 56 varmış. Hani evet inatçı ama bi 16,18,31 kadar agresif bir tip değil. Sigara da içmiş olsan sadece tip 56nın seni 1 yılda CİN3 e getirmesine şaşırmıştım. Yani kimisi 5-6 tip taşıyor en fazla CİN1 olup geriliyor, kimisi de tek tiple 1 yılda CİN3 oluyor. Çok kafa karıştırıcı.
    Evet kesinlikle, ben de onu anlamamıştım ve doktora sormuştum; o da bana bazen cin3 hızlı ilerleyebiliyor demişti. Ama tek tip taşıyordum yani hem hpv dna tiplendirme sonucum hem de negatif sonucumda da hep tek tip öne çıkmıştı, diger tiplerden hiç pozitif olmamıştım. Çünkü bazısı istedigi tip icin negatif oluyor ama bi bakıyor ki baska tip daha varmış falan. Ben de hiç öyle bir şey olmadı zaten hpv sürecinde de hayatıma kimse girmedi cinsel anlamda.

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Ben tekrar diyorum, smear negatif geldi ascus bile gelmedi. İlk gittiğim kadın doğum doktoru tıp 16 çıkmasa seni kolposkopiye yonlendirmezdim dedi. Bir kolposkopi oldum cin2!
    Yani buna rağmen smear testi sonuç vermedi. Ben ona güvenip kolposkopi olmasam kim bilir nerelere gidecekti iş.
    Ki ben de şüpheli ilişkiden çok kısa sürede ilerlediğimi düşünüyorum. Böyle bir şey mümkün olabilir mi bilmiyorum ama hatta 3-4 aylık bir sürede oldu bu durum. Gerçi o şerefsizin bana beş tip birden bulastirmasinin ve hepsinin yüksek risk olmasından kaynaklı da hızlı ilerlemiş olabilir. Doktor smearin geç cevap verdiğini söyledi. Daha yeni cin2'ye ulaşmıştım herhalde.

Durum
    Admin

Alıntı Milaperry Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben tekrar diyorum, smear negatif geldi ascus bile gelmedi. İlk gittiğim kadın doğum doktoru tıp 16 çıkmasa seni kolposkopiye yonlendirmezdim dedi. Bir kolposkopi oldum cin2!
    Yani buna rağmen smear testi sonuç vermedi. Ben ona güvenip kolposkopi olmasam kim bilir nerelere gidecekti iş.
    Ki ben de şüpheli ilişkiden çok kısa sürede ilerlediğimi düşünüyorum. Böyle bir şey mümkün olabilir mi bilmiyorum ama hatta 3-4 aylık bir sürede oldu bu durum. Gerçi o şerefsizin bana beş tip birden bulastirmasinin ve hepsinin yüksek risk olmasından kaynaklı da hızlı ilerlemiş olabilir. Doktor smearin geç cevap verdiğini söyledi. Daha yeni cin2'ye ulaşmıştım herhalde.
    Tamam zaten smear'in yanılma payı yüksek diyoruz ya Sen diyorsun ki smear'im cin2 geldi benim cin3 geldi ötesi olabilir mi hahahaha. Hep bundan bahsediyorum, yüksek riskli olmayınca zaten kansere ilerleme ve cin3'e ilerleme ihtimali azalıyor, ki kanser falan olmuyoruz maks cin3 oluyoruz.

Durum
    Yeni Üye

Arkadaşlar kolposkopi cin3 olup leep sonucu kanser gelme durumu olabilir mi?

Durum
    Admin

Alıntı Pinkirit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kolposkopi cin3 olup leep sonucu kanser gelme durumu olabilir mi?
    olmaz, biyopsi - kolposkopide neyse o görünür merak etme. Kansere giden süreç cin2'nin cin3'e geçmesinden çoook daha uzun o yüzden için rahat olsun.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olmaz, biyopsi - kolposkopide neyse o görünür merak etme. Kansere giden süreç cin2'nin cin3'e geçmesinden çoook daha uzun o yüzden için rahat olsun.
    Çok teşekkür ederim ❤

Durum
    Admin

Alıntı Pinkirit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim ❤
    rica ederim