Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gardasil ve hpv tipleri

Durum
    siyahkugu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Gardasil ve hpv tipleri

Merhaba, gardasil 4lü 4 tipe karşı koruyor biliyorsunuz(6,11,16,18). Bende halihazırda 6 ve 16 varken aşı oldum. Şimdi aklıma takılan bir şey var; pozitif olduğum sürece 6 ve 16 ile bir kez daha karşılaşırsam bu aşı yeni girişleri engeller mi? Yoksa vücut, zaten var olan tipleri aşıya rağmen almaya devam mı eder? Doktorum ne cevap vereceğini bilemedi açıkçası. Şansımı bir de burada deneyeyim

Durum
    İptalediyorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Gardasil ve hpv tipleri

Hpv olunca değil cinsellik hayattan soğudum doktor sizin hâla cinsel perhize yanaşmamanıza şaşırmış olabilir demek ki korkmamışsınız ben ölüm korkusu yaşadım resmen gece uykulardan uyanıyordum

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Ben hpv varken aşı olmanın olayına inanmıyorum. Vücut tip 6 ile tip 16 taşırken, tio 6 ve tip 16 olma diye hpv aşısı olunması bana gerçekten manasız geliyor, yanlıs anlamayın doktorlar yönlendiriyorlar biliyorum ama bu hpv aşıları ''hpv olmamak için'' olunur. Hpv olmuşken ve o tipleri taşıyorken olması.... Gripken gidip grip aşısı olur musunuz? Böyle bir şey öneriliyor mu bize hiç? Önerilmiyor değil mi, yani ben bir tane doktordan ''aaa gripsin haydi git grip aşısı ol'' diye bir şey duymadım, sonrası için veya başlamadan evvel olunur, aşı bu demek zaten ''koruyuculugu olsun'' demek yani.

Normalde gardasil aşısı olmuş birisi tip 6-11-18-16'yı gördügünde vücudun bunu almaması lazım ama bence hpv olup da bu aşıyı yaptıranların durumu farklı. Çünkü hem hpv iken yaptırmaları durumu şaibeli kılıyor, hem de 26 yaş sınırı var hpv aşısı için normalde. Bunun bir sebebi oldugunu düşünüyorum, kafalarına göre böyle bir yaş sınırı belirlediklerini düşünmüyorum. Doktor bile bilememiş, ama genelde aşıya yönlendiriyorlar bende bunu anlamıyorum maalesef :/

Durum
    İptalediyorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Arya sana katılıyorum; ticari bir düzenek var ortada, ama cinsel perhiZ yapmayacaksa en azında tip 18 i ve tip 11 kapmasını engelleyebilir (mi?)

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Sevgili arya'nın dediklerine ufak bir güncelleme yapmak isterim, uzunca zamandır 26 yaş yönlendirmesi yapmayı bıraktı doktorlar. Şimdilerde 45 yaştan bahsediyorlar. Bunu birden fazla doktordan ve youtubedaki doktorların videolarından çok kez duydum. Tabii ki en ideali daha küçük yaşta ve hiçbir cinsel ilişkide bulunmamışken aşıyı olmak

İşin aslını gerçekten bilmiyoruz. Ama doktorlar ısrarlı bir şekilde yönlendiriyor. Ben tip 16 ve 11 taşıyorum ve mantığımca en azından negatif olduktan sonra aşılanayım diyordum ama 3 ayrı doktora gittim hepsi de beklememe gerek olmadığını ve hemen olmam gerektiğini söylediler. Bu sebeple benim de kafamda soru işaretleri olsa da doktorlara güvenmeye karar verdim ve aşılarımı oluyorum.

Sonuç olarak bana söylenen gardasil tedavi edici değil ilerde seni bu virüslerden korumak için ve benim örneğimde, negatif olduğumda bir daha 16 ve 11 ile karşılaşırsam bu aşının beni koruyacağı oldu. Ayrıca çapraz korumayla başka tiplere karşı da koruyuculuğu olduğu söyleniyor.

Ben doktorumun söylediklerini aktarmak istedim. Görüş ayrılıkları olduğunu biliyorum bu sebeple son karar sizin

Durum
    OldNova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı İptalediyorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arya sana katılıyorum; ticari bir düzenek var ortada, ama cinsel perhiZ yapmayacaksa en azından tip 18 i ve tip 11 kapmasını engelleyebilir (mi?)
    Evet doktorların hemen aşıya yönlendirmesindeki amaç bu zaten, diğer kanser yapan tipleri kapmamanız.

Ben şahsen negatif olduktan sonra aşı olmayı planlıyorum, doktorum ısrarla yaptırmamı söylese de kendisine de bekleyeceğimi söyledim. 16 pozitif birisi için 16ya karşı korumayacağı barizken neden o kadar para vereyim ki? Belki negatif olduktan sonra da korumayabilir ama şahsi görüşüm, moruma ihtimali daha fazala.

Durum
    siyahkugu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Ben de hem Türk hem yabancı kaynaklarda araştırdığım kadarıyla o 4 tipten sadece sizde olmayanlara karşı koruyor. Yani beni sadece 2 türden koruyacak. Onu da zaten cinsel hayatıma dikkat ederek kendim de koruyabilirdim. Ama evet mukaddese katılıyorum tüm doktorlar hpv durumunuz ne olursa olsun aşı olun diyorlar ve ben de o anki panikle tamam hemen aşıyı olayım demiştim. HPV konusu doktorlar için tam bir kafa karışıklığı.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı İptalediyorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arya sana katılıyorum; ticari bir düzenek var ortada, ama cinsel perhiZ yapmayacaksa en azında tip 18 i ve tip 11 kapmasını engelleyebilir (mi?)
    Bunu söylemek için erken, yani hpv iken tekrar kapma durumu olabilir birde birinden tip 18 alırken o tip bazen değişerek senin vücuduna giriyor yani bir anda tip 18 alıp tip 56 ya dönüşmüş olabilir, her zaman değil ama bazen böyle oluyor. Ama muhtemelen diğer 2 tipi engeller diye düşünüyorum yine de aşı için yaş faktörü vs önemli, eğer önemli olmasa niye böyle bir şart koydular 26 yaşından önce yapılmalı diye? ve niye esnetiyorlar şu an bu durumu?

Durum
    Milaperry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Bugün görüştüğüm ve kolposkopi yaptırdığım, hpv konusunda baya isim yapmış prof da leep işleminden sonra aşı olacağımı soyledi

Durum
    Magdurumdamagdurum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Bende hangi tip var bilmiyorum ama Türkiye’de 4 tip aşısı varmış bende ağustosta akrabam gelecek yurtdışından 9 lusu varmış onu istedim . Yaşın 32 bu gün doktorum önerdi bu aşıyı