Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tip59 pozitif smear- Asch

Durum
    Pms
    Pms - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Tip59 pozitif smear- Asch

Merhaba, 2 hafta önce yaptırdığım hpv testi tip 59 pozitif çıktı. Smear de Asc h olarak geldi kansere dönüşebilecek hücreler tespit edildiği söylendi. Direkt leep kararı alındı kolposkopi veya biyopsi olmadan. Hastanenin araştırma hastanesi olması beni bu tarz ani kararlarda düşündürüyor açıkcası. Bu durumda olan var mı sizce ne yapmalıyım? Tip 59 çok riskli bir tip mi? Smear ın Asc h çıkması çok mu ürkütücü bir tablo?

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: Tip59 pozitif smear- Asch

Yanlış bilmiyorsam sebebi bilinmeyen hücre anlamına geliyor neden direkt leep dedi anlayamadım. Bazen temiz dahi olsa dönemsel enfeksiyon, hormonal bozukluk vb durumlarda bile çıkabiliyor diye duyuyoruz. Bence birkaç doktora daha danışın leep kararı öncesinde

Durum
    Pms
    Yeni Üye

Bu konuda çok yeniyim 2-3 gündür çok araştırdım okudum sadece. Asc h sonucu geldiği takdirde ilk adımın kolposkopi olduğunu görünce bazı kaynaklarda ameliyat için bütün işlemleri tamamlamama rağmen gün almadan çıktım hastaneden. Dediğiniz gibi başka doktor ile görüşmeyi planlıyorum. Beni korkutan ve kafamı karıştıran bu tip ve asc h smear sonucu ile bir süre beklemek ne kadar riskli bir durum onu kestiremiyorum. Araştırma hastaneleri bir yandan iyi ama 3 gün üst üste gitmeme rağmen uzmanla görüşme sağlamadan, belli protokoller uygulanmadan leep kararı alıyorlar. Belki doğru bir karar şu an bilemiyorum. Ama hastayı bilgilendirmeden uzmanla görüşme sağlamadan ameliyatımı kimin yapacağını bile bilmiyorken bu kararı onaylamak çok mantıksız geliyor.

Durum
    Özel Üye

Ne zamandır bu virüsü taşıdığınızı bilmiyorum ama bundan önce düzenli kontrollerinize gidip smear veriyorsanız bence sakinlikle doktor görüşü almaya devam edebilirsiniz. Hemen rahim ağzı kanseri oluvermiyoruz uzun yıllara yaygın bir süreç oluyor bu.

Bir de asc h dediğiniz ile ascus aynı anlamda mı acaba onu öğrenmek lazım. Eğer bu bildiğimiz ascus ise açıkçası direkt leep demesini doğru bulmadım. Siz başka doktorlara da ilk defa gidiyormuş gibi gidip derdinizi anlatın ben farklı görüşler de duyacağınıza inanıyorum.

@arya kolposkopi olmadan leep olmuştu diye hatırlıyorum bir de onun deneyimini dinlemek önemli olabilir.

Durum
    Özel Üye

Merhaba yeniden, kendi kendimi güncellemeye geldim. Ben ascus ile karıştırmışım tahmin ettiğim gibi. Yanlış bilgi olmaması adına hemen düzeltmek istedim. Sizin sonucunuzun aşağıdaki gibi açıklaması var internette:

"ASC-H yani Atypical Squamous Cells-cannot exclude High-grade squamous intraepithelial lesion” yüksek riskli (yüksek grade’li CIN 2 ve CIN 3) lezyonların dışlanamadığı atipik hücrelerin var olduğunu gösteren smeardir. Asla ASCUS ile karıştırılmamalıdır. Yetişkin bir hastanın sonucu ASC-H olarak geldiyse mutlak surette kolposkopi yapılmalıdır ve yakından takip edilmelidir.
    Smearde ASC-H saptanan hastaya kolposkopi ve beraberinde biyopsi yapılırsa bu sonucun rahim ağzı kanseri gelme ihtimali % 2.6’dır. Görüldüğü gibi ASC-H sonucu ihmal edilmemesi gereken bir sonuçtur."

Yani anladığım kadarıyla size kolposkopi yapılsa sonucu yüksek ihtimal olarak CIN2 ya da CIN3 gelecek. Bu durumda direkt leep tercih etmesini anlayabiliyorum. Bazı doktorlar CIN2 durumunda hemen leep yapmayıp biraz gözlemlemeyi tercih etse de genellikle leep uygulandığını duyuyoruz. Ancak sonuçta bir operasyon olmadan önce başka görüşler almanız her zaman doğrusudur. Siz yine de birkaç doktora daha sorabilirsiniz ama benzer yönlendirmeyi duyma ihtimaliniz yüksek sanırım.

Durum
    Pms
    Yeni Üye

Evet zor bir süreç beni bekliyor sanırım. Her durumda başka bir doktor görüşü almak isteyeceğimi bildiğim için Zeynep kamilden de randevu almıştım. Temmuzun ilk haftası sonuçlarımı oradaki doktora da göstereceğim. Leep kaçınılmaz gibi görünüyor. Peki bu süreçte direkt ahcc ye başlamam en azından hpv için etkili olur mu?

Durum
    Özel Üye

Bence evet imkanınız varsa kullanın. Çünkü ikisi ayrı şeyler. Ahccyi CIN tedavisi için değil hpv negatife dönme sürecini desteklemek, hızlandırmak için takviye olarak alıyoruz. Leep ya da başka bir işlemi beklemeden kullanmaya başlayabilirsiniz bence.

Leep için de endişelenmeyin. Evet zor ve stresli süreçler ama şöyle düşünün, siz bunu yakaladınız bir kere, artık bu noktadan sonra daha kötüye gitme ihtimali yok. Bazı insanlar yıllarca kontrollerine gitmiyor ve bir anda kanser olduğunu öğreniyor. Onun psikolojisi ve bıraktığı travma bambaşka. Oysa doktorlar diyor ki yeter ki kontrole gel, geldiğin sürece kanser olmayacaksın. Siz de çok geçmeden tespit ettiğiniz için bence iyi yanından bakın derim

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence evet imkanınız varsa kullanın. Çünkü ikisi ayrı şeyler. Ahccyi CIN tedavisi için değil hpv negatife dönme sürecini desteklemek, hızlandırmak için takviye olarak alıyoruz. Leep ya da başka bir işlemi beklemeden kullanmaya başlayabilirsiniz bence.

Leep için de endişelenmeyin. Evet zor ve stresli süreçler ama şöyle düşünün, siz bunu yakaladınız bir kere, artık bu noktadan sonra daha kötüye gitme ihtimali yok. Bazı insanlar yıllarca kontrollerine gitmiyor ve bir anda kanser olduğunu öğreniyor. Onun psikolojisi ve bıraktığı travma bambaşka. Oysa doktorlar diyor ki yeter ki kontrole gel, geldiğin sürece kanser olmayacaksın. Siz de çok geçmeden tespit ettiğiniz için bence iyi yanından bakın derim
    Sevgili Mukaddese katılıyorum ben ne söyleyeceksem onu söylemiş. Önceliğin leep olması tabi doktor karar verecek buna en başta, ama muhtemelen leep yoluna gidilir, leep yapılınca hpv vücuttan gitmiyor hala varlıgını sürdürüyor, bu süreçte ahcc'ye baslayabilirsin ama leep'e destek olsun, ordaki hücreleri yenilesin falan diye bir beklentiyle değil, hpv negatif olmak icin sürece girmiş olursun en azından.

Durum
    Pms
    Yeni Üye

Önerebilceğiniz doktor var mı peki leep için İstanbulda? Yoksa gittiğim araştırma hastanelerinde yaptırmak daha mı iyi olur? Bu arada deflagyn hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca psikolojik mi bilmiyorum 3 gündür kasıklarımda hafif bacaklara doğru bir tık artan bir ağrı hissediyorum. Sen de işlem öncesi böyle bir durum var mıydı @arya?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne zamandır bu virüsü taşıdığınızı bilmiyorum ama bundan önce düzenli kontrollerinize gidip smear veriyorsanız bence sakinlikle doktor görüşü almaya devam edebilirsiniz. Hemen rahim ağzı kanseri oluvermiyoruz uzun yıllara yaygın bir süreç oluyor bu.

Bir de asc h dediğiniz ile ascus aynı anlamda mı acaba onu öğrenmek lazım. Eğer bu bildiğimiz ascus ise açıkçası direkt leep demesini doğru bulmadım. Siz başka doktorlara da ilk defa gidiyormuş gibi gidip derdinizi anlatın ben farklı görüşler de duyacağınıza inanıyorum.

@arya kolposkopi olmadan leep olmuştu diye hatırlıyorum bir de onun deneyimini dinlemek önemli olabilir.
    Benim kolposkopi olmadan leep olmamın sebebi; rahim agzında yara vardı, onu aldı. biyopsiye gönderdi ve cin3 oldugum açığa çıktı. O sebeple hiçbir zaman kolposkopiye gerek duyulmadan direkt leep'e geçildi.