Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv tip değiştirirmi?

Durum
    Jas24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Hpv tip değiştirirmi?

Arkadaşlar hepinize merhaba geçtiğimiz kasım ayında hpv16 ve hpv51 pozitif olduğumu öğrendim. Kolposkopi ve ardından aralıkta leep oldum. Cın3 çıktı. 6 ay sonra kontrol için smear ve hpv testi verdim. Smear henüz çıkmadı ama hpv 16-51 negatif. 52-44 pozitif geldi. Böyle bir durum yaşayan varmı. Bu süre içinde birliktelik yaşamadım. Ben yanlış test sonucu yada tipmi değiştirdi diye düşündüm. Sizin bilginiz var ise paylaşırsanız sevirim

Durum
    İptalediyorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Hpv tip değiştirirmi?

İlk testi verdiğiniz lab ile sonradan verdiğiniZ aynı mı? Önceden de var olan bu iki tipe bakmamış olabilirler mi? Mesela gelişim 21 tip tararken mavi lab 40 tip inceliyormuş böyle bir şey mi

Durum
    Yeni Üye

[QUOTE=İptalediyorum;39941]İlk testi verdiğiniz lab ile sonradan verdiğiniZ aynı mı? Önceden de var olan bu iki tipe bakmamış olabilirler mi? Mesela gelişim 21 tip tararken mavi lab 40 tip inceliyormuş böyle bir şey mi[/QUOT

İki testi verdiğim yer aynı değil. Önceden var olan iki tip 16 ve 51 negatif yazıyor.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Test verdiginiz yerler aynı olsun öncelikle. Bir diğer sonuç; ya yanlıiş tespit edildi, ki kadınsanız genelde bu ihtimal pek olmuyor, erkeklerde olabiliyor. Ya da hpv tipleriniz tip değiştirdi, diğer 3. bir olasılık; o tiplerde vardı ama viral yükü düşük oldugu icin testte cıkmadı? bunlar olabilir...

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Test verdiginiz yerler aynı olsun öncelikle. Bir diğer sonuç; ya yanlıiş tespit edildi, ki kadınsanız genelde bu ihtimal pek olmuyor, erkeklerde olabiliyor. Ya da hpv tipleriniz tip değiştirdi, diğer 3. bir olasılık; o tiplerde vardı ama viral yükü düşük oldugu icin testte cıkmadı? bunlar olabilir...

Hpv tip değiştirebiliyormu yani bunun nedeni ne olabilir? Bütün tipler iki testte bakıldı ancak başta söylediğim gibi sonuçlar farklı çıktı. Şuan kafam oldukca karışık.

Durum
    Admin

Alıntı Jas24 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv tip değiştirebiliyormu yani bunun nedeni ne olabilir? Bütün tipler iki testte bakıldı ancak başta söylediğim gibi sonuçlar farklı çıktı. Şuan kafam oldukca karışık.
    Nedenini bilmiyorum açıkçası, bu derece dna üzerine konuşulan bilimsel detaylara hakim değilim ama evet değiştirebiliyor çünkü forumda defalarca oldu bu. Ayrıca başkasının sana bulaştırdığı tip de süreç içinde değişiyor, örnegin biri tip 18'e sahip ve sana hpv bulastırdı diyelim. Normalde sende de tip 18 olmasını bekleriz ama sende mesela alakasızca tip 16 cıkıyor, veya tip 31 falan gibi... Böyle şeyler de oluyor.

Durum
    Bergkamp1859 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Tekrar hpv bulaşı olmadıkça hpv tip değiştirmez.
    Farklı sonuçların çıkması;
    1-) virüsün latent kalması
    2-) PCR testi (Bir siğilde birden fazla tipte çıkabilir tek tipte) Üst tabakadan sürüntü aldılarsa sadece üst tabaka sonucunu söylerler ve genelde özel lablar sonucu böyle veriyor. Ama siğili bölerek baktılarsa tabaka tabaka farklı sonuçlarda çıkabiliyor)

Durum
    Kroniks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba 3 yıl önce CİN 3 ten leep olduğumda hpv 16 pozitif idim. Geçen yıl olduğum muaynede CİN 1 olarak tekrarlamisti hastalığım ve hpv DNA işe 18 pozitif olarak çıkmıştı. Ben bunu tıp degistirme olarak değilde 16 yi attım, 18 i kaptım olarak yorumladım. Çünkü eşimde 4 tıp pozitifti, 3 yıl önce genital bölgeden test verdiğinde ama onda da 16 yoktu. 18 ve diğer yuksek riskli 3 tıp daha vardı. Geçen hafta yine DNA testi verdim, bakalım sonuç ne çıkacak.

Durum
    Kroniks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Geçen hafta yaptırdığım hpv dna 56 ve 58 pozitif olarak cıktı. Hpv dna testinin güvenilirliğini sordum doktora. Tipine çok takılma sonuçta hala pozitifsin dedi bana. Hpv tiplerinin dna ları birbirine çok yakın dedi, bir dna zinciri değişse farklı tip çıkar dedi. Yami kısacası hepsi yüksek riskli olduğu için tipine degil, pozitif yada negatif olmasına bak dedi. Benimde bu konuda çok kafam karışıktı. 4 yıl önce cin 3 ten leep olduğumda hpv 16 vardı, geçen yıl 18, şimdi de 56, 58 cıktı. On yıldır aynı kişiyle evliyim bu arada.

Durum
    Admin

Alıntı Kroniks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen hafta yaptırdığım hpv dna 56 ve 58 pozitif olarak cıktı. Hpv dna testinin güvenilirliğini sordum doktora. Tipine çok takılma sonuçta hala pozitifsin dedi bana. Hpv tiplerinin dna ları birbirine çok yakın dedi, bir dna zinciri değişse farklı tip çıkar dedi. Yami kısacası hepsi yüksek riskli olduğu için tipine degil, pozitif yada negatif olmasına bak dedi. Benimde bu konuda çok kafam karışıktı. 4 yıl önce cin 3 ten leep olduğumda hpv 16 vardı, geçen yıl 18, şimdi de 56, 58 cıktı. On yıldır aynı kişiyle evliyim bu arada.
    Diğer tiplerin viral yükü azmış ama yükselmiş muhtemelen onlar da kendini göstermiş gibi düşündüm.