Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İlginç Hikayem - Siğil var ama HPV Negatif?

Durum
    melisa007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

İlginç Hikayem - Siğil var ama HPV Negatif?

Merhabalar, bugün yaşadığım 2 aylık kriz ve sonucunda yaşadığım sürpriz olayı anlatmak istiyorum. Buna benzer bir olay yaşayan var mı merak ediyorum.

1) Bu yıl şubat ayında rutin kontrol için (rutin dediğim de yıllar sonra ilk kez yani...) herhangi bir jinekologa gittim ve smear testi yaptırmak istedim. HPV'yi hep bilirdim ve çok korkardım (aşısızım hala buna rağmen). Doktor smear aldı, alırken görüntünün de temiz olduğunu söyledi. Sonucum da temiz geldi. Hayatıma devam ettim.

2) Bundan 2 ay sonra nisan ayında, vajinanın dış bölgesinde minik minik sivilceye, yağ bezesine benzer şeyler fark ettim. Daha sonra vajinanın içinde de (yanak bölgesinde) olduğunu fark ettim. Aklıma direkt hpv geldi ve panik atak geçirdim (ciddi olarak). Şubat ayında gittiğim doktor ya fark etmedi ya da yeni çıktı diye düşündüm. Hemen başka bir jinekologdan randevu aldım ve gösterdim. Dışardakilerin yağ bezesi olduğunu, içerdekilerin de siğile benzemediğini ama "istersem" emin olmak için patolojiye gönderebileceğini söyledi. Yapalım dedim. Koterle yaktı içerdekileri (4 adet küçük boyutta). Sonuç kondilom geldi. Arayıp bana kondilom yani hpv, sana bir takviye vericem bunu 3 - 6 ay kullan, sonra tipleme testi yapalım, belki negatife döner dedi. Şimdi yapmaya gerek yok çünkü smearin temiz dedi. Ben de ona güvendim ve sadece takviyeyi kullandım.

3) Yaklaşık 1 buçuk ay sonra doktorun bana yağ bezesi dediklerinden bir tanesinin büyüdüğünü fark ettim ve hızlıca başka bir doktor buldum. Bu daha bilindik bir doktor ve kötü yorum hiç yoktu. Durumumu anlattım ve tipleme testi yaptırmamız gerektiğini söyledi. "Git bu takviyeyi kullan 6 ay sonra gel demek çok yanlış." dedi diğer doktor için. Tipleme yaptırmak istemediğimi, korktuğumu söyledim. Beni ikna etti. "Kolposkopi gerekebilir, yüksek riskse ona göre tedavi belirleriz. Hatta belki de vajinal hpv'n yoktu bile?" dedi. "Mümkün mü?" dedim. Öyle hastaları olduğunu söyledi ama inanmadım yani. Bu sırada kontrol etti beni ve diğer doktorun yağ bezesi dediği şeylerin siğil olduğunu?? öğrendik (3-4 tane küçük). Lazerle yaktı. Bu süreç içinde 2 ay geçti ama ilk içerden yaktığımız yerde yeni siğil çıkmadı.

4) Lazerle yaktıktan sonra akıntımın da fazla olduğunu, bazen hpv'nin de akıntı yapabileceğini söyledi ve kültür alalım dedi (smear'den farklı). Bu sırada şubatta smear verdiğim ve temiz çıktığı için kimse yenisini yapmıyor. Benim akıntım hep fazlaydı gerçi ama korktum yine de. Bir de tiplendirme testi yaptık. Kültür testim temiz çıktı, her şey normaldi.

5) 15 gün sonra bugün tiplendirme testim çıktı ve NEGATİF? Arkadaşlar bu mümkün mü?

İlk aklıma gelen yeterince tipe bakılmamış olabileceğiydi. Lab analiz raporuna göre tam 20 tipe bakılmış ve hepsi negatif? (6,11,16,18,26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66 ,68,73,82) Doktorla henüz konuşmadım beni arayıp bilgi verecekmiş. Bu siğiller neydi o zaman? Patoloji sonucunda kondilom yazıyordu, kondilomu sadece hpv virüsü yapmaz mı?

2 ayda negatife dönme ihtimalim zaten yok? Papivir adlı takviyeyi kullandım 2 ay ilk doktorun önerisiyle, her gün c,d,çinko içtim o kadar. Hatta sigarayı da bırakmadım. Bunu yaşayan var mı başka? Açıkçası çok mutluyum ve rahatladım ama kafam karıştı. Doktorla konuştuğumda tekrar güncellerim.
    Hepinize geçmiş olsun <3

Durum
    İptalediyorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: İlginç Hikayem - Siğil var ama HPV Negatif?

Matematik ve analiz den anlayan arkadaşlar size hitap ederek soruyorum bilmece gibi bir şey soru şu; iki aya negatif olunmaz diyoruz ya hani, en az 6 ay 1 sene.. şimdi bu 1 senelik süreci sayı doğrusu gibi düşünün ve onun 2 ay gerisine gidin orada hpv pozitiftiniz. Belki hpv yi ilk orada test yaptırıp öğrendiniz ve yok olma süreci daha önce başlamıştı yani sorum şu. Negatif olunan o son noktadan geriye kaç zaman önce hâla pozitif yani pat diye sıfırlanmayacagına göre burada bir sorunsal yok mu

Durum
    Yeni Üye

Kesinlikle aynısını düşündüm. Acaba atıyorum 1 sene önce pozitiftim de bu zamana kadar şimdi negatife mi döndüm? Ama siğil çıktığında iyileşme evresinde olmam gerekiyor sonucuna çıkıyor, o da pek mantıklı gelmedi bana. Hatta siğil varken negatifim demek oluyor bu, çünkü var olan siğillerimi yaktığı gün tipleme testi aldı. Ben anlamadım bu işi. Belki de emin olmak için direkt bir laba gidip bir test daha yaptırırım. Doktorumla henüz konuşmadım, onun açıklaması da önemli.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

2 ayda negatiflik tuhaf, bence bu işte bir sorun var bilemedim. Benim bildigim sigil yeni cıkmıssa veya kısa zaman önce cıkmıssa ki buna 2 ay dahil; hpvsinizdir. uzun süredir çıkmış bi sigiliniz vardır mudahale etmemişsinizdir aradan 1 yıl geçmiştir, baska da sigil cıkarmamıssınızdır teste girdiginizde negatif cıkarsınız onu anlarım ama 2 ay çok kısa..

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 ayda negatiflik tuhaf, bence bu işte bir sorun var bilemedim. Benim bildigim sigil yeni cıkmıssa veya kısa zaman önce cıkmıssa ki buna 2 ay dahil; hpvsinizdir. uzun süredir çıkmış bi sigiliniz vardır mudahale etmemişsinizdir aradan 1 yıl geçmiştir, baska da sigil cıkarmamıssınızdır teste girdiginizde negatif cıkarsınız onu anlarım ama 2 ay çok kısa..
    Merhaba Arya, sana ilk haberi aldığımda özel mesaj atmıştım beni çok rahatlatmıştın <3 Teşekkür ederim tekrar <3
    Doktorumla konuştum ve bana şu açıklamayı yaptı.
    Benden hpv testini sürüntüyle yani smearle almıştı, içerden. Virüs senin servikse bulaşmamış, içerde virüs yok dedi. Sen hala hpv taşıyıcısın, tip 6 ya da 11 yani sadece siğil yapan türlerden. Eğer siğillerinden birini laba gönderip onlar üzerinden test yaptırsaydık tip 6 ya da 11 gelirdi ama vajinal olarak ya da servikste virüs yok, o yüzden rahatız dedi. Yani sadece lezyon olarak deri üzerine etki yaptığı için ve içeriye virüs bulaşmadığı için negatifim. İnsanlar test yaptırıp da tip 6 ya da 11 çıkabiliyor gerçi o kısmı çözemedim. Onların siğilleri mi gönderiliyor laba acaba? Oralarda kafam karıştı.
    Valla ben de bu hastalıkla ilgili her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Yine takviye kullanmaya devam etmemi söyledi, virüsü attığımı nasıl öğrenicem peki çünkü negatif çıkıyorum dedim, uzun süre çıkarmadığında anlarız dedi.

Durum
    Admin

Genelde sigilden de sürüntü alınır, serviksten de bende ikisinden de almışlardı zamanında. Valla ilginçmiş servikste olmaması normalde çıkardı aslında hpv var diye ama şaşırdım valla. uzun süre sigil cıkarmadıgında anlarız gerçekten, bakire olanlar ve smear testi gibi hpv dna genotipleme testi yaptıramayanlarda tek çözüm bu. Bana eski bir doktorum 7-8 ay sigil cıkarmamışsan hpv vücudundan gidiyor demektir demişti, aklında olsun, süreci izle bakalım.
    ayrıca ne demek, içini rahatlatabildiysem ne mutlu

Durum
    Hepkahır34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Tıpatıp benzer durumu ben yasadım .. Patoloji kondilom geldi fakat 2 ay sonraki alınan siğil örnegine yapılan 28 tip testi negatif geldi.

Durum
    Admin

Alıntı Hepkahır34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tıpatıp benzer durumu ben yasadım .. Patoloji kondilom geldi fakat 2 ay sonraki alınan siğil örnegine yapılan 28 tip testi negatif geldi.
    Şu an durumunuz nedir? biraz bahsedebilir misiniz bize, hem soruyu açan arkadaş da bilgi edinmiş olur

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Hepkahır34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, evet son durumunuz nedir acaba? Daha sonra ekstra bi sey yaptiniz mi? Doktorunuz ne aciklama yapti?

Bu arada doktorum bana yuksek tip ciksaydi ahcc onerecegini soyledi. Su anki durumumda bagisiklik guclendiriciyle atabilecegim icin gerek olmadigini ama ahcc’nin cok basarili oldugunu soyledi. Bunu da belki baska hastalar gorurse doktor onerisi olarak da duydugumu belirteyim.