Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cin1-Cin2-Cin3 kansere ne zaman dönüşüyor

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cin1-Cin2-Cin3 kansere ne zaman dönüşüyor

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizi bir konuda bilgilendirmek istedim. Aklında soru işareti olanları da rahatlatacaktır. Okuduklarımdan ve araştırdıklarımı size aktararak bu konuyla ilgili bazı şeyler söyleyeyim:

Cin'in kansere dönüşüm süreci tamamen cin'in derecesiyle alakalıdır. Bu ne demek?

Cin 1 kansere cin3 kadar çabuk dönüşmez demektir. Çünkü rahim ağzı hücresel değişikliklerde bile ilk başta ascus, sonra cin1, sonra cin2, daha sonra cin3 ve ardından rahim ağzı kanseri olursunuz. O nedenle eğer cin seviyeniz cin1 ise, hemen telaşa kapılmayın, çoğu kişide cin1 geriliyor.

Cin2 ise ve hpv tipiniz yüksek riskli ise genellikle operasyon yapılıyor. Cin3 ise kesinlikle operasyon yapılıyor ve kanser öncüsü doku çıkartılıyor.

Akabinde parça alınıp, patolojiye gönderiliyor, buna da biyopsi diyoruz. Biyopsi sonucu sınırlarda negatif ve pozitif durumu gibi bir durum var arkadaşlar. Hemen anlatayım:

Sınırlarda pozitif/bitişik ne demek?

Geride cin1/cin2/cin3 hangisine sahipseniz bu cin'li lezyonların kalabilme ihtimalini gösteriyor. Yani sınırlarda pozitif olması iyi bir şey değil, doku tam alınamamışsa ya da az alınmışsa bu gibi sonuçları olabiliyor, doktorun suçu değil bu arada onu belirteyim. Çünkü her operasyonda doktor sizin cin3 olduğunuzu bile bilmeyebilir, pap smear sonucunuza göre cin2 diye yola çıkarsınız bakmışsınız cin3...

Sınırlarda negatif ne demek?

Kanser öncüsü dokuya ait bir şey kalmamış demektir arkadaşlar, test ya da biyopsi sonucunuz %98 temiz çıkar.

Şunu da belirteyim:

Hpv tipinin önemi burada çıkıyor işte, özellikle kadınların hpv tiplendirme testi yaptırması lazım. Eğer hpv tipiniz yüksek riskli ise; cin1'in cin3'e dönüşme hızı da buna göre artabilir. Bazı kişilerde 7-8 yıl olurken, bazı kişilerde sadece 1-2 yılda cin3 olabilirsiniz, ya da hali hazırda bulunan cin3'ünüz tedavi edilmediğinde 1-2 yılda kanser olabilirsiniz. Çok kısa bir süreç dikkat edelim.

Bunu da unutmayalım:

CIN 1'lerin %40 ya da %60ı kendiliğinden geriler.
    CIN 3'lerin ise %40'ının kansere dönüştüğü söylenmekte.

Konizasyon Sonrası Elde Edilen Sonuçların Değerlendirilmesi ? Tekrar nüks eder mi?

Leep konizasyon sonrası cerrahi sınırların negatif olması durumunda lezyonların tekrar etme riski çok düşüktür. Konu ile ilgili en büyük çaplı çalışma 2001 yılında ve 4417 hastayı kapsayan araştırmadır. Ve tüm hastalarda Cin3 (HGSIL) lezyon vardır. Konizasyon sonrası cerrahi sınır negatif olan hastalar 18 yıl (boru değil) boyunca izlenmişler ve 4417 olgunun sadece 15’inde yüksek kanser öncülü lezyonlar yani (Cin2 ya da Cin3) saptanmıştır. Tekrarlama zamanı ise ortalama 9 yıldır. %99.7’lik grupta ise nüks olmamıştır.

Umarım faydalı olmuştur.

Arya.

- Yararlandığım kaynaklar -

Reich O, Pickel H, Lahousen M. et al. Cervical intraepithelial neoplasia III: long-term outcome after cold-knife conization with clear margins. Obstet Gynecol. 2001;97(3):428.

HSIL LEEP Konizasyon ile Tedavi Sonrası Patoloji Sonuclarının Değerlendirilmesi, Ya Cerrahi Sınır Pozitif ise Olayı :-( | HPV

Durum
    Butterfly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Cin1-Cin2-Cin3 kansere ne zaman dönüşüyor

İşte tam da benim yaşadığım durum ben smear nasıl olsa cın 1 geriler diye bıraksaydım yanmıstım... smearda sorun cıktıgı anda kolposkopi yada bıyopsi kesinlikle yapılmalı diye dusunuuorum asıl sonuca yakım olanlar onlar cunku ve en net sonucun leep te cıktıgını yaşadım 3 defa leep yapılan insanlar biliyorum ama buna ragmen dogum yapanlarda bunlar temizlenince ahcc yi düzenli kullanırsak ve gereken ne varsa yaparsak sonrasında nüks olucagına inanmıyorum .... zaten doktorlarda dıyor ki "biz hpv var mı yok mu bakmıyoruz biz ortaya cıkardıgı sorunlara bakıp onları tedavi ediyoruz." Umarım bende temiz cıkarım cunku sonucu beklerken acayip geriliyor insan . Hpv bana hayatın ne kdr güzel oldugunu ve herşeye kafamı takmamam gerektiğini öğretti ikinci hayata başlamak için sabırsızlıkla beklıyorum....

Durum
    Admin

Alıntı Butterfly Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte tam da benim yaşadığım durum ben smear nasıl olsa cın 1 geriler diye bıraksaydım yanmıstım... smearda sorun cıktıgı anda kolposkopi yada bıyopsi kesinlikle yapılmalı diye dusunuuorum asıl sonuca yakım olanlar onlar cunku ve en net sonucun leep te cıktıgını yaşadım 3 defa leep yapılan insanlar biliyorum ama buna ragmen dogum yapanlarda bunlar temizlenince ahcc yi düzenli kullanırsak ve gereken ne varsa yaparsak sonrasında nüks olucagına inanmıyorum .... zaten doktorlarda dıyor ki "biz hpv var mı yok mu bakmıyoruz biz ortaya cıkardıgı sorunlara bakıp onları tedavi ediyoruz." Umarım bende temiz cıkarım cunku sonucu beklerken acayip geriliyor insan . Hpv bana hayatın ne kdr güzel oldugunu ve herşeye kafamı takmamam gerektiğini öğretti ikinci hayata başlamak için sabırsızlıkla beklıyorum....
    Bence de, ben pap smear'e hiç güvenmiyorum en gıcık olduğum test pap smear testi...
    Leep'ten sonra temiz çıktığımda bile doktoruma ''ya yine yanılıyorsa test?'' demiştim. O da bana ''yooğaaaamınaaa'' bakışı atarak ''aryacım %100 temizsin, cerrahi sınırlarda negatif'' demişti.

kesinlikle temiz cıkacaksın canım dert etme. Yalnız su konuda uyarayım leep sonrası ilk basta kanaman yoksa bile sonradan olabilir, cok telaslanma, benim asırı kanamam olmuştu bir keresınde, neredeyse 1 litreye yakın kan kaybetmştim ve ilk defa öleceğimi düşündüğüm an oydu. Böyle bir şeyle karşılaşırsan kan şekerinin düşmemesi için hemen şekerli su iç, doktora gidebilecek durumdaysan derhal git, gidemeyecek durumdaysan(gece 12ydi benimkinde mesela) hemen uzan ve kan zaten inşallah belli bir sure sonra duruyor, sabah ilk işin gitmek olsun, doktor gazlı bez yerlestırıp tum kanamayı kesiyor

Ve ilk regl'in çok fazla olabilir telaş yapma. normal bir durummuş, parça parça kan pıhtıları gelebilir.

Durum
    Fells - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Smear testlerinin kadınlara yapıldığını okudum az önce. peki anüste siğil çıkan erkekler içinde gerekli mi smear testi. genelde her yerde hpv-siğil erkekler için çok risk taşımadığı söyleniyor, fakat bu varsayım penis üzerinden yapılıyor. foruma kayıt olduğumdan beri kafam çok karışık :d

Durum
    Admin

Alıntı Fells Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Smear testlerinin kadınlara yapıldığını okudum az önce. peki anüste siğil çıkan erkekler içinde gerekli mi smear testi. genelde her yerde hpv-siğil erkekler için çok risk taşımadığı söyleniyor, fakat bu varsayım penis üzerinden yapılıyor. foruma kayıt olduğumdan beri kafam çok karışık :d
    Anüste cıkan sigiller icin smear yapılamaz aynen sadece kadınlar için

Şöyle düşünebilirsin, erkek mi daha risk altında yoksa kadın mı? dersen %60 kadın risk altında.

Durum
    gicik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

gece gece kafamda kurdum. En kotu ihtimalle 2 senedir hpv 16 oldugumu dusunursek (ki ben 1 senedir oldugumu saniyorum) yeni kolposkopik biopsi ve ayni anda leep yapildi. Sonuc en kotu ihtimal olarak Ne gelir ?? yani ona gore biliyim de kendimi hazirliyim 🙂
    Bu arada antidepresan+sigara+arada alkol+ spor +normal beslenme +cogu zaman duzensiz uyku yasantimin icinde🙁

Durum
    Admin

Alıntı gicik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gece gece kafamda kurdum. En kotu ihtimalle 2 senedir hpv 16 oldugumu dusunursek (ki ben 1 senedir oldugumu saniyorum) yeni kolposkopik biopsi ve ayni anda leep yapildi. Sonuc en kotu ihtimal olarak Ne gelir ?? yani ona gore biliyim de kendimi hazirliyim ��
    Bu arada antidepresan+sigara+arada alkol+ spor +normal beslenme +cogu zaman duzensiz uyku yasantimin icinde��
    Bence kafadan 4 sene kanser olmazsın hahahaha. şaka bir yana, ufak ufak hayatını sekıllendırmeye baslayabılırsın. Mesela nasıl? spora baslayıp, sigarayı azaltıp saglıklı beslenerek dengelersen bence risk olmaz ama bunların hepsi uzun bır sure devam ederse bagısıklıgını dusurur.

Durum
    gicik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence kafadan 4 sene kanser olmazsın hahahaha. şaka bir yana, ufak ufak hayatını sekıllendırmeye baslayabılırsın. Mesela nasıl? spora baslayıp, sigarayı azaltıp saglıklı beslenerek dengelersen bence risk olmaz ama bunların hepsi uzun bır sure devam ederse bagısıklıgını dusurur.
    Spor yapiyorum ama sigara ah o sigara cok azalttigim soylenemez 🙂Cin3 gelse bile gecici bi sure olur dimi muhtemelen bi daha leep olurum ve temizlenirim herhalde. Zor bi surec sonuclarim ciksa da kurtulsam bu psikolojiden🙁

Bu Konu için Etiketler