Blog Sitemiz : hpvliyiz.wordpress.com
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gsteriliyor
    Administrator Arya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Cin1-Cin2-Cin3 kansere ne zaman dnyor

Merhaba arkadalar,

Bu yazmda sizi bir konuda bilgilendirmek istedim. Aklnda soru iareti olanlar da rahatlatacaktr. Okuduklarmdan ve aratrdklarm size aktararak bu konuyla ilgili baz eyler syleyeyim:

Cin'in kansere dnm sreci tamamen cin'in derecesiyle alakaldr. Bu ne demek?

Cin 1 kansere cin3 kadar abuk dnmez demektir. nk rahim az hcresel deiikliklerde bile ilk bata ascus, sonra cin1, sonra cin2, daha sonra cin3 ve ardndan rahim az kanseri olursunuz. O nedenle eer cin seviyeniz cin1 ise, hemen telaa kaplmayn, ou kiide cin1 geriliyor.

Cin2 ise ve hpv tipiniz yksek riskli ise genellikle operasyon yaplyor. Cin3 ise kesinlikle operasyon yaplyor ve kanser ncs doku kartlyor.

Akabinde para alnp, patolojiye gnderiliyor, buna da biyopsi diyoruz. Biyopsi sonucu snrlarda negatif ve pozitif durumu gibi bir durum var arkadalar. Hemen anlataym:

Snrlarda pozitif/bitiik ne demek?

Geride cin1/cin2/cin3 hangisine sahipseniz bu cin'li lezyonlarn kalabilme ihtimalini gsteriyor. Yani snrlarda pozitif olmas iyi bir ey deil, doku tam alnamamsa ya da az alnmsa bu gibi sonular olabiliyor, doktorun suu deil bu arada onu belirteyim. nk her operasyonda doktor sizin cin3 olduunuzu bile bilmeyebilir, pap smear sonucunuza gre cin2 diye yola karsnz bakmsnz cin3...

Snrlarda negatif ne demek?

Kanser ncs dokuya ait bir ey kalmam demektir arkadalar, test ya da biyopsi sonucunuz %98 temiz kar.

unu da belirteyim:

Hpv tipinin nemi burada kyor ite, zellikle kadnlarn hpv tiplendirme testi yaptrmas lazm. Eer hpv tipiniz yksek riskli ise; cin1'in cin3'e dnme hz da buna gre artabilir. Baz kiilerde 7-8 yl olurken, baz kiilerde sadece 1-2 ylda cin3 olabilirsiniz, ya da hali hazrda bulunan cin3'nz tedavi edilmediinde 1-2 ylda kanser olabilirsiniz. ok ksa bir sre dikkat edelim.

Bunu da unutmayalm:

CIN 1'lerin %40 ya da %60 kendiliinden geriler.
    CIN 3'lerin ise %40'nn kansere dnt sylenmekte.

Konizasyon Sonras Elde Edilen Sonularn Deerlendirilmesi ? Tekrar nks eder mi?

Leep konizasyon sonras cerrahi snrlarn negatif olmas durumunda lezyonlarn tekrar etme riski ok dktr. Konu ile ilgili en byk apl alma 2001 ylnda ve 4417 hastay kapsayan aratrmadr. Ve tm hastalarda Cin3 (HGSIL) lezyon vardr. Konizasyon sonras cerrahi snr negatif olan hastalar 18 yl (boru deil) boyunca izlenmiler ve 4417 olgunun sadece 15inde yksek kanser ncl lezyonlar yani (Cin2 ya da Cin3) saptanmtr. Tekrarlama zaman ise ortalama 9 yldr. %99.7lik grupta ise nks olmamtr.

Umarm faydal olmutur.

Arya.

- Yararlandm kaynaklar -

Reich O, Pickel H, Lahousen M. et al. Cervical intraepithelial neoplasia III: long-term outcome after cold-knife conization with clear margins. Obstet Gynecol. 2001;97(3):428.

HSIL LEEP Konizasyon ile Tedavi Sonrası Patoloji Sonuclarının Değerlendirilmesi, Ya Cerrahi Sınır Pozitif ise Olayı :-( | HPV

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    29.Nisan.2017
    Tecrbe Puan
    0

Cevap: Cin1-Cin2-Cin3 kansere ne zaman dnyor

te tam da benim yaadm durum ben smear nasl olsa cn 1 geriler diye braksaydm yanmstm... smearda sorun cktg anda kolposkopi yada byopsi kesinlikle yaplmal diye dusunuuorum asl sonuca yakm olanlar onlar cunku ve en net sonucun leep te cktgn yaadm 3 defa leep yaplan insanlar biliyorum ama buna ragmen dogum yapanlarda bunlar temizlenince ahcc yi dzenli kullanrsak ve gereken ne varsa yaparsak sonrasnda nks olucagna inanmyorum .... zaten doktorlarda dyor ki "biz hpv var m yok mu bakmyoruz biz ortaya ckardg sorunlara bakp onlar tedavi ediyoruz." Umarm bende temiz ckarm cunku sonucu beklerken acayip geriliyor insan . Hpv bana hayatn ne kdr gzel oldugunu ve hereye kafam takmamam gerektiini retti ikinci hayata balamak iin sabrszlkla beklyorum....

yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Alnt Butterfly Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    te tam da benim yaadm durum ben smear nasl olsa cn 1 geriler diye braksaydm yanmstm... smearda sorun cktg anda kolposkopi yada byopsi kesinlikle yaplmal diye dusunuuorum asl sonuca yakm olanlar onlar cunku ve en net sonucun leep te cktgn yaadm 3 defa leep yaplan insanlar biliyorum ama buna ragmen dogum yapanlarda bunlar temizlenince ahcc yi dzenli kullanrsak ve gereken ne varsa yaparsak sonrasnda nks olucagna inanmyorum .... zaten doktorlarda dyor ki "biz hpv var m yok mu bakmyoruz biz ortaya ckardg sorunlara bakp onlar tedavi ediyoruz." Umarm bende temiz ckarm cunku sonucu beklerken acayip geriliyor insan . Hpv bana hayatn ne kdr gzel oldugunu ve hereye kafam takmamam gerektiini retti ikinci hayata balamak iin sabrszlkla beklyorum....
    Bence de, ben pap smear'e hi gvenmiyorum en gck olduum test pap smear testi...
    Leep'ten sonra temiz ktmda bile doktoruma ''ya yine yanlyorsa test?'' demitim. O da bana ''yooaaaamnaaa'' bak atarak ''aryacm %100 temizsin, cerrahi snrlarda negatif'' demiti.

kesinlikle temiz ckacaksn canm dert etme. Yalnz su konuda uyaraym leep sonras ilk basta kanaman yoksa bile sonradan olabilir, cok telaslanma, benim asr kanamam olmutu bir keresnde, neredeyse 1 litreye yakn kan kaybetmtim ve ilk defa leceimi dndm an oydu. Byle bir eyle karlarsan kan ekerinin dmemesi iin hemen ekerli su i, doktora gidebilecek durumdaysan derhal git, gidemeyecek durumdaysan(gece 12ydi benimkinde mesela) hemen uzan ve kan zaten inallah belli bir sure sonra duruyor, sabah ilk iin gitmek olsun, doktor gazl bez yerlestrp tum kanamay kesiyor

Ve ilk regl'in ok fazla olabilir tela yapma. normal bir durummu, para para kan phtlar gelebilir.

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    04.Haziran.2017
    Tecrbe Puan
    0

Smear testlerinin kadnlara yapldn okudum az nce. peki anste siil kan erkekler iinde gerekli mi smear testi. genelde her yerde hpv-siil erkekler iin ok risk tamad syleniyor, fakat bu varsaym penis zerinden yaplyor. foruma kayt olduumdan beri kafam ok kark :d

yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Alnt Fells Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Smear testlerinin kadnlara yapldn okudum az nce. peki anste siil kan erkekler iinde gerekli mi smear testi. genelde her yerde hpv-siil erkekler iin ok risk tamad syleniyor, fakat bu varsaym penis zerinden yaplyor. foruma kayt olduumdan beri kafam ok kark :d
    Anste ckan sigiller icin smear yaplamaz aynen sadece kadnlar iin

yle dnebilirsin, erkek mi daha risk altnda yoksa kadn m? dersen %60 kadn risk altnda.

zel ye
    yelik tarihi
    01.Mays.2017
    Nereden
    Ankara
    Tecrbe Puan
    5

gece gece kafamda kurdum. En kotu ihtimalle 2 senedir hpv 16 oldugumu dusunursek (ki ben 1 senedir oldugumu saniyorum) yeni kolposkopik biopsi ve ayni anda leep yapildi. Sonuc en kotu ihtimal olarak Ne gelir ?? yani ona gore biliyim de kendimi hazirliyim 🙂
    Bu arada antidepresan+sigara+arada alkol+ spor +normal beslenme +cogu zaman duzensiz uyku yasantimin icinde🙁

yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Alnt gicik Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    gece gece kafamda kurdum. En kotu ihtimalle 2 senedir hpv 16 oldugumu dusunursek (ki ben 1 senedir oldugumu saniyorum) yeni kolposkopik biopsi ve ayni anda leep yapildi. Sonuc en kotu ihtimal olarak Ne gelir ?? yani ona gore biliyim de kendimi hazirliyim ��
    Bu arada antidepresan+sigara+arada alkol+ spor +normal beslenme +cogu zaman duzensiz uyku yasantimin icinde��
    Bence kafadan 4 sene kanser olmazsn hahahaha. aka bir yana, ufak ufak hayatn sekllendrmeye baslayablrsn. Mesela nasl? spora baslayp, sigaray azaltp saglkl beslenerek dengelersen bence risk olmaz ama bunlarn hepsi uzun br sure devam ederse bagsklgn dusurur.

zel ye
    yelik tarihi
    01.Mays.2017
    Nereden
    Ankara
    Tecrbe Puan
    5

Alnt Arya Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bence kafadan 4 sene kanser olmazsn hahahaha. aka bir yana, ufak ufak hayatn sekllendrmeye baslayablrsn. Mesela nasl? spora baslayp, sigaray azaltp saglkl beslenerek dengelersen bence risk olmaz ama bunlarn hepsi uzun br sure devam ederse bagsklgn dusurur.
    Spor yapiyorum ama sigara ah o sigara cok azalttigim soylenemez 🙂Cin3 gelse bile gecici bi sure olur dimi muhtemelen bi daha leep olurum ve temizlenirim herhalde. Zor bi surec sonuclarim ciksa da kurtulsam bu psikolojiden🙁

Bu Konu iin Etiketler