Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: eski hayatıma dönmek istiyorum

Durum
    lana99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

eski hayatıma dönmek istiyorum

merhaba herkese geçmiş olsun öncelikle. burayı yaklaşık 5 aydır takip ediyorum, bugün de ben içimi dökmek istedim. 2021 ekim’de makat bölgemde aşırı kaşıntı hissetmemle siğiller olduğunu fark ettim. 2 buçuk yıllık bir ilişkim var ilk ve tek ilişkim bu. erkek arkadaşımın doğru insan olduğunu bu dönemde anladım diyebilirim, o konuda şanslıyım. ilk başlarda ona anlattığımda bir süre nereden bulaşmış olabileceğini tartıştık fakat bunun bir anlamı olmadığını fark edip bu konuyu kapattık ve geleceğe bakmaya başladık. nereden geldiyse geldi bu hastalık, önemli olan tedavimiz diye düşündük. onda hiçbir şey yoktu, birkaç kez daha ilişkimiz oldu onun da genital bölgesinde küçük bir siğil çıktığını fark ettikten sonra bir daha ilişkiye girmedik. ekimde bu hastalığın bende olduğunu anlamamdan itibaren 2-3 haftada bir cildiyeye gittim her seferinde kriyoterapi yaptı. sigara içiyordum bu dönemde yavaş yavaş bıraktım. bir tane bile içsem kaşıntı hissediyordum ve tekrarladığını biliyordum. benim ayrıca hemoroidim de var ve kriyoterapide öyle bir acıyla çıkıyordum ki her seferinde acıdan ağlayarak hastaneden çıkıyordum. erkek arkadaşım hep yanımda oldu. propolis kullandım, kısa bir süre immuneks kullandım yeşil çay içtim kefir vs yediklerime her gün dikkat ettim. ama tekrarladı ve ben sürekli o acıya tekrar tekrar katlandım. vücudum çok yoruldu psikolojim tamamen çöktü arkadaşlarımla dışarı çıkmak istemedim hiçbir şey içimden gelmiyordu. bu hastalığa katlanmak zorunda olanlar yaşadıklarımı iyi bilir. böyle böyle artık kriyoterapi yaptırmama kararı aldım. zaten doktor da bilgisizdi. bu sırada kadın doğuma gidip genital bölgeme de baktırdım o doktor iyiydi benden smear testi aldı, rahatlatıcı konuştu. gençsin bağışıklığın yenecek tedavini ol sadece dedi. dış tarafta lezyon yapan tipler genelde düşük riskli tiplerdir dedi sendeki de büyük ihtimalle öyle dedi. bu arada ben hiç tiplendirme testi yaptırmadım bu süreçte. her neyse, bunlardan sonra tekrarlaması yavaşlasa da devam etti ve makatımın iç kısmında da siğil olduğunu fark ettim. bir an önce kurtulmak için ameliyat olmam gerekiyordu başka bir şehirdeki önceden bildiğim doktora gittim çatlak var hemoroid var önce bunları kremle tedavi edelim sonra koterle yakalım dedi. bir süre de öyle geçti ameliyat için gittiğimde ise koter için 10 bin tl nin üstünde fiyat verdi. koter için çok pahalı geldi ben de okuduğum şehre bakmaya başladım erkek arkadaşımla. bu arada 2 doz hpv aşısı olduk beraber. yorumlardan iyi olduğunu düşündüğümüz bir doktora gittik özel hastanede lazer ameliyatı için anlaştık ve yine yüksek bir fiyata ameliyat oldum. ameliyat iyi geçmişyi doktor da iyiydi ve beni rahatlattı. tabi o bölge tamamen ameliyatlı olduğu için ben günlerce yine acı çektim ahccye başladım ameliyat olduğum gibi, erkek arkadaşım da başladı. şimdi ikinci kutudayım. dün elimle dokunduğumda pütür gibi bir şeyler fark ettim dün çok ağladım yine dünya başıma yıkılmış gibi. kaşıntı hisediyorum aslında iyileşme kaşıntısı diye düşünmeliyim ama sanki tekrardan çıkıyor siğiller gibi hissediyorum. daha 1 ay oldu ameliyat olalı ben her şeyime bu kadar diklat ederken bir daha yaşayamam bu acıyı diye çok üzülüyorum. erkek arkadaşım ve ailem her zaman yanımda olduğu için çok şanslıyım sadece. bilmiyorum artık vücudum acılara dayanmaktan tükendi ben de psikolojik olarak tükendim. inşallah herkes bu hastalıktan kurtulur. buraya negatif olma hikayemi de inşallah yazarım bir gün.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: eski hayatıma dönmek istiyorum

Merhabalar geçmiş olsun, çok uzun olmasına ragmen okuyabildim
    Bence elinle dokunup kontrol etme cunku iyileşiyor da olabilir, sonucta o bölgeye bir işlem uygulandı, kendini demoralize ediyorsun bence kesinlikle hiç bakma ve dokunma bir süre... Kaşıntı da psikolojik olabiliyor biliyorsun degil mi? Yani biz düsünerek endişelenerek kasındırabiliyoruz ve daha fazla stres hormonu salgılıyoruz, kötü senaryolar yazma, kötü senaryolarını farket ve bunlara kanma

Önce sende sonra erkek arkadasında sigil cıkmış. ilişkiye korunmasız devam ettiyseniz sende cıktıgı zaman sen erkek arkadasına bulastırmıs olabilirsin. Erkek arkadasında daha önce hiç yok muydu? Nerden geldiyse geldi diye düşünmek de bir yöntem ama şunu bilmelisin ''bu virüs sadece cinsel yolla bulaşır'' ve ''erkekler agırlıklı olarak tasıyıcıdır''
    Yani işin doğrusu şu; 2,5 yıldır sigil cıkarmadıysanız 2 sebep var; 1) 2,5 yıl boyunca belirti vermedi hpv vücudunuzda veya kim kime bulastırdıysa onda, önceden kapmış.
    2) Bu süreçte aranızdan birisi gidip başkasından bu virüsü almış ve birbirinizle de ilişkiye devam ettiginiz icin birbirinize bulastırma süreci olmuş.

Durum
    lana99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar geçmiş olsun, çok uzun olmasına ragmen okuyabildim
    Bence elinle dokunup kontrol etme cunku iyileşiyor da olabilir, sonucta o bölgeye bir işlem uygulandı, kendini demoralize ediyorsun bence kesinlikle hiç bakma ve dokunma bir süre... Kaşıntı da psikolojik olabiliyor biliyorsun degil mi? Yani biz düsünerek endişelenerek kasındırabiliyoruz ve daha fazla stres hormonu salgılıyoruz, kötü senaryolar yazma, kötü senaryolarını farket ve bunlara kanma

Önce sende sonra erkek arkadasında sigil cıkmış. ilişkiye korunmasız devam ettiyseniz sende cıktıgı zaman sen erkek arkadasına bulastırmıs olabilirsin. Erkek arkadasında daha önce hiç yok muydu? Nerden geldiyse geldi diye düşünmek de bir yöntem ama şunu bilmelisin ''bu virüs sadece cinsel yolla bulaşır'' ve ''erkekler agırlıklı olarak tasıyıcıdır''
    Yani işin doğrusu şu; 2,5 yıldır sigil cıkarmadıysanız 2 sebep var; 1) 2,5 yıl boyunca belirti vermedi hpv vücudunuzda veya kim kime bulastırdıysa onda, önceden kapmış.
    2) Bu süreçte aranızdan birisi gidip başkasından bu virüsü almış ve birbirinizle de ilişkiye devam ettiginiz icin birbirinize bulastırma süreci olmuş.
    Cevabın için teşekkür ederim Arya. Erkek arkadaşımın önceden ilişkileri olduğu için taşıyıcı olduğunu benim de bağışıklığımın düştüğü bir dönemde çıktığını düşünüyorum. Başta tuvaletten veya başka yerlerden mı kaptım acaba diye de düşündüm ama çok düşük bir ihtimal olduğunu biliyoruz. Aslına bakarsan ilk bende çıktığı için sanki ben onu aldatmışım ve ona bulaştırmışım gibi bir durum var görünüşte . Bu yüzden üzerine fazla düşünmemeyi tercih ettik.

Durum
    Benn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Lana99 merhaba, çok geçmiş olsun umarım sadece iyileşme kaşıntısıdır ve çoktan iyileşmişsindir. benimde makat bölgemde siğillerim var, sormak istediğim ben doktora gittiğimde sadece dondurma işlemi uyguluyor, makat içinde mi kaşıntı oluyordu o şekilde mi kontrol ettiler ve farkedildi? Anal ilişkiye girmiş miydin, girmeden de içeride siğil oluşuyor mu? Beni aydınlatırsan çok sevinirim.

Durum
    Admin

Alıntı lana99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevabın için teşekkür ederim Arya. Erkek arkadaşımın önceden ilişkileri olduğu için taşıyıcı olduğunu benim de bağışıklığımın düştüğü bir dönemde çıktığını düşünüyorum. Başta tuvaletten veya başka yerlerden mı kaptım acaba diye de düşündüm ama çok düşük bir ihtimal olduğunu biliyoruz. Aslına bakarsan ilk bende çıktığı için sanki ben onu aldatmışım ve ona bulaştırmışım gibi bir durum var görünüşte . Bu yüzden üzerine fazla düşünmemeyi tercih ettik.
    Bu arada tiplendirme testi yaptırmanı öneririm. Her öyle siğil çıkartan düşük tip olmuyor, forumda bunun yüzlerce canlı örneği var. Biri de bendim, tip 56 taşıyordum ve yüksek riskli; siğil çıkarıyordum. Yani bir kadın olarak tipini bilmen önemli.. neden bir kadın olarak dedim, bu hastalıgın sana zararı var, erkek agırlıklı olarak taşıyıcı ve hücre değişimi falan olmuyor onda. sende oluyor, o yüzden bizler kadın olarak tip konusuna önem vermeliyiz.

Kriyoterapiyi bırakıp sigiller için neye başlayacaksın bu arada?

Durum
    cghleo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Oncelikle gecmis olsun. Benimde makat ve rektumda sigillerim vardi 40 gun arayla 2 kere makat ve icerisi icin koterizasyon islemi ile sigillerimi yaktirdim. Kasinti olmasi cok normal baslarda. Fakat sunu belirtmek isterim benim doktorum makat cevresi icin kriyo onermiyor aslinda o hic onermiyo cunku kriyo sadece sigili dondurur koter ise deri altinda ki virusu olduruyor diyor. Ben ikinci koterimi olali daha bir ay bile olmadi ama ikinci olmasina ragmen ilkine gore cok iyiyim. Sigillerin fazla olmasi agri yapabiliyor diye dusunuyorum ben. Bu surecte yapmaniz gereken moralinizi yuksek tutmaniz. Aryaya katiliyorum tiplendirme testi onemli ve tiplendirme testi yapmadan asi olmanizda ne kadar dogru bilemedim acikcasi.

Durum
    Admin

Alıntı cghleo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oncelikle gecmis olsun. Benimde makat ve rektumda sigillerim vardi 40 gun arayla 2 kere makat ve icerisi icin koterizasyon islemi ile sigillerimi yaktirdim. Kasinti olmasi cok normal baslarda. Fakat sunu belirtmek isterim benim doktorum makat cevresi icin kriyo onermiyor aslinda o hic onermiyo cunku kriyo sadece sigili dondurur koter ise deri altinda ki virusu olduruyor diyor. Ben ikinci koterimi olali daha bir ay bile olmadi ama ikinci olmasina ragmen ilkine gore cok iyiyim. Sigillerin fazla olmasi agri yapabiliyor diye dusunuyorum ben. Bu surecte yapmaniz gereken moralinizi yuksek tutmaniz. Aryaya katiliyorum tiplendirme testi onemli ve tiplendirme testi yapmadan asi olmanizda
    ne kadar dogru bilemedim acikcasi.
    Güzel açıklamışsın @cghleo teşekkür ederiz, evet erkekler de siğil varsa yaptırsın ama ''kadınlar'' mutlaka tiplendirme testi yaptırsın ki, tip yüksek ise veya birden fazla ise ileride hücre değişimi yapar mı yapmaz mı tahmin edilebilir bir durum. Tip düşükse ve tek bir tip taşınıyorsa en azından cin2-cin3 e falan gitmeyeceğini biliriz mesela, bu da rahatlatıcıdır. ''Öngörme'' açısından tiplendirmenin önemi burda açığa çıkıyor işte.

Durum
    emelgumus21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Koter sonrası çok ağrı işlemi oluyor mu yani günlük yaşantıma devam edebilir miyim . Benimde makat bölgemde var donduruyorum benimde kaşıntım oluyor şimdi iki haftada bir yaptırıyorum.

Durum
    cghleo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı emelgumus21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koter sonrası çok ağrı işlemi oluyor mu yani günlük yaşantıma devam edebilir miyim . Benimde makat bölgemde var donduruyorum benimde kaşıntım oluyor şimdi iki haftada bir yaptırıyorum.
    Kriyoterapi hic yaptirmadim bu nedenle bi kiyas yapamayacagim. Fakat koter sonrasi direkt olarak gunluk yasaminiza devam edebilirsiniz. Sadece islevsel bir bolge oldugu icin (diskilama acisindan) yaralarin kapanmasi biraz zaman aliyor ve diskilama sirasinda ilk haftalarda kanama olabiliyor. Bu sebeple islem oncesi 1 gun ve islem sonrasi 2-3 gun sivi beslenilmesi gerekiyor benim icin en zor kismi bu sadece. Ben kriyoda seans seans girmektense koter ile bir kerede alinmasini daha mantikli buluyorum deri altindaki virusu oldurdugunude goz onunde bulundurursak.