Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv sonrası önlemler

Durum
    SamuraiJack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Hpv sonrası önlemler

Herkese merhaba. Cinsiyetim erkek. Genital bölgede farkettiğim 2 3 siğil sonucu doktora gittim ve yakılacağını söyledi. Bu forum ve internette edindiğim bilgilerle de hpvyi tanıdığımı düşünüyorum. Sorularım şu şekilde, cevaplarsanız sevinirim..
    1-Ailemle yaşıyorum, ortak kullanım alanlarına havluya, life dikkat etmem gerekir mi?
    2-Normalde de yanlıştır tabii ki ancak aynı bardaktan su içmek gibi şeylerden, başkasına bulaştırır mıyım?
    3-Kız arkadaşım, kendisinde hpv olmadığı düşüncesinde, bana dışarıdan, halka açık wcden, havuzdan vs bulaşmış olabilir mi?
    4-anladığım kadarı ile erkeklerde kesin sonuçlu bir test yok, siğillerimi tedavi ettirip, çıkarsa tekrar ettirip, bağışıklığımı güçlü tuttuğumda, diyelim ki 6 ay boyunca siğil gözükmedi, veya ilk tedaviden sonra tekrarlamadı, kendimi ne zaman negatif kabul edebilirim?
    5-Siğiller tedavi edilmiş ve mevcut değilse, karşı cinste de yoksa, cinsel yaşam devam ettirilebilir mi?
    6-Her iki cinste de ağızda vs siğil yoksa, öpüşme bir sorun yaratır mı yani tükürük gibi vücut sıvıları ile genital bölgede bulunan siğilde bulaşıcılık olur mu?

Malesef devlet hastanesinde doktora soramadım tüm bunları, biliyorsunuz muayene süresi kısa.
    Cevaplarsanız sevinirim.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hpv sonrası önlemler

merhabalar,

1) hayır ama özel bölgelerinizi sildiginiz havlunuzu (duş havlusu) herkesin kullanımına açık bırakmayın yeter ki... bu kadar hijyen zaten hpv ile alakasız. yani olması gerekendir. Merak etmeyin hpv havludan, carsaftan, tuvaletten bulasmaz. öyle olsaydı her hpv olan kişinin ailesi full hpv olurdu ve dünya komple hpvli bir yer haline gelirdi, literaturde de böyle bir bulaş yok, hpv sadece ve sadece cinsel temasla bulasır. Ama baskasının epilasyon aleti olarak jiletini vs kullanmayın, o durum tehlikeli.

2) Hayır....

3) Kocaman bir HAYIR. Eger kız arkadasınız ile birlikte oluyorsanız (korunmalı da olsa bulas ihtimali var, korunmasız birliktelikte kesin) kendi kendine hpv olup olmadıgını dusunup sizin baska yerlerden kaptıgınızı söylüyorsa ona bir hpv genotipleme testi yaptırın. Açık konuşayım; pek çok doktor ilişkide aldatma veya evlilikte aldatma oldugu ayyuka cıkmasın diye dısarıdan bulasmaıs olabilir der, cunku gelip birinin eşine sadece cinsel yolla bulasır demek tuhaftır özellikle tek eşli iken çiftler... demek ki biri tek eşlilik yapmamış anlamına gelir, hatta dr. murat aksoy bunu itiraf etti, cinsel yol harici bulasma olmayacagını ve bunu bu nedenle söylediklerini... O yüzden 2 seçeneginiz var; ya ikinizden birinde zaten hpv vardı ve yıllar sonra kendini gösterdi, belli etti, ya da aylar sonra... ya da aranızdan biri gidip başka birinden hpv ile enfekte oldu. O yüzden kız arkadaşınız ''bende hpv yok'' diyip çekilmemeli, kendi sağlığı başta olmak üzere bu konunun ustune gitmeli.

4) 8 - 12 ay boyunca sigiliniz cıkmamıssa hpv'nin gittigini dusunebilirsiniz, yani 1 yıl sigil cıkmaması gerekiyor aslında ki, gitmiş diyebilelim. test yaptırabiliyor olsaydınız 8 ay sigil cıkmadıgında test yaptırın derdim ama erkeklerde testte zorluyor, haklısınız, var ama penis ucundan cubuk falan sokuluyor sıkıntılı bir işlem.

5) hpv iseniz devam ettirmemeniz gerekiyor, bazı sigiller mikro boyutta olabiliyor cunku. kısaca hpv iseniz 1 yıl cinselligi hayatınızdan cıkarmanız önemlidir, cıkarmazsanız sureklı biribirinize bulastırıp bunu devam ettirme durumunuz var, karar sizin.

6) hayır, yaratmaz. ama vücut sıvısı + genital bölgede durum farklı, cinsellik olursa BULAŞ OLUR. devam edip etmemek size kalmış.

Durum
    Elor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Sizinle özel konuşma imkanım var mı, nolur bana yardım edin

Durum
    Yeni Üye

Arya hanım

Durum
    SamuraiJack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Çok teşekkür ederim cevaplar için. Umarım herkesin sorunsuzca atlattığı bir durum olur...

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Elor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizinle özel konuşma imkanım var mı, nolur bana yardım edin
    sadece özel mesaj. başka bir şekilde özel konuşma imkanınız yok malesef

Durum
    Yeni Üye

Şey hanım nesaj attım size acaba dönebilir miisniz bana